Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Είχα παει Αύγουστο πριν δύο χρόνια. Είχε πολύ ζέστη και υγρασία (όπως όλες οι πόλεις με ποτάμι). Κουνούπια δε με ενόχλησαν να σου πω την αλήθεια εκτός απ´την τελευταία νύχτα..
Μην βγάλεις συναλλαγμα στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης!!!! Εμείς την πατησαμε με την ισοτιμία ασε που περιμέναμε σε τεράστια ουρά!! Δεν προνοήσαμε απ´την Ελλάδα..
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Συνάλλαγμα εμείς βγάλαμε 50-60ε από Ελλάδα για τα πρώτα έξοδα και μετά από το κέντρο της Βουδαπέστης που είχε σε καλή ισοτιμία.
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Είχα παει Αύγουστο πριν δύο χρόνια. Είχε πολύ ζέστη και υγρασία (όπως όλες οι πόλεις με ποτάμι). Κουνούπια δε με ενόχλησαν να σου πω την αλήθεια εκτός απ´την τελευταία νύχτα..
Μην βγάλεις συναλλαγμα στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης!!!! Εμείς την πατησαμε με την ισοτιμία ασε που περιμέναμε σε τεράστια ουρά!! Δεν προνοήσαμε απ´την Ελλάδα..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Συνάλλαγμα θα κάνω στην Ελλάδα.

Συνάλλαγμα εμείς βγάλαμε 50-60ε από Ελλάδα για τα πρώτα έξοδα και μετά από το κέντρο της Βουδαπέστης που είχε σε καλή ισοτιμία.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Καλησπέρα παιδιά
Αν μπορεί η Θάλια ή όποιος άλλος ταξίδεψε πρόσφατα να μας πει τι ισχύει τελικά με το Κοινοβούλιο γιατί αν δεν είναι πια δωρεάν για πολίτες ΕΕ συμφέρει να τα κλείσω από το διαδίκτυο (για να γλιτώνουμε και την ουρά)!
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλησπέρα παιδιά
Αν μπορεί η Θάλια ή όποιος άλλος ταξίδεψε πρόσφατα να μας πει τι ισχύει τελικά με το Κοινοβούλιο γιατί αν δεν είναι πια δωρεάν για πολίτες ΕΕ συμφέρει να τα κλείσω από το διαδίκτυο (για να γλιτώνουμε και την ουρά)!
Επειδή πήγα πρόσφατα, δεν είναι δωρεάν για πωλητές ΕΕ. Κλείσε από το Ίντερνετ για αγγλική ξενάγηση και εκτυπώσε το για να είσαι άνετος και να μην περιμένεις στην ουρά.

Είναι για τους πωλητές ευρωπαϊκών κρατών 2000ft για το κάθε άτομο , περίπου 6,5€
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όσες φορές έχω πάει η ουρά είναι σε λογικά πλαίσια και σε δέκα λεπτά το πολύ ξεμπερδευεις....Όσοι μπορούν να κλείσουν μέσω ίντερνετ για να γλιτωσουν έστω κ αυτο τον λίγο χρόνο ας το κάνουν..Βέβαια μπορεί να πας να κλείσεις αμέσως αλλά για ξενάγηση που αρχίζει μια ώρα αργότερα η και παραπάνω οπότε το ίντερνετ ενδείκνυται...
 
Last edited:

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Επειδή ταξιδεύω με τον άντρα μου και τον 12χρονο γιο μου κάνω ότι μπορώ για να μην κουραστεί πολύ ο μικρός και είχα διαβάσει ότι κάποιοι δεν έβρισκαν παρόλο που πήγαιναν από τις 8 το πρωί και έπρεπε να ξαναπάνε την άλλη μέρα και αυτό με στρέσαρε!
Τώρα αναλόγως και την μέρα φαντάζομαι, άμα είσαι και γκαντέμης....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Επειδή ταξιδεύω με τον άντρα μου και τον 12χρονο γιο μου κάνω ότι μπορώ για να μην κουραστεί πολύ ο μικρός και είχα διαβάσει ότι κάποιοι δεν έβρισκαν παρόλο που πήγαιναν από τις 8 το πρωί και έπρεπε να ξαναπάνε την άλλη μέρα και αυτό με στρέσαρε!
Τώρα αναλόγως και την μέρα φαντάζομαι, άμα είσαι και γκαντέμης....
Έχω πάει δύο φορές και βρήκα για 1-2 ώρες μετα εισιτηρια...Πήρα το μετρο πήγα άγιο Στέφανο που είναι πολύ κοντά και γύρισα για την ξενάγηση.Έτσι εκμετάλλευεσαι τις ώρες της αναμονης..Πότε πατε;
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Τελικά πάμε 25 - 30 Αυγούστου, 6 μέρες μιας και φεύγουμε πρωί και γυρίζουμε βράδυ!
Διάβασα και πιο προσεκτικά την ιστορία σου VAGAR και έκλεισα διαμέρισμα κοντά στην πράσινη γέφυρα 200μ από το ποτάμι και το σταθμό του μετρό και του τραμ.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, έχεις κάνει τρομερή δουλειά!
Όταν γυρίσω θα γράψω κι εγώ εντυπώσεις για εστιατόρια και μια εκδρομή στο Σεντεντρε που σκοπεύουμε να πάμε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τελικά πάμε 25 - 30 Αυγούστου, 6 μέρες μιας και φεύγουμε πρωί και γυρίζουμε βράδυ!
Διάβασα και πιο προσεκτικά την ιστορία σου VAGAR και έκλεισα διαμέρισμα κοντά στην πράσινη γέφυρα 200μ από το ποτάμι και το σταθμό του μετρό και του τραμ.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, έχεις κάνει τρομερή δουλειά!
Όταν γυρίσω θα γράψω κι εγώ εντυπώσεις για εστιατόρια και μια εκδρομή στο Σεντεντρε που σκοπεύουμε να πάμε.
Καλά να περάσετε στην πρώτη σας εκδρομή στην Βουδαπέστη γιατί σίγουρα θα θέλετε να πάτε ξανά....Η μόνη βλακεια με την περίοδο που πάτε είναι οτι δεν θα μπορείτε να κάνετε λουτρά με τόση ζέστη :(
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Δεν γινόταν να πάμε άλλη εποχή φέτος, κι αυτό με δυσκολία το κανόνισα.
Ατιμες ξαφνικές υποχρεώσεις!
Δεν πειράζει όμως, αν μας κερδίσει αυτή η πόλη θα ξαναπάμε!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ελπίζω να μην γυρίσεις και να μας πεις έφαγα σε ένα κινέζικο ένα ινδικό και ένα μακ ντοναλτς....Να κρατήσεις καλές σημειώσεις, τα εστιατόρια της Βουδαπεστης "σβολωνουν" που λέμε κ στην Κρητη...Αν χρειαστείς βοήθεια η έχεις κάποια απορία και μπορώ να βοηθήσω μου λες.Αυτά τα μικρά κ μεγάλα μυστικά που ξέρει ο καθένας μας από κάθε πόλη είμαστε εδώ για να τα μοιραζόμαστε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom