Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Δες και στο Airbnb αν θες..έχει ωραίες και οικονομικές επιλογές..
 

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Αφού το δείχνει από την αριστερή μεριά του ποταμού.
έχεις δίκιο!είναι εύκολο σχετικά να πας στην Πέστη με τα πόδια από εκεί που βρίσκεται το BI&BI??

Επίσης πολύ σημαντικό!Ξέρει κάποιος να μου πει ή να μου προτείνει γραφικά χωριουδάκια στην εξοχή της Ουγγαρίας γιατί σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 3 μέρες για να γυρίσουμε λίγο, όσο έψαξα όμως για την εξοχή στην Ουγγαρία ψιλοαπογοητεύτηκα....:(
 

passa

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
έχεις δίκιο!είναι εύκολο σχετικά να πας στην Πέστη με τα πόδια από εκεί που βρίσκεται το BI&BI??

Επίσης πολύ σημαντικό!Ξέρει κάποιος να μου πει ή να μου προτείνει γραφικά χωριουδάκια στην εξοχή της Ουγγαρίας γιατί σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 3 μέρες για να γυρίσουμε λίγο, όσο έψαξα όμως για την εξοχή στην Ουγγαρία ψιλοαπογοητεύτηκα....:(
Εγω πηγα με το τρενο( 40 λεπτα ) στο Szentendre( Αγιος Ανδρεας ), ομορφο και γραφικο μερος το επονομαζομενο και χωριο των καλλιτεχνων!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Εγω πηγα με το τρενο( 40 λεπτα ) στο Szentendre( Αγιος Ανδρεας ), ομορφο και γραφικο μερος το επονομαζομενο και χωριο των καλλιτεχνων!
Ναι εκει να πας...ειναι μικρο, γραφικοτατο και κατι εχει σχεση με Ελλαδα!!! (τι αλλο;)
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα !
Είναι προτιμότερο να μείνετε στην Πέστη και συγκεκριμένα κοντά στην Vacci Utca τον κεντρικό τους πεζόδρομο με όλα τα μαγαζιά. Για συνάλλαγμα καλό είναι να κάνετε από εδώ 10ε μόνο και μόνο για εισιτήριο από αεροδρόμιο προς κέντρο και κανένα νερό . Μετά θα βρείτε συνάλλαγμα επίσης στην Vacci Utca . Αν για παράδειγμα το συνάλλαγμα πάει 1ε = 314 forint ,στην Ελλάδα θα βρείτε μια τιμή πχ 1ε= 200 forint , εκεί θα βρείτε 1ε = 310 ,εμείς τουλάχιστον με αυτό κάναμε συνάλλαγμα από εκεί. Αξίζει με 30ε πάνε έλα να πάτε καλύτερα μια Βιέννη 3 ώρες περίπου μιας και τα αεροπορικά από Ελλάδα είναι απλησίαστα , οπότε είναι μια καλή ευκαιρία. Ότι απορίες έχετε μπορώ να βοηθήσω :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ενα μικρό ποστ-update μετα τη δεύτερη επίσκεψη μου στη Βουδαπέστη:

-Soho boutique hotel:
Στην καρδιά της εβραϊκής συνοικίας! Μοντέρνο με λειτουργικά και καθαρά δωμάτια και σε απόσταση βολής απο τις βραδινές εξόδους με τα ποδια! Επίσης εχει πολυ τίμιο πρωινό. (Γύρω στα 50 μέτρα απο το Boscolo)
http://www.sohoboutiquehotel.com/

-Menza:
παραμένει υψηλά στις προτιμήσεις μου! Όμορφα πιάτα καταπληκτικές γεύσεις και ωραίο περιβάλλον. Θέλει κράτηση ειναι σχεδόν παντα φουλ.
http://www.menzaetterem.hu

image.jpeg


-Bock Biztro:
Wine restaurant, το περιβάλλον του προσωπικά δεν με τρέλανε , ο σύνοδος μου είχε αλλη άποψη. Το φαγητό ήταν άψογο, μεγάλη ποικιλία κρασιών. Λιγο πιο τσιμπημένες τιμές απο το μέσο όρο. Τέλειο σέρβις!
http://www.bockbisztro.hu

image.jpeg


-Koleves:
Retro ατμόσφαιρα , σχετικά σκοτεινό μαγαζί. Αρκετά εκτεταμένος κατάλογος. Οτι πήραμε ήταν πολυ νόστιμο και οι μερίδες του αρκετά γενναίες... Λιγότερη ποικιλία σε κρασιά. Πολυ καλές τιμές!
https://m.facebook.com/Koleves/

image.jpeg


-Zeller biztro:
οικογενειακή επιχείρηση , με προϊόντα απο την περιοχή της λίμνης Balaton. Ωραίες γεύσεις, κανονικές μερίδες, πολλα κρασιά σε ποτήρι. Φιλικό και κατατοπιστικό σέρβις, ζεστη ατμόσφαιρα... Θέλει κράτηση. facebook.com/Zeller-Bistro-486188564780604/

image.jpeg

-Retro bufe langos:
πρόταση του ThanasisU2. Δεν με τρελαίνει γενικά σαν έδεσμα αλλα ήταν πολυ καλο σχετικά με αυτο που είχαμε φαει την προηγούμενη φορά! Μην βάλετε πολλα υλικά!

image.jpeg



-Warmup:
Μια τρέλα με τα κοκτειλς την εχω. Μια σταλιά μαγαζί αλλα μεγάλη ανακάλυψη! Δεν εχει κατάλογο για τα κοκτειλς περιγράφεις πως το θες και κάνουν τα δικά τους. Τιμές γύρω στα 8-9 ευρω. Τραπεζάκι θα δυσκολευτείτε μα βρείτε αλλα αν πάτε λιγο αργά δεν θα έχετε θέμα!
facebook.com/warmupbudapest

image.jpeg


-Vintage garden:
τεχνητός κηπακος , όμορφο μαγαζί για καφέ λεμονάδα ή γλυκο αλλα απο οτι είδαμε εχει και φαγητό! Το σέρβις του ειναι λιγο άθλιο αλλα για ενα καφεδάκι παραβλεψτε το.
facebook.com/vintagegardenbudapest
image.jpeg



Υ.Γ. Για Λουτρά δεν αναφέρω καν... Μαγιώ σαγιονάρες και βουρ για τα
http://szechenyispabaths.com !
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια εχουμε καμια καλη επιλογη για διαμερισμα ή ξενοδοχειο στη Βουδαπεστη;μεχρι 60 ευρω βαρεια 70!
δεν εχω δοκιμασει το airbnb!θα εκτιμουσα καμια καλη προταση!
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
παιδια εχουμε καμια καλη επιλογη για διαμερισμα ή ξενοδοχειο στη Βουδαπεστη;μεχρι 60 ευρω βαρεια 70!
δεν εχω δοκιμασει το airbnb!θα εκτιμουσα καμια καλη προταση!
Αν κλείσεις έγκαιρα πιστεύω θα βρεις ξενοδοχείο σ' αυτή την τιμή , πότε πας;
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom