Ολλανδία amsterdam." Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αγαπητοί, το αρχικό σχόλιο ηταν αυτό:
Αν όμως λέω, αν κάποιος τολμηρός, αποφασίσει να βγει λίγο έξω από το ιστορικό κέντρο, τότε θα μείνει έκπληκτος από την αρχιτεκτονική στειρότητα των ολλανδών και μπορεί να θαυμάσει την μεταφορά της «αρχιτεκτονικής των λαϊκών πολυκατοικιών» της άλλοτε κραταιάς σοβιετικής ένωσης στη πρωτεύουσα της πλέον ιστορικής αποικιοκρατικής δύναμης.
Τεράστια ομοιόμορφα συγκροτήματα κατοικιών, χωρίς «ταυτότητα» χωρίς καμία απολύτως αρχιτεκτονική γραμμή, σε ένα καμβά μουντών αποχρώσεων.
Το παραπάνω σχόλιο δεν είναι απλά μια γνώμη. Δεν τίθεται ως υποκειμενική άποψη προσωπική ματιά ή έκφραση γούστου, αλλά ως αντικειμενική παρατήρηση. Δεν γράφει καν αν του άρεσαν ή όχι, προσπαθεί απλά να παρουσιάσει κάποια πράγματα ως γεγονότα. Γενικά δεν αντιδρώ σε γραφόμενα σε ταξιδιωτικές ιστορίες (εδώ δεν έχω αντιδράσει σε άλλα κι άλλα), αλλά εδώ η περίπτωση είναι ειδική.
Όσο για τα περί ξερολισμού, ουδέν σχόλιο. Ειδικά όταν λίγο παραπάνω υπάρχουν στοιχεία και παραπομπές. Δε διεκδικώ δάφνες αρχιτεκτονικής αυθεντίας, αλλά αυτό έχει μηδενική σημασία όσο κανένας άλλος στην κουβέντα αυτή δεν έχει προβάλει ούτε ένα επιστημονικό ή άλλο σοβαρό επιχείρημα, παρά μόνο κλάψα και κοσμητικά επίθετα.
 
Last edited by a moderator:

Pitcoupe

Member
Μηνύματα
18
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια-Σλοβενια-Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
...οπου δεν εχω παει
Το να προβαλεις σοβαρα επιχειρηματα και αρθρα και λινκ για να αλλαξεις τη γνωμη καποιου ειναι το ''ατοπο'', περα απο την ειρωνεια προς αυτον.

Δηλαδη, με τη δικη σου λογικη, αν καποιος ασχετος με μοτοσυκλετες ελεγε οτι δεν του αρεσει η δικια μου, και οτι τη βρισκει μονοτονη, θα επρεπε να αντιδρασω, να ειρωνευτω τον ασχετο και να προσπαθησω να του αλλαξω γνωμη με λινκ και τεχνικα αρθρα και σχολια σχεδιαστων και αεροδυναμικα διαγραμματα κτλ κτλ, αφου δεν θα ''τίθεται ως υποκειμενική άποψη προσωπική ματιά ή έκφραση γούστου, αλλά ως αντικειμενική παρατήρηση''... Δε θα ηταν ομως ωραιο, δε θα με τιμουσε αν το εκανα αυτο...

ΚΑΘΕ ταξιδιωτικο ειναι ειδικη περιπτωση, οχι μονο αυτο. Καθε ανθρωπος αλλιως τα βλεπει τα πραματα. Να σου θυμισω την ιστορια που τρεις τυφλοι ψηλαφιζαν εναν ελεφαντα και τον περιεγραφαν... Ολοι ελεγαν διαφορετικα πραματα. Ετσι και στα ταξιδιωτικα, μπορεις να πεις μονο ο,τι επιασε το ματι σου. Και κανενος δεν τα πιανει ολα.

Κριμα που το συνεχιζουμε. Κριμα για το αρθρο.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το να προβαλεις σοβαρα επιχειρηματα και αρθρα και λινκ για να αλλαξεις τη γνωμη καποιου ειναι το ''ατοπο'', περα απο την ειρωνεια προς αυτον.

Δηλαδη, με τη δικη σου λογικη, αν καποιος ασχετος με μοτοσυκλετες ελεγε οτι δεν του αρεσει η δικια μου, και οτι τη βρισκει μονοτονη, θα επρεπε να αντιδρασω, να ειρωνευτω τον ασχετο και να προσπαθησω να του αλλαξω γνωμη με λινκ και τεχνικα αρθρα και σχολια σχεδιαστων και αεροδυναμικα διαγραμματα κτλ κτλ, αφου δεν θα ''τίθεται ως υποκειμενική άποψη προσωπική ματιά ή έκφραση γούστου, αλλά ως αντικειμενική παρατήρηση''... Δε θα ηταν ομως ωραιο, δε θα με τιμουσε αν το εκανα αυτο...

ΚΑΘΕ ταξιδιωτικο ειναι ειδικη περιπτωση, οχι μονο αυτο. Καθε ανθρωπος αλλιως τα βλεπει τα πραματα. Να σου θυμισω την ιστορια που τρεις τυφλοι ψηλαφιζαν εναν ελεφαντα και τον περιεγραφαν... Ολοι ελεγαν διαφορετικα πραματα. Ετσι και στα ταξιδιωτικα, μπορεις να πεις μονο ο,τι επιασε το ματι σου. Και κανενος δεν τα πιανει ολα.

Κριμα που το συνεχιζουμε. Κριμα για το αρθρο.
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά υποκειμενικού - αντικειμενικού. Το "αν καποιος ασχετος με μοτοσυκλετες ελεγε οτι δεν του αρεσει η δικια μου, και οτι τη βρίσκει μονοτονη" είναι μια καθαρά υποκειμενική έκφραση γούστου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Θα είχα πρόβλημα, κατ' αναλογία με την περίπτωσή μας, αν ο κάποιος έλεγε ότι "η μοτοσυκλέτα σου είναι γνωστό ότι έχει τεχνικά προβλήματα, και ακολουθεί την αισθητική τεχνοτροπία του Τράμπαντ".
 
Last edited by a moderator:

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
αγαπητοί φίλοι και συνταξιδιώτες…


Όταν ξεκίνησα να γράφω, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ξεκινάτε ένας τέτοιος «πόλεμος».
Αν κάποιος ψάχνει να βρει υστεροβουλία πίσω από τα γραφόμενα μου, δεν θα την βρει….. γιατί δεν υπάρχει.
Ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω, τις εντυπώσεις μου ήταν, γιατί ένιωθα υποχρεωμένος όταν πριν από καιρό, σαν νέο μέλος αυτής της ομάδας ζήτησα πληροφορίες σχετικά με το amsterdam, βρέθηκαν ένα σωρό συνταξιδιώτες , σπατάλησαν κομμάτι από το χρόνο τους για να μου δώσουν τις πληροφορίες που ζητούσα.
Πράγματι απόρησα από το « οργισμένο» ύφος (ας μου επιτρέψει αυτή την έκφραση ο φίλος ο taver) και την καθετή άποψη που εκφράζει.
Δήλωσα ότι δεν είμαι ειδικός να του απαντήσω, ούτε πραγματικά θέλω να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση και με αυτούς τους τόνους.
Άλλωστε, αυτό που ήθελα να εκφράσω στο σημείωμα μου, δεν ήταν η αξία ή μη της σύγχρονης αρχιτεκτονικής , αλλά πρωταρχικά ο θαυμασμός μου για το πόσο καταπληκτικά έχουν όχι μόνο διατηρήσει αλλά και εντάξει το ιστορικό κέντρο του amsterdam στην σύγχρονη καθημερινή ζωή, συγκρίνοντας το με τις δικές μας πρακτικές.
Και βεβαία, εκείνο που προσπάθησα να εξηγήσω είναι ότι στην δική μου ψυχοσύνθεση δεν ταιριάζουν, τα κτίρια που συνάντησα στα περίχωρα τουamsterdam όποιας αρχιτεκτονικής αξίας και να είναι. Προτιμώ το «κουκλίστικο» για μένα ιστορικό κέντρο από τις σύγχρονες αυτές κατασκευές που μπορεις να τις συναντήσεις σε οποιαδήποτε μεγαλούπολη.
Είμαι άλλωστε της γνώμης, ότι κάθε τόπος έχει την δική του αρχιτεκτονική , η οποία είναι απόρροια όχι κάποιου αρχιτεκτονικού διαγωνισμού, αλλά των βιοτικών αναγκών των κατοίκων κάθε τόπου, και των δομικών υλικών που του προσφέρει ο ίδιος ο τόπος να χρησιμοποιήσει.
Ελπίζω με αυτά να κλείσει το κεφάλαιο της αρχιτεκτονικής του amsterdam.

Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω , τόσο την φίλη romantic woman όσο και τον φίλο Pitcoupe για την ευγενική τους παρέμβαση και θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν πιο σύντομα να ολοκληρώσω το σημείωμα που άρχισα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωωωω καλώς τον!ναι περιμένουμε την ολοκλήρωση της ιστορίας,μόνο σε παρακαλώ πρόσεξε τη ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ,να είναι ευκρινή τα γράμματα για να διαβάζονται εύκολα:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom