Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.858
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τον Ιανουάριο που πήγα στην Βουδαπέστη όλα τα ανταλλακτήρια στη Vaci είχαν πολύ κακές ισοτιμίες. Την καλύτερη ισοτιμία την βρήκα σε αυτό το ανταλλακτήριο.
www.iblachange.hu
Είναι κ σε βολική τοποθεσία Κλαιρ μια χαρά αλλά για να πάει εκεί κάποιος πρέπει να έχει στο μυαλό του να αλλάξει καλό πόσο μην πάει για 100 ευρω γιατί δεν αξιζει ας δώσει το 1 ευρω παραπανω αν είναι να πάει για μικρό ποσο..
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.858
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Είναι κ σε βολική τοποθεσία Κλαιρ μια χαρά αλλά για να πάει εκεί κάποιος πρέπει να έχει στο μυαλό του να αλλάξει καλό πόσο μην πάει για 100 ευρω γιατί δεν αξιζει ας δώσει το 1 ευρω παραπανω αν είναι να πάει για μικρό ποσο..
Η οδός Anker Koz που βρίσκεται το ανταλλακτήριο είναι κεντρικότατη αφού ξεκινάει από την πλατεία Deak Ferenc και καταλήγει στην Kiraly οπότε σίγουρα κάποιος που κάνει βόλτα σε αυτά τα μέρη θα πέσει πάνω του αρκετές φορές, είτε πάει να πάρει το μετρό, είτε το λεωφορείο από αυτή την κεντρική πλατεία, είτε πάει για φαγητό στο Trofea ή σε κάποιο άλλο εστιατόριο στη Kiraly, είτε για ποτό στη στοά Gozdu.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλημέρα παιδιά
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αφού είμαστε 3 θα χρειαστούμε πολύ περισσότερα από 100 Ε οπότε θα τα αλλάξω εκεί που είπε η Κλερ.....
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
η 3η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου, με βρήκε στην Βουδαπέστη για 6 μέρες.
πρώτη μέρα ήταν αρκετά ζεστή, οι επόμενες θερμοκρασίες μέχρι 20-22 αν θυμάμαι καλά και η τελευταία έκανε λίγο κρύο με λίγη βροχή.

εύκολη πρόσβαση στο κέντρο με το απευθείας λεωφορείο που έχουν βάλει τους τελευταίους μήνες.
εισιτήρια μουσείων από 5 μέχρι 8 ευρώ. φαγητό από 8-10 ευρώ το άτομο μέχρι όσο θες φτάνεις.

Η παλιά πόλη πάνω στο βουνό, η νέα είναι ένα ίσωμα, flat.
Νομίζω ότι ίσως είναι καλύτερο οι πρώτες μέρες στην παλιά πόλη στο κάστρο και ότι έχει άλλο εκεί πάνω, εφόσον όλο το τουρ γίνει με τα πόδια και οι επόμενες μέρες σε πιο ξεκούραστα μονοπάτια.

στα περισσότερα εστιατόρια, ισχύουν όσα έχουν πει τόσα μέλη νωρίτερα απο εμένα. οπότε ακολουθείτε τις συμβουλές τους.

στο New York cafe , όσες φορές πήγα είχε ουρά, οπότε δεν μπήκα μέσα, σε αντίθεση με το Gerbeaud που συνήθως μετά τις 19:00 δεν είχε και τόσο κόσμο.

ενδιαφέρον στο Vapiano, το οποίο είχε αρκετό νεαρόκοσμο.

στο Hungarikum Bistro, μια μέρα πριν κλείσιμο τραπεζιού για την επόμενη στις 18:00 όπου ανοίγει για το απόγευμα / βράδυ.

αυτά τα λίγα για να μην κουράσω με τις ίδιες και ίδιες πληροφορίες
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
η 3η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου, με βρήκε στην Βουδαπέστη για 6 μέρες.
πρώτη μέρα ήταν αρκετά ζεστή, οι επόμενες θερμοκρασίες μέχρι 20-22 αν θυμάμαι καλά και η τελευταία έκανε λίγο κρύο με λίγη βροχή.

εύκολη πρόσβαση στο κέντρο με το απευθείας λεωφορείο που έχουν βάλει τους τελευταίους μήνες.
εισιτήρια μουσείων από 5 μέχρι 8 ευρώ. φαγητό από 8-10 ευρώ το άτομο μέχρι όσο θες φτάνεις.

Η παλιά πόλη πάνω στο βουνό, η νέα είναι ένα ίσωμα, flat.
Νομίζω ότι ίσως είναι καλύτερο οι πρώτες μέρες στην παλιά πόλη στο κάστρο και ότι έχει άλλο εκεί πάνω, εφόσον όλο το τουρ γίνει με τα πόδια και οι επόμενες μέρες σε πιο ξεκούραστα μονοπάτια.

στα περισσότερα εστιατόρια, ισχύουν όσα έχουν πει τόσα μέλη νωρίτερα απο εμένα. οπότε ακολουθείτε τις συμβουλές τους.

στο New York cafe , όσες φορές πήγα είχε ουρά, οπότε δεν μπήκα μέσα, σε αντίθεση με το Gerbeaud που συνήθως μετά τις 19:00 δεν είχε και τόσο κόσμο.

ενδιαφέρον στο Vapiano, το οποίο είχε αρκετό νεαρόκοσμο.

στο Hungarikum Bistro, μια μέρα πριν κλείσιμο τραπεζιού για την επόμενη στις 18:00 όπου ανοίγει για το απόγευμα / βράδυ.

αυτά τα λίγα για να μην κουράσω με τις ίδιες και ίδιες πληροφορίες
Σου άρεσε το φαγητό τους πέρα από τις καλές τιμές και τις μεγάλες μεριδες;;
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
^για τα δύο που αναφέρω μια χαρά ήταν το φαγητό αν και αυτά είναι πάντα υποκειμενικά. Δεν είχα κάποιο θέμα στο να μην μου αρέσει κάτι.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα κ πάλι,

ξέρει κανείς όμορφα μέρη για καφέ και χαλαρό ποτάκι πλην την στοάς COZSDU-UDVAR??????
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα κ πάλι,
ξέρει κανείς όμορφα μέρη για καφέ και χαλαρό ποτάκι πλην την στοάς COZSDU-UDVAR??????
Παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες που έχω πρόχειρα με εξαιρετικά μέρη για καφέ και ποτό που επισκέφθηκα.
Θα επανέλθω με τις ακριβείς τοποθεσίες
20170329_192303.jpg

20170328_214530(0).jpg
20170329_211113.jpg
20170330_214228.jpg

20170330_224517.jpg
20170328_195047.jpg
20170330_112040.jpg
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω όλοι συμφωνούν ότι 2 βράδια δεν αρκούν για τη Βουδαπέστη. Για το Βελιγράδι θεωρώ ότι 2 μέρες είναι εντάξει. Αν η πρώτη και η τρίτη μέρα της επίσκεψής σου στο Βελιγράδι είναι σχεδόν γεματες, τότε μπορείς να δεις πολλά σημεία της πόλης.

Αλλά γιατί να δεις και τις δύο πόλεις τόσο βιαστικά; Αν δεν έχεις κλείσει τις μεταφορές, καλύτερα να επικεντρωθείς σε μια πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom