Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Kριμα που ησουν αρρωστη....:(
Εστω κι ετσι ομως βλεπω οτι σου αρεσε η Βουδαπεστη!! Την επομενη φορα θα την ευχαριστηθεις καλυτερα...Αχ,αυτος ο χειμωνας!!:mad:
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Ηλέκτρα είσαι καλεσμένη μου για το Μάιο!;)
finikass πρόσεχε τι λες γιατί θα με δεις στο αεροδρόμιο:bleh:

Η Βουδαπεστη ηταν μια κουκλα, ειχε πολυ κρυο αλλα δυστυχως ηταν το πιο χαλια ταξιδι μου γιατι απο τη πρωτη μερα αρρωστησα με πυρετο και εγινε χειροτερα μολις γυρισαμε θεσσαλονικη.
Σοφάκι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω πάθει το ίδιο σε ταξίδι μου και μάλιστα κατακαλόκαιρο. Δες το όμως από τη θετική του πλευρά. Τώρα που ξέρεις τα hot spots δε μένει παρά να οργανώσεις ένα ακόμα ταξιδάκι, ει δυνατόν καλοκαιρι. Θα τη δεις σε όλο της το μεγαλείο και δε θα προβληματιστείς και πολύ για το πού να μείνεις και πού να φας, τώρα ξέρεις!;)
Πάντα υπάρχουν αφορμές για ένα επαναληπτικό ταξίδι στην όμορφη Βουδαπέστη:clap::clap::clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
στο θεμα που θετεις περι ακριβειας και ζως θα σου πω οτι το μονο που ειναι πολυ ακριβο στην Ουγγαρια ειναι τα σουβενιρ. Ημουν τα χριστουγεννα και πληρωσα 16 ? για μια ψευτικη μπαμπουσκα και ενα μαγνητακι. Εχει και πιο φτηνα φυσικα αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ακριβα.
Μην παραληψεις να πας στα παραδουναβια χωρια , ειναι πανεμορφα και αν θες μπρατισλαβα ειναι 3 ωρες με το κτελ και κοστιζει περιπου 20 (πανε μονο )
 

paolina

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ανυπομονώ η αλήθεια είναι. Ξέρει κανείς να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με ένα τρένο που οδηγούν παιδιά στη Βουδαπέστη? Το διάβασα σε κάποιο σχετικό site και μου έκανε εντύπωση. Αξίζει τον κόπο, μπορούμε να το συνδυάσουμε και με κάποιο αξιοθέατο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
Ηλέκτρα μπορείς να μας βρεις και στο Μακεδονία και στο Ελ Βενιζελος!! Διάλεξε ποιό αεροδρόμιο σε βολεύει..άρον το τσαντικό σου, και έλαααα :bleh:
Σοφάκι αν μη τι άλλο ήταν αξέχαστα τα γενέθλιά σου!!;) Ευχαριστούμε για την μίνι περιγραφή:clap:
Αυτό με το τραίνο που το "δουλεύουνε" παιδιά δεν ακούγεται λίγο...κάπως..?? Είναι και σε καθημερινή βάση, αν δεν κάνω λάθος...poor kids..
Καλές αποκριές σε όλους σας!!!!!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ανυπομονώ η αλήθεια είναι. Ξέρει κανείς να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με ένα τρένο που οδηγούν παιδιά στη Βουδαπέστη? Το διάβασα σε κάποιο σχετικό site και μου έκανε εντύπωση. Αξίζει τον κόπο, μπορούμε να το συνδυάσουμε και με κάποιο αξιοθέατο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αν κατάλαβα καλά μιλάς γι΄αυτό:
Children's Railway
εμείς δεν προλάβαμε να πάμε και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eίναι το τρένο των πιονέρων του κόμματος... το κόμμα, ένα είναι το κομμα Christian, έφτιαξε αυτή την ιστορία για να εκπαιδεύσει στο κομματικό καθήκον τους πιονέρους του... η όλη φάση λειτουργεί ακόμη, δυστυχώς χωρίς πιονέρους αλλά μόνο με κανονικά κωλόπαιδα...

Από την θρυλική Moszkva ter παίρνεις το τραμ 61 και ανεβαίνεις προς τον λόφο... δυό στάσεις πριν το τέρμα μου φαίνεται , δεν θυμάμαι καλά ρώτα τον ελεγκτή , κατεβαίνεις και μετά από κανένα δεκάλεπτο ποδορόδρομο φτάνεις στο τρενάκι... tips...
1. Xειμώνα να μην το κάνεις δεν λέει... Ανοιξη ή καλοκαίρι ιδανική εποχή...
2. Προσοχή να τσεκάρεις το timetable...
3. Πολύ καλή περίπτωση για πεζοπορεία στο λόφο...

Συμπέρασμα... αν έχει καλό καιρό και γουστάρεις μια ωραία βόλτα στους λόφους κάντο... αν δεν τα πας καλά με τις βόλτες άστο για του αντίχρονου... εγώ πήγα για την φάση των πιονέρων την τέταρτη φορά που ήμουν στην πόλη... καλούτσικα ήταν αλλά δεν είναι και από τις πρώτες επιλογές της πόλης...
 

Suis

Member
Μηνύματα
46
Likes
8
καλούτσικα ήταν αλλά δεν είναι και από τις πρώτες επιλογές της πόλης...
Υπάρχουν πολύ καλύτερα πράγματα να επισκεφτείς και να δεις πριν πας σε αυτό.Άσε που δεν συνδυάζεται και με κάποιο άλλο αξιοθέατο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν κανείς ενδιαφέρεται να μάθει την ιστορία του παιδικού σιδηρόδρομου της Βουδαπέστης ας διαβάσει εδώ:Children's Railway: The Story of the Children's Railway
ναι,ξέρω είναι πολλά,αλλά αξίζει τον κόπο να δούμε πως μια άλλη χώρα εκπαιδεύει τους νέους που θέλουν ν' ασκήσουν το επάγγελμα του σιδηροδρομικού στο μέλλον και πως καλλιεργεί την αγάπη στο συγκεκριμένο μεταφορικό μέσο!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μολις γυρισα....
Οποιος ειναι να παει συντομα,να ντυθει ζεστα,πολυ κρυο!!!!
Πανεμορφη η πολη, το Hilton στο καστρο που εκλεισα-traveller ειχες δικιο-απλα υπεροχο!!!:clap:
Οποιαδηποτε πληροφορια,τωρα που τοχω προσφατα,ευχαριστως!:)
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
4 εως 8 μαρτιου παμε μια παρεα 6 ατομων στη βουδαπεστη..εγω εχω ξαναπαει για 3 μερες πριν 7 χρονια χριστουγεννα και μου ειχε αρεσει πολυ.θελουμε να παμε μια μονημερη εκδρομη στα παραδουναβια χωρια..γνωριζει καπoιος αν απο την πολη vac εχει αυτο τον καιρο φερρυ μποτ που διαπλεει το δουναβη και περναει απεναντι για να συνεχισουμε οδικως προς το χωριο αγ ανδρεας?επισης γνωριζει κανεις αν στη βουδαπεστη εχει αποκριατικες εκδηλωσεις?
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες!!!
Την Παρασκευή φεύγουμε 5 άτομα για Βουδαπέστη.:clap:Φτάνουμε γύρω στις 5 και επιστρέφουμε Τρίτη στις 12. Έχοντας διαβάσει τα περισσότερα πιστεύω απ' όσα έχουν φραφτεί στο forum, σχεδίασα το πρόγραμμα κάπως έτσι. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε πως σας φαίνεται όσοι έχετε πάει, αν πρέπει να παραλείψω ή να προσθέσω κάτι και λοιπά.

Παρασκευή

- Βόλτα στη Vaci Utca
- Βόλτα γύρω από το Κοινοβούλιο
- Βόλτα στην Κεντρική Πέστη
- Φαγητό (Fatal, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια)
- Βραδάκι στα μπαράκια (Liszt Ferenc ter στο μετρό Oktogon / Nagymezo 2 στενά παραδίπλα κοντά στον κινηματογράφο)

Σάββατο

- Καραβάκι/βόλτα στο Δούναβη / στάση στο κάστρο (Βούδα)
- Βόλτα στο κάστρο: Ανάκτορο, Matyas, Προμαχώνας, Λαβύρινθος κλπ)
- Φαγητό στο κάστρο (Alabardos->ακριβό,αλλά λένε πολύ καλό)
- Λόγος Gellert
- Βραδινό καραβάκι (με το ίδιο εισιτήριο)
- Εναλλακτικά ανεβαίνουμε με τελεφερίκ και γυρνάμε με τραμ

Κυριακή

- Βόλτα στην Κεντρική Πέστη
- Αγ. Στέφανος
- Βόλτα στην Andrassey (λεωφόρος με μνημεία)
- Εθνικό Μουσείο
- Λουτρά Szechenyi (πρώτα εκεί γιατί κλείνουν στις 5)
- Καφέ (Cathedral Café στον Αγ. Στέφανο:σούπερ σοκολάτα) / Φαγητό

Δευτέρα

- Μουσείο Τρόμου
- Μαργαρίτα / Κοινοβούλιο
- Πάρκο Αγαλμάτων (δεν ψηνόμαστε τρελά αλλά θέλει η παρέα)
- New York Hotel για καφέ (must see)

Τρίτη

- Κεντρική Αγορά για σουβενιρ
- Αναχώρηση :-(

Περιμένω τα σχόλιά σας!!!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom