Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Δηλαδή με το πού φτασω στο αεροδρόμιο να κάνω λίγα ευρώ και μετα να βρω κάποιο μαγαζί στην πόλη να για να κάνω περισσότερα χρήματα?
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Ναι, έτσι ακριβώς. Εάν έχεις Χρεωστικη καρτα και εχει χρηματα μεσα να πας στο ΑΤΜ ΤΡΑΠΕΖΑΣ που είναι κοντα στην εξοδο και να βγαλεις από αυτό φιορίνια για τα πρωτα εξοδα.Μετα τα αλλα σε ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΟ.Η ισοτιμια παντως παιζει αν και όχι τιποτα τραγικο
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Εχω Πειραιώς visa μισθοδ. κάνει? ποσα χρήματα περίπου να βγάλω απο το ATM? Γνωρίζουμε τι προμήθεια κρατάει οταν σήκωνω από το ATM. Σε ευχαριστώ και συγνώμη αν σε ζαλησα
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Πρέπει να κάνει η κάρτα σου. Εγώ άλλαξα στο ΑΤΜ με χρεωστική maestro της Εθνικής. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο κρατάει προμήθεια αλλά είναι καλύτερη η ισοτιμία από το να ανταλλάξεις τα ευρώ σου σε φιορίνια σε ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο. Όσο αφορά το ποσό που θα χρειαστείς αυτό εξαρτάται από εσένα, π.χ. πόσα άτομα θα είστε, εάν θα βγάλετε κάρτα για ΜΜΜ, κόστος εισιτηρίου από αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο, κλπ. Και όχι δεν με ζάλισες, ότι θες ρώτα με.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Είμαστε εγώ και η γυναίκα μου.θα κατσουμε 5 μερες και θα βγάλουμε κάρτα για τα μέσα εβδομαδιαία.Το ξενοδοχειο το εχω πληρωση, Να βγάλω γύρω στα 350 ευρώ απο το ATM και τις συναλλαγές μας σε εστιατόρια,καφε,μαγαζια να τις κανω απο την καρτα?
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Οκτώβριος του 2014.Ανταλλακτηριο στο αεροδρομιο 1Ε-250 φιορ.ΑΤΜ Τραπεζας εντος αεροδρ.1Ε-275 φιορ. Ανταλλακτηριο στη Βουδαπεστη 1Ε-303 φιορ. Τοση διαφορα είναι μεγαλη.Αρα υπολογισε το κοστος των καρτων και κανα 10-20Ε παραπανω για κανα νερο-σνακ -σοκολατα κ.λ.π. ΑΡΑ κανα 70-80Ε max τα-100Ε. Η επταημερη καρτα ΜΜΜ περιελαμβανε και τη μεταφορα από αεροδρ. προς το Μετρο που σας παει το λεωφορειο και το ιδιο φυσικα και για την επιστροφη. Τα νουμερα που σου γραφω είναι σχεδόν ακριβως.Πολλα μαγαζια δεν δεχονταν καρτα.Σε συμφερει να πληρωνεις μετρητα.Τις καρτες να τις βγαλεις στο Αεροδρομιο βεβαίως-βεβαίως.Ρωτα οτι θελεις και αν μπορω- θυμαμαι ευχαρίστως.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Τις κάρτες για τα ΜΜΜ (εβδομάδιεα) θα έχει κάποιο γραφείο η απο μηχάνημα θα τις βγάλω.μηπως θυμασε ποσο περιπου ειχε η καρτα ή εβδομαδιεα? Οταν μου πρισεπσουν χρήματα που τα ξανακανω ευρώ .
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Πρωϊνό σε πιάνω, φαίνεται δεν έχεις πιεί καφέ ακόμα, γι' αυτό κάνεις λαθάκια στο γράψιμο! :haha: Στο προκείμενο, την κάρτα (περίπου 15-17€, δεν θυμάμαι απόλυτα) την είχαμε βγάλει σε γκισέ μέσα στο αεροδρόμιο, πριν την έξοδο του αεροδρομίου και ήταν στο δεξί μας χέρι βγαίνοντας. Η συνεννόηση είχε γίνει στα αγγλικά και μας είχε δώσει και τουριστικούς χάρτες μαζί με χάρτη του μετρό. Αν σου περισσεύσουν φιορίνια κράτα τα για το επόμενο ταξίδι σου στη Βουδαπέστη :clap: ή δώστα πίσω στο ανταλλακτήριο και πάρε ευρώ.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Γράφω με τ9 Σορυ. με ξύπνησε η κόρη μου: ) εχεις κανενα ανταλλακτηριο να μου προτεινειες μεσα στην πόλη? Η όποιο βρω με την καλύτερη τιμή.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Λοιπόν, την επταήμερη κάρτα για ΜΜΜ την είχαμε πληρώσει 4.950HUF (16.5€ περίπου). Το καλύτερο ανταλλακτήριο το είχαμε βρει έξω από τη στάση μετρό Corvin-Negyed (γωνιακό μαγαζί στη μπλε γραμμή μετρό) στην περιοχή που μέναμε.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Οταν λες ATM τράπεζας? Εννοεις απλο μηχανημα ATM.σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις σημαντικές πληροφορίες
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Ναι, το διευκρινίζω γιατί μέσα στο αεροδρόμιο υπάρχουν ΑΤΜ του ανταλλακτηρίου που υπάρχει στο αεροδρόμιο. Είτε στο γκισέ του ανταλλακτηρίου πας είτε στα μηχανήματά του είναι το ίδιο, προσοχή γδέρνουν. Μόνο στο ΑΤΜ τράπεζας. Να γίνω πιο σαφής, δίπλα από το ΑΤΜ τράπεζας υπήρχαν 2 ή 3 ΑΤΜ του ανταλλακτηρίου, προσοχή λοιπόν. Και αν θυμάμαι καλά, τα ΑΤΜ του ανταλλακτηρίου είχαν το ίδιο χρώμα με το χρώμα του γκισέ (νομίζω ότι είχαν κόκκινο χρώμα πάνω τους).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom