Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Bonus ×10 με ολες τις καρτες στο Attica.

Επειδη δεν θυμαμαι ποσες φορες εχει εμφανιστει τετοια υπερπροσφορα ποντων το 2018-2019, επιμενω οτι κοβοντας τις καρτες με ακριβη συνδρομη, ειναι μικρη η απωλεια μιλιων αν γινονται στοχευμενες αγορες.
Screenshot_20190709-145255_Bonus.jpg
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Προς ALPHA BANK
Σε συνέχεια του αιτήματος μου να μου απαντήσετε τι θα συμβεί με την κατάργηση των American Express πιστωτικών καρτών, εφόσον αρνούμαι την αυθαίρετη αντικατάσταση τους με τις νέες κάρτες Mastercard και Diners τις οποίες δεν είμαι υποχρεωμένη να αποδεχτώ και να ενεργοποιήσω (δηλαδή να ταλαιπωρηθώ χωρίς κανένα όφελος, αφού δεν δίνετε bonus πόντους καλωσορίσματος στις κάρτες που εκδίδετε σε αντικατάσταση των American Express), σας γνωρίζω τα ακόλουθα :
Σήμερα έλαβα για τρίτη φορά τηλεφώνημα από την εξυπηρέτηση πελατών και η υπάλληλος μου ζήτησε να ενεργοποιήσω τις νέες κάρτες αντικατάστασης. Για τρίτη φορά απάντησα ότι δεν θα το κάνω. Δεν σκοπεύω να εξυπηρετήσω την Alpha Bank, διότι εγώ είμαι πελάτης της τράπεζας και πρέπει η τράπεζα να εξυπηρετεί τον πελάτη κι όχι το αντίστροφο, που προσπαθείτε να επιβάλλετε.
Ζητώ να μην με ενοχλήσετε ξανά τηλεφωνικά για το ίδιο θέμα, και να μου απαντήσετε εγγράφως στο αίτημά μου.

Ερώτηση στο forum : έχει κάποιος άλλος αντιδράσει όπως εγώ στο συγκεκριμένο θέμα; Και τι απάντηση έχει λάβει;
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Προς ALPHA BANK
Σε συνέχεια του αιτήματος μου να μου απαντήσετε τι θα συμβεί με την κατάργηση των American Express πιστωτικών καρτών, εφόσον αρνούμαι την αυθαίρετη αντικατάσταση τους με τις νέες κάρτες Mastercard και Diners τις οποίες δεν είμαι υποχρεωμένη να αποδεχτώ και να ενεργοποιήσω (δηλαδή να ταλαιπωρηθώ χωρίς κανένα όφελος, αφού δεν δίνετε bonus πόντους καλωσορίσματος στις κάρτες που εκδίδετε σε αντικατάσταση των American Express), σας γνωρίζω τα ακόλουθα :
Σήμερα έλαβα για τρίτη φορά τηλεφώνημα από την εξυπηρέτηση πελατών και η υπάλληλος μου ζήτησε να ενεργοποιήσω τις νέες κάρτες αντικατάστασης. Για τρίτη φορά απάντησα ότι δεν θα το κάνω. Δεν σκοπεύω να εξυπηρετήσω την Alpha Bank, διότι εγώ είμαι πελάτης της τράπεζας και πρέπει η τράπεζα να εξυπηρετεί τον πελάτη κι όχι το αντίστροφο, που προσπαθείτε να επιβάλλετε.
Ζητώ να μην με ενοχλήσετε ξανά τηλεφωνικά για το ίδιο θέμα, και να μου απαντήσετε εγγράφως στο αίτημά μου.

Ερώτηση στο forum : έχει κάποιος άλλος αντιδράσει όπως εγώ στο συγκεκριμένο θέμα; Και τι απάντηση έχει λάβει;
Δε κατάλαβα που υπάρχει πρόβλημα, στο ότι δε δίνει bonus καλωσορίσματος;
Αφού δε φταίει η alpha bank σε κάτι, δε το κάνει η ίδια αυθαίρετα η AMEX καταργεί τις κάρτες της σε όλη την ευρώπη και έτσι η θα πρέπει να μας καταργήσει τις amex ή να μα τις αντικαταστήσει. Η alpha κάνει το δεύτερο γιατί να διαμαρτυρηθώ, αν δε τη θες απλά μη την ενεργοποιήσεις, η τράπεζα σου προσφέρει τη δυνατότητα να τη συνεχίσεις και στους περισσότερους με τους ίδιους όρους συνδρομών με τις παλιές. Εκεί είναι το μόνο σοβαρό θέμα για μένα σε όσους είχαν πχ τσαμπέ τη κάρτα και τώρα τους λέει να πληρώνουν συνδρομή αλλά δε βλέπω να το αναφέρεις πουθενά. Η κάρτα είναι αντικατάστασης με τους ίδιους όρους γι αυτό και δε προσφέρει bonus καλωσορίσματος απολύτως λογικό.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Δε κατάλαβα που υπάρχει πρόβλημα, στο ότι δε δίνει bonus καλωσορίσματος;
Αφού δε φταίει η alpha bank σε κάτι, δε το κάνει η ίδια αυθαίρετα η AMEX καταργεί τις κάρτες της σε όλη την ευρώπη και έτσι η θα πρέπει να μας καταργήσει τις amex ή να μα τις αντικαταστήσει. Η alpha κάνει το δεύτερο γιατί να διαμαρτυρηθώ, αν δε τη θες απλά μη την ενεργοποιήσεις, η τράπεζα σου προσφέρει τη δυνατότητα να τη συνεχίσεις και στους περισσότερους με τους ίδιους όρους συνδρομών με τις παλιές. Εκεί είναι το μόνο σοβαρό θέμα για μένα σε όσους είχαν πχ τσαμπέ τη κάρτα και τώρα τους λέει να πληρώνουν συνδρομή αλλά δε βλέπω να το αναφέρεις πουθενά. Η κάρτα είναι αντικατάστασης με τους ίδιους όρους γι αυτό και δε προσφέρει bonus καλωσορίσματος απολύτως λογικό.
Η ALFA αυθαίρετα τις αντικαθιστά με άλλες κάρτες προκειμένου να λύσει ένα δικό της πρόβλημα: οι ΑΜΕΧ έχουν χρεωθεί με δόσεις και οι δόσεις πως θα δίνονται αν δεν υπάρξει νέα κάρτα? Πριν ξεκινήσει η αντικατάσταση αιτήθηκα την έκδοση της Platinum. Απερρίφθηκε η αίτησή μου άνευ λόγου, διότι θα έπρεπε να μου δώσουν και 7.000 πόντους καλωσορίσματος και μετά από μια εβδομάδα μου ενέκριναν την ίδια κάρτα ως αντικατάσταση της ΑΜΕΧ. Τηλεφώνησα και ρώτησα αφού έχω δικαίωμα να μην δεχτώ την κάρτα αντικατάστασης, αν αργότερα ζητήσω την Platinum ως νέα κάρτα θα λάβω τους πόντους καλωσορίσματος? Ναι μου απάντησαν.
Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε την αντικατάσταση και να ενεργοποιησουμε τις κάρτες που εκδίδουν αυθαιρέτως σε αντικατάσταση των American Express χωρίς την συναίνεσή μας. Πρόκειται για ένα νέο, διαφορετικό προϊόν πιστωτικής κάρτας το οποίο μας ζητούν να μπούμε στην ταλαιπωρία να αποκτήσουμε χωρίς κανένα όφελος για εμάς, προκειμένου να λύσουν ένα δικό τους πρόβλημα (την λύση της συνεργασίας με την AMEX) εις βάρος των πελατών τους. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Υ.Γ. Για όσους είχαν τσαμπέ τη κάρτα και τώρα τους λέει να πληρώνουν συνδρομή απορώ αν δεν έχουν αντιδράσει ακόμη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ολα τα υπολοιπα των δοσεων περνανε αυτοματα στη νεα καρτα. Στειλατε τοσα μειλ και δεν ρωτησατε αυτο το απλο ερωτημα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ολα τα υπολοιπα των δοσεων περνανε αυτοματα στη νεα καρτα. Στειλατε τοσα μειλ και δεν ρωτησατε αυτο το απλο ερωτημα?
Ναι, αλλά αν δεν την ενεργοποιήσει, πού περνάνε;
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Ολα τα υπολοιπα των δοσεων περνανε αυτοματα στη νεα καρτα ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.
Αν δεν την ενεργοποιήσεις που πάνε τα υπόλοιπα των δόσεων; Αυτό τους ρώτησα κι ακόμη ψάχνονται. Εσείς ξέρετε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@taver αυτο δεν το θεωρησα προβλημα. Εχω την εντυπωση πως ακομη κι αν καταργησει οικειοθελως καποιος μια καρτα, οτι τα statements ερχονται και το χρεος υφισταται κανονικα. Το λεω με καθε επιφυλαξη, δεν εχω καταργησει καρτα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού η συγκεκριμένη κάρτα καταργείται απ' την ίδια την εταιρεία που την εκδίδει για την Ελλάδα τι ακριβώς θέλεις να κάνει η ALPHA, να αγοράσει τα δικαιώματα της AMEX στην Ελλάδα για να μην αλλάξεις τύπο κάρτας;

Eπίσης τι να τους κάνεις τους πόντους καλωσορίσματος; Έχει πέσει τέτοια υποτίμηση στην αξία των πόντων που για να ταξιδέψεις Ευρώπη στις λεγόμενες 'μακρινές' πτήσεις πρέπει να σε καλωσορίζουν κάθε μήνα και πάλι δε θα μαζέψεις τους απαιτούμενους πόντους.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Θέλω να λάβω τους πόντους καλωσορίσματος που λαμβάνει κάθε πελάτης για την έκδοση νέας κάρτας. Η κατάργηση της ΑΜΕΧ είναι δικό τους πρόβλημα και δεν θέλω να το λύσουν εις βάρος μου. Ελπίζω οτι γνωρίζετε πως οι τράπεζες κεερδίζουν με την έκδοση πιστωτικών καρτών και δεν μας κάνουν χάρη που μας τις δίνουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@Anastasia3 απο τη στιγμη που αποδεχτηκα τη Mastercard, η συλλογη ποντων ειναι δραματικα πιο γενναιοδωρη γιατι περναει παντου. Παρολα αυτα εξεταζω το να την κρατησω μονο τη δωρεαν περιοδο.
Σχετικα με το γιατι δεν διαμαρτυρομαι για το τσαμπε που διακοπτεται, τοσα χρονια εχω εξοικονομησει πανω απο 500 ευρω σε συνδρομες. Δεν εχω παραπονο. Οι καιροι αλλαζουν και αυτοι οι οροι ηταν υπολειμμα των εποχων των παχιων αγελαδων.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
@taver αυτο δεν το θεωρησα προβλημα. Εχω την εντυπωση πως ακομη κι αν καταργησει οικειοθελως καποιος μια καρτα, οτι τα statements ερχονται και το χρεος υφισταται κανονικα. Το λεω με καθε επιφυλαξη, δεν εχω καταργησει καρτα.
Κι όμως να που είναι πρόβλημα γι αυτούς κι ακόμη δεν μπορούν να μου απαντήσουν τι θα κάνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom