Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μόνο μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ που την πρώτη φορά που πήγα δεν έκανα λουτρά...Είναι εμπειρία ζωής......
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην αρχή σκεφτόμασταν να πάμε το απόγευμα της Κυριακής στα Σετσένι, αλλά τελικά αποφασίσαμε να μην πάμε, γιατί ο χρόνος είναι περιορισμένος. Είναι και ο καιρός ένα θέμα. Άκου το συλλογισμό μου. Αν πηγαίναμε στα λουτρά θα πηγαίναμε την Κυριακή, ώστε το Σάββατο να είμαστε σε πιο κεντρικά σημεία. Θα πηγαίναμε στα Σετσένι, τα οποία είναι φθηνότερα από τα Γκέλερτ και συγκεκριμένα για την εξωτερική τους πισίνα. Την Κυριακή η θερμοκρασία θα είναι από -3 μέχρι -10 βαθμούς. Επομένως δε θα μπορούμε να κάτσουμε πολύ στην εξωτερική πισίνα των Σετσένι και θα είμαστε κυρίως στις εσωτερικές. Όμως οι εσωτερικές του Σετσένι αισθητικά τουλάχιστον δε με ενθουσιάζουν. Αρα το αποκλείσαμε. Αντίθετα, οι εσωτερικές του Γκέλερτ που έχουν αρ νουβώ διακοσμο με εντυπωσιάζουν, ωστόσο είναι πιο ακριβές. Τις αποκλείσαμε έτσι κι αυτές. Γενικά από την αρχή ήμασταν κάπως ουδέτεροι απέναντι στην ιδέα των λουτρών και υπό τις συγκεκριμένες περιστάσεις αποφασίσαμε να το αφήσουμε. Από την άλλη, βέβαια, ίσως είναι καλύτερο ένα απόγευμα στους 38 βαθμούς των λουτρών από ένα απόγευμα στους -5 βαθμούς των δρόμων.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αξίζει μια βόλτα στο Σέντεντρε με την προϋπόθεση ότι ο καιρός είναι φωτεινός και θυσιάζοντας το παζάρι στο Ecseri. Το Σέντεντρε είναι ημι-ημερήσια εκδρομή, θα φας δυο ώρες μόνο στο πήγαιν-έλα. Το Esceri είναι στην αντίθετη κατεύθυνση και επίσης απέχει απαιτεί σχεδόν δίωρο (μετάβαση και επιστροφή) με τα μέσα, δεν στέκεται ο συνδυασμός τους. Δεν έχω πάει να ξέρω αν αξίζει (σαν ιδέα δεν την βρίσκω πάντως θελκτική, για τα δικά μου γούστα), αλλά σε κάθε περίπτωση και λόγω του περιορισμένου χρόνου θα θυσίαζα ένα από τα δύο.
Επίσης, το πάρκο της πόλης (Βαϊνταχουνιάντ) συνδυάζεται όμορφα με απογευματινό μπάνιο στα λουτρά Σέτσενιυ, εφόσον βέβαια θα σας άρεσε μια τέτοια δραστηριότητα.
Στο πρόγραμμα δεν είδα τη Σιταντέλα, θα πρέπει να την συμπεριλάβεις οπωσδήποτε, ίσως στο πρωινό της τελευταίας ημέρας. Το νησί της Μαργαρίτας αυτή την εποχή μπορεί και να παραληφθεί.
Καλό ταξίδι!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχω πάει σε Σεζέζνι, Ρουντας και Γκελερτ και προτιμώ μεταξύ των δύο που ανέφερες τα Σεζεζνι .....Μια χαρά θα είσαι με -10 στην εξωτερική πισίνα όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο το καλυτερο απλά να έχετε ζεστά ρούχα για μετά....
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@adiaforos Σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Στην ουσία το Ecseri και ο Άγιος Ανδρέας ισαπέχουν σχεδόν χρονικά από το κέντρο της Πέστης. Συνηθίζουμε να επισκεπτόμαστε παζάρια με αντίκες στις διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις και κατά καιρούς έχουμε επιστρέψει με ενδιαφέροντα ευρήματα. Η μέρα, την οποία θα γίνει (αν γίνει) η επίσκεψη στον Άγιο Ανδρέα, δηλαδή η Κυριακή, θα είναι ηλιόλουστη, αλλά πολύ κρύα. Δεν τα μπορώ αυτά τα διλήμματα...

Η Citadella δεν έχει μπει στο πρόγραμμα. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι χρειάζεται συμπεριλαμβανομένης της ανάβασης-κατάβασης;

Στα λουτρά, όπως είπα παραπάνω, κατά πάσα πιθανότητα δε θα πάμε. Το νησί της Μαργαρίτας επίσης το έχουμε αποκλείσει εξαρχής.

@vagar78 Ναι, αλλά δεν είναι πολύ το κρύο; Και, το πιο βασικό, υποθέτω ότι δε θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι. Μάλλον θα προτιμήσουν μια ζεστή σοκολάτα αντί για ένα ζεστό μπάνιο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Citadella δεν έχει μπει στο πρόγραμμα. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι χρειάζεται συμπεριλαμβανομένης της ανάβασης-κατάβασης;
Δεν έχεις βάλει cittadella στο πρόγραμμα? Τον λόφο Gellért? Όχι δεν το δέχομαι φυσικά και θα πας! Γιατί να χάσεις την ωραιότερη θέα της Βουδαπέστης? Δεν είναι απαραίτητο να μπεις στο κάστρο. Εμείς πήγαμε δύο φορές μάλιστα. Τη μια σούρουπο με τα πόδια ανηφορίζοντας από το Szent Gellért Monument και μετά από τα μονοπάτια του λόφου. Είναι γύρω στα 15 λεπτά ανάβαση με τα πόδια. Το πόσο θα καθίσεις πάνω είναι δική σου επιλογή. Όσο θες να απολαύσεις τη θέα. Την επόμενη ανεβήκαμε πρωί με το λεωφορείο 27 από Szüret utca και κατεβαίνεις Búsuló Juhász (Citadella).
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η σιταντελα αν ανέβετε με τα πόδια θέλει αν θυμάμαι καλά περίπου μια ώρα ανεβα-κατέβα αλλά η θέα θα σας αποζημιώσει .....Το νησί της μαργαρίτας μπορείς να πας να νοικιάσεις ένα ποδήλατο για 4 άτομα για μισή ώρα και να το γυρίσεις άνετα, αν δεν σας ενδιαφέρει ένα τέτοιο μέρος το προσπερνατε...Δεν μπορούμε να λέμε είναι λιγες οι 3 ημέρες και να βάζουμε μέρη εξω απο την πολη που θες ώρες ολόκληρες να πας και να γυρίσεις.....
Όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο καλύτερα είναι για τα λουτρά αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.....Εγώ είχα πάει με μηδέν βαθμούς και κρύο και ήμουν μέσα στην πισίνα και ήμουν στην κόλαση και στον παράδεισο ταυτόχρονα...Κόλαση λόγω της καυτης πισίνας και παράδεισο γιατι με τόσο κρυο δεν θα θέλεις πουθενά αλλού να βρίσκεσαι εκείνη την ώρα!!!!!!!!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχεις βάλει cittadella στο πρόγραμμα? Τον λόφο Gellért? Όχι δεν το δέχομαι φυσικά και θα πας! Γιατί να χάσεις την ωραιότερη θέα της Βουδαπέστης?
Η ωραιότερη θέα ε; Έλεγα να περιοριζόμασταν στη θεα από το κάστρο και τον Πύργο των ψαράδων. Αλλά από τη Citadella εκτός από την Πέστη θα φαίνεται και το κάστρο, το ξέρω. Ίσως μπει η Citadella το τελευταίο πρωί. Αντί να αφαιρώ πράγματα προσθέτω όπως βλέπεις. :bleh:

Όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο καλύτερα είναι για τα λουτρά αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.....Εγώ είχα πάει με μηδέν βαθμούς και κρύο και ήμουν μέσα στην πισίνα και ήμουν στην κόλαση και στον παράδεισο ταυτόχρονα...Κόλαση λόγω της καυτης πισίνας και παράδεισο γιατι με τόσο κρυο δεν θα θέλεις πουθενά αλλού να βρίσκεσαι εκείνη την ώρα!!!!!!!!
χαχα όντως δεν μπορώ να το καταλάβω χωρίς να το έχω ζήσει. Αλλά για να επιμένεις τόσο κάποιο δίκιο θα έχεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η ωραιότερη θέα ε; Έλεγα να περιοριζόμασταν στη θεα από το κάστρο και τον Πύργο των ψαράδων. Αλλά από τη Citadella εκτός από την Πέστη θα φαίνεται και το κάστρο, το ξέρω. Ίσως μπει η Citadella το τελευταίο πρωί. Αντί να αφαιρώ πράγματα προσθέτω όπως βλέπεις. :bleh:
Η θέα από τον λόφο Gellért είναι το highlight της Βουδαπέστης. Οπότε ΜΗ το χάσεις. Όπως σου είπα δεν παίρνει και τόσο χρόνο. Αν δεν θες να πας με λεωφορείο πάνε με τα πόδια με τον τρόπο που σου είπα. Ίσως να είναι και ο πιο γρήγορος τρόπος. Γνώμη μου προτίμησε το σούρουπο όταν ανάβουν τα φώτα.
Buda-Castle-and-Chain-Bridge-panorama-from-Gellert-hill-in-the-blue-hour-.jpg


ΑΝ δεν την έχεις δει ήδη, ρίξε μια ματιά και στην ιστορία μου που την είχα γράψει σαν οδηγό με το Top 12 αξιοθεάτων - διαδρομών και με τις εκδρομές που είχαμε κάνει. Μαζί με τις πληροφορίες του @vagar78 θα είσαι πανέτοιμος για το ταξίδι;)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτή η φωτογραφία είναι πολύ ισχυρό πειστήριο. Μπήκε και ο λόφος Gellert στο πρόγραμμα.

Εννοείται ότι έχω διαβάσει τις ιστορίες και των δύο και σας ευχαριστώ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Η Citadella δεν έχει μπει στο πρόγραμμα. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι χρειάζεται συμπεριλαμβανομένης της ανάβασης-κατάβασης;
Την ανάβαση την έχω κάνει μόνο με ταξί ή με λεωφορείο. Δεδομένου του περιορισμένου σας χρόνου και τις μετεπιβάσεις που θέλει το Νο27, θα απέκλεια το λεωφορείο. Καθώς και τα πόδια, είναι λίγο κουραστική η ανάβαση, και τη διαδρομή θα τη δεις έτσι κι αλλιώς στην κάθοδο.
Έχω λίγη εμπειρία με Βουδαπέστη και σε όποιον θέλει να γλυτώσει ένα μισάωρο και κούραση θα πρότεινα μετάβαση με ταξί, τα οποία είναι φθηνά. Επειδή υπάρχουν ακόμη κάποιοι απατεώνες (λίγοι πλέον, καμία σχέση με το τι γίνονταν λίγα χρόνια πριν και τα όσα γράφουν παλιοί ταξιδιωτικοί οδηγοί), ταξί καλύτερα να καλέσεις τηλεφωνικά (εγώ χρησιμοποιώ αυτή την εταιρεία). Όχι ότι αν πάρεις από το δρόμο ταξί των γνωστών εταιρειών θα έχεις πρόβλημα.
@vagar78 Ναι, αλλά δεν είναι πολύ το κρύο; Και, το πιο βασικό, υποθέτω ότι δε θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι. Μάλλον θα προτιμήσουν μια ζεστή σοκολάτα αντί για ένα ζεστό μπάνιο.
Κοίτα, το κρύο είναι πράγματι ανυπόφορο όταν μπαίνεις και όταν βγαίνεις (από τα αποδυτήρια μέχρι την πισίνα ή ακόμη και ανάμεσα στις δυο πισίνες), και αν είστε πολλοί, ίσως να μην αποφύγεις γκρίνιες, μπορεί να αρρωστήσει και κανένας, γυμνός, έστω για λίγα δευτερόλεπτα στους -10, δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοιες θερμοκρασίες. Αφού τα πράγματα έχουν έτσι όπως λες, μπορείς κάλλιστα να παραλείψεις τα λουτρά. Είμαι σίγουρος ότι θα σου δοθεί ευκαιρία άλλη φορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom