Alpha bank bonus

stefevan

Member
Μηνύματα
9
Likes
15
Δεν επικρατεί κανένα χαος. Οι πόντοι που αφορούν σε συναλλαγές με την κάρτα, μετατρέπονται κανονικά σε μίλια, μαζί και της προωθητικής ενέργειας για τα S23 (εγώ τους πήρα στην Premiun και τους μετέτρεψα). Οι πόντοι καλής θέλησης από την εξυπηρέτηση πελατών του Κωτσόβολου ΔΕ συνδέονται με συναλλαγή και άρα είναι μη μετατρέψιμοι. Τα παράπονα σου στον Κωτσόβολο που δε σου τους απέδοσε κανονικά
Αν χρειάζεται 4-5 τηλεφωνήματα για να αποδοθούν οι πόντοι που θα πρεπε αυτόματα και να τους μετατρέψεις, ναι επικρατεί ένα χάος. Και γω ακριβώς την ίδια αγορά έκανα και με την ίδια κάρτα.

Η απόδοση των extra πόντων έγινε όπως είπα. Ποιοι πόντoι καλής θέλησης και ποιος αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο;
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Αν χρειάζεται 4-5 τηλεφωνήματα για να αποδοθούν οι πόντοι που θα πρεπε αυτόματα και να τους μετατρέψεις, ναι επικρατεί ένα χάος. Και γω ακριβώς την ίδια αγορά έκανα και με την ίδια κάρτα.

Η απόδοση των extra πόντων έγινε όπως είπα. Ποιοι πόντoι καλής θέλησης και ποιος αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο;
Προφανώς εννοεί ο taver οτι οι πόντοι σου δεν έπεσαν στο σύστημα σαν κανονικό Bonus από την αγορά με τη premium αλλα μπήκαν σαν διορθωτική συναλλαγή κατόπιν αιτήματος σου. Βέβαια τώρα αυτό αν μπορεί να το ξεχωρίζει το σύστημα δε ξέρω και ειδικά αν η credit πχ ειδε ένα μέρος αυτων. Mπαχαλο γενικό.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.359
Καλησπέρα! Τον Μάρτιο αγόρασα ενα galaxy s23 που έδινε 50.000 πόντους από τον Κωτσόβολο. Οι πόντοι θα έπρεπε να πιστωθούν 15/5 κάτι που δεν έγινε. Μετά από 2-3 τηλεφωνήματα σε Alpha & Κωτσόβολο οι πόντοι μπήκαν 22/5!

Οι 50.000 πόνοτι εμφανίστηκαν στο bonus app. Η αγορά είχε γίνει με την Aegean Premium. Έχω επίσης την Aegean debit την οποία δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, και ότι πόντους είχε τελευταία, τύπου 300, τους είχα μετατρέψει σε μίλια.

Δοκιμάζω στη points conversion της aegean χειροκίνητα (ενώ έχω και πάγια εντολή μετατροπής) και δεν βλέπω τους 50.000 από την premium. Βάζω την debit και βλέπω ξαφνικά 6.000+ (βλακεία αλλα΄τους μετέτρεψα).

Αυτομάτως οι 50.000 πόντοι γίνονται 43.000+. Τηλεφωνώ στην alpha και προσπαθώ να της εξηγήσω της κοπέλας ότι δεν γίνεται να έχουν περαστεί πόντοι στην debit ενώ δεν την χρησιμοποιώ, ενώ αυτή συνέχισε να μου λέει για τον κοινό λογαριασμό και δεν έχει σημασία από ποια κάρτα προέρχονται. Της λέω ΕΧΕΙ σημασία απο τη στιγμή που η debit γίνει 4:2 στην μετατροπή ενώ η premium 4:5. Δεν ήξερε τι να πει. Δεν έβγαλα άκρη.

Μετά τηλεφωνησα στην Aegean, αρχικά λέω ότι θέλω να δω πόσους πόντους βλέπει από την Premium, μου λέει 43.000+ (είδε και τους EXTRA πόντους η υπάλληλος της Aegean). Λέει θέλετε να τους μεταρέψουμε όλους ; Λέω ναι, γιατί χειροκίνητα δεν τους βλέπω εγώ. Περιμένω 2 λεπτά και μου λεει, λανθασμένα είδα 43.000 (πόσο...) μπορούν να μετατραπούν μόνο οι 384 (πχ).

Ρωτάω γιατί δεν μπορούν να μετατραπούν οι υπόλοιποι? Μου λέει ότι υπάρχει κάποιο όριο και να ξαναδοκιμάσω άλλη στιμγή. Τώρα δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω και το άφησα έτσι. Την Κυριακή (που είναι η τελευταία του μήνα) θα γίνει μετατροπή από την πάγια εντολή. Εκεί θα δούμε τι έγινε.
Αν έχεις περισσότερες μπόνους κάρτες στον ίδιο λογαριασμό όλες μπορούν να δουν τους πόντους αλλά μόνο αυτές τις αιγαίου μπορούν να τους μετατρέψουν σε μίλια ανάλογα με τους όρους της κάθε μιας.
Δεν υπάρχει όριο μετατροπής στην πριμιουμ.
Θα πάρεις τηλέφωνο στην άλφα θα μιλήσεις με το τμήμα μπόνους καρτών και θα τους εξηγήσεις ότι οι πόντοι από τον κωτσοβολο δεν αποδόθηκαν σωστά στην κάρτα πρΙμιουμ ώστε να τους βλέπει για να μπορέσεις να τους μετατρέψεις σε μίλια.
Θα σε βοηθήσουν.
Πριν μερικές μέρες είχα το ίδιο πρόβλημα και το διόρθωσαν. Τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση η υπάλληλος κατάλαβε σε ποια κατεύθυνση να κοιτάξει βάζοντας με σε αναμονή. Οι πόντοι διορθώθηκαν και μετατράπηκαν μερικές μέρες μετά από μένα χειροκίνητα.
Τηλέφωνο σε άλφα λοιπόν και θα δεις τι θα σου πουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.067
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν χρειάζεται 4-5 τηλεφωνήματα για να αποδοθούν οι πόντοι που θα πρεπε αυτόματα και να τους μετατρέψεις, ναι επικρατεί ένα χάος. Και γω ακριβώς την ίδια αγορά έκανα και με την ίδια κάρτα.

Η απόδοση των extra πόντων έγινε όπως είπα. Ποιοι πόντoι καλής θέλησης και ποιος αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο;
Δεν σου έβαλαν τους πόντους της συναλλαγής (με ευθυνη του Κωτσόβολου). Όταν πήρες τηλέφωνο, σου έβαλαν πόντους καλής θελησης (ή όπως τους ονομάζουν μεταξύ τους) και όχι τους πόντους της συναλλαγής.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.359
Δεν σου έβαλαν τους πόντους της συναλλαγής (με ευθυνη του Κωτσόβολου). Όταν πήρες τηλέφωνο, σου έβαλαν πόντους καλής θελησης (ή όπως τους ονομάζουν μεταξύ τους) και όχι τους πόντους της συναλλαγής.
Εδώ έχει δίκιο ο taver.
 

stefevan

Member
Μηνύματα
9
Likes
15
Εδώ έχει δίκιο ο taver.
Πολύ κακώς διότι απλά απαίτησα τους πόντους συναλλαγής και δεν πρόκειται για κάποιου είδους χάρη. Καλά με τον Κωτσόβολο δεν έβγαλα ποτέ άκρη..

Τηλεφώνησα στην alpha και πέτυχα καλή υπάλληλο που κατάλαβε. Έστειλε αίτημα στο αρμόδιο τμήμα να δει γιατί δεν αποδόθηκαν σαν πόντοι που είναι μετατρέψιμοι και θα επικοινωνήσει.

Ευχαριστώ πάντως και θα σας στείλω τι έγινε!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.359
Πολύ κακώς διότι απλά απαίτησα τους πόντους συναλλαγής και δεν πρόκειται για κάποιου είδους χάρη. Καλά με τον Κωτσόβολο δεν έβγαλα ποτέ άκρη..

Τηλεφώνησα στην alpha και πέτυχα καλή υπάλληλο που κατάλαβε. Έστειλε αίτημα στο αρμόδιο τμήμα να δει γιατί δεν αποδόθηκαν σαν πόντοι που είναι μετατρέψιμοι και θα επικοινωνήσει.

Ευχαριστώ πάντως και θα σας στείλω τι έγινε!
Δεν θα σε πάρουν ποτέ τηλέφωνο πίσω να το ξέρεις, αλλά αν σε δυο τρις μέρες δεν δεις τους πόντους μετατρέψιμους ξανά ενόχλησε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.263
Πχ οι παλιές blue βλέπουν ακόμα τα πάντα. Φαντάζομαι κάποια στιγμή δε θα βλέπει κανείς τίποτα εξτρα.
Δεν υπαρχει καμια δηλωση της τραπεζας οτι θα γινει κατι τετοιο.
Ο καθενας μπορει να υποθετει βεβαια, αλλα η τραπεζα δεν εχει δειξει τετοια διαθεση παροτι περασε ενα διμηνο απο τις αλλαγες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Στις παλιές blue aegean όπως θα διαβάσεις και πιο πάνω ακόμα όλα παίζουν όπως παλιά ως σήμερα 8/5 που μιλάμε τουλάχιστον.
Η παλιά δική μου πάντως δεν βλέπει τίποτα... μόνο τους λίγους δικούς της, την χρησιμοποιώ για μικρές αγορές. Και έχω τρεις κάρτες alpha bonus. Οπότε μην γενικεύετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.387
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom