Alpha bank bonus

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έλαβα κι εγώ σήμερα την Platinum. Ίδια επιστολή με απλό ταχυδρομείο (όχι με τη Speedex που ερχόταν η Amex). Για μένα, είναι αντικατάσταση της American Express Gold, στην οποία πλήρωνα €120 ετήσια συνδρομή (δηλαδή τα πλήρωνα μέχρι πριν κάποια χρόνια, μετά έμαθα και τους έπαιρνα τηλέφωνο και τα αφαιρούσαν κάθε χρόνο βάση όγκου συναλλαγών). Μου γράφουν ότι για ένα χρόνο η συνδρομή θα είναι η ίδια, και μετά θα πάει στα €80.

Απορίες:
- Για ποιό λόγο μου ζητάνε τα επιπλέον €40 την πρώτη χρονιά, από τη στιγμή που για το εν λόγω διάστημα θα μου έχουν δώσει ένα προϊόν που κανονικά τιμολογείται λιγότερο; Τι έξτρα παροχές θα λάβω σε σχέση με τους άλλους κατόχους του ίδιου προϊόντος; Ή απλώς να τους πάρω και φέτος τηλέφωνο να τα αφαιρέσουν;
- Η κάρτα μετατρέπεται από διευκολύνσεως σε πιστωτική, αλλά δεν αναφέρεται κάποιο πιστωτικό όριο στην επιστολή. Να υποθέσω ότι θα είναι άπειρο;
- Εκτός από τα δωράκια μηδαμινής αξίας (flight delay: Συνήθως έχω πρόσβαση σε καλύτερο lounge έτσι κι αλλιώς. Σιγά μη μπώ στη διαδικασία να καταχωρώ μία μία τις πτήσεις μου. Boingo: Πριν από 15 χρόνια ίσως είχε κάποια αξία, αλλά θυμάμαι ήταν ήδη ξεπερασμένο το 2006-2007 που έστηνα business case για σχετική συνεργασία στην εταιρία που τότε δούλευα. Τώρα πια είναι γραφικότητα. Aegean vouchers: τα παίρνω κι από το deals4u με €1), έχετε δει κάποια παροχή που να αξίζει στην κάρτα;

Εννοείται πως δεν την ενεργοποιώ ακόμα, καθώς η Amex μου ανανεώθηκε στις αρχές Απριλίου και δίνει διπλάσιους πόντους (x4/x8/x16) για τους τρείς πρώτους μήνες, προνόμιο που η Platinum δε δίνει. Για τις λίγες μέρες που μου μένουν ακόμα με τους τετραπλούς πόντους, θα περιμένει στο συρτάρι μου.

Η "νέα κάρτα" βρωμάει προχειροδουλειά από παντού. Κρίμα.
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Τι ακριβώς είναι αυτά τα vouchers ; το deals for you της cosmote εννοείς;
H κάρτα δίνει κάθε χρόνο δύο εκπτωτικά κουπόνια 25€ για πτήσεις της Aegean. Και η Cosmote δίνει υπό προϋποθέσεις μέσω deals for you αντίστοιχα εκπτωτικά κουπόνια 30€ για πτήσεις τον επόμενη μήνα νομίζω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
H κάρτα δίνει κάθε χρόνο δύο εκπτωτικά κουπόνια 25€ για πτήσεις της Aegean. Και η Cosmote δίνει υπό προϋποθέσεις μέσω deals for you αντίστοιχα εκπτωτικά κουπόνια 30€ για πτήσεις τον επόμενη μήνα νομίζω
Μιλωντας προσωπικα, οσες φορες χρησιμοποιησα τα deals4you των 30 ευρω που ειναι διαθεσιμα και συνεχεια (δηλαδη ΚΑΜΙΑ), τοσο θα χρησιμοποιησω τα κουπονια των 25 ευρω.
Αν προκειται να νιωθω και την ψυχολογικη πιεση να αγοραζω 2 φορες το χρονο εισιτηρια για να ρεφαρω τη συνδρομη, τοτε τα 80 ευρω ειναι μονο η αρχη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ενδεικτικό πινακάκι κερδισμένων bonus πόντων με online προθεσμιακή με bonus της Alpha με την ελάχιστη αξία κατάθεσης (5.000 ευρώ):
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ BONUS
Απρ-17 2.550
Απρ-18 2.550
Απρ-19 2.250
Ιούλ-19 1.650
Όσο πάνε μειώνονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ενδεικτικό πινακάκι κερδισμένων bonus πόντων με online προθεσμιακή με bonus της Alpha με την ελάχιστη αξία κατάθεσης (5.000 ευρώ):
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ BONUS
Απρ-17 2.550
Απρ-18 2.550
Απρ-19 2.250
Ιούλ-19 1.650
Όσο πάνε μειώνονται.
Επισηςη Aegean αυξανει τις συχνοτητες των δρομολογιων και το πληθος των προορισμων καθως μεγαλωνει το δικτυο , αρα χρειαζονται λιγοτερα μιλια για ευρωπαικους προορισμους που η Aegean δεν πηγαινε απ' ευθειας και χρειαζοσουν 15.000 μιλια και παρα πολλους φορους.
Απο καπου χανεις, απο καπου κερδιζεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Σύμφωνοι βρε paefstra, αλλά πλέον βρίσκεις bonus θέσεις με το σταγονόμετρο... Θα πρέπει να κλείσεις μήνες πριν, και σε περιπτώσεις τριημέρων σχεδόν μόλις διατεθούν οι θέσεις στο σύστημα, εξαντλούνται. Επίσης, οι διαθέσιμες θέσεις παρέμειναν ίδιες (σε πολλές περιπτώσεις τρεις ανά πτήση), ενώ οι χρήστες έχουν πολλαπλασιαστεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Σύμφωνοι βρε paefstra, αλλά πλέον βρίσκεις bonus θέσεις με το σταγονόμετρο... Θα πρέπει να κλείσεις μήνες πριν, και σε περιπτώσεις τριημέρων σχεδόν μόλις διατεθούν οι θέσεις στο σύστημα, εξαντλούνται. Επίσης, οι διαθέσιμες θέσεις παρέμειναν ίδιες (σε πολλές περιπτώσεις τρεις ανά πτήση), ενώ οι χρήστες έχουν πολλαπλασιαστεί.
Παντα χρειαζοταν μηνες πριν για δυσκολες περιοδους η δημοφιλεις προορισμους.
Ομως για αδιαφορες ημερομηνιες η προορισμους που πετανε και οι low cost βρισκεις ανετα.
Προσωπικα εφτασα να κλεινω πολλους μηνες πριν αντι για ενα 3μηνο που εκλεινα παλιοτερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντα χρειαζοταν μηνες πριν για δυσκολες περιοδους η δημοφιλεις προορισμους.
Ομως για αδιαφορες ημερομηνιες η προορισμους που πετανε και οι low cost βρισκεις ανετα..
σωστοτατο...ολα σχετικα ειναι...εγω εκανα το ρεκορ μου προσφατα που εκλεισα καθ'οδον προς το αεροδρομιο...
 

I love NY

Member
Μηνύματα
44
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Καλησπέρα παίδες!!!Μία απορία έχω και αν μπορείτε να μου την λύσετε.Έκλεισα προχθές 2 εισητήρια για Καναδά μέσω gotogate με πιστωτική alpha bonus visa και σήμερα είδα +6774 πόντους!!!Μήπως ξέρει κανείς από που προήλθαν?
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Στο bonus app τι δικαιολογία έχει στους πόντους; Ειναι καινούρια κάρτα και μήπως έχεις τους 2000 πόντους δώρο + τους πόντους της συναλλαγής; Πόσο έκαναν τα εισιτήρια (αν θες να μας πεις για να κανουμε τις πράξεις)
 

I love NY

Member
Μηνύματα
44
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Στο bonus app τι δικαιολογία έχει στους πόντους; Ειναι καινούρια κάρτα και μήπως έχεις τους 2000 πόντους δώρο + τους πόντους της συναλλαγής; Πόσο έκαναν τα εισιτήρια (αν θες να μας πεις για να κανουμε τις πράξεις)
Τώρα μου άνοιξες τα μάτια!!!Έχεις δίκιο,είναι καινούργια κάρτα,πήρα τους 6000 πόντους + 774 όσα και τα ευρώ για τα 2 εισητήρια για Καναδά με επιστροφή με απευθείας πτήσεις!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom