Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Το ταξίδι μας έχει προγραμματιστεί και πετάμε 7-12 Οκτωβρίου! Να πω ότι μετράω τις μέρες....??? κάποια πρόταση για φαγητό, ποτο? έχω διαβάσει τις προηγούμενες αναφορές αλλά σκέφτομαι πως έχει περάσει καιρός και μήπως έχει αλλάξει κάτι...!!! Περιμένω με αγωνία.
Εμείς πήγαμε Fatal, αλλά δεν μας άρεσε. Είχε τεράστιες μερίδες αλλά ήταν πολύ τουριστικά. Μην αγχώνεσαι για το φαγητό. Έχει πολλά εστιατόρια, και τα περισσότερα είναι στο ίδιο επίπεδο, με τα ίδια φαγητά.. Στο Paprika, που προτείνουν πολλοί, δεν πήγαμε γιατί όσες φορές πήραμε δεν είχε τραπέζι. Πάντως να ξέρεις ότι είναι αρκετά μακρυά. Το Kiskakkuk πάλι, αν και αυτό το πρότειναν σαν πολύ καλό, και πήραμε και ταξί γιατί και αυτό ήταν μακρυά, πάλι δεν μας εντυπωσίασε..:roll:
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
inik για τα ξενοδοχεια δεν ξερω αλλα πηγα 3 μερες και το hop on. ειναι η καλυτερη επιλογη και μπορεις να κανεις οσες κρουαζιερες θελεις τις 2 μερες.εμεις πηγαμε βραδινη και πρωινη οπου πηγαμε στο νησακι της μαργαριτας και καναμε ποδηλατο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ποιο hop on/ off βρε παιδια?

Η Βουδαπέστη είναι μια πόλη που πρέπει να την περπατήσεις για να τη "νιώσεις".

Ή ακόμα να πάρεις τις συγκοινωνίες,ας πούμε το τραμ νούμερο 2 και να κανείς μια βόλτα κατά μήκος του Δούναβη,από το νησι της Μαργαρίτας μέχρι την κεντρική αγορά.

Να κατέβεις εκεί να φας ένα σκασμό πράγματα,να φας και τα γλυκά τους,να γίνεις ένα με τον κόσμο.

Τα μέσα μεταφοράς είναι πολύ εύχρηστα και μια κάρτα 3 ημερών θα σε βολέψει στις μετακινήσεις σου,εφόσον χρησιμοποιήσεις το μέτρο,τραμ και λεωφορείο.

Και για εμένα,εντάξει δε λέω,ωραίες οι κρουαζιέρες,αλλά θα αραζα στο λόφο απέναντι,στο μνημείο της ελευθερίας,αν δεν κάνω λάθος,εφόσον έχει καλό καιρό φυσικά,με ένα μπουκάλι κρασί και θα απολάμβανα τη θέα!
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Και για εμένα,εντάξει δε λέω,ωραίες οι κρουαζιέρες,αλλά θα αραζα στο λόφο απέναντι,στο μνημείο της ελευθερίας,αν δεν κάνω λάθος,εφόσον έχει καλό καιρό φυσικά,με ένα μπουκάλι κρασί και θα απολάμβανα τη θέα!
Το ενα δεν αναιρει το αλλο.Αξιζουν και τα 2.
Και η νυχτερινη κρουαζιερα στο Δουναβη με τα κτιρια τα παραποταμια
φωτισμενα συνοδεια κρασιου ειναι ολα τα λεφτα!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σιγουρα το ενα δεν αναιρει το αλλο.

Τα εχω κανει και τα δυο.
Αλλα ωραιοτερα ενιωσα με την επιλογη που γραφω παραπανω.
Ειδικα οι γυναικες θα την λατρεψουν!!Αρκει να εχει καλο καιρο,κυριως να μην εχει κρυο.

Και αν δεν θες να περπατησεις ειναι ευκολα να πας με τα μεσα μεταφορας.
Απο deak ter το τραμ 47 ή 49 και σταματας στη Moricz zsigmond korter.

Και απο εκει,γυρω στα 100 μετρα,στη villanyi utca,μπροστα απο ενα ωραιο κτηριο(πανεπιστημιο ειναι,αν ξερει κανενας) με το λεωφορειο 27 σταματας πανω στο λοφο.
Το 27 ειναι ενα μικρο λεωφορειο,και πανω στο λοφο σταματας στην σταση citadella.

Δεν ειναι δυσκολο,ειλικρινα.
Το ελαχιστο ψαξιμο που θελουν ολα αυτα ειναι η καλυτερη φαση πριν απο το ταξιδι.
Και ενας οδηγος στο χερι και ξεκιναει μια περιπετεια!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Ένα καφεδάκι στο Gerbeaud επιβάλλεται νομίζω! :D Και κάτι άλλο...Το να πάει κανείς σε κάτι που θεωρείται tourist trap δεν είναι απαραίτητα κακό. Άλλωστε τουρίστες είμαστε και εμείς έτσι δεν είναι? :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το να πάει κανείς σε κάτι που θεωρείται tourist trap δεν είναι απαραίτητα κακό. Άλλωστε τουρίστες είμαστε και εμείς έτσι δεν είναι? :D
Σε παρακαλώ μην γράφεις ότι θέλεις... αν εσύ καταπίνεις αμάσητο ότι σου πλασάρουν οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε τίποτε...
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Σε παρακαλώ μην γράφεις ότι θέλεις... αν εσύ καταπίνεις αμάσητο ότι σου πλασάρουν οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε τίποτε...
Μίλα για τον εαυτό σου καλύτερα και άσε τους υπόλοιπους λέω εγώ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα για τον εαυτό μου μιλάω... εσύ γουστάρεις τσολιάδες στην Πλάκα, λεγεωνάριους στη Ρώμη, κρουαζιέρες και κρύσταλα στην Πράγα... καλά κάνεις... προσπάθησε να καταλάβεις όμως ότι υπάρχουν άτομα που έχουν μάθει να ταξιδεύουν διαφορετικά... ο καθένας όπως έχει μάθει...
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Σε παρακαλώ μην γράφεις ότι θέλεις... αν εσύ καταπίνεις αμάσητο ότι σου πλασάρουν οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε τίποτε...
Επειδή έγραψες και για υπόλοιπους (εκτός και αν δεν ξέρεις ότι σημαίνει πολλά άτομα η λέξη και νομίζεις ότι μιλάς μόνο για τον εαυτό σου) γι'αυτό η διευκρίνηση. Ο καθένας ταξιδεύει όπως γουστάρει και κάνει αυτό που θέλει. Τώρα αν εσύ με το ξερολίστικο ύφος νομίζεις ότι λέγοντας αυτά που λες πετυχαίνεις κάτι, τότε ξανασκέψου το γιατί σίγουρα κάτι κάνεις λάθος. Και κάτι τελευταίο γιατί δεν θα ξοδέψω άλλη φαιά ουσία για σένα. Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου οπότε θα σε παρακαλούσα να μην μου ξανααπευθυνθείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom