Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
1) Ποιά €80 ; Εμένα τουλάχιστον δε με έχουν χρεώσει τίποτα (και κάνω χιλιάδες ευρώ τζίρο κάθε μήνα στην κάρτα, χιλιάδες μίλια μόνο από κει).
2) Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τόσο στη γειτονιά μου όσο και όπου αλλού έχω βρεθεί, εφαρμόζουν σύστημα ηλεκτρονικής καταμέτρησης, και ενίοτε χρειάζεται αναμονή στην ουρά. Όσο για το ύψος του λογαριασμού, εξαρτάται κι από το τι ψωνίζεις.
3) Οι impulsive αγορές προφανώς είναι πρόβλημα. Κανένα loyalty scheme (για τίποτα) δεν είναι επωφελές όταν αγοράζεις πράγματα που δε θα αγόραζες έτσι κι αλλιώς.
1) χιλιαδες ευρω κι εγω τον χρονο αλλα δικαιολογειται: εχω αλλες δυο πιστωτικες χωρις συνδρομη εφ ορου ζωης, ισως αποφασισαν πως πρεπει καποια στιγμη να χρεωθω εστω 1 ευρω. Who cares, δεν ξερω τι να κανω τα μιλια που ηδη εχω.
2) κι ομως στης γειτονιας μου ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και δεν μπορω να αλλαξω υποκαταστημα ΑΒ αλλα μπορω να αλλαξω αλυσιδα τις ζορικες μερες του σαββατοκυριακου.
Γενικα περναω μια περιοδο αποτοξινωσης απο το να βλεπω ποσα μιλια μαζευτηκαν. Θα τα ξαναδω απο το καλοκαιρι.
Πηρα κι εγω μιλια προχθες απο ebill της ΔΕΗ απλα αργουν καναδυο μερες.
 
Last edited:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες 3 φορτίσεις revolut δεν μου τις βγάζει σαν bonus πόντους στην εφαρμογή.... Έχει παρατήσει και κανένας άλλος να μην φαίνονται συναλλαγές στην εφαρμογή των πόντων bonus αλλά να πιστώνεται κανονικά οι πόντοι?
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Επειδή έχω φτάσει να έχω πολλούς πόντους και ταξίδια δεν βλέπω να κάνω σύντομα ώστε να τους κάνω μίλια, άρχισα να ψάχνω τις εξαργυρώσεις.
Για την BP, μπορεί κάποιος να μου πει αν το έχω καταλάβει σωστά:
Βάζω 40 ευρώ βενζίνη, δίνω 4000 πόντους και μου αφαιρεί το 24% του 40; Αρα πληρώνω 40-9.6=30.4 ευρώ;
Και την Τετάρτη που λέει μισούς πόντους, γίνεται το ίδιο (πληρώνω 30.4) αλλά μου παίρνει 2000 πόντους;

Αν "καταλάθως" ο υπάλληλος του πω 40 ευρώ και βάλει 40,01, θα πρέπει να δώσω 6.000 πόντους, ε;

Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή έχω φτάσει να έχω πολλούς πόντους και ταξίδια δεν βλέπω να κάνω σύντομα ώστε να τους κάνω μίλια, άρχισα να ψάχνω τις εξαργυρώσεις.
Για την BP, μπορεί κάποιος να μου πει αν το έχω καταλάβει σωστά:
Βάζω 40 ευρώ βενζίνη, δίνω 4000 πόντους και μου αφαιρεί το 24% του 40; Αρα πληρώνω 40-9.6=30.4 ευρώ;
Και την Τετάρτη που λέει μισούς πόντους, γίνεται το ίδιο (πληρώνω 30.4) αλλά μου παίρνει 2000 πόντους;

Αν "καταλάθως" ο υπάλληλος του πω 40 ευρώ και βάλει 40,01, θα πρέπει να δώσω 6.000 πόντους, ε;

Ευχαριστώ!
Θα πω τη γνωμη μου, χωρις παρεξηγηση ελπιζω.
Εγκλημα. Να σκοτωνεις τους ποντους-μιλια σου για λιγα ευρω. Κρατηστε τους, πουληστε, δωριστε να χαρουν αλλοι, αλλα μην τους ξεπουλατε ετσι. Αξιζουν πολλα περισσοτερα.
Θα ερθουν αλλες εποχες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν "καταλάθως" ο υπάλληλος του πω 40 ευρώ και βάλει 40,01, θα πρέπει να δώσω 6.000 πόντους, ε;
Μπορείς αν θες να βάλεις περισσότερη βενζίνη και να ζητήσεις να εξαργυρώσεις λιγότερους πόντους είτε γιατί θες να εξαργυρώσεις λιγότερους πόντους είτε γιατί δεν έχεις διαθέσιμους για την επόμενη βαθμίδα εξαργύρωσης.
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Θα πω τη γνωμη μου, χωρις παρεξηγηση ελπιζω.
Εγκλημα. Να σκοτωνεις τους ποντους-μιλια σου για λιγα ευρω. Κρατηστε τους, πουληστε, δωριστε να χαρουν αλλοι, αλλα μην τους ξεπουλατε ετσι. Αξιζουν πολλα περισσοτερα.
Θα ερθουν αλλες εποχες.
Συμφωνω και εγω αλλα επειδη δεν βλεπω για τα επομενα 5 χρονια να μπορω να κανω καποιο μακρινο ταξιδι (που εκει χαλαγα μεχρι τωρα τους ποντους μου), φοβαμαι οτι στο τελος θα πεσει τοσο devaluation που θα ειναι κριμα να τους κραταω.

Να τους πουλησω δεν νομιζω οτι επιτρεπεται. Να τους δωρισω, αν προκειται να ληξουν ή καποια στιγμη μου ειναι τελειως αχρηστοι, τοτε ευχαριστως θα τους δωριζα αν ηταν για καποιο καλο σκοπο.

Απο την αλλη αν μπορουσα να γλυτωσω 500 ευρω απο την βενζινη ή κατι αλλο απο τα εξοδα του ετους, ειδικα αυτη την περιοδο το παραμικρο οφελος παιζει ρολο.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Εγώ που δεν τους μετατρέπω σε μίλια, περιμένω κάθε χρόνο τη προσφορά εξαργύρωσης με τους μισούς πόντους, φέτος ήταν την Τετάρτη που μας πέρασε και την επόμενη (14/10). Επιλέγω συνεργάτη... Θεωρώ ότι το φυσικό αέριο έχει value for money (...από 30.000, με 15.000 εξαργυρώνω 100 ευρώ) και ο χειμώνας μου από λογαριασμούς γίνεται λίγο καλύτερος! Αν με ρωτάς, η βενζίνη δεν έχει καλό value for money...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Να τους πουλησω δεν νομιζω οτι επιτρεπεται. Να τους δωρισω, αν προκειται να ληξουν ή καποια στιγμη μου ειναι τελειως αχρηστοι, τοτε ευχαριστως θα τους δωριζα αν ηταν για καποιο καλο σκοπο.
2.Απο την αλλη αν μπορουσα να γλυτωσω 500 ευρω απο την βενζινη
1. Δεν προτρεπω σε παρανομιες ουτε μιλησα επι προσωπικου. Ο καθενας υποθετω εχει συγγενεις, φιλους που ταξιδευουν κ πραττει αναλογως.
2. Εδω ειδα 6000 ποντους για 10€. Δηλ ξεπουλας ενα one way για Ρωμη σχεδον για 2 καφεδες..κ παλι ο καθενας πραττει αναλογα με τις αναγκες του. Ταξιδιωτικο φορουμ ειμαστε κ μιλω για ταξιδιωτικες αναγκες κ μονο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
1. Δεν προτρεπω σε παρανομιες ουτε μιλησα επι προσωπικου. Ο καθενας υποθετω εχει συγγενεις, φιλους που ταξιδευουν κ πραττει αναλογως.
2. Εδω ειδα 6000 ποντους για 10€. Δηλ ξεπουλας ενα one way για Ρωμη σχεδον για 2 καφεδες..κ παλι ο καθενας πραττει αναλογα με τις αναγκες του. Ταξιδιωτικο φορουμ ειμαστε κ μιλω για ταξιδιωτικες αναγκες κ μονο.
One way και ακυρωσιμο, αξια ανεκτιμητη αυτη την περιοδο.
Χωρις παρεξηγηση, δεν ειναι αναγκη να τα τρωει καποιος σε μεγαλο και πολυεξοδο ταξιδι. Εχω κανει σκ στη Ρωμη με μια διανυκτερευση και ηταν βαλσαμο στην χειμερινη καθημερινοτητα χωρις ιδιαιτερο κοστος.
Για να εξοικονομησει καποιος 500 απο βενζινες πρεπει να εξαργυρωσει καπου 200.000 ποντους. Κριμα κι αδικο.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Μάλλον δε γίνεται αλλά ας ρωτήσω, την άλλη τετάρτη που έχει πάλι την προσφορά για εξαργύρωση με τους μισούς πόντους, μπορείς να την εκμεταλλευτείς για να μεταφέρεις πόντους σε μίλια αν δεν γίνονται αυτόματα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom