Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιατί να πας ημερίσια στην Βιέννη που και θα δεις ελάχιστα και θα ξοδέψεις πάνω απο 60 ευρώ και δεν πας σε άλλες περιοχές της Ουγγαρίας που θα σχηματίσεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη για τη χώρα και θα δεις πολύ όμορφα μέρη.
Αν θες διάβασε την ιστορία μου και δες ποιά μέρη επισκέφθηκα στην Ουγγαρία και πάρε κάποιες ιδέες
Φθινόπωρο 2012 στη χώρα των Μαγυάρων
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Γιατί να πας ημερίσια στην Βιέννη που και θα δεις ελάχιστα και θα ξοδέψεις πάνω απο 60 ευρώ και δεν πας σε άλλες περιοχές της Ουγγαρίας που θα σχηματίσεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη για τη χώρα και θα δεις πολύ όμορφα μέρη.
Αν θες διάβασε την ιστορία μου και δες ποιά μέρη επισκέφθηκα στην Ουγγαρία και πάρε κάποιες ιδέες
Φθινόπωρο 2012 στη χώρα των Μαγυάρων
Eυχαριστώ...
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ούτε για αστείο μονοήμερη στη Βιέννη. Μείνε 6 βράδια Βουδαπέστη, γύρισε κάθε στενό της πόλης,δες όσα περισσότερα μπορείς.

Βιέννη μην την "κάψεις" με μια μονοήμερη. Σε άλλο 4ήμερο ή 6ήμερο ταξίδι, θα πας (μόνο) Βιέννη, για να πάρεις μια καλή (πρώτη) δόση, γιατί μια φορά εκεί δεν φτάνει.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Ούτε για αστείο μονοήμερη στη Βιέννη. Μείνε 6 βράδια Βουδαπέστη, γύρισε κάθε στενό της πόλης,δες όσα περισσότερα μπορείς.

Βιέννη μην την "κάψεις" με μια μονοήμερη. Σε άλλο 4ήμερο ή 6ήμερο ταξίδι, θα πας (μόνο) Βιέννη, για να πάρεις μια καλή (πρώτη) δόση, γιατί μια φορά εκεί δεν φτάνει.
thanks
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μείνε 6 βράδια Βουδαπέστη, γύρισε κάθε στενό της πόλης,δες όσα περισσότερα μπορείς.
Τι ακριβώς να κάνει 6 βράδια στη Βουδαπέστη; Αφού θα έχει δει την πανέμορφη Παλιά Πόλη στη Βούδα και τα βασικά αξιοθέατα στην Πέστη, δεν υπάρχει κάτι άλλο για να δει. Πολύ παρακμιακή η εικόνα της Πέστης ειδικά το βράδυ άρα τα 6 βράδια είναι υπερβολή. Άλλωστε πόσα βράδια ν' αντέξει ο άνθρωπος να κάνει την περαντζάδα στο Δούναβη όταν γρήγορα θα έχει βαρεθεί τους 2-3 πεζόδρομους και την αδιάφορη κεντρική πλατεία;

Σε άλλο 4ήμερο ή 6ήμερο ταξίδι, θα πας (μόνο) Βιέννη, για να πάρεις μια καλή (πρώτη) δόση, γιατί μια φορά εκεί δεν φτάνει.
Δεν έχουμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να αφιερώνουμε από 2-3 ταξίδια σε κάθε πόλη. Τα ταξίδια είναι εικόνες και εμπειρίες είτε διαρκείας είτε στιγμιαίες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι ακριβώς να κάνει 6 βράδια στη Βουδαπέστη; Αφού θα έχει δει την πανέμορφη Παλιά Πόλη στη Βούδα και τα βασικά αξιοθέατα στην Πέστη, δεν υπάρχει κάτι άλλο για να δει. Πολύ παρακμιακή η εικόνα της Πέστης ειδικά το βράδυ άρα τα 6 βράδια είναι υπερβολή. Άλλωστε πόσα βράδια ν' αντέξει ο άνθρωπος να κάνει την περαντζάδα στο Δούναβη όταν γρήγορα θα έχει βαρεθεί τους 2-3 πεζόδρομους και την αδιάφορη κεντρική πλατεία;


Δεν έχουμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να αφιερώνουμε από 2-3 ταξίδια σε κάθε πόλη. Τα ταξίδια είναι εικόνες και εμπειρίες είτε διαρκείας είτε στιγμιαίες.
Για πια παρακμιακή εικόνα μιλάς?Γιατί βράδυ περπάτησα στην Πέστη και δεν είδα καμία παρακμή.Μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις με υπερβολές.

Απο κει και πέρα ναι συμφωνώ πως εκτός από Βουδαπέστη μπορεί να δει και την όμορφη επαρχία της χώρας με κοντινές και οικονομικές εξορμήσεις.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Εγώ προσωπικά δεν είδα καμία παρακμή. Και έχω μείνει περισσότερα από 6 βράδια στην Βουδαπέστη και ναι, πάντα έβρισκα κάτι διαφορετικό να κάνω κάθε μέρα. Και δεν είναι μόνο "2-3 πεζόδρομοι"..έχει πολλά περισσότερα να σου προσφέρει η πόλη, όρεξη να'χεις να περπατάς και να γυρίζεις το κάθε στενό, δρομάκι, σοκάκι, πεζόδρομο, λεωφόρο.

Φυσικά δεν έχουμε τον χρόνο και το χρήμα να αφιερώνουμε από 2-3 ταξίδια σε κάθε πόλη, αλλά ειλικρινά, θα πρότεινες εσύ να πάει μονοήμερη στην Βιέννη; Εγώ προσωπικά όχι. Το έχω κάνει και δεν μου άρεσε καθόλου..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν μιλάω για παρακμή εννοώ τα πανέμορφα κτίρια που έχουν αφεθεί στο έλεος του χρόνου, τους μη επαρκώς φωτεισμένους δρόμους ακόμα και στο κέντρο της Πέστης, τη σοβιετίλα που αντικρίζεις αν κατέβεις 3-4 στάσεις του μετρό μετά την Deac κ.ά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Συμφωνώ.Να έχω πτήση με ανταπόκριση στη Βιέννη με αρκετές ώρες αναμονή ναι θα γυρίσω την πόλη αυτές τις ώρες.Να είμαι Μπρατισλάβα που δεν είναι ούτε μια ώρα να πάω Βιέννη...Αλλά να είμαι Βουδαπέστη που είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πόλη για να πάω σε 3 ώρες Βιέννη και άλλες 3 ώρες επιστροφή για να πω οτι πήγα και να δω σχεδόν τίποτα και όλο αυτό να κοστίζει 60-100 ευρώ πραγματικά δεν αξίζει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όταν μιλάω για παρακμή εννοώ τα πανέμορφα κτίρια που έχουν αφεθεί στο έλεος του χρόνου, τους μη επαρκώς φωτεισμένους δρόμους ακόμα και στο κέντρο της Πέστης, τη σοβιετίλα που αντικρίζεις αν κατέβεις 3-4 στάσεις του μετρό μετά την Deac κ.ά.
Λογικά σε άλλη Βουδαπέστη πήγα εγώ πριν 10 μήνες.Μα καμία σχέση μ'αυτό που περιγράφεις.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Για μπρατισλάβα τι λέτε;
Τον Μάιο που μας πέρασε συνδυάσαμε μια πενθήμερη εκδρομής στην Βουδαπέστη με μια διήμερη στην Μπρατισλάβα μια και η αναχώρησή μας ήταν από Βιέννη! Η πόλη της Μπρατισλάβας δε λέει και πολλά πράγματα πιο πολύ μελαγχολική θα την χαρακτήριζα αλλά έχει ένα πολύ όμορφο ιστορικό κέντρο! Όσο για την Βουδαπέστη που λέτε παραπάνω θεωρώ, εξαρτάται βεβαία και από την παρέα που θα έχεις μαζί σου, ότι και έξι μέρες έχει αρκετά πράγματα να κάνεις και να δεις. Εμάς οι πέντε διανυκτερεύσεις μας φάνηκαν λίγες! Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για Βουδαπέστη εδώ έχει χρήσιμα tipsκαι ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom