Alpha bank bonus

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Έλαβα κι εγώ σήμερα την Platinum. Ίδια επιστολή με απλό ταχυδρομείο (όχι με τη Speedex που ερχόταν η Amex). Για μένα, είναι αντικατάσταση της American Express Gold, στην οποία πλήρωνα €120 ετήσια συνδρομή (δηλαδή τα πλήρωνα μέχρι πριν κάποια χρόνια, μετά έμαθα και τους έπαιρνα τηλέφωνο και τα αφαιρούσαν κάθε χρόνο βάση όγκου συναλλαγών). Μου γράφουν ότι για ένα χρόνο η συνδρομή θα είναι η ίδια, και μετά θα πάει στα €80.

Απορίες:
- Για ποιό λόγο μου ζητάνε τα επιπλέον €40 την πρώτη χρονιά, από τη στιγμή που για το εν λόγω διάστημα θα μου έχουν δώσει ένα προϊόν που κανονικά τιμολογείται λιγότερο; Τι έξτρα παροχές θα λάβω σε σχέση με τους άλλους κατόχους του ίδιου προϊόντος; Ή απλώς να τους πάρω και φέτος τηλέφωνο να τα αφαιρέσουν;
- Η κάρτα μετατρέπεται από διευκολύνσεως σε πιστωτική, αλλά δεν αναφέρεται κάποιο πιστωτικό όριο στην επιστολή. Να υποθέσω ότι θα είναι άπειρο;
- Εκτός από τα δωράκια μηδαμινής αξίας (flight delay: Συνήθως έχω πρόσβαση σε καλύτερο lounge έτσι κι αλλιώς. Σιγά μη μπώ στη διαδικασία να καταχωρώ μία μία τις πτήσεις μου. Boingo: Πριν από 15 χρόνια ίσως είχε κάποια αξία, αλλά θυμάμαι ήταν ήδη ξεπερασμένο το 2006-2007 που έστηνα business case για σχετική συνεργασία στην εταιρία που τότε δούλευα. Τώρα πια είναι γραφικότητα. Aegean vouchers: τα παίρνω κι από το deals4u με €1), έχετε δει κάποια παροχή που να αξίζει στην κάρτα;

Εννοείται πως δεν την ενεργοποιώ ακόμα, καθώς η Amex μου ανανεώθηκε στις αρχές Απριλίου και δίνει διπλάσιους πόντους (x4/x8/x16) για τους τρείς πρώτους μήνες, προνόμιο που η Platinum δε δίνει. Για τις λίγες μέρες που μου μένουν ακόμα με τους τετραπλούς πόντους, θα περιμένει στο συρτάρι μου.

Η "νέα κάρτα" βρωμάει προχειροδουλειά από παντού. Κρίμα.
Πολύ ωραία έθεσες τα θέματα που προκύπτουν και μας ανοίγεις τα μάτια. Συγχαρητήρια. Ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί πλήρωνες συνδρομή στην GOLD AMEX (by the way έχεις το link που γράφουν για την συνδρομή;) ή γιατί τους τηλεφωνούσες, αφού στην περίπτωσή μου -βάση όγκου συναλλαγών- δεν μου χρέωσαν ποτέ συνδρομή ούτε σε αυτήν ούτε σε καμία άλλη. Ισως γιατί εγώ την έβγαλα πριν 2 χρόνια. Να υπερθεματίσω για το καλαμπούρι flight delay pass οτι με πάνω από 4 ώρες καθυστέρηση οι αεροπορικές εταιρείες προσφέρουν σε όλους φαγητό και ενδεχομένως και ξενοδοχείο και να προσθέσω κι ότι στα δωράκια της πλάκας περιλαμβάνεται και το άλλο καλαμπούρι free Global -wifi, που για να το πετύχεις πρέπει να πας σε συγκεκριμένα ξενοδοχεία κτλ σε κάποιες πόλεις 2-3 σημεία σε όλη την πόλη.

Εκτός από προχειροδουλειά η νέα κάρτα όχι μόνο δεν αναβαθμίζει τις προνομιακές παροχές της GOLD AMEX όπως γράφουν, αλλά τις υποβαθμίζει εις βάρος των πελατών και κυρίως αμφιβάλλω για την νομιμότητα όσων κάνουν. Συγκεκριμένα: Αναφέρουν"η ενεργοποίηση της νέας κάρτας σας συνεπάγεται έμπρακτη αποδοχή των όρων που την διέπουν". Το γεγονός οτι κάποιος δεν αποδέχεται τους όρους και δεν την ενεργοποιεί δεν λαμβάνεται υπόψην, καθώς συνεχίζοντας να αυθαιρετούν αναφέρουν " Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιήσετε τη νέα σας κάρτα μετά την πάροδο δύο μηνών από την έκδοσή της, το χρεωστικό υπόλοιπο της πιστωτικής American Express κάρτας καθώς και οι τρέχουσες συναλλαγές, θα μεταφερθούν αυτόματα στον λογαριασμό της νέας σας κάρτας." Δηλαδή μας λένε θέλετε δεν θέλετε, θα την πάρετε! Αμ δε! Δε θα πάρουμε.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Για να μη βγαίνουμε off-topic και για να μην κουράζουμε, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε δε θέλει τη νέα κάρτα, απλά δεν την ενεργοποιεί και δεν τη χρησιμοποιεί.
Απλό είναι!
Μακάρι πάντως να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου
Αν και το θέμα μου σχετίζεται με το Alpha Bank Bonus προσπάθησα να ανοίξω νέο θέμα αλλά ως πρωτάρα μάλλον δεν τα κατάφερα και έγινε delete. Πολύ φοβάμαι οτι δεν είναι τόσο απλό "οποιοσδήποτε δε θέλει τη νέα κάρτα, απλά δεν την ενεργοποιεί και δεν τη χρησιμοποιεί¨, διότι αυτό που ανακάλυψες άλλα λέει.¨Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιήσετε τη νέα σας κάρτα μετά την πάροδο δύο μηνών από την έκδοσή της, το χρεωστικό υπόλοιπο της πιστωτικής American Express κάρτας καθώς και οι τρέχουσες συναλλαγές, θα μεταφερθούν αυτόματα στον λογαριασμό της νέας σας κάρτας." Κατά συνέπεια μάλλον χρειάζεται να δηλώσεις εγγράφως οτι δεν την θέλεις. Μόλις μάθω θα επανέλθω.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Αχ μικρέ μου πρίγκιπα! Εγώ δεν καταγγέλω καμία σύμβαση. Αυτοί καταργούν την ΑΜΕΧ κάρτα και αν προβλέπεται κάτι για αυτή την περίπτωση σε παρακαλώ να μου το στείλεις. Ευχαριστώ.
Αυτό είναι! Μπράβο! Τώρα η ερώτηση είναι με ποιό δικαίωμα θα εκδόσουν νέα κάρτα στο όνομά μου αφού εγγράφως τους λέω οτι δεν την αποδέχομαι και δεν την ενεργοποιώ. Και γι αυτό περιμένω απάντηση από την τράπεζα κανα μήνα.
Στους όρους χρήσης της δικής μου κάρτας πάντως αναγράφεται ότι «γίνεται κατανοητό ότι η Τράπεζα δικαιούται να καταργήσει τη συγκεκριμένη Κάρτα και να προτείνει στον Κάτοχο την αντικατάστασή της με άλλη, που αν γίνει αποδεκτή από τον Κάτοχο, αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης και η κατοχή και χρήση της νέας υπόκειται στις διατάξεις της παρούσης». Φαντάζομαι κάτι ανάλογο υπάρχει και στη δική σου σύμβαση. Και εφόσον δεν θέλεις αντικατάσταση, δεν θα ενεργοποιήσεις ποτέ τη νέα κάρτα, ενώ μπορείς να πληρώσεις το υπόλοιπο και να ξενοιάσεις ολοκληρωτικά από τη συνεργασία σου με την τράπεζα.
Δεν καταλαβαίνω, μου δίνεις την εντύπωση ότι αντιδράς με αγανάκτηση λόγω μονομερούς ενέργειας της τράπεζας, εδώ όμως όπως σωστά σου είπε ο North66 έχουμε να κάνουμε με αποχώρηση της ίδιας της American Express από όλη την Ευρώπη, συνεπεία αναθεώρησης του νομοθετικού πλαισίου από την ευρωπαϊκή ένωση. Δεν καταργούν «αυτοί» την κάρτα, όπως γράφεις (αν και έτσι κι αλλιώς είχαν το δικαίωμα να το πράξουν μονομερώς).
Επίσης υπάρχει και η έννοια του «σοβαρού λόγου», το γεγονός ότι ένας πάροχος αποχωρεί από την Ευρώπη αποτελεί «σοβαρό λόγο» που αιτιολογεί την κατάργηση της κάρτας, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με αυτό η τράπεζα ούτε στα δικαστήρια, ούτε με τον τραπεζικό διαμεσολαβητή...
Θέλω να λάβω τους πόντους καλωσορίσματος που λαμβάνει κάθε πελάτης για την έκδοση νέας κάρτας. Η κατάργηση της ΑΜΕΧ είναι δικό τους πρόβλημα και δεν θέλω να το λύσουν εις βάρος μου.
Δεν είναι δικό τους μόνο πρόβλημα, είναι νομίζω ξεκάθαρο ότι το έχεις κάνει και δικό σου πρόβλημα! Όσο για τους πόντους, που αν κατάλαβα σωστά όλη η γκρίνια εκεί έγκειται, μακάρι να δικαιωθείς και να τους πιστώσουν σε όλους. Καλά ξεμπερδέματα!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Από περιέργεια , αυτοί οι πόντοι για το καλωσόρισμα, είναι δα τόσοι πολλοί?

Πάντως στην Ελλάδα μέχρι να απαγορευτεί η επιπλέον χρέωση από τους εμπόρους , οι περισσότεροι σε χρέωναν έξτρα και μετά την αλλαγή του νόμου απλά δεν την δεχόντουσαν.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Στους όρους χρήσης της δικής μου κάρτας πάντως αναγράφεται ότι «γίνεται κατανοητό ότι η Τράπεζα δικαιούται να καταργήσει τη συγκεκριμένη Κάρτα και να προτείνει στον Κάτοχο την αντικατάστασή της με άλλη, που αν γίνει αποδεκτή από τον Κάτοχο, αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης και η κατοχή και χρήση της νέας υπόκειται στις διατάξεις της παρούσης». Φαντάζομαι κάτι ανάλογο υπάρχει και στη δική σου σύμβαση. Και εφόσον δεν θέλεις αντικατάσταση, δεν θα ενεργοποιήσεις ποτέ τη νέα κάρτα, ενώ μπορείς να πληρώσεις το υπόλοιπο και να ξενοιάσεις ολοκληρωτικά από τη συνεργασία σου με την τράπεζα.
Δεν καταλαβαίνω, μου δίνεις την εντύπωση ότι αντιδράς με αγανάκτηση λόγω μονομερούς ενέργειας της τράπεζας, εδώ όμως όπως σωστά σου είπε ο North66 έχουμε να κάνουμε με αποχώρηση της ίδιας της American Express από όλη την Ευρώπη, συνεπεία αναθεώρησης του νομοθετικού πλαισίου από την ευρωπαϊκή ένωση. Δεν καταργούν «αυτοί» την κάρτα, όπως γράφεις (αν και έτσι κι αλλιώς είχαν το δικαίωμα να το πράξουν μονομερώς).
Επίσης υπάρχει και η έννοια του «σοβαρού λόγου», το γεγονός ότι ένας πάροχος αποχωρεί από την Ευρώπη αποτελεί «σοβαρό λόγο» που αιτιολογεί την κατάργηση της κάρτας, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με αυτό η τράπεζα ούτε στα δικαστήρια, ούτε με τον τραπεζικό διαμεσολαβητή...

Δεν είναι δικό τους μόνο πρόβλημα, είναι νομίζω ξεκάθαρο ότι το έχεις κάνει και δικό σου πρόβλημα! Όσο για τους πόντους, που αν κατάλαβα σωστά όλη η γκρίνια εκεί έγκειται, μακάρι να δικαιωθείς και να τους πιστώσουν σε όλους. Καλά ξεμπερδέματα!
Σωστά κατάλαβες οτι η γκρίνια έγκειται στους πόντους που χάνονται, αλλά η αγανάκτηση πηγάζει από τις παραπλανητικά διαφημιζόμενες "προνομιακές παροχές της κάρτας σας που διατηρούνται και αναβαθμίζονται" ενώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, πηγάζει από την εμφανή αποσιώπηση σχετικά με τα δικαιώματα όποιου δεν αποδέχεται την νέα κάρτα και από την κατευθυνόμενη παραπληροφόρηση που έλαβα τηλεφωνικώς από την εξυπηρέτηση πελατών της ALPHA οτι η νέα κάρτα που έχει εκδοθεί θα παραμείνει σε ισχύ θέλω δεν θέλω, μέχρι να λήξουν οι δόσεις της ΑΜΕΧ (γεγονός που προκάλεσε και την αμφισβήτησή μου περί νομιμότητας των διαδικασιών που ακολουθούν).

Προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων σας γνωστοποιώ την νεότερη πληροφόρηση που έλαβα από την ονομαζόμενη εξυπηρέτηση πελατών της ALPHA :
Oποιος δε θέλει τη νέα κάρτα, δεν φτάνει να μην την ενεργοποιήσει ή να τους γράψει οτι δεν την θέλει. Πρέπει να τους τηλεφωνήσει, να γίνει επιβεβαίωση των στοιχείων του και να ζητήσει την ακύρωσή της. Το έκανα ήδη, άρα γίνεται. Η ΑΜΕΧ θα συνεχίζει να εμφανίζεται μέχρι να εξοφληθούν οι δόσεις σε αυτήν.
Οσοι δεν είναι GOLD πελάτες της ALPHA και δεν πλήρωναν συνδρομή για την ΑΜΕΧ που είχαν, νομίζω οτι τους συμφέρει να αποδεχτούν τις νέες κάρτες, διότι διατηρούν αυτό το προνόμιο. Αν ακυρώσουν την κάρτα αντικατάστασης και εκδόσουν νέα αργότερα, θα πληρώσουν συνδρομή λένε.
Αν είσαι GOLD πελάτης της ΑLPHA, ακυρώσεις τις κάρτες αντικατάστασης της ΑΜΕΧ GOLD VISA και GOLD MASTERCARD και μετά αιτηθείς και εκδόσεις τις ίδιες ως νέες κάρτες , δεν θα πληρώσεις συνδρομή για αυτές , αν το σύνολο των ετήσιων αγορών ξεπερνά τις 4000 ευρώ. Προς το παρόν δεν εμφανίζονται άλλες κάρτες που διατηρούν για τους GOLD πελάτες το προνόμιο να μην πληρώνεις συνδρομή σε νεοεκδιδόμενες κάρτες. Στο μέλλον θα δούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
1) Η ΑΜΕΧ θα συνεχίζει να εμφανίζεται μέχρι να εξοφληθούν οι δόσεις σε αυτήν.

2) Οσοι δεν είναι GOLD πελάτες της ALPHA και δεν πλήρωναν συνδρομή για την ΑΜΕΧ που είχαν, νομίζω οτι τους συμφέρει να αποδεχτούν τις νέες κάρτες, διότι διατηρούν αυτό το προνόμιο.
1) Ο,τι ακριβως ειχα πει λοιπον. Ειναι δικαιωμα του καθενα να διακοψει τη χρηση μιας καρτας αλλα οι δοσεις να ερχονται.
2) Αυτο ειναι κατι καινουριο? Εμενα απο μηδενικη συνδρομη μου εδωσαν μονο ενα χρονο περιοδο χαριτος και μετα συνδρομη υποχρεωτικα.
 
Last edited:

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Από περιέργεια , αυτοί οι πόντοι για το καλωσόρισμα, είναι δα τόσοι πολλοί?

Πάντως στην Ελλάδα μέχρι να απαγορευτεί η επιπλέον χρέωση από τους εμπόρους , οι περισσότεροι σε χρέωναν έξτρα και μετά την αλλαγή του νόμου απλά δεν την δεχόντουσαν.
Για την Platinum Mastercard είναι 8000, για τις ΑΜΕΧ GOLD VISA και GOLD MASTERCARD ήταν 10000 κι έγιναν πριν 2μήνες 5000, για τις Diners Prestige είναι 10000 κτλ
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
1) Ο,τι ακριβως ειχα πει λοιπον. Ειναι δικαιωμα του καθενα να διακοψει τη χρηση μιας καρτας αλλα οι δοσεις να ερχονται.
2) Αυτο ειναι κατι καινουριο? Εμενα απο μηδενικη συνδρομη μου εδωσαν μονο ενα χρονο περιοδο χαριτος και μετα συνδρομη υποχρεωτικα. Μαλλον πρεπει να επικοινωνησω να διεκδικησω εστω την ακυρωση συνδρομης για χρεωσεις ανω των 4000 ευρω...
Οι GOLD πελάτες (δηλ. 50.000 ευρω καταθέσεις ή εισόδημα 50.000 ευρώ και άνω),δεν πλήρωναν συνδρομή για καμία κάρτα από οτι ξέρω τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Οι Gold πελάτες έχουν ειδικό τιμολόγιο και απαλλάσσονται από τη συνδρομή για χρυσές πιστωτικές κάρτες με προϋπόθεση την ετήσια χρέωση (αγορές) άνω των 4.000 ευρώ.
Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα αν δεν το ξέρουμε...
https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=3EE3F549448E685DE68C4D8E11B7C75C8E0C33FC
Το offtopic του offtopic έχουμε γίνει... Δεν είμαστε τραπεζικό forum!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πάντως στην Ελλάδα μέχρι να απαγορευτεί η επιπλέον χρέωση από τους εμπόρους , οι περισσότεροι σε χρέωναν έξτρα και μετά την αλλαγή του νόμου απλά δεν την δεχόντουσαν.
15 χρονια κατοχος, ποτε δεν με χρεωσαν παραπανω στην Ελλαδα. Για ποιες εποχες μιλας ακριβως?
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Οι Gold πελάτες έχουν ειδικό τιμολόγιο και απαλλάσσονται από τη συνδρομή για χρυσές πιστωτικές κάρτες με προϋπόθεση την ετήσια χρέωση (αγορές) άνω των 4.000 ευρώ.
Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα αν δεν το ξέρουμε...
https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=3EE3F549448E685DE68C4D8E11B7C75C8E0C33FC
Το offtopic του offtopic έχουμε γίνει... Δεν είμαστε τραπεζικό forum!
Από 5.6.2019 που ισχύει το link έτσι είναι. Πριν οι Gold πελάτες δεν πλήρωναν συνδρομή για καμία κάρτα με προϋπόθεση την ετήσια χρέωση (αγορές) άνω των 1.000 ευρώ ανά κάρτα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Από 5.6.2019 που ισχύει το link έτσι είναι. Πριν οι Gold πελάτες δεν πλήρωναν συνδρομή για καμία κάρτα με προϋπόθεση την ετήσια χρέωση (αγορές) άνω των 1.000 ευρώ ανά κάρτα
Λάθος κάνεις και πιο πριν το ίδιο ίσχυε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.758
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom