Alpha bank bonus

Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αν βγάλεις τώρα την Aegean Visa θα μπορέσεις να τα κάνεις μίλια.

Για Μπαλί αν δεν κάνω λάθος θέλει 80.000 μίλια.
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!εγώ ενδιαφέρομαι να πάω μπαλί και το ψάχνω μήπως γλιτώσω τα 1000 που θέλει ο τούρκος και κλείσω με μίλια το μόνο θέμα μου είναι τώρα αν μπορώ να μετατρέψω τους πόντους που έχω ήδη σε μίλια!
Aυτή τη στιγμή μπορείς έχει πάρει παράταση η δυνατότητα μετατροπής μέχρι 24/2. Μετά αν θα ξαναπάρει και τι θα γίνεται τελικά άγνωστον ότι αποφασίσει η alpha bank
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Aυτή τη στιγμή μπορείς έχει πάρει παράταση η δυνατότητα μετατροπής μέχρι 24/2. Μετά αν θα ξαναπάρει και τι θα γίνεται τελικά άγνωστον ότι αποφασίσει η alpha bank
Άρα να κινηθώ γρήγορα...μήπως ξέρεις μετά πως μπορώ να βγάλω τα εισιτήρια?μπορώ μέσω ίντερνετ ή μόνο τηλεφωνικά στην aegean?(θέλω με turkish)
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Άρα να κινηθώ γρήγορα...μήπως ξέρεις μετά πως μπορώ να βγάλω τα εισιτήρια?μπορώ μέσω ίντερνετ ή μόνο τηλεφωνικά στην aegean?(θέλω με turkish)
Όχι δεν αλλάζει κάτι στη διαδικασία έκδοσης εισιτηρίων, βγάζεις όπως έβγαζες online η τηλεφωνικά (με το έξτρα 20ρικο) είτε με bonus πόντους είτε με μίλια.
Αυτό που αλλάζει (αρχικά από 1/1, πήρε παράταση για 27/1 και τώρα πάλι για 24/2) είναι ότι αν έχεις 100.000 πόντους μαζεμένους σε μια κάρτα δε θα μπορείς να τους κάνεις πλέον μίλια, θα μπορείς μόνο τους πόντους που συλλέγονται με την aegean visa οπότε μέχρι 24/2 (αν δε πάρει παράταση) αν έχεις βγάλει την aegean visa απλά παίρνεις τηλ και κάνεις τους πόντους μίλια, μετά δε θα μπορείς να το κάνεις (θεωρητικά πάντα γιατί παλιά μπορούσες να στείλεις τους πόντους σε άλλον και να στους γυρίσει πίσω στην aegean)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Αν βγάλεις τώρα την Aegean Visa θα μπορέσεις να τα κάνεις μίλια.

Για Μπαλί αν δεν κάνω λάθος θέλει 80.000 μίλια.
Εδώ και λίγο καιρό είναι 90000 και περίπου 150€ φόροι , οι πτήσεις με Turkish είναι με τα καινούργια αεροπλάνα και σαν πτήσεις είναι ότι καλύτερο
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Εδώ και λίγο καιρό είναι 90000 και περίπου 150€ φόροι , οι πτήσεις με Turkish είναι με τα καινούργια αεροπλάνα και σαν πτήσεις είναι ότι καλύτερο
Μιλάς πήγαινε έλα έτσι?
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ήρθε η ώρα να ζητήσω κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας επί του θέματος.
Έως πρότινος εξυπηρετούμασταν μια χαρά από τους bonus πόντους που έδιναν οι προθεσμιακές καταθέσεις και -κακώς, όπως ανακαλύπτω τώρα- δεν είχα μπει στη διαδικασία να εξετάσω την έκδοση πιστωτικής Aegean Bonus Visa για να τους μετατρέψω σε μίλια.
Μετά τη σημαντική περικοπή των πόντων από προθεσμιακές, απορρίψαμε για το επόμενο 12μηνο την επιλογή της προθεσμιακής κι έτσι προς το παρόν μένουμε με τους πόντους που έχουμε ήδη συγκεντρώσει, η οποίοι μάλιστα κάποια στιγμή θα λήξουν. Νομίζω πως πλέον η μετατροπή τους σε μίλια είναι μονόδρομος. Έχω διαβάσει για την παράταση της δυνατότητας μετατροπής των πόντων σε μίλια ως τις 24 Φεβρουαρίου 2020. Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες.
1. Έστω ότι αιτούμαι αύριο την έκδοση κάρτας Aegean bonus visa και ότι η αίτηση εγκρίνεται. Σε πόσες μέρες περίπου να περιμένω την κάρτα; Στο τηλεφώνημα προς την Alpha η υπάλληλος μου είπε ότι χρειάζονται μια με δύο εβδομάδες τουλάχιστον. Αυτό που επιδιώκω είναι η μετατροπή των πόντων που έχω έως τώρα και όχι αυτών που θα συλλέξω μεταγενέστερα με την Aegean bonus visa, γι'αυτό και η 24η Φεβρουαρίου είναι κρίσιμη ημερομηνία.
2. Αν δεν προλάβω την προθεσμία, υπάρχει η δυνατότητα δωρεάς, όπως πρότεινε παραπάνω είπε ο @pan82 . Στην περίπτωση αυτή χρειάζονται δύο διαδοχικές δωρεές, μια από εμένα στον τρίτο και μια από τον τρίτο σε εμένα (στην Aegean bonus visa). Σωστά; Επηρεάζει το γεγονός ότι ο τρίτος μπορεί να έχει χρεωστική MasterCard και όχι Aegean bonus visa;
3. Στους όρους της εξαργύρωσης μιλίων αναγράφονται οι περίοδοι που εξαιρούνται (Χριστούγεννα κ.ά.). Τηρείται πράγματι αυτός ο περιορισμός; Αντίστοιχη ρύθμιση υπάρχει και για την εξαργύρωση πόντων, αλλά πολλές φορές έχω βρει εισιτήρια για περιόδους που τυπικά αποκλείονται.
Αν υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει καλά, παρακαλώ διορθώσετε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
1) Κανε αιτηση ηλεκτρονικα σημερα και προσυχησου να προλαβεις
2) Ακομη κι αν η καρτα δεν βγει ως τις 24-2 αλλα αργοτερα, τι σε νοιαζει αν μετατραπουν οι ποντοι που ηδη εχεις σε μιλια, αφου μπορεις να εξαργυρωσεις τους ποντους σε εισιτηρια (δυσμενως μεν αλλα μπορεις, δεν χανονται). Απο κει και μετα ξεκινας μια νεα περιοδο που θα μαζευεις στην Aegean Bonus. Το συστημα των δωρεων δεν το κατεχω, ας πει καποιος που το εκανε και πετυχε.
3) Οι οροι για black out περιοδους αρχιζουν να εφαρμοζονται ευρυτερα, δεν βρισκεις ακριβως εκει που θες πλεον ακομη και νωρις, αλλα βρισκεις αλλου. Απαιτουνται προσαρμογες κι απο σενα, αλλα δεν μιλαμε για αυστηροτατη τηρηση του black out. Εξαλλου δεν εχεις τετοιους περιορισμο στα Star Alliance εισιτηρια, κατι που ειναι μεγαλο προνομιο.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Τη μετατροπή την θέλω κυρίως για να αντισταθμίσω την έλλειψη στάνταρ πόντων από προθεσμιακές στο μέλλον και για να έχω τη δυνατότητα χρήσης και μακροπρόθεσμα, αφού τα μίλια δε αντίθεση με τους πόντους δε λήγουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Τη μετατροπή την θέλω κυρίως για να αντισταθμίσω την έλλειψη στάνταρ πόντων από προθεσμιακές στο μέλλον και για να έχω τη δυνατότητα χρήσης και μακροπρόθεσμα, αφού τα μίλια δε αντίθεση με τους πόντους δε λήγουν.
Μην αγχωνεσαι τοσο, αν νομιζεις οτι εχεις ποντους για ληξη και δεν προλαβεις να παρεις εγκαιρα την καρτα, αγορασε το ακριβοτερο σε ποντους εισιτηριο (business μακρινο Ευρωπη) για ενα χρονο μετα το οποιο δεν θα χρησιμοποιησεις και ακυρωσε το οταν θα χρειαστει να σου επιστραφουν οι ποντοι. Πιστευω οτι ετσι παρατεινεις τη διαρκεια ζωης τους, θα κοστισει ενα 20ευρο η ακυρωση αλλα δεν εξανεμιζονται αχρησιμοποιητοι.
Αν εγκριθει, ισως θα ηταν σκοπιμο να παρακαλεσεις η καρτα να φτασει σε υποκαταστημα της Τραπεζας για να κερδισεις χρονο απο καμια αστοχια του ταχυδρομειου η του κουριερ που μπορει να κοστισει κανενα 2ημερο ως εβδομαδα (μου ετυχε). Δεν το συνηθιζουν πλεον να τις δινουν στα υποκαταστηματα, αλλα ισχυρισου πως θα λειπεις και θα πεσει σε λαθος χερια. Σε μενα μετα απο 2!! αστοχιες του κουριερ, επιασε αυτος ο τροπος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom