Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Καλησπερα !!!Θα μεινω στη βουδαπεστη απο το μεσημερι μεχρι της το βραδυ,και θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας και αν εχετε κατι να μου προτεινετε κυριως για μια μικρη βολτα στο κεντρο ,φαγητο καφε και μια βολτα στο δουναβη με κρουαζιερα .Τελος οτιδηποτε προτεινετε και μπορω να κανω στο συντομο μου περασμα απο εκει !
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όταν λες μεσημερί με βράδυ μπορείς να γίνεις πιο συγκριμενος από ποια ώρα μέχρι ποια ωρα και ποια μέρα ;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ωραία 15:00 θα είσαι στο κέντρο μπορείς να πας μια βόλτα στην κλειστή αγορά αν θες να τσιμπησεις κάτι ελαφρύ να πάρεις κ κανένα αναμνηστικο αν θέλεις κ στη συνέχεια να πάρεις τον δρόμο παράλληλα στον Δούναβη μέχρι το σημείο που είναι το κάστρο...Ανεβαινεις πανω βγάζεις φωτογραφίες πας μέχρι την εκκλησία του Ματιας και κατεβαινεις προς τα κάτω για να περάσεις απέναντι που βρίσκεται το Ουγγρικο κοινοβούλιο...Αν έχεις κάνει κρατηση το χουγκαριμ μπιστρο είναι το ιδανικό για να πάρεις μια γεύση από την κουζίνα τους...Αν κάνεις όλα αυτά θα έχεις πάρει μια δυνατη τζουρα από την πόλη.....Άσε τις κρουαζιέρες για κανένα τουρίστα άποψη μου.....Θα σε γλυκανει για να ξαναπας αυτή η βόλτα!!!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/ έχω βάλει το λινκ στην ιστορία όπως και πολλά άλλα μικρά χρήσιμα ....Ειναι λίγες οι ώρες ρε γαμώτο αλλά έστω κ σε αυτές τις ώρες θα προλάβεις να δεις την αγορά τους χωρίς όμως να φας 2 ωρες εκεί, ισα να πάρεις μια μικρή γευση κ να φύγεις με πορεια προς το κάστρο για να μην προλάβει να νυχτώσει...Αν φύγεις 15.40 από αγορά μέχρι τις 17.00-17.30 που νυχτωνει θα έχεις ανέβει κάστρο θα έχεις βγάλει φώτο και θα έχεις φτάσει μέχρι την εκκλησία του Ματίας. .18.30 θα είσαι στο κοινοβούλιο εκεί δίπλα είναι και το μαγαζι...20.30 θα πρέπει να πάρεις τον δρόμο για το αεροδρόμιο...Υπαρχει κ η λύση του χοπ ον χοπ οφ που θα τα δείτε όλα απέξω αλλά νομίζω θα χαθεί η μπάλα θα στο πρότεινα μόνο αν ο καιρός είναι χάλια (βροχή ή χιόνι γιατι κρύο θα έχει σίγουρα)..Ότι θες μου λες...
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού θέλεις φωτογραφία για να ψηθείς δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη..
View attachment 231356
Δεν αντιλέγω, κι αυτή έχει τη χάρη της. Τελικά όμως τα λουτρά δεν μπήκαν στο πρόγραμμα για τους λόγους που προανέφερα.

@adiaforos Ευχαριστώ για τη γνώμη σου.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και μια ακόμα ερώτηση, η οποία ίσως και να έχει απαντηθεί, γιατί κάτι μου θυμίζει.
Λέμε σήμερα να κάνουμε βόλτα στο Δούναβη με τα δημόσια ferry boat της πόλης. Αν επιλέξουμε μια κατεύθυνση, ποια προσφέρει την καλύτερη θέα; Από Batthyány tér προς Gellért ή αντίστροφα;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
θα φυγω απο το σταθμο Κelenfold (ΚΤΕΛ) προς κρακοβια
Αν είδα καλά είναι κοντά στην κλειστή αγορά αυτός ο σταθμός οπότε σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις την βόλτα όπως σου είπα και να γυρίσεις από εκεί να φας στο fatal που είναι πάνω στην vaci utca (αλλά δεν δέχονται κάρτες εκεί μόνο μετρητά)....Αν δε τελειώσεις και νωρίς από όλα θα μπορούσατε να ανέβετε και στην σιταντέλα να απολαύσετε θέα..Απλά δεν ξέρω αν όλες οι βόλτες σας θα γίνονται με αποσκευές στα χέρια γιατί αυτό θα είναι ένα θέμα...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
τελικα οσο ψαχνω βρισκω σ αυτο το φορουμ........θα ειμαι βουδαπεστη πρωτα ο θεος 14 δεκεμβρη-18 δεκεμβρη..........κι ελεγα να κλεισω εισητηρια για οπερα απο τωρα.......την προτελευταια μερα πριν φυγω.....οχι την τελευταια,αναλογως βεβαια τι θα βρω......ηδη εχω τρελαθει απ τη χαρα μου....θα κλαιω σα μωρο το ξερω.........εντομεταξυ ειμαι εντελως οφ καιρου..........μενω σε νησι,αυτη τη στιγμη ειναι γεματο.......χαμουλης γινεται...........κι εγω σκεφτομαι παραμονες χριστουγεννων στον δουναβη να ακουω τοσκα......bohem και να κολυμπαω στα λουτρα τα καφτα.......ελεγα να πηγαινα μια βολτα στην μπρατισλαβα αλλα να δεις που δεν θα με φτασει η βουδαπεστη 4 μερες θα θελω κι αλλες....ηδη ξεκιναω και κανω το προγραμμα παντως χαρη σ εσας.......κι οχι τιποτα εδω στο νησι δεν τολμω να το πω γιατι γελανε.......εγω παλι οσο σκεφτομαι το καραβι για πειραια μονο κλαμα μου ρχεται........απαπα ταλαιπωρια και ακριβο και απαισιο και παραγεμισμενο και βρωμικο και κουναει κι ολα χαλια ειναι....και προσπαθω να εκμεταλευτω οσο ειμαι πειραια,το δεκεμβρη-αρχες γεναρη για να ταξιδευω.......
Έχω πάει σε Σεζέζνι, Ρουντας και Γκελερτ και προτιμώ μεταξύ των δύο που ανέφερες τα Σεζεζνι .....Μια χαρά θα είσαι με -10 στην εξωτερική πισίνα όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο το καλυτερο απλά να έχετε ζεστά ρούχα για μετά....
δεν ειναι λιγο επικινδυνο να κολυμπαει κανεις απ τα ζεστα στα κρυα;και τουμπαλιν;αν και εδω στο νησι εχω δει γερμανο να κλαιει απ την κρυα θαλασσα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom