Basketball

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο μεταξύ στο ματς του κυπέλλου του Πανιωνίου πάλι ομορφιές είχαμε στο στοίχημα
Το 4,10 έγινε 3,80 μέσα σε 4 λεπτά και μέσα σε μισή ώρα 1,80... Πριν το κλειδώσουν. Για την ιστορία, ο Πανιώνιος της Α1 ηττήθηκε με μια εικοσαριά πόντους από κάποιους Δρυοπιδες. Δεν περιγράφω άλλο. Ο ίδιος ιδιοκτήτης ομάδας, που και πέρυσι κέρασε χαρές του στοιχηματατζηδες, παλιά είχε τα Τρίκαλα για τα οποία έχει ανοίξει εισαγγελική έρευνα για διάφορα ματς, με αποκορύφωμα εκείνο με τον Ολυμπιακό που έχαναν με μικρή διαφορά στο ημίχρονο, μπήκε στα αποδυτήρια ο πρόεδρος και σύμφωνα με καταγγελία αμερικανού παίκτη ουρλιάζοντας τους είπε να κάτσουν να χάσουν με μεγάλη διαφορά γιατί χάνει πολλά λεφτά στο στοίχημα.

Όμορφος κόσμος του ελληνικού μπάσκετ.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αυτα καλο ειναι να γινονται, το κακο ειναι που τα μαθαινουμε κατοπιν εορτης! :)
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Άρης-Πανιώνιος πέρυσι, άνοιξαν οι αποδόσεις στο -6,5 hc και μέσα σε μισή ώρα πήγαν στο -24,5 πριν καταλήξουν στο -21,5 την ώρα του τζάμπολ. Τελικό σκορ 79-56 με τον Πανιώνιο να βάζει τον αστρονομικό αριθμό των 5 πόντων στην τελευταία περίοδο. Είναι αρκετά βρώμικα τα πρωταθλήματα μας αλλά ακόμα κι έτσι, δεν φτάνουν με τίποτα τα μαργαριτάρια που γίνονται στη Κύπρο.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Άντε σε καλή μεριά.
@Yorgos, ευχαριστώ, αλλά δεν είμαι τζογαδόρος και παίζω απειροελάχιστα. Μόνο και μόνο για το ενδιαφέρον του παιχνιδιού. Και ποτέ την ομάδα μου, γιατί εκεί έχω ενδιαφέρον και παθιάζομαι. Ακόμα από χτες κάνω γαργάρες και τρώω καραμέλες για το λαιμό. Και μετά το ματς, πήγα σε τσιπουράδικο για να κατέβουν οι παλμοί.
Λέγεται ότι "ο πίνων μεθά κι ο παίζων χάνει". Να μην έχω και τα δυο κουσούρια. Τα κέρδη του διημέρου δεν έφτασαν για το πετρέλαιο να πάω στο γήπεδο και για τα τσίπουρα με τους ψαρομεζέδες. Τουλάχιστον πανηγύρισα νίκη και μάλιστα επεισοδιακή.
Βέβαια τώρα που το ξανασκέπτομαι σε καλή μεριά πήγαν, έστω κι αν ήταν ελάχιστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτα καλο ειναι να γινονται, το κακο ειναι που τα μαθαινουμε κατοπιν εορτης! :)
Η αλήθεια είναι ότι στο τουιτερ είχε γίνει χαμός, έστω και στο 1,80 που ήταν πάρα πολύ τίμιο. Δυστυχώς ήταν χάλια το ίντερνετ και δεν μπορούσα να μπω στο vpn.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@gelf Οι ιστορίες σου είναι σούπερ! Αυτό το thread θα γίνει διαμαντάκι!
@James, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια (γραπτά). Οι ιστορίες οι δικές σου είναι εξαιρετικές. Μου αρέσουν πάρα πολύ και τις παρακολουθώ.

Και μιας και λέμε για το πόσο κάνουν κουμάντο οι προπονητές και ότι είναι τα πρώτα θύματα. Όλος ο κόσμος λέει για την κακή στελέχωση του Μπλατ. Και κυρίως κάποιοι δημοσιογράφοι. Δεν μας λένε βέβαια πόσα όχι εισέπραξε η ομάδα για παίχτες που ζήτησε. Ή για πόσους ζήτησαν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ 50% των χρημάτων μέσω των μάνατζέρ τους. Αλλά σιγά, ο Μπλατ είναι κακός, δεν ταίριαξε με το dna της ομάδας(αυτό με το dna ποτέ δεν το κατάλαβα, μάλλον να ρωτήσουμε κανά βιολόγο), δεν ξέρει από στελέχωση και άλλα ωραία αφηγήματα.
@James, όπως το ξαναέγραψα, θέτεις το σοβαρότερο ζήτημα με τους μανατζεραίους. Το έχω ζήσει και το ζω από μέσα όταν ασχολήθηκα με τα διοικητικά της αγαπημένης μου ομάδας. (Δίδαγμα: Όσο περισσότερο αγαπάς την ομάδα τόσο περισσότερο αδειάζει η τσέπη σου.) Οι εκβιασμοί που κάνουν είναι άνευ προηγουμένου. Και το εύκολο θύμα είναι πάντα ο προπονητής. Και σε αρκετές ομάδες και η διοίκηση. Για να σου φέρουν ένα καλό παίκτη που έχεις ανάγκη, σου φορτώνουν και κάποια παλτά.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Ο Μπλατ ξαναλέω πήρε μάλλον ότι απέμεινε στην αγορά, ή για να το πω καλύτερα πήρε όποιον δέχτηκε να έρθει. Και δεν νομίζω φέτος να ήταν πολλοί.
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν δεν επιλυθούν τα διοικητικά του Ολυμπιακού, άσπρη ημέρα δεν θα δει. Ποιος παίκτης θα έρθει με τις φήμες που κυκλοφορούν στην αγορά; Η αγορά είναι αδυσώπητη και οι ατζέντηδες παίζουν άριστα το παιχνίδι τους.

Και μιας και λέμε για το πόσο κάνουν κουμάντο οι προπονητές και ότι είναι τα πρώτα θύματα. Όλος ο κόσμος λέει για την κακή στελέχωση του Μπλατ. Και κυρίως κάποιοι δημοσιογράφοι. Δεν μας λένε βέβαια πόσα όχι εισέπραξε η ομάδα για παίχτες που ζήτησε. Ή για πόσους ζήτησαν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ 50% των χρημάτων μέσω των μάνατζέρ τους. Αλλά σιγά, ο Μπλατ είναι κακός, δεν ταίριαξε με το dna της ομάδας(αυτό με το dna ποτέ δεν το κατάλαβα, μάλλον να ρωτήσουμε κανά βιολόγο), δεν ξέρει από στελέχωση και άλλα ωραία αφηγήματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Ο Πάντερ είναι μεγάλος killer και το απέδειξε τα δύο τελευταία χρόνια Basketball Champions League, του οποίου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, έχοντας πολλά ρεκόρ κατακτώντας το τρόπαιο δύο συνεχόμενες χρονιές με 2 διαφορετικές ομάδες!
@escursione, έχεις κι εσύ απόλυτο δίκιο, ο Πάντερ είναι πολύ καλός παίκτης. Μπορεί το επίπεδο του BCL να διαφέρει από αυτό της euroleague, αλλά αυτό δεν μου αλλάζει την άποψη για τον Πάντερ. Βέβαια ισχύει, αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι ο Ολυμπιακός αυτή τη στιγμή νοσεί, με επιπτώσεις στην απόδοση των παικτών.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κατά τα λοιπά και για τις παθογένειες του ελληνικού μπάσκετ, θα γράψω στο επόμενο ποστ. Και θα γράψω με στοιχεία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απολύθηκε ο προπονητής του Πανιωνίου , εξυγιανθηκε το μπάσκετ. Ο Λίβανος έφταιγε.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
O @James έθεσε το σοβαρότερο πρόβλημα του ελληνικού μπάσκετ. Τους ατζέντηδες. Αλλά δεν είναι μόνο αυτοί το πρόβλημα. Είναι και οι ομάδες "σφραγίδες-φαντάσματα" τις οποίες νομιμοποιούν οι αρμόδιοι φορείς.
Ας γράψουμε κάποια πρόσφατα παραδείγματα:
1. Φάρος Κερατσινίου ο οποίος ανέβαινε κατηγορίες, μία ανά χρόνο, παραχωρεί έναντι ανταλλάγματος τη θέση του στην Α1 σε κάποιον Προμηθέα (νομίζω Πατρών), οποίος κι αυτός ανέβαινε κατηγορίες, μία ανά χρόνο.
2. Φάρος Κερατσινίου, την επόμενη χρονιά πάλι ανεβαίνει στην Α1 και δίνει τη θέση του στη Λάρισα. Γίνεται Φάρος Λάρισα!
3. Ο Φάρος Λάρισα, την επόμενη χρονιά μετατρέπεται σε Ήφαιστος Λήμνου!
4. Η Λήμνος, αν και μου είναι και αγαπητό νησί, βρίσκεται με ομάδα στην Α1, χωρίς να υπάρχει αυτό το άθλημα και οι υποδομές στο νησί.
5. Ο Χολαργός ανεβαίνει κατηγορίες, μία ανά χρόνο.
6. Ο Χολαργός βρίσκεται στην Α1. Είχε άριστη πορεία την πρώτη χρονιά στην κατηγορία.
7. Παρά την άριστη χρονιά του Χολαργού στην κατηγορία, ο Χολαργός δίνει το ΑΦΜ του στη Ρόδο. Το πως λέγεται η ομάδα άγνωστο. Επίσημα Χολαργός Ρόδου, αν και οι σχολιαστές τον ονομάζουν Κολοσσό. Δεν ξέρω Κολοσσός Χολαργού με έδρα τη Ρόδο; Άγνωστο. Μόνο οι αρχές της ΕΣΑΚΕ μπορεί να μας δώσουν απάντηση.
8. Η Κύμη ανεβαίνει στην Α1 και παίζει στη Χαλκίδα και όχι στην Κύμη. Όταν υποβιβάζεται το Λαύριο συγχωνεύεται με αυτή την ομάδα. Πώς ονομάζεται η νέα ομάδα; Λάυριο - Κύμη ή Κύμη - Λαύριο;
9. Τα περισσότερα γήπεδα της Α1 είναι καλύβες. Τα ίδια και χειρότερα ισχύουν και στην Α2.

Και πολλά - πολλά άλλα. Μπορώ να γράφω σελίδες. Και ύστερα μου λέτε για στοιχήματα. Πολύ σωστές είναι οι αναφορές του @Yorgos, @escursione, @Nick_St και @Nikos86.

Όταν θέλετε να ψάξετε για στοιχήματα, ρίξτε πρώτα μια ματιά στις ομάδες μαϊμού. Κάποιες μπορεί και να πρωταγωνιστούν σήμερα. Προφανώς για λίγο. Κάποιες αναφέρθηκαν, κάποιες όχι.

Τα ΑΦΜ να είναι καλά και όλοι οι άλλοι να παίζουν στοιχήματα.

Πολλές, ή σχεδόν όλες απ' αυτές συμμετέχουν στα στοιχήματα, τα οποία ανέφεραν οι παραπάνω φίλοι.
Εγώ γράφω λίγα από τα παράδοξα που συμβαίνουν, για να μην μας κάνει εντύπωση κανένα αποτέλεσμα.
Μπορώ να γράψω και πολύ περισσότερα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom