Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει να δεις και να κάνεις.Από αξιοθέατα μπορείς να συγκεντρώσεις αυτά που θέλεις να δεις και να επισκεφθείς τις σελίδες τους για να τσεκάρεις αν είναι ανοιχτά ή όχι.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει να δεις και να κάνεις.Από αξιοθέατα μπορείς να συγκεντρώσεις αυτά που θέλεις να δεις και να επισκεφθείς τις σελίδες τους για να τσεκάρεις αν είναι ανοιχτά ή όχι.
Δεν διαφωνώ. Αυτό κάνω ήδη με τα λουτρά και με τις κρουαζιέρες. Επίσης κοιτάω και άλλα σχόλια να δω αξιοθεατα, εστιατόρια κτλ. Αλλά κάποιος που πηγε ακριβώς τις ίδες μέρες κατι θα ανακάλυψε παραπάνω. Κάτι θα οργανώνουν ιδιαίτερο για εκείνη την μέρα...

;
Ή καλύτερα να σκεφτούμε τα κόκκινα λεωφορεία που δίνουν και την εκδρομή στο Δούναβη δωρεαν;
Ψάχνοντας για αυτά τα λεωφορεία είδα ότι όταν είναι να τα πάρεις πακέτο με την κρουαζιέρα δεν είναι δωρεάν απλά η τιμή ανεβαίνει λίγο. Στην ουσία δλδ δεν την κάνουν δώρο απλά σου δινουν καλύτερη τιμη. Κοιτάω σε λάθος εταιρία; Επίσης ας μου πει κάποιος αξίζει να το κάνει κάποιος σαν απλή βολτίτσα ή να κλείσει με φαγητό;

Αφου φαγαμε ,ψαξαμε για μαγαζι για να αλλαξουμε λεφτα! Να τονισω πως το μονο που αξιζει ειναι αυτο στο σταθμο ferenc ter του μετρό. 1 ευρω εδινε 305 HUF ενω τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα 244 HUF
)
Μέχρι να πας στο ανταλλακτήριο είχατε κάποια χρήματα για να κινηθείτε προφανώς. Κάνατε συνάλλαγμα από Ελλάδα; Περίπου πόσα αν επιτρέπετε;
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μέχρι να πας στο ανταλλακτήριο είχατε κάποια χρήματα για να κινηθείτε προφανώς. Κάνατε συνάλλαγμα από Ελλάδα; Περίπου πόσα αν επιτρέπετε;
Με την κάρτα αναλήψεως θα τραβήξεις κανονικά λεφτά από κάποιο atm εκεί.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πωωωωω και τώρα συνειδητοποιώ ότι δεν θα μπορώ να κάνω προκρατήσεις γτ δεν μπορούμε να πληρώσουμε μέσω Paypal!!!!! Τέλεια

Με την κάρτα αναλήψεως θα τραβήξεις κανονικά λεφτά από κάποιο atm εκεί.
Οκ. Φαντάζομαι κανα 40άρι θα είναι καλά μέχρι να αλλάξω σε ανταλλακτήριο. Επίσης να υποθέσω ότι θα κρατήσει και την ανάλογη προμήθεια....
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οκ. Φαντάζομαι κανα 40άρι θα είναι καλά μέχρι να αλλάξω σε ανταλλακτήριο. Επίσης να υποθέσω ότι θα κρατήσει και την ανάλογη προμήθεια....
Η προμήθεια εξαρτάται από την τράπεζα. Ας πούμε η εθνική για μέχρι, 25ο ευρώ, κρατάει 1 ευρώ.
Αλλιώς αν δεν θέλεις μπορείς εύκολα και με πιστωτική.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα! Εμείς είχαμε κλείσει βραδινή κρουαζιέρα με φαγητό (δεν θυμάμαι με ποια εταιρία, πάνε 5 χρόνια από τότε) αλλά δεν ήταν τίποτε το αξιόλογο. Είχε μπουφέ και ζωντανή μουσική από ορχήστρα. Αυτή ήταν καλή. Είχες όμως την δυνατότητα να κάνεις την κρουζιέρα μόνο με ποτό. Φαγητό στη Βουδαπέστη βρίσκεις κλάσεις ανώτερο και σε καλές τιμές, οπότε δεν συνιστώ το σετάκι εν πλω.
Επίσης προτείνω φουλ την επίσκεψη στο http://www.terrorhaza.hu/?language=eng.
Η Βουδαπέστη ήταν μια εκπληξη. Είναι πανέμορφη και αποπνέει ακόμα αέρα αυτοκρατόρισσας. Θα περάσεις τέλεια!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τι ωραίααααα!!!! Μόλις συνάντησα το πρώτο μου εμπόδιο. Πήγα να κλείσω εισιτήρια για την παράσταση του καριοθραύστη και εννοείτε δεν έγινε δεκτή η συναλλαγή!!! Γ@μώ τα capital!!! Με βλέπω να την πατάω και με τα υπόλοιπα :(

Επίσης αν είναι κανένας online και έχει πάει όπερα, θέλω να κλείσω (λέμε τώρα) για καρυοθραύστη για 26/12 ή 27/12. Αν έχετε κάποια ιδέα, ποια θέση - οικονομική μου προτείνετε; Διαβάζω σε tips να κοιτάξω να είναι πρώτη σειρά ας είναι και τέρμα πλάι...

Καλησπέρα! Εμείς είχαμε κλείσει βραδινή κρουαζιέρα
Θυμάσαι μήπως ποια ήταν η εταιρία;;; Σε ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Καλημερα. Σε λίγο καιρό Ιανουάριο πάω Βουδαπέστη. Θα ήθελα να ρώτησω για το νόμισμα εκει. Δέχονται ευρο?οταν φτάσω στο αεροδρόμιο και εχω μονο ευρο μαζί μου θα μου βγάζουν εισιτήριο για λεωφορείο η μετρό? Ευχαριστώ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημερα. Σε λίγο καιρό Ιανουάριο πάω Βουδαπέστη. Θα ήθελα να ρώτησω για το νόμισμα εκει. Δέχονται ευρο?οταν φτάσω στο αεροδρόμιο και εχω μονο ευρο μαζί μου θα μου βγάζουν εισιτήριο για λεωφορείο η μετρό? Ευχαριστώ
Όχι δεν δέχονται ευρώ και πρέπει να κάνεις συνάλλαγμα. Το καλύτερο είναι να κάνεις ανάληψη από το ΑΤΜ στο αεροδρόμιο και να βγάλεις το ποσό που θες. Τα ανταλλακτήρια στα αεροδρόμια πάντα έχουν την χειρότερη ισοτιμία. Εκτός αν θες για σιγουριά να κάνεις από εδώ λίγα φιορίνια για τα πρωτα σου έξοδα εκεί και μετά από ΑΤΜ όπως ανέφερα ή από ανταλλακτήρια στην πόλη.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Μεσα στην πόλη δεν δέχονται ευρώ? Αν αλλάξω λίγα ευρώ στο αεροδρόμιο για να κινηθω με τα μεσα και μετα στιν πολη έχω ευρώ και την καρτα μου δεν γίνεται?ευχαριστώ
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
ΟΧΙ! Δεν δέχονται ευρώ, έχουν το δικό τους εθνικό νόμισμα. Πάντως, σου συνιστώ να ανταλλάξεις τα ευρώ σου σε ανταλλακτήριο στην πόλη. Η ισοτιμία του είναι 1€=309 φιορίνια (μόλις τώρα το κοίταξα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.714
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom