Alpha bank bonus

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Αφού η συγκεκριμένη κάρτα καταργείται απ' την ίδια την εταιρεία που την εκδίδει για την Ελλάδα τι ακριβώς θέλεις να κάνει η ALPHA, να αγοράσει τα δικαιώματα της AMEX στην Ελλάδα για να μην αλλάξεις τύπο κάρτας;

Eπίσης τι να τους κάνεις τους πόντους καλωσορίσματος; Έχει πέσει τέτοια υποτίμηση στην αξία των πόντων που για να ταξιδέψεις Ευρώπη στις λεγόμενες 'μακρινές' πτήσεις πρέπει να σε καλωσορίζουν κάθε μήνα και πάλι δε θα μαζέψεις τους απαιτούμενους πόντους.
Θέλω να λάβω τους πόντους καλωσορίσματος που λαμβάνει κάθε πελάτης για την έκδοση νέας κάρτας. Η κατάργηση της ΑΜΕΧ είναι δικό τους πρόβλημα και δεν θέλω να το λύσουν εις βάρος μου. Ελπίζω οτι γνωρίζετε πως οι τράπεζες κεερδίζουν με την έκδοση πιστωτικών καρτών και δεν μας κάνουν χάρη που μας τις δίνουν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θέλω να λάβω τους πόντους καλωσορίσματος που λαμβάνει κάθε πελάτης για την έκδοση νέας κάρτας. Η κατάργηση της ΑΜΕΧ είναι δικό τους πρόβλημα και δεν θέλω να το λύσουν εις βάρος μου.
Aν διαβάσεις πιο προσεκτικά τους όρους σε προϊόντα συγκέντρωσης πόντων θα διαπιστώσεις ότι μπορούν να τροποποιηθούν, ανακληθούν ή ακυρωθούν ανά πάσα στιγμή απ' την εταιρεία που τους παρέχει. Δε σημαίνει ότι επειδή έδιναν κάτι θα το δίνουν για πάντα, δεν είναι κάποιου είδους συμβόλαιο.

Ελπίζω οτι γνωρίζετε πως οι τράπεζες κεερδίζουν με την έκδοση πιστωτικών καρτών και δεν μας κάνουν χάρη που μας τις δίνουν.
Κι εσύ κερδίζεις απ' την έκδοση της πιστωτικής πόντους, είναι αμφίδρομη η σχέση. Οπότε αφήστε κάποιοι αυτό το παραμύθι για τις κακές τράπεζες και πιστωτικές.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
@Anastasia3 απο τη στιγμη που αποδεχτηκα τη Mastercard, η συλλογη ποντων ειναι δραματικα πιο γενναιοδωρη γιατι περναει παντου. Παρολα αυτα εξεταζω το να την κρατησω μονο τη δωρεαν περιοδο.
Σχετικα με το γιατι δεν διαμαρτυρομαι για το τσαμπε που διακοπτεται, τοσα χρονια εχω εξοικονομησει πανω απο 500 ευρω σε συνδρομες. Δεν εχω παραπονο. Οι καιροι αλλαζουν και αυτοι οι οροι ηταν υπολειμμα των εποχων των παχιων αγελαδων.
Αφού την ενεργοποίησες, διάβασε στα συνοδευτικά έγγραφα την φράση "η νέα σας κάρτα αποτελεί συνέχεια της παλιάς και η χρήση της διέπεται από τους ίδιους όρους που ισχύουν για την AMEX" τριψτο τους στα μούτρα κι αν δεν σου αφαιρέσουν την συνδρομή, υπάρχει και ο τραπεζικός διαμεσολαβητής.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Aν διαβάσεις πιο προσεκτικά τους όρους σε προϊόντα συγκέντρωσης πόντων θα διαπιστώσεις ότι μπορούν να τροποποιηθούν, ανακληθούν ή ακυρωθούν ανά πάσα στιγμή απ' την εταιρεία που τους παρέχει. Δε σημαίνει ότι επειδή έδιναν κάτι θα το δίνουν για πάντα, δεν είναι κάποιου είδους συμβόλαιο.


Κι εσύ κερδίζεις απ' την έκδοση της πιστωτικής πόντους, είναι αμφίδρομη η σχέση. Οπότε αφήστε κάποιοι αυτό το παραμύθι για τις κακές τράπεζες και πιστωτικές.

ότι οι όροι μπορούν να τροποποιηθούν, ανακληθούν ή ακυρωθούν ανά πάσα στιγμή απ' την εταιρεία που τους παρέχει, εγώ τους ανάγκασα να το γράψουν, φθάνοντας στον τραπεζικό διαμεσολαβητή για πόντους που προσπαθούσαν να μην μου δώσουν και φυσικά τους κέρδισα. Οι όροι λοιπόν μπορούν να ανακληθούν εφόσον δημοσιοποιηθεί η ανάκληση όχι εκ των υστέρων.
Φυσικά κι εγω κερδίζω. Πως αλλιώς θα μας τις πουλάγανε; Προϊόν είναι, όχι δώρο. Οι τράπεζες είναι επιχειρήσεις κι έτσι τις αντιμετωπίζω. Πως αλλιώς;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Προς ALPHA BANK
Σε συνέχεια του αιτήματος μου να μου απαντήσετε τι θα συμβεί με την κατάργηση των American Express πιστωτικών καρτών, εφόσον αρνούμαι την αυθαίρετη αντικατάσταση τους με τις νέες κάρτες Mastercard και Diners τις οποίες δεν είμαι υποχρεωμένη να αποδεχτώ και να ενεργοποιήσω (δηλαδή να ταλαιπωρηθώ χωρίς κανένα όφελος, αφού δεν δίνετε bonus πόντους καλωσορίσματος στις κάρτες που εκδίδετε σε αντικατάσταση των American Express), σας γνωρίζω τα ακόλουθα :
Ολα τα υπολοιπα των δοσεων περνανε αυτοματα στη νεα καρτα ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.
Αν δεν την ενεργοποιήσεις που πάνε τα υπόλοιπα των δόσεων; Αυτό τους ρώτησα κι ακόμη ψάχνονται. Εσείς ξέρετε;
Αφού την ενεργοποίησες, διάβασε στα συνοδευτικά έγγραφα την φράση "η νέα σας κάρτα αποτελεί συνέχεια της παλιάς και η χρήση της διέπεται από τους ίδιους όρους που ισχύουν για την AMEX" τριψτο τους στα μούτρα κι αν δεν σου αφαιρέσουν την συνδρομή, υπάρχει και ο τραπεζικός διαμεσολαβητής.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου.
Οι πόντοι που δε σου δίνουν, πού πάνε τα οφειλόμενα ποσά των δόσεων ή τί γίνεται με τη συνδρομή?
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου.
Οι πόντοι που δε σου δίνουν, πού πάνε τα οφειλόμενα ποσά των δόσεων ή τί γίνεται με τη συνδρομή?
Τα δυο πρώτα είναι τα δικά μου θέματα. Η συνδρομή δεν είναι δικό μου πρόβλημα, είναι άλλου αλλά όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Τι λέτε λοιπόν;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Για το κομμάτι των οφειλόμενων δόσεων:
20.1. Ο Κάτοχος δικαιούται να καταγγείλει τη Σύμβαση οποτεδήποτε, εγγράφως (παρ. 27.1), υπό την προϋπόθεση παραδόσεως της Κάρτας, διαγώνια τεμαχισμένης, σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τραπέζης, καθώς και της ταυτόχρονης εξοφλήσεως του συνολικού οφειλόμενου ποσού από την χρήση της Κάρτας, περιλαμβανομένων των τυχόν μελλοντικών χρεώσεων (παρ. 15.2) από συναλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι την παράδοση της Κάρτας στην Τράπεζα. Η κατά τα ως άνω καταγγελία έχει άμεση ισχύ. Σε περίπτωση καταγγελίας της Συμβάσεως πριν την πάροδο εξαμήνου από την σύναψή της, η Τράπεζα δύναται να επιβάλλει την χρέωση που αναφέρεται στο Παράρτημα (παρ. 3.ΣΤ, στοιχ. ιγ). Η ετήσια συνδρομή (παρ. 14.1), ανεξαρτήτως του χρόνου ασκήσεως του δικαιώματος καταγγελίας εκ μέρους του Κατόχου, εφόσον έχει καταβληθεί, δεν επιστρέφεται, ενώ σε περίπτωση που δεν έχει ήδη καταβληθεί, ο Κάτοχος εξουσιοδοτεί την Τράπεζα να προβεί στην χρέωση του Πιστωτικού Ορίου με το ποσό αυτής πριν το κλείσιμο αυτού.
20.2. Ο Κάτοχος μέχρι την παράδοση της Κάρτας στην Τράπεζα διατηρεί πλήρη ευθύνη για τις συναλλαγές με αυτή και βαρύνεται με τις σχετικές χρεώσεις.

https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=8B6B0189AD07663097C462FDFDF2697EBF073670

Edit: Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιήσετε τη νέα σας κάρτα μετά την πάροδο δύο μηνών από την έκδοσή της, το χρεωστικό υπόλοιπο της πιστωτικής American Express κάρτας καθώς και οι τρέχουσες συναλλαγές, θα μεταφερθούν αυτόματα στον λογαριασμό της νέας σας κάρτας.
https://www.alpha.gr/el/idiotes/sup...totikis-amex-an-den-energopoiiso-ti-nea-karta
 
Last edited:

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Για το κομμάτι των οφειλόμενων δόσεων:
20.1. Ο Κάτοχος δικαιούται να καταγγείλει τη Σύμβαση οποτεδήποτε, εγγράφως (παρ. 27.1), υπό την προϋπόθεση παραδόσεως της Κάρτας, διαγώνια τεμαχισμένης, σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τραπέζης, καθώς και της ταυτόχρονης εξοφλήσεως του συνολικού οφειλόμενου ποσού από την χρήση της Κάρτας, περιλαμβανομένων των τυχόν μελλοντικών χρεώσεων (παρ. 15.2) από συναλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι την παράδοση της Κάρτας στην Τράπεζα. Η κατά τα ως άνω καταγγελία έχει άμεση ισχύ. Σε περίπτωση καταγγελίας της Συμβάσεως πριν την πάροδο εξαμήνου από την σύναψή της, η Τράπεζα δύναται να επιβάλλει την χρέωση που αναφέρεται στο Παράρτημα (παρ. 3.ΣΤ, στοιχ. ιγ). Η ετήσια συνδρομή (παρ. 14.1), ανεξαρτήτως του χρόνου ασκήσεως του δικαιώματος καταγγελίας εκ μέρους του Κατόχου, εφόσον έχει καταβληθεί, δεν επιστρέφεται, ενώ σε περίπτωση που δεν έχει ήδη καταβληθεί, ο Κάτοχος εξουσιοδοτεί την Τράπεζα να προβεί στην χρέωση του Πιστωτικού Ορίου με το ποσό αυτής πριν το κλείσιμο αυτού.
20.2. Ο Κάτοχος μέχρι την παράδοση της Κάρτας στην Τράπεζα διατηρεί πλήρη ευθύνη για τις συναλλαγές με αυτή και βαρύνεται με τις σχετικές χρεώσεις.

https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=8B6B0189AD07663097C462FDFDF2697EBF073670
Αχ μικρέ μου πρίγκιπα! Εγώ δεν καταγγέλω καμία σύμβαση. Αυτοί καταργούν την ΑΜΕΧ κάρτα και αν προβλέπεται κάτι για αυτή την περίπτωση σε παρακαλώ να μου το στείλεις. Ευχαριστώ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Αχ μικρέ μου πρίγκιπα! Εγώ δεν καταγγέλω καμία σύμβαση. Αυτοί καταργούν την ΑΜΕΧ κάρτα και αν προβλέπεται κάτι για αυτή την περίπτωση σε παρακαλώ να μου το στείλεις. Ευχαριστώ.
Έκανα Edit το μήνυμά μου, δεν ξέρω αν το είδες.
Δε μπόρεσα να το βρω πάντως σε πιο "επίσημη" μορφή (όροι μετάπτωσης κλπ.)
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Έκανα Edit το μήνυμά μου, δεν ξέρω αν το είδες.
Δε μπόρεσα να το βρω πάντως σε πιο "επίσημη" μορφή (όροι μετάπτωσης κλπ.)
Αυτό είναι! Μπράβο! Τώρα η ερώτηση είναι με ποιό δικαίωμα θα εκδόσουν νέα κάρτα στο όνομά μου αφού εγγράφως τους λέω οτι δεν την αποδέχομαι και δεν την ενεργοποιώ. Και γι αυτό περιμένω απάντηση από την τράπεζα κανα μήνα.
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Ωραια για να μην το κουραζουμε, προφανως κανενας αλλος δεν το εχει ψαξει οσο εσυ και δεν ασχολειται τοσο οσο εσυ. Οποτε οταν εχεις καποια απαντηση ενημερωσε μας τι σου ειπαν.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Για να μη βγαίνουμε off-topic και για να μην κουράζουμε, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε δε θέλει τη νέα κάρτα, απλά δεν την ενεργοποιεί και δεν τη χρησιμοποιεί.
Απλό είναι!
Μακάρι πάντως να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.745
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom