Ινδονησία Bali...πρωτάρης ταξιδιώτης!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν φοβάστε να πάτε με αντικουνουπικό μόνο (να το αγοράσετε εκεί, τα αντικουνουπικά στην Ελλάδα δεν έχουν πια DEET)
Μια χαρα πουλανε DEET στην Ελλαδα. Εκει θα το βρει μαλλον φθηνοτερα, αλλα που να τρεχει κιολας αφου θα ειναι για πεντε μολις ημερες.
petridi.gr | CARE PLUS lotion
petridi.gr | CARE PLUS spray
petridi.gr | CARE PLUS gel
Καλυτερο το σπρει. Το ψεκαζεις στα ρουχα σου (μακριμανικο πουκαμισο καλυτερα) για να μην ερχεται και σε μεγαλη επαφη με το δερμα.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
To κλιματιστικό το βάζουν παντού πάρα πολύ δυνατά, μπαίνεις ιδρωμένος και το βράδυ έχεις πυρετό και ρινίτιδα.

Αν φοβάστε να πάτε με αντικουνουπικό μόνο (να το αγοράσετε εκεί, τα αντικουνουπικά στην Ελλάδα δεν έχουν πια DEET) μπορείτε να πάρετε Lariam από εδώ. Είναι ουσιαστικά ισχυρή αντιβίωση ειδική στην ελονοσία.
Το παίρνεις μία βδομάδα πριν φύγεις, όσο είσαι εκεί και 4 βδομάδες μετά (ένα χάπι τη βδομάδα). Υπάρχουν και άλλα παρόμοια φάρμακα, αν σε ενδιαφέρει τηλεφώνησε στην διευθυνση υγειηνής της νομαρχίας.
πολυ χρησιμες πληροφορίες Kdiam...ευχαριστώ πολύ!!
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Μια χαρα πουλανε DEET στην Ελλαδα. Εκει θα το βρει μαλλον φθηνοτερα, αλλα που να τρεχει κιολας αφου θα ειναι για πεντε μολις ημερες.
petridi.gr | CARE PLUS lotion
petridi.gr | CARE PLUS spray
petridi.gr | CARE PLUS gel
Καλυτερο το σπρει. Το ψεκαζεις στα ρουχα σου (μακριμανικο πουκαμισο καλυτερα) για να μην ερχεται και σε μεγαλη επαφη με το δερμα.

μακριμάνικο μες στην ζέστη? αν το ψεκάσεις στο δέρμα έχει παρενέργειες?
Στο πρόσωπο φαντάζομαι δεν βάζουμε?

πρέπει επειγόντως να πάρω αυτα τα spray.

ευχαριστώ ΕΡΣΗ

Αλλά παιδιά, κοψίδια δεν θα βρείτε σε αυτά τα μέρη.... και συγνώμη δηλαδή...
(οι καλες συνήθειες δεν χάνονται :D...ο έλληνας κάνει μπαμ,θέλει το κοψίδι του) Δεν πειράζει...θα δοκιμάσουμε τα παραδοσιακά!

έχετε να μου προτείνετε κάποιο πιάτο?

Ευχαριστώ malysa
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
μακριμάνικο μες στην ζέστη? αν το ψεκάσεις στο δέρμα έχει παρενέργειες?
Στο πρόσωπο φαντάζομαι δεν βάζουμε?

πρέπει επειγόντως να πάρω αυτα τα spray.

ευχαριστώ ΕΡΣΗ
Το συνιστω το μακρυμανικο. Προστατευει και απο τις ακτινες του ηλιου που ειναι πολυ καθετες σε εκεινες τις περιοχες. Να βρεις κανενα απο ελαφρυ υφασμα- κατι σαν γαζα, για παραδειγμα, θα εξυπηρετουσε. Δεν χρειαζεται να ειναι βαρυ υφασμα, το πιο ελαφρυ που μπορεις να βρεις.
Λογικα για μια φορα που θα κανετε το ραφτιγκ δε θα εχει παρενεργειες το σπραυ αν το βαλετε στο δερμα, ολα αυτες οι προφυλαξεις αφορουν επαναλαμβανομενη χρηση επι μακρον χρονικο διαστημα. Εγω που τα σιχαινομαι ομως ολα αυτα τα παρασκευασματα, εννοειται οτι ουτε να διανοηθω να τα βαλω πανω μου, ποσω μαλλον να τα βαλλω στα μουτρα μου. Μπορειτε ομως να ψεκασετε τα μαλλια σας και μετα βουρ για λουσιμο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αγαπητέ Moredread
Καταρχάς χαίρομαι που σου άρεσε η πλακίτσα μου και δεν προέκυψε άγριος καυγάς μεταξύ εσού και της λεγάμενης.
Επειτα΄να σου επισημάνω τα εξής, είσαι ένας νέος άνθρωπος (φοιτητής), θα πας στο Μπαλί, αστική περιοχή και όχι σε απάτητα κομμάτια του Βόρνεο δια μελέτη του τελευταίου είδους πιθήκου που βρέθηκε και τις περίεργες συνήθειες ζευγαρώματός του, θα μείνεις μόνο 5 ημέρες (ελπίζω στις 5 να μην περιλαμβάνονται και οι πτήσεις διότι ουσιαστικά μιλάμε για Σαββατοκύριακο), και τέλος το ράφτιγκ που θα κάνεις δεν θα λάβει χώρα σε περιοχή του Αμαζονίου με δύσκολες συνθήκες επιβίωσης, άγριες φυλές ανθρωποφάγων που θα σου πετάνε δηλητηριασμένα βελάκια απο αίμα βατράχου, παρά σε ποτάμι με άλλους 67 τουρίστες.
Κατόπιν όλων των παραπάνω, νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσεις. Ούτε λόγος για Lariam , παρά μια σιτρονέλα που θα την προμηθευτείς εκεί, ένα σάκο που θα βάλεις μέσα 5 βρακιά και 1 οδοντόβουρτσα, συνάλλαγμα και διαβατήριο, ανεμελιά και κέφι. Αν δεν δεις κάτι που δεν σου γεμίζει το μάτι σε εστιατόριο, υπάρχουν δυο λύσεις, ή μένεις νηστικός και την γεμίζεις με μπύρα (Bitang αν θυμάμαι καλά) ,- να πεθάνεις απο ασιτία σε 5 ημέρες αποκλείεται- ή πας δίπλα στην Pizza Hut ή στο Ta panta rei, ελληνικο εστιατόριο, για να φας ντολμαδάκια σαν της μαμάς σου (γιαλατζί όμως). Ολα τα άλλα αφορούν τον Ιντιάνα Τζόουνς και ουχί εσένα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Οι γνώσεις που αποκόμισες απο τον στρατό, εδώ δεν θα σε βοηθήσουν διότι δεν θα σου χρειαστούν. Καλή διασκέδαση

υγ Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έχει χαθεί η μπάλα. Ισχύουν και για άλλα παρόμοια ταξίδια
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
.....(να το αγοράσετε εκεί, τα αντικουνουπικά στην Ελλάδα δεν έχουν πια DEET) μπορείτε να πάρετε Lariam από εδώ. Είναι ουσιαστικά ισχυρή αντιβίωση ειδική στην ελονοσία.
Δεν πειράζει...θα δοκιμάσουμε τα παραδοσιακά!
έχετε να μου προτείνετε κάποιο πιάτο?
...Βρε kdiam, "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν"...
θα τρέχουν σε φαρμακεία όταν θα είναι στα Μπαλιά???

Λοιπόν moredread,
δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις, αλλά αντικουνουπικό της careplus με deet πήρα εγώ από την POLO (είδη καμπινγκ) www.polo.gr (στο Φάληρο).... σε βοήθησε και η ΕΡση εξάλλου....
Εβαζα τις πρώτες μέρες .... μετά το ξεχνούσα ....

Χαπάκια για τη μαλάρια πήραμε και μεις....δεν λέω ποια... η διευθυνση υγιεινής θα σου πει και ο γιατρός σου, αν έχεις κάποια αλλεργία ...

Προτάσεις για τοπικό φαγητό... ειδικός ο Βabaduma ...
κάτι σαμόζες (τυροπιτάκια) θυμάμαι με διάφορες γεύσεις που με ξετρέλαναν και επίσης το ρύζι σε όλες του τις εκδοχές (μόνο σε τόστ δεν το έβαλα :haha:)....
εγώ είχα εμπιστοσύνη στη παρέα και ότι διάλεγε το έτρωγα , μιας και μου αρέσουν οι ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ....:lol:... μόνο τα τόφου δεν με συγκίνησαν...:(

Πες την κοπελιά σου, ένα φουλαράκι/λεπτή πασμίνα να έχει μαζί της, για τον ήλιο ή τη ψυχρούλα...

Αααα και το σημαντικό :
Από την πρώτη μέρα να έχετε ένα παρεό (ή από την Ελλάδα ή να αγοράσετε), γιατί στους ναούς θα πρέπει να το φοράς ΕΣΥ (όχι η κοπελιά σου)... και για να μην σας πρήζουν καθε φορά με το να νοικιάσετε και ένα σε κάθε ναό:mad:

Και για να καταλήξω, γιατί στο τέλος θα σας αγχώσουμε.....

Χαλαρά θα τα βρείτε όλα κάτω ....
μην αγχωθείτε πολύ από δω, γιατί θα σας βγει ξυνο και δεν θα ευχαριστηθείτε....

Ανοιχτά ρουθούνια και μάτια για να απολαύσετε τις μυρωδιές από το σάνδαλο που θα είναι διασκορπισμένες παντού και τις όμορφες εικόνες ...

Αντε και να καλοπεράσετε !!! :clap::clap:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
υγ Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έχει χαθεί η μπάλα. Ισχύουν και για άλλα παρόμοια ταξίδια

:clap::clap::clap:

Εχασα και γω την μπάλα Δημητρά μου ... Σωστότατη...

θα πάνε τα παιδιά στα Μπαλιά και όταν με το καλό, επιστρέψουν θα λενε
"τι μας λέγανε όλοι τούτοι εδω στο φόρουμ"¨:haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έλεος βρε παιδιά, δεν έχει ελονοσία το Μπαλί (μπας και μπερδέψαμε το Μπαλί με το Μάλι; ). Μακρυμάνικο μονο αν έχεις ευαισθησία στα τσιμπήματα κουνουπιών και αναδύονται κάτι βούζουλες να στο δέρμα σου κι αρχίσεις και ξύνεσαι τρελλά.
Το φαγητό είναι ασφαλές και εξαιρετικό (εκτός αν έχετε ευαίσθητο πεπτικό σύστημα).
Και αν δεν θέλετε να οδηγήσετε μόνοι (κάτι που πλέον συνιστώ παρά τη κίνηση στους δρόμους) αποκλείεεται να μην σας τη πέσουν ταξιτζίδες για ημερήσιες εκδρομές. Μπορείτε να παζαρέψετε τιμή ως και 300000 ρουπίες την ημέρα (αμάξι+βενζίνη). Βασικά να είστε ξεκάθαροι για τη διαδρομή και τις συνθήκες μεταφοράς δηλ. αν στη τιμή καλύπτονται έξοδα πάρκινγκ, φαγητό οδηγού κλπ κλπ Μην πάρετε ξεναγό στο Pura Besakih όσο κι αν σας παραμυθιάζουνε ότι χρειάζεται. Είναι σκέτη κλεψιά
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Αγαπητοί dim kyr και malysa

πολύ αισόδοξα τα ποστ σας...Λίγο ο ενθουσιασμός λίγο η παραξενιά μου(να τα ψάχνω απο πριν) λίγο το άγχος της κοπέλας μου (μην κολλήσουμε τπτ) με έχουν βάλει στο τριπάκι (δεν έχω διαβάσει κ τπτ 3 μερες τώρα :p )

Λοιπόν θα αρχίσω να ετοιμάζομαι...γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να πάω να βγάλω διαβατήριο! :roll:
Το ταξίδι είναι 5 διανυκτερευσεις...Βέβαια ακόμα δεν ξέρω που θα μείνουμε(περιμένω το πρακτορίο) κ αυτό είναι λίγο πρόβλημα γιατι δεν έχω βάλει ένα σημείο αναφοράς στο πρόγραμμα μου!
Μέχρι αν φύγω πιστεύω να έχω συλλέξει όλες τι πληροφορίες...(θα σας ζαλίσω αρκετά ακόμα :clap:)

Ευχαριστώ μέγιστα για την βοήθεια σας!

Περιμένω προτάσεις σας κ για φαγητό..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
...λίγο το άγχος της κοπέλας μου (μην κολλήσουμε τπτ) ...
Μα δε θα κολλησετε τιποτε! Ξεκοληστε! Στο Μπαλι πατε οπως λεει και ο hydronetta, δεν πατε στο Μαλι η στη Σομαλια παρεα με την Lullu! Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: LULLU
Μια χαρα μερος ειναι κανενας φοβος. Ενα immodium η κανενα ercefuril να παρετε το πολυ πολυ και αχρειαστο θα ειναι!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αγαπητοί dim kyr και malysa
....
Λοιπόν θα αρχίσω να ετοιμάζομαι...γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να πάω να βγάλω διαβατήριο! :roll:
...
Εεε τώρα το άγχος θα έπρεπε να είναι το διαβατήριο, μιας και έχουμε 8 Σεπτέμβρη και φεύγετε τέλος του μήνα .....:shock:

Αααα και κάτι άλλο ... κοριτσάκια είμαστε και τα 2.. (Αγαπητοί dim kyr και malysa)
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Εεε τώρα το άγχος θα έπρεπε να είναι το διαβατήριο, μιας και έχουμε 8 Σεπτέμβρη και φεύγετε τέλος του μήνα .....:shock:

Αααα και κάτι άλλο ... κοριτσάκια είμαστε και τα 2.. (Αγαπητοί dim kyr και malysa)
απο τι είπαν στην κοπέλα μου 5 μέρες κάνει...συνεπώς Δευτέρα θα πάω να το βγάλω κ είμαστε κομπλε :cool: ελπίζω!

συγνώμη δεν το κατάλαβα οτι είστε κορίτσια :roll:
Χαρηκα λοιπον!

@ΕΡση οι φόβοι δεν είναι απο μένα όπως καταλαβαίνεις...νταξ κ κανα κοψιματάκι στο πρόγραμμα είναι!Οι γυναίκες έχουν τα κολλήματα..:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.161
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom