Μαλαισία Amazing Perhentian & other Malaysian stories

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Συμφωνώ μαζί σου φίλτατε, αλλά εγώ δε θα υποτιμούσα τη Ταϋλάνδη έτσι....η χώρα έχει μία ατμόσφαιρα πολύ ανώτερη της Μαλαισίας, σέρβις ανώτερο, φαγητό ασυγκρίτως καλύτερο και πολλά άλλα....απλά νομίζω στα Perhentian η φύση και οι παραλίες είναι ασύγκριτες και μοναδικές.....

Τη νύχτα στο Koh Phangan, στην απίθανη Thong Nai Pan Yai, ακόμα τη θυμάμαι με συγκίνηση, με τα φωτάκια στο σκοτάδι, τα ιπτάμενα φαναράκια των Ταϋλανδών, τον κόσμο να τρώει στα εστιατόρια και να αράζει, τις μαξιλάρες στην άμμο και την απαλή μουσική....

Απλά μαγεία...

Με παρεξηγισες! Δεν ηθελα να υποτιμισω την Ταυλανδη καθολου. Απεναντιας, εχω παει Κοσαμουι, Πουκετ και Μπανκοκ και εχω περασει τελεια, και οπως ειπες το σερβις ειναι σαφως ανωτερο. Απλος σε μερικους αρεσει το καπως ποιο παρθενο/ερημο τοπιο οπου στο κοσαμουι ειναι αδυνατον να το βρεις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Με παρεξηγισες! Δεν ηθελα να υποτιμισω την Ταυλανδη καθολου. Απεναντιας, εχω παει Κοσαμουι, Πουκετ και Μπανκοκ και εχω περασει τελεια, και οπως ειπες το σερβις ειναι σαφως ανωτερο. Απλος σε μερικους αρεσει το καπως ποιο παρθενο/ερημο τοπιο οπου στο κοσαμουι ειναι αδυνατον να το βρεις
Φίλε μου, δε σε παρεξηγώ καθόλου, απόψεις ανταλλάσουμε :lol:

Και έχεις δίκιο για το Σαμούι, αλλά αν πας στο Πανγκάν θα δεις κι εκεί παρθένα μέρη και σχετικά ανέγγιχτα....αλλά όχι τις θάλλασες, τα νερά και τη θαλάσσια ζωή των Perhentian, σε αυτό μιλάνε και οι φωτό άλλωστε!

Εγώ προσωπικά θα ξαναπήγαινα σε όλα αυτά που πήγα, για διαφορετικούς λόγους στο καθένα!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Με παρεξηγισες! Δεν ηθελα να υποτιμισω την Ταυλανδη καθολου. Απεναντιας, εχω παει Κοσαμουι, Πουκετ και Μπανκοκ και εχω περασει τελεια, και οπως ειπες το σερβις ειναι σαφως ανωτερο. Απλος σε μερικους αρεσει το καπως ποιο παρθενο/ερημο τοπιο οπου στο κοσαμουι ειναι αδυνατον να το βρεις
Φυσικα και στο Πουκετ αλλα και στο Σαμουι μπορεις να βρεις μερη και παραλιες χωρις τουρισμο,αλλα φυσικα ειναι πιο απομακρυσμενες.
Εχοντας κανει το γυρο του νησιου στο Σαμουι 2 φορες μπορω να πω οτι ολη η δυτικη πλευρα του εχει ελαχιστο κοσμο,πχ five island beach,thong tanote beach,tong yang κλπ.
Θα δειτε και φαρμες με βουβαλια εκει.
Απλα μερικες παραλιες κλεβουν την παρασταση και πανε ολοι εκει.

Σχετικα με πουκετ,μια ερημικη παραλια ειναι η rawai.

Aν καποιος κυκλοφορει αυτονομα βρισκει και το χαμο αλλα και την ησυχια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για μια στιγμη σκεφτηκα οτι δε γινεται να εχει αλλαξει τοσο πολυ το Σαμουι , γιατι κι εγω ειδα εναν παραδεισο χωρις πολυ κοσμο εκτος απο τις Chaweng και Lamai που ηταν λιγο πιο ανεπτυγμενες ομολογουμενως.
Το ποστ του xenos εβαλε τα πραγματα στη θεση τους.
Ειδικα με την αναφορα στην παραλια Rawai οπου και εμεινα κατα την παραμονη μου στο Πουκετ χαρηκα που τη βρηκες σχετικα ερημικη :D.
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
για να μην φευγουμε απο το θεμα :)
Εκτος απο περχεντιαν, εφοσον αποφασισεις να πας αεροπορικως θα σου προτινα επισεις να κοιταξεις το Ρεντανγκ που εχει λιγο ποιο ακριβα hotel αλλα ειναι εκσισου καλα. Παντως εαν ενδιαφερεστε για diving το καλιτερο απο ολα (με διαφορα) ειναι το Tioman island. αλλα οπως ειπα μονο για diving.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
newintown αν εχεις παει στο Τιομαν,δωσε πληροφοριες.
Γιατι λες οτι ειναι μονο για diving,περα απ`αυτο δεν λεει κατι??
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Ειναι πανεμορφο νησι. Ολα αυτα στην σειρα θα ελεγα ειναι πανω κατω τα ιδια (πηγα και σε ενα αλλο μικρο που λεγετε 'Sibu'. Τροπικη βλαστιση, λευκες παραλιες και τιρκουαζ νερα. Απο εκει και περα το μονο που διαφερει ειναι η τουριστικη υποδομη του καθε νησιου. Το Τιομαν εχει 2-3 τυπου 'ρεσορτ', οπου ειναι σχετικα 'παλια' και φθαρμενα. δεν θα βρεις 'εξωτερικα' εστιατορια, αρα εαν δεν σου αρεσει το φαγητο του χοτελ την πατησες. Το 'diving' ομως ηταν το κατι αλλο. Νομιζα οτι κολυμπαγα σε ενυδρειο!!!!! Υ.Γ. 99% των τουριστων στο Τιομαν πανε για καταδυσεις. Αυτα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Newintown για να μη βγουμε (κι αλλο) απο το θεμα , και επειδη ειδα τον ωραιοτατο χαρτη σου , ανοιξε θεμα στα νεα μελη αν θελεις να μας συστηθεις και να σου κανουμε μερικες ερωτησουλες :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάντως θα πήγαινα σε όλα αυτά τα νησάκια, τον παράδεισο δε τον βαριέσαι ποτέ...την επόμενη φορά θα βάλω στόχο το Redang ή το Tionman...αλλά για το 2ο ίσως πρώτα πρέπει να πάρω το PADI μου. Αν και παντού έχει φανταστικούς κοραλιογεννείς υφάλους, απλά κάπου μπορεί να έχουν διατηρηθεί καλύτερα!
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
χαιρομαι

παιδια χαίρομαι που με μια απλή ερωτηση μου μπορώ και μαθαίνω τόσο ωραια και ενδιαφ΄έροντα πράγματα.κάθε φορά που μπαίνω όλο και κάτι καινουριο μαθαινω.
επίσης αξίζει να κλείσω μέσω πρακτορείου τα αεροπορικά και ξενοδοχείο στη σιγκαπούρη η να το κοιτάξω solo? νομίζω ότι τα πρακτορεία δίνουν καλύτερα αεροπορικά...
όσο για το redang κάπου το πέτυχα και έβλεπα φωτογραφίες οι οποίες ήταν όντως μαγικές.δυστυχώς δεν έχω άδεια ένα μηνα...μακάρι!!
μάλλον θα πάρω τον ανήφορο μετά ta perhentian με τρένο για ko samui kai Koh Phangan. ανυπομονώ. το μόνο ότι θα το μεταθέσω κανα τριάρι βδομάδες μετά από ότι υπολόγιζα (για τέλη φεβρουαρίου)λόγω καιρού και στεναχωρέθηκα λιγάκι...:(
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
παιδια χαίρομαι που με μια απλή ερωτηση μου μπορώ και μαθαίνω τόσο ωραια και ενδιαφ΄έροντα πράγματα.κάθε φορά που μπαίνω όλο και κάτι καινουριο μαθαινω.
επίσης αξίζει να κλείσω μέσω πρακτορείου τα αεροπορικά και ξενοδοχείο στη σιγκαπούρη η να το κοιτάξω solo? νομίζω ότι τα πρακτορεία δίνουν καλύτερα αεροπορικά...
όσο για το redang κάπου το πέτυχα και έβλεπα φωτογραφίες οι οποίες ήταν όντως μαγικές.δυστυχώς δεν έχω άδεια ένα μηνα...μακάρι!!
μάλλον θα πάρω τον ανήφορο μετά ta perhentian με τρένο για ko samui kai Koh Phangan. ανυπομονώ. το μόνο ότι θα το μεταθέσω κανα τριάρι βδομάδες μετά από ότι υπολόγιζα (για τέλη φεβρουαρίου)λόγω καιρού και στεναχωρέθηκα λιγάκι...:(
Θα στεναχωρηθείς περισσότερο εάν πετύχεις κακό καιρό σε ακατάλληλη εποχή, οπότε μία μικρή μετάθεση μπορεί να σώσει το ταξίδι σου.

Ψάξε μόνη σου τα εισιτήρια και τα ξενοδοχεία (συμβουλή). Σε κάποια μέρη μπορούμε να σου προτείνουμε και συγκεκριμένα για να γλυτώσεις τον κόπο...

Μπες στο Cheap Flights, Airline Tickets, Cheap Airfare & Discount Travel Deals - Kayak.com και δες μόνη σου εισιτήρια με τις ημερομηνίες που θες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom