Γερμανία Ελβετία Basel-Mulhouse-Freiburg ............ HELP ME

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Να κάνω μια ερώτηση..... το ενοικιαζόμενο μπορώ να το πάω...ποιο νωρίς απο ότι τους έχω δηλώσει....?

Συνήθως μπορείς, αλλά πρόσεξε με την αλλαγή ώρας να μην επηρεάζεται το σύνολο των ημερών κράτησης, έτσι ώστε να μην έχεις διαφορά στην τιμή.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Από Freiburg για Basel οδικώς, σε ποιο σημείο έχει διόδια και πως τα αποφεύγω ? Ευχαριστώ!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Από Freiburg για Basel οδικώς, σε ποιο σημείο έχει διόδια και πως τα αποφεύγω ? Ευχαριστώ!
Στη Γερμανία δεν έχει διόδια. Στην Ελβετία αν δεν μπεις σε αυτοκινητόδρομο (έτσι κι αλλιώς είναι μικρή η διαδρομή σου) δεν χρειάζεται να πληρώσεις βινιέτα.
 

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Γειά σας! Φτάνω 25 δεκεμβριου βραδυ στην Βασιλεία και θέλουμε να κινηθούμε προς τα χωριά της Αλσατίας. Το πρόβλημα ειναι ότι φτανουμε βράδυ και θέλουμε να ενοικιασουμε αυτοκίνητο μιας και έχουμε μωρο. Διάβασα ότι ει αι πιο φθηνη η ενοικίαση από Γαλλία μεριά. Τι είναι καλύτερο να κάνω? Και για διανυκτέρευση βασιλεία για της 25 Δεκεμβρίου η να πάω προς Γαλλία? Ευχαριστώ μπερδεύτηκα
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
Καλησπερα. Οταν λεμε να ενοικιασεις απο Γαλλια μεριά, εννοουμε παντα στο αεροδρομιο. Το αεροδρομιο εχει εναν αεροδιαδομο απλα αλλα gates χρησιμοποιει ηΕλβετια και αλλα η Γαλλια. Μεσα στο χωρο αφιξεων και αναχωρησεων υπαρχει ενα διαχωριστικο... και ενα υποτυπωδες τελωνειο. Το να περασεις απο την Ελβετικη μερια στη Γαλλικη (και ο αντιστροφο) ειναι 1 λεπτου περπατημα... και πολυ ευκολο, πολλοι περνανε κατα λαθος! Οταν κλεισεις αυτοκινητο μεσω ιντερνετ να προσεξεις να ενοικιασεις το αυτοκινητο απο το γαλλικο section γιατι ειναι πιο φτηνα. Αν ειναι πολυ αργα και τα γραφεια ενοικιασεων εχουν κλεισει, υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια κοντα στο αεροδρομιο στη Γαλλια (και σχετικα φτηνοτερα απο τη Βασιλεια) πχ IBIS Saint Louis, που προσφερουν δωρεαν μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο. Αρα θα ερθουν να σε παρουν στις 25 το βραδυ και να σε γυρισουν την επομενη το πρωι στο αεροδρομιο για να παραλαβεις το αυτοκινητο σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το αεροδρομιο εχει εναν αεροδιαδομο
Ένα διάδρομο έχει. Οι αεροδιάδρομοι είναι στον αέρα, όχι στα αεροδρόμια.

Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.
 
Last edited:

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλησπερα. Οταν λεμε να ενοικιασεις απο Γαλλια μεριά, εννοουμε παντα στο αεροδρομιο. Το αεροδρομιο εχει εναν αεροδιαδομο απλα αλλα gates χρησιμοποιει ηΕλβετια και αλλα η Γαλλια. Μεσα στο χωρο αφιξεων και αναχωρησεων υπαρχει ενα διαχωριστικο... και ενα υποτυπωδες τελωνειο. Το να περασεις απο την Ελβετικη μερια στη Γαλλικη (και ο αντιστροφο) ειναι 1 λεπτου περπατημα... και πολυ ευκολο, πολλοι περνανε κατα λαθος! Οταν κλεισεις αυτοκινητο μεσω ιντερνετ να προσεξεις να ενοικιασεις το αυτοκινητο απο το γαλλικο section γιατι ειναι πιο φτηνα. Αν ειναι πολυ αργα και τα γραφεια ενοικιασεων εχουν κλεισει, υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια κοντα στο αεροδρομιο στη Γαλλια (και σχετικα φτηνοτερα απο τη Βασιλεια) πχ IBIS Saint Louis, που προσφερουν δωρεαν μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο. Αρα θα ερθουν να σε παρουν στις 25 το βραδυ και να σε γυρισουν την επομενη το πρωι στο αεροδρομιο για να παραλαβεις το αυτοκινητο σου.
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ. Τελικά είναι πιο εύκολο από όσο φανταζει
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλύτερα διανυκτέρευση κοντά στο αεροδρόμιο εφόσον φτάνετε βράδυ. Ο δρόμος είναι πολύ εύκολος, εγώ γύρισα μόλις χθες από Αλσατία. Εμείς είχαμε μια ταλαιπωρία καθώς τις τελευταίες ημέρες λόγω του πολιτικού σκηνικού στη Γαλλία κλείνουν δρόμοι (όχι μόνο εντός πόλεων αλλά και στα σύνορα), γίνονται διαδηλώσεις και γενικά το κλίμα ήταν λίγο περίεργο. Ετοιμαστείτε για άπειρο κόσμο στο colmar, σπρωξίδι και τα συναφή.. είναι υπέροχη πόλη αλλά τα Χριστούγεννα νομίζω οτι τελικά δεν της πάνε και πολύ :) άσε που στα μάτια μου ο στολισμός τις πόλης αγγίζει τα όρια του κιτς πολλές φορές.. Δεν θα πρότεινα και διαμονή εκεί γενικότερα και λόγω πολυκοσμίας και λόγω τιμών αλλά οκ αυτές είναι προσωπικές προτιμήσεις. Ομπερνέ, Ριμποβιλέ, Εγκισέμ εξίσου υπέροχα και πιο προσιτά! Να περάσετε πολύ όμορφα, είναι μαγεία η περιοχή!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.745
Το τι αξίζει και τι όχι θα το καταλάβεις εσύ όταν πας και την επισκεφτείς. Για μένα αξίζει μόνο και μόνο για τα μουσεία τεχνης της, τα οποία είναι απο τα καλύτερα, αν όχι τα καλύτερα της περιοχής. Η παλιά πόλη είναι πολύ όμορφη και μαζεμένη, υπάρχουν φυλλάδια με ενδεδιγμένες διαδρομές εντός πόλης από το γραφείο τουρισμού, για να σε διευκολύνουν στο τι θα δεις. 2 μέρες ενδείκνεινται, δε πρόκειται να τη βαρεθείς.
Θα ειμαι στη Βασιλεια απο τη 1 το μεσημερι ως το επομενο ξημερωμα. Σκεφτομουν να παω για κανενα 3ωρο Colmar, εκανα πισω, τρωει πολυ χρονο. Τωρα σκεφτομαι αν αξιζει το βραδυ να το περασω στη Μυλουζ, λογω εγγυτητας με το αεροδρομιο. Θα κανω πασαλειμματα ετσι, σωστα? Να μεινω ολη μερα Βασιλεια?
Για διαμονη ως τις 5 το πρωι προκειμενου να προλαβω πτηση στις 7 το πρωι βρισκω ενα ξενοδοχειο 1 χμ απο το αεροδρομιο, μαλλον πατος και διεκπεραιωτικο να εχω καπου να αφησω τη βαλιτσα ολη μερα και λιγη ξεκουραση το βραδυ. Εχω μια ανασφαλεια για τη διαδρομη με τα ποδια ξημερωματα, παροτι ειναι αστειο το 1 χμ. Ειδα οτι παιζει uber με 5 ευρω. Να το τολμησω ετσι η να ξηλωθω με 3πλασια χρεωση ξενοδοχειου στη Βασιλεια?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα ειμαι στη Βασιλεια απο τη 1 το μεσημερι ως το επομενο ξημερωμα. Σκεφτομουν να παω για κανενα 3ωρο Colmar, εκανα πισω, τρωει πολυ χρονο. Τωρα σκεφτομαι αν αξιζει το βραδυ να το περασω στη Μυλουζ, λογω εγγυτητας με το αεροδρομιο. Θα κανω πασαλειμματα ετσι, σωστα? Να μεινω ολη μερα Βασιλεια?
Για διαμονη ως τις 5 το πρωι προκειμενου να προλαβω πτηση στις 7 το πρωι βρισκω ενα ξενοδοχειο 1 χμ απο το αεροδρομιο, μαλλον πατος και διεκπεραιωτικο να εχω καπου να αφησω τη βαλιτσα ολη μερα και λιγη ξεκουραση το βραδυ. Εχω μια ανασφαλεια για τη διαδρομη με τα ποδια ξημερωματα, παροτι ειναι αστειο το 1 χμ. Ειδα οτι παιζει uber με 5 ευρω. Να το τολμησω ετσι η να ξηλωθω με 3πλασια χρεωση ξενοδοχειου στη Βασιλεια?
Η Mulhouse είναι πολύ πιο μακριά από το αεροδρόμιο σε σχέση με τη Βασιλεία. Η κοντινότερη γαλλική περιοχή με φθηνά ξενοδοχεία είναι το St Louis, πολύ κοντά στο αεροδρόμιο.

Εγώ θα περιοριζομουν Βασιλεία. Για το ξενοδοχείο δεν έχω άποψη αλλά φαντάζομαι στη χειρότερη το πρωί ζητάς ένα ταξί, κάτι. Απλά κοίτα αν υπάρχει όντως διαδρομή για πεζούς από και προς το αεροδρόμιο για το πηγαινελα στην πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.745
Η Mulhouse είναι πολύ πιο μακριά από το αεροδρόμιο σε σχέση με τη Βασιλεία. Η κοντινότερη γαλλική περιοχή με φθηνά ξενοδοχεία είναι το St Louis, πολύ κοντά στο αεροδρόμιο.

Εγώ θα περιοριζομουν Βασιλεία. Για το ξενοδοχείο δεν έχω άποψη αλλά φαντάζομαι στη χειρότερη το πρωί ζητάς ένα ταξί, κάτι. Απλά κοίτα αν υπάρχει όντως διαδρομή για πεζούς από και προς το αεροδρόμιο για το πηγαινελα στην πόλη.
Saint Louis κοιταζα ετσι κι αλλιως. Εναλλακτικα για Μυλουζ μονο για το βραδυ για ενα δειπνο της προκοπης. Πολυ μπερδεμα ομως 2 πολεις σε μια μερα, παροτι προκλητικο. Τελος παντων, πιθανον να επιλεξω μονο τη Βασιλεια να την εξαντλησω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.489
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom