Μαλαισία Amazing Perhentian & other Malaysian stories

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
βηθεια απο βετεράνο του είδους!

οπως καταλαβαίνεις χρειάζομαι τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου από ταυλάνδη μαλαισία. πρέπει να μου δώσεις τα φώτα σου!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
με ολα αυτά που γράφεισ με κανεις να βάλω και τριτο προορισμό στο ταξίδι για σιγκαπούρη και ταυλάνδη τα perhentiαns!!! αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως και απο που εφτασες στην κοτα μπαρου? το τρένο είναι καλή λύση ? αν ταξιδέψω από σιγκαπούρη με τρένο, ξέρεις να μου προτείνεις κατι? και τέλος για να συνεχίσω για κο σαμουι πάλι με τρένο ξέρεις λύσεις? thanks!
Στη Κότα Μπαρού έφτασα με τρένο από Ταϋλάνδη. Δεν είχα άλλη λύση εκτός από 2 αεροπλάνα (Κουάλα Λουμπούρ πρώτα, διανυκτέρευση και μετά Κ. Μπαρού), οπότε προτίμησα το τρένο όπου θα κοιμόμουν και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.

Τώρα για σένα, εξαρτάται από πού θες να πας Perhentian....από Σιγκαπούρη υπάρχει τρένο νομίζω, αλλά κάνει πάρα πολύ ώρα (νομίζω 24 ώρες??). Για μένα, εκμεταλλεύσου τη φοβερή και πάμφθηνη AirAsia και πήγαινε αεροπορικώς !! Έστω και με 2 πτήσεις....αλλά πες μου πρώτα από πού σκέφτεσαι να πας....έχει σημασία η σειρά του προγράμματός σου...! Μετά για Σαμούι από Μαλαισία υπάρχουν 2 τρόποι, αεροπορικώς και με τρένο!
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
εξαρταται τα εισητηρια που θα βρω, γιατι για καλύτρη τιμή πρεπει να είναι αεροδρομιο αφιξη-αναχωρηση. λογικά θα πάμε σιγκαπουρη για 4-5 μέρες και μετά perhentian μάλλον με τρένο μέσω ζουγκλας (jungle train) αργο-πρωινό η γρηγορο βραδυνο.προσπαθώ να καταλάβω μεσα απο τα sites. (τώρα είδα και την air asia (ασφαλής?) με δύο πτήσεις μεσω kl). μετα τα νησια θέλω να πάμε ko samui και στα διπλανά και από εκέι να γθρίσουμε αερπορικώς σιγκαπουρη και τελος.εσυ που έχεις πάει προτεινέ μου ποσεσ μέρες αξίζει και που? τωρα διαβαζα ομως ότι μέχρι τις αρχές φεβρουαρίου ειναι περίοδος μουσώνων. ξερεις κάτι? ελπίζω να μη γίνομαι δυσαρεστη με πολλές ερωτησεις αλλά είπαμε είσαι βετεράνος!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
εξαρταται τα εισητηρια που θα βρω, γιατι για καλύτρη τιμή πρεπει να είναι αεροδρομιο αφιξη-αναχωρηση. λογικά θα πάμε σιγκαπουρη για 4-5 μέρες και μετά perhentian μάλλον με τρένο μέσω ζουγκλας (jungle train) αργο-πρωινό η γρηγορο βραδυνο.προσπαθώ να καταλάβω μεσα απο τα sites. (τώρα είδα και την air asia (ασφαλής?) με δύο πτήσεις μεσω kl). μετα τα νησια θέλω να πάμε ko samui και στα διπλανά και από εκέι να γθρίσουμε αερπορικώς σιγκαπουρη και τελος.εσυ που έχεις πάει προτεινέ μου ποσεσ μέρες αξίζει και που? τωρα διαβαζα ομως ότι μέχρι τις αρχές φεβρουαρίου ειναι περίοδος μουσώνων. ξερεις κάτι? ελπίζω να μη γίνομαι δυσαρεστη με πολλές ερωτησεις αλλά είπαμε είσαι βετεράνος!
Το Φεβρουάριο μόλις αρχίζουν και ανοίγουν τα καταλύματα στα Perhentian, οπότε ναι, πρόσεξέ το σε συνδυασμό με την ημερομηνία που θα πας....

Δεν είναι απαραίτητο το αεροδρόμιο προορισμού και αναχώρησης να είναι το ίδιο...με πολύ μικρή διαφορά στη τιμή κλείνεις και διαφορετικά αεροδρόμια και αξίζει 1000%!

Το τρένο από Σιγκαπούρη πρέπει να είναι ταλαιπωρία, κάνει πάρα πάρα πολύ να φτάσει. Η AirAsia είναι φοβερή εταιρεία, μη φοβάσαι καθόλου! Μπορείς μάλιστα να σπαταλήσεις 1-2 μέρες στη Κουάλα Λουμπούρ, το αξίζει...

Θες και Σαμούι μετά? Από Κουάλα Λουμπούρ υπάρχει αεροπλάνο, αλλιώς με τρένο από το Sungai Kolok στα σύνορα Ταϋλάνδης-Μαλαισίας....12 και βάλε ταξίδι και πάλι!

Πες μου πότε θα πας και για πόσες μέρες, ίσως προτείνω κάτι..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
Μόλις είδα ότι το Tuna Bay στα Perhentian ανοίγει 1η Φλεβάρη....να σπεύσεις να κλείσεις, γιατί μετά δε θα βρίσκεις δωμάτιο! Μιλάμε για το καλύτερο κατάλυμα στο νησί, με φοβερή παραλία, φοβερό φαγητό και σε πολύ καλές τιμές!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα προτεινα να ψαξεις λιγο περισσοτερο το θεμα του καιρου το Φεβρουαριο που ειναι πανω στο τελος των μουσωνων. Εγω που εψαχνα για Μαρτιο ειχα διαβασει οτι μπορει καποια ξενοδοχεια να ανοιγουν αλλα τα καραβακια δεν ειναι σιγουρο οτι κανουν τα δρομολογια παντα γιατι η θαλασσα δεν ειναι ηρεμη. Το θεμα δεν ειναι να περναει το καραβακι και να ειναι ανοιχτο το ξενοδοχειο , αλλα να μπορεσεις να ευχαριστηθεις τη διαμονη σου στα νησια.
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
νεα απορια

μάλλον λέω να το μεταθέσω για τέλη φεβρουαριου- αρχες μαρτιου.εσύ τι μήνα είχες πάει ?επίσης θεωρείς ότι είναι πανω κατω τα ίδια (perhentia-ko samui), δηλαδη αξίζει να το καθυστερήσουμε για τα perhentian η να καταλήξουμε σε ko samui-πανταν-kotao και μετα crabi?
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Να σας πω και εγω την αποψη μου.
Ειχα παει περχετιαν πριν 2 χρονια για να παρω το PADI. Ειχα ταξιδεψει απο σιγκαπουρι με τρενο επειδι ηθελα να κανω βουτιες ολες τις μερες που βρισκομουν στο TUNA BAY. Με το τρενο εκανα συνολικα 12 ωρες και το τρενο ειναι τελειο. Μην παρεις το λεωφορειο απο Σιγκαπουρι. πολυ ταλαιπωρεια. Τα νησια ειναι απλος ΤΕΛΕΙΑ.
Τωρα επειδη μιλισες και για ΚΟΣΑΜΟΥΙ. καμια σχεση το ενα με το αλλο!!!!!! Ταιλανδη ειναι τουριστικο μερος οπου ολα ειναι φτιαγμενα για τον τουριστα. Στην μαλεσια ειναι διαφορετικα τα πραγματα. ΔΕΝ τους νιαζει να κανουν χρηματα αρα μην περιμενεις το αναλογο σερβις. Παντως περχεντιαν ειναι σουπερ. επισης μην πας πριν τον Απριλιο. Αφτα τα λιγα, ελπιζω να βοηθησα. (εαν δεν σας σκοτωσα με τα ορθογραφικα μου)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
μάλλον λέω να το μεταθέσω για τέλη φεβρουαριου- αρχες μαρτιου.εσύ τι μήνα είχες πάει ?επίσης θεωρείς ότι είναι πανω κατω τα ίδια (perhentia-ko samui), δηλαδη αξίζει να το καθυστερήσουμε για τα perhentian η να καταλήξουμε σε ko samui-πανταν-kotao και μετα crabi?
Κάντο Πάσχα να είσαι μέσα! Τα perhentian δεν έχουν σχέση με το Σαμούι, άλλο το ένα, άλλο το άλλο, θα το διαπιστώσεις με το καλό....να πας και στα perhentian & στο Σαμούι (αν και προτιμώ 1000 φορές το Koh Phangan!)

Το Krabi άστο για την άλλη φορά, δε προλαβαίνεις να τα ευχαριστηθείς όλα....next time, εκεί θα είναι, δε πάει πουθενά!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
Να σας πω και εγω την αποψη μου.
Ειχα παει περχετιαν πριν 2 χρονια για να παρω το PADI. Ειχα ταξιδεψει απο σιγκαπουρι με τρενο επειδι ηθελα να κανω βουτιες ολες τις μερες που βρισκομουν στο TUNA BAY. Με το τρενο εκανα συνολικα 12 ωρες και το τρενο ειναι τελειο. Μην παρεις το λεωφορειο απο Σιγκαπουρι. πολυ ταλαιπωρεια. Τα νησια ειναι απλος ΤΕΛΕΙΑ.
Τωρα επειδη μιλισες και για ΚΟΣΑΜΟΥΙ. καμια σχεση το ενα με το αλλο!!!!!! Ταιλανδη ειναι τουριστικο μερος οπου ολα ειναι φτιαγμενα για τον τουριστα. Στην μαλεσια ειναι διαφορετικα τα πραγματα. ΔΕΝ τους νιαζει να κανουν χρηματα αρα μην περιμενεις το αναλογο σερβις. Παντως περχεντιαν ειναι σουπερ. επισης μην πας πριν τον Απριλιο. Αφτα τα λιγα, ελπιζω να βοηθησα. (εαν δεν σας σκοτωσα με τα ορθογραφικα μου)
Συμφωνώ μαζί σου φίλτατε, αλλά εγώ δε θα υποτιμούσα τη Ταϋλάνδη έτσι....η χώρα έχει μία ατμόσφαιρα πολύ ανώτερη της Μαλαισίας, σέρβις ανώτερο, φαγητό ασυγκρίτως καλύτερο και πολλά άλλα....απλά νομίζω στα Perhentian η φύση και οι παραλίες είναι ασύγκριτες και μοναδικές.....

Τη νύχτα στο Koh Phangan, στην απίθανη Thong Nai Pan Yai, ακόμα τη θυμάμαι με συγκίνηση, με τα φωτάκια στο σκοτάδι, τα ιπτάμενα φαναράκια των Ταϋλανδών, τον κόσμο να τρώει στα εστιατόρια και να αράζει, τις μαξιλάρες στην άμμο και την απαλή μουσική....

Απλά μαγεία...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
(αν και προτιμώ 1000 φορές το Koh Phangan!)

GTS μιας και σε ξετρελανε το koh phangan οπως και μενα,φροντισε να πας και στο θαλασσιο παρκο koh chang.
all the money.
 
  • Like
Reactions: DrG

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
(αν και προτιμώ 1000 φορές το Koh Phangan!)

GTS μιας και σε ξετρελανε το koh phangan οπως και μενα,φροντισε να πας και στο θαλασσιο παρκο koh chang.
all the money.
Θα πάω οπωσδήποτε....αλλά να δω πότε, που ψάχνω παρέα για το Πάσχα....έχω τρελλές ιδέες που πρέπει κάποια στιγμή να πραγματοποιηθούν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom