Basketball

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο Πιτινο δεν ήταν και δεν είναι προπονητής για Ευρωλίγκα. Το γράφαμε εδώ και καιρό πολλοί. Οι υπόλοιποι εθελοτυφλουσατε επειδή είναι μύθος στο NCAA. Ας πάει εκεί που ανήκει και ας αφήσει το ευρωπαϊκό μπάσκετ στην ησυχία του που δεν έχει να του προσφέρει τίποτα.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Που θα παντρευτειτε με τον Ρικ στην Αμερικη ή εδω? :)
Οπου θελει ο Πιτινο.Εδω εσυ εχεις παντρευτει κατα καιρους,τον Αλεφαντο,τον Τσουκαλα και τωρα τελευταια τον Καραπαπαρα στον Πιτινο θα κολλησω εγω που ειναι και απειρως καλυτερος;
 
Last edited:

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Ρικ Πιτίνο δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα φέτος, στον πάγκο μας τόσο καιρό κάθονταν ο Δάκης, το διαβάζετε πρώτοι εδώ :p

δακης πιτινο.jpg


Btw 101 απόδοση για επόμενος προπονητής μας ο Άρτζι, στο 3.00 ο Σάρας και 1.50 πληρώνει ο Βόβορας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρικ Πιτίνο δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα φέτος, στον πάγκο μας τόσο καιρό κάθονταν ο Δάκης, το διαβάζετε πρώτοι εδώ :p

View attachment 302043

Btw 101 απόδοση για επόμενος προπονητής μας ο Άρτζι, στο 3.00 ο Σάρας και 1.50 πληρώνει ο Βόβορας.
Ανοησίες. Ό δακης έχει πολύ καλύτερη βαφή μαλλιών.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ετσι και αλλιως για φετος δεν βλεπω να υπαρχει συνεχεια στην Ευρωλιγκα. Οι ανακοινωσεις που βγαζει η διοργανωση ειναι για γελια. Προσπαθουν να τραβηξουν απο τα μαλλια κατι το οποιο στη καλυτερη περιπτωση θα παει για Μαϊο, οταν ολοι οι παιχτες θα ειναι απροπονητοι και εκτος ρυθμου.

Ολο το ζουμι ειναι στους χορηγους και να μη χασει την εμπιστοσυνη τους ο Μπερτομεου...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ετσι και αλλιως για φετος δεν βλεπω να υπαρχει συνεχεια στην Ευρωλιγκα. Οι ανακοινωσεις που βγαζει η διοργανωση ειναι για γελια. Προσπαθουν να τραβηξουν απο τα μαλλια κατι το οποιο στη καλυτερη περιπτωση θα παει για Μαϊο, οταν ολοι οι παιχτες θα ειναι απροπονητοι και εκτος ρυθμου.

Ολο το ζουμι ειναι στους χορηγους και να μη χασει την εμπιστοσυνη τους ο Μπερτομεου...
Οι ομάδες αποφασίζουν, ο Μπερτομεου είναι υπάλληλος τους. Όλες θέλουν να τελειώσει η σαιζόν, όπως και περισσότεροι παίκτες.

Η Ευρωλίγκα θα χάσει τόση εμπιστοσύνη όσο και όλες οι λιγκες του κόσμου που σταμάτησαν.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και θα έπαιρνε 7 ψωροεκατομμυριάκια το χρόνο. Σιιιγά τα λεφτά.
Η αλήθεια είναι ότι οι μισθοί στο κολεγιακό (μιας που υποτίθεται ότι οι παίκτες δεν πληρώνονται) είναι δυσθεόρατοι, είναι και τεράστια αγορά. Σε επίπεδο τακτικής ή σε παίκτες πάντως, καμία σχέση με Ευρωλίγκα, τους είδαμε και τους δύο "θρύλους" που ήρθαν από δω, για γέλια τακτικά και σαν recruiters.


δεν έχει ξαναγίνει?
Στον Παναθηναϊκό όχι, δεν έχει ξαναγίνει. Η ασυλία του Πιτίνο ήταν πρωτοφανής. Δε λέω ότι πρέπει να τους απολύουμε σε καμία περίπτωση (εγώ ήθελα να τη βγάλει τη χρονιά), αλλά έχουμε απολύσει κόουτς που δεν έφτασαν καν στο ρεκόρ 7 ήττες σε 8 ματς, που θα καταγραφεί κι αυτό στο βιογραφικό του Πιτίνουλα, όπως κι η εκτενέστερη ήττα στην ιστορία της ομάδας, κατά την οποία καθόταν σταυροπόδι στον πάγκο σαν αμίλητο στρατιωτάκι. Και μετά, ως συνήθως, στη συνέντευξη Τύπου έριξε όλο το φταίξιμο στους παίκτες.
ενώ ο next big thing όσον αφορά τους κόουτς είχε κάποια στιγμή 9 (ολογράφως εννιά) ΣΕΡΙ ήττες.
Ο Γιασικεβίτσιους
α) έχει άθλιο μπάτζετ και ΚΑΘΕ χρόνο του παίρνουν τους καλύτερούς του παίκτες
β) ακόμη και στις ήττες η ομάδα του παίζει δομημένο μπάσκετ. Κάθε λεπτομέρεια δουλεμένη, κάθε πλέι σχεδιασμένο, το αντίθετο από το "εμπρός παιδιά" του χάλι οφ φέημερ.

Και τώρα που το θυμήθηκα, ο τοπ κόουτς σε ένα τοπ 16 κάποτε, είχε ξεκινήσε με 4 ήττες (μία από αυτές από το Μαρούσι!) και ο πρωταθλητής Ευρώπης Πάο αποκλείστηκε. Και?
Και πήγαμε στην προπόνηση του ΟΑΚΑ και τους αποθεώσαμε, για να ευλογάμε τα γένια μας. Άλλοι θα πετούσαν κορνέδες.

Ο ίδιος κατονόμασε άλλα δύο κολλέγια που τον ήθελαν.
Δεν το άκουσα! Ποια; Χειρότερα κι από το Iona; Καλύτερα; Αν τον ήθελαν καλύτερα γιατί πήγε στο τριτοκλασάτο;
Καλά, πρώτη φορά θα είναι;
Το διέψευσαν τα άλλα σχολεία? (δεν ξέρω, ρωτάω). Αν όχι, σημαίνει ότι είχε λοιπόν και άλλες προτάσεις.
Μπορεί να του έκανε πρόταση το Πολυκλαδικό Νέας Φιλαδέλφειας ή τα φροντιστήρια Πουσπουρίκα και Τρυπαμπούκη, έχει πολλά σχολεία, δε λέω.


ο Μπράουν βέβαια νομίζω ότι είναι και ο μόνος που έχει πάρει και τίτλο στο NCAA και στο ΝΒΑ. Ε δεν είναι και λίγο.
Για Ευρώπη λίγο είναι, γελούσε ο κόσμος μαζί του. Είναι σα να βάζεις σουβλατζή στο μάστερ σεφ. Ε θα γελάνε.
Θέε μου, τι άλλο θα θυμηθείς. Αυτός παράτησε την προπονητική και άρχισε να γράφει σενάρια για τον πατέρα του. Αυτό και αν είναι στροφή καριέρας.
Ξέρεις τι θυμάμαι πιο πολύ από αυτόν; Κάτι ματς στο Μετς όπου έπαιζε η ομάδα του άμυνα... κι έπαιζε κι αυτός! Χαμηλωνε τα γόνατα και κινούταν κατά μήκος της γραμμής μαζί με τους παίκτες του. Είχε και ωραία κολπάκια, πχ θυμάμαι ένα ματς με τον ΠΑΟΚ που έλεγε ο κόουτς τους ότι τους είχε αποσυντονίσει η άμυνα του Παγκρατίου. Ουσιαστικά το μόνο που έκανε ήταν να παίζει ζώνη, αν έτρωγε καλάθι, άλλαζε σε μαν του μαν, όσο δε δεχόταν το συνέχιζε κλπ. Παλιό κόλπο, αλλά δούλευε πολύ καλά και κρατούσε και τους αμυντικούς (και τον Σάκη Τζαλαλή!) σε εγγρήγορση.
Εγώ έναν που μπορώ να σκεφτώ με έργο σε όποιον σύλλογο και αν πήγε, και με εμπειρία σε Ευρωλίγκα, και σχετικά σοβαρό όνομα είναι ο Τρινκέρι. (γνωστός και ως Εθνικός Σταρ)
Όντως, αξιόλογος.

Δε με χαλάει να δοκιμάσουμε Βόβορα.

Φοβάμαι όμως ότι ο ΔΓ θα πάει για κίνηση ματ το καλοκαίρι. Δεν έχω ιδέα τι θα είναι, αλλά για καλό δε θα είναι. Δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη, κοντεύουμε να κλεισουμε δεκαετία χωρίς Φ4 αν δεν το καταλάβατε.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Οι ομάδες αποφασίζουν, ο Μπερτομεου είναι υπάλληλος τους. Όλες θέλουν να τελειώσει η σαιζόν, όπως και περισσότεροι παίκτες.

Η Ευρωλίγκα θα χάσει τόση εμπιστοσύνη όσο και όλες οι λιγκες του κόσμου που σταμάτησαν.
Αν οι ομαδες ειναι ενωμενες, ναι μπορουν να εχουν λογο εννοειται. Αλλα ειναι και πολλες που υποθετω φοβουνται μη χασουν το εγγυημενο συμβολαιο και κανουν λιγο τουμπεκι...

Η Ευρωλιγκα δυστυχως ή ευτυχως ειναι «μονοδρομος» για μπασκετικη Ευρωπαϊκη διοργανωση για καθε μεγαλη ομαδα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν οι ομαδες ειναι ενωμενες, ναι μπορουν να εχουν λογο εννοειται. Αλλα ειναι και πολλες που υποθετω φοβουνται μη χασουν το εγγυημενο συμβολαιο και κανουν λιγο τουμπεκι...

Η Ευρωλιγκα δυστυχως ή ευτυχως ειναι «μονοδρομος» για μπασκετικη Ευρωπαϊκη διοργανωση για καθε μεγαλη ομαδα...
Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος λήψης αποφάσεων στην Ευρωλίγκα, με board of directors, πενταμελείς επιτροπές στις οποίες συμμετέχουν οι ομάδες κλπ. Σε αντίθεση με τη ΦΙΜΠΑ, όπου καποιοι κρατικοί υπάλληλοι αποφασίζουν, στην Ευρωλίγκα αποφασίζουν οι ίδιες οι ομάδες, ιδιωτική εταιρεία είναι με μετόχους τος ίδιες τις ομάδες. Οι 11+2 που έχουν τα εγγυημένα δεν έχουν να φοβούνται τίποτε, ειδικά οι 11 συμβόλαια δεκαετίας έχουν.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο Γιασικεβίτσιους
α) έχει άθλιο μπάτζετ και ΚΑΘΕ χρόνο του παίρνουν τους καλύτερούς του παίκτες
Νομίζω ότι το φετινό μπάτζετ της Ζαλγκίρις δεν ήταν και πολύ πιο κάτω από του Πάο, αλλά δεν ξέρω ποια είναι πραγματικά αξιόπιστη πηγή για να το βρω (γιατί έχω δει διάφορους να λένε για μπάτζετ αλλά δεν ξέρω αν πέφτουν μέσα).
Όντως χάνει παίχτες αλλά και ο Πάο φέτος είχε μια ολοκαίνουρια ομάδα που δικαιολογεί σκαμπανεβάσματα: Τουρίστ...εε συγνώμη Τζόνσον, Μπράουν, Ράις, Φριντέτ, Μπέντιλ, Αθηναίου, Ουάιλι (7 νέοι παίχτες) και νέο προπονητή (πεδ) και έναν ακόμα προπονητή μετά. Δεν το λες ότι δένει εύκολα αυτό το σύνολο (ο Θεός να το κάνει). Άρα οι ήττες, ακόμα και σερί, είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Και πήγαμε στην προπόνηση του ΟΑΚΑ και τους αποθεώσαμε, για να ευλογάμε τα γένια μας. Άλλοι θα πετούσαν κορνέδες.
και πολύ καλά κάναμε. αυτό δεν αναιρεί ότι επί Ζοτς, η ομάδα έκανε 0/4 σε όμιλο με Μαρούσι και Τσιμπόνα, και ως πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε εκτός πλείοφ!! Σαφής αποτυχία. Αλλά και? Πρώτος εγώ το προσπερνώ. Συμβαίνουν αυτά.

Μπορεί να του έκανε πρόταση το Πολυκλαδικό Νέας Φιλαδέλφειας ή τα φροντιστήρια Πουσπουρίκα και Τρυπαμπούκη, έχει πολλά σχολεία, δε λέω.
Λοϊόλα Μεριμάουντ και από το Γκραν Κάνιον ήταν οι προτάσεις που είχε, είπε ο ίδιος. Αν δεν υπάρχει διάψευση, το παίρνω ως αληθές. Δεν ξέρω αν είναι πρώτης γραμμή ή τελευταίας, αλλά μετά τα σκάνδαλα αναμενόμενο να μην τον θέλουν τα τοπ. Έχει δουλέψει στα τοπ με μεγάλη επιτυχία έτσι και αλλιώς.

Για Ευρώπη λίγο είναι, γελούσε ο κόσμος μαζί του. Είναι σα να βάζεις σουβλατζή στο μάστερ σεφ. Ε θα γελάνε.
Ρε συ. Χωρίς να είμαι γκουρού του NCAA, ούτε καν, δεν γίνεται οι κόουτς εκεί να είναι τόσο άσχετοι και από τακτική να ξέρουν όση εγώ. Ο Σιζέφσκι ας πούμε που είναι από τα τοπ ονόματα, θεωρώ στην Αμερική γενικά όχι μόνο στο κολέγιο, παρόλο που έχει δουλέψει μόνο εκεί, δε μπορώ να διανοηθώ ότι και αυτός είναι "γκοου γκαις γερά" και τίποτα άλλο. Ο οποίος έχει δουλέψει με την εθνική (επαγγελματίες) με μεγάλη επιτυχία.
Επίσης σε μια μπίζνα δις δολλαρίων, να πληρώνουν προπονητές με περισσότερα λεφτά από ότι στο ΝΒΑ (ο Πιτίνο ήταν μια τέτοια περίπτωση), οι οποίοι είναι σουβλατζίδες, ε δεν μπορώ να το χωνέψω. Άμα οι απο εδώ είναι ΤΟΟΟΟΣΟ ανώτεροι, γτ δεν πάνε όλοι οι καλοί απέναντι να σαρώσουν τους άσχετους? Ένας σεφ, και στο σουβλατζίδικο θα βρει τρόπο να κάνει τη διαφορά.

αλλά έχουμε απολύσει κόουτς που δεν έφτασαν καν στο ρεκόρ 7 ήττες σε 8 ματς, που θα καταγραφεί κι αυτό στο βιογραφικό του Πιτίνουλα,
εδώ δεν είσαι τόσο σωστός. τι εννοώ. οι 4 σερί ήττες του κακού Πιτίνο, ισοφάρισαν το ρεκόρ που κράταγε ξέρεις από πότε??? Από εποχή Ζοτς 09/10, με το 0/4 που ανέφερα! Άρα μέχρι να έρθει ο "άσχετος" το χειρότερο σερί ηττών το είχε ο Πάο με Ζότς!!!!! Καταλαβαίνεις ότι τα σερί που αναφέρεις είναι σχετικά. Εμένα δεν μου λένε τίποτα από μόνα τους. Τώρα αν απομονώσεις 8 ματς, είναι πολύ δύσκολο να βρω αν έχουν ξαναγίνει 7/8 ήττες. Δεν μπόρεσα να το βρω, αλλά το θεωρώ σίγουρο ότι έχει ξαναγίνει. Αν το βρεις εσύ, πόσταρε το.

Δε με χαλάει να δοκιμάσουμε Βόβορα.
Ούτε εμένα αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα είναι "yes man". Άλλοι και άλλοι δεν μπόρεσαν να πατήσουν πόδι και να φτιάξουν την ομάδα που θέλανε. Θα το κάνει αυτός? Επίσης, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο αναλώσιμος θα γίνει άμα αρχίσουν οι ήττες....Και άντε πάλι από την αρχή....

κοντεύουμε να κλεισουμε δεκαετία χωρίς Φ4 αν δεν το καταλάβατε.
Η Ρεάλ το πήρε το 80. Το ξαναπήρε το 95! 15 χρόνια χωρίς κούπα. Το 96 ήταν 4η (στο Παρίσι) και ξαναεμφανίστηκε σε φ4 το 2011 (4η αν και επί ισπανικού εδάφους)! 1996 με 2011 πόσα χρόνια είναι? Οέο? Και μιλάμε για Ρεάλ ε? To μεγαλύτερο μέγεθος της ηπείρου. Αυτά θα ξαναπώ, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...
Ο Πάο, τηρουμένων των αναλογιών, 1) μειωμένο μπάτζετ αλλά 2) κυρίως λόγω τράκη, στέκεται σε αξιοπρεπή επίπεδα. Μόνιμα δηλαδή στους 8, ακόμα και με την νέα σύνθεση της λίγκας κατά την οποία κάποια μεγάλα κλαμπ (Ολυμπιακός, Μπαρτσελόνα, Αρμάνι, Μακάμπι, Εφές) έχουν φάει ήδη πολλές φόλες.

ο ΔΓ θα πάει για κίνηση ματ το καλοκαίρι.
ε πες καμιά ιδέα να ανάψουν τα αίματα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι το φετινό μπάτζετ της Ζαλγκίρις δεν ήταν και πολύ πιο κάτω από του Πάο,
E ντάξει, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε πόσο στοιχίζει ένα παίκτης στην αγορά. Ο Παναθηναϊκός στο καθαρά αγωνιστικό του μπάζτετ έχει μισθούς γύρω στα 10 μύρια, η Ζαλγκίρις γύρω στα 7, μεγάλη η διαφορά. Η διαφορά είναι πρακτικά ένας Λάρκιν κι ένας Έλλις μαζί.

Όντως χάνει παίχτες αλλά και ο Πάο φέτος είχε μια ολοκαίνουρια ομάδα που δικαιολογεί σκαμπανεβάσματα: Τουρίστ...εε συγνώμη Τζόνσον, Μπράουν, Ράις, Φριντέτ, Μπέντιλ, Αθηναίου, Ουάιλι (7 νέοι παίχτες) και νέο προπονητή (πεδ) και έναν ακόμα προπονητή μετά. Δεν το λες ότι δένει εύκολα αυτό το σύνολο (ο Θεός να το κάνει). Άρα οι ήττες, ακόμα και σερί, είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Αυτό που δεν είναι στο πρόγραμμα είναι να παίζει ό,τι να' ναι, καμία δόμηση στις επιθέσεις, κανένας εστιασμός στην άμυνα και η μόνη επιδραστικότητα του προπονητή να είναι το βάλε-βγάλε.
και πολύ καλά κάναμε. αυτό δεν αναιρεί ότι επί Ζοτς, η ομάδα έκανε 0/4 σε όμιλο με Μαρούσι και Τσιμπόνα, και ως πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε εκτός πλείοφ!! Σαφής αποτυχία. Αλλά και? Πρώτος εγώ το προσπερνώ. Συμβαίνουν αυτά.
Ειδικά για Ζοτς και Ομπράντοβιτς είναι τόσο δομημένο το παιχνίδι τους, που ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πάρουν μπρος. Αντίθετα επί Πιτίνο η ομάδα σου έδινε την αίσθηση ότι μαζεύτηκαν κάτι τύποι σε ένα πάρκινγκ κι έπαιζαν παρέα. Γρήγορα, με ατομικό ταλέντο αλλά αυτάαααα.
Λοϊόλα Μεριμάουντ και από το Γκραν Κάνιον ήταν οι προτάσεις που είχε, είπε ο ίδιος. Αν δεν υπάρχει διάψευση, το παίρνω ως αληθές. Δεν ξέρω αν είναι πρώτης γραμμή ή τελευταίας,
Εντελώς τελευταίας. Πωπωωωω. Εντελώς.

Ρε συ. Χωρίς να είμαι γκουρού του NCAA, ούτε καν, δεν γίνεται οι κόουτς εκεί να είναι τόσο άσχετοι και από τακτική να ξέρουν όση εγώ.
Είναι σχολεία. Η δουλειά του προπονητή είναι άλλη, να πιάσει το σέντερ στην προπόνηση να του μάθει αριστερό χουκ, να τον ετοιμάσει για το ΝΒΑ, να του πει τι είναι η ζώνη, τι είναι η ζωή, ποιος είναι ο άνθρωπος, να περάσει κανένα μάθημα... Αυτά εδώ τα κάνουμε στο γυμνάσιο. Δεν είναι απαραίτητα καλό αυτό διότι στα fundamentals είμαστε αιώνες πίσω από τους Αμερικανούς γι αυτό το λόγο, αλλά τακτικά ναι, είναι πολύ πίσω οι καημένοι. Έρχεται κόουτς του κολεγίου κι είναι σα να τον φέρνεις από το δημοτικό να δώσει Χημεία στις Πανελλήνιες. Τώρα θα βγει κανένας Καρύδας και θα γράψει ότι είναι "εργαστήρια του μπάσκετ" τα κολέγια κλπ. Έλεος, κάτσε να δεις ένα ματς, δε βλέπεται ούτε τακτικά (γύρω-γύρω η μπάλα, να μάθουμε να δίνουμε πάσες στήθος-στήθος...), ούτε παικτικά. Εκεί που είναι σούπερ το (πάναργο, εκτός των άλλων) κολλεγιακό είναι στην ατμόσφαιρα. Τεράστια γήπεδα, χαμός από το φοιτητομάνι, όλοι όρθιοι , τα ντεσιμπέλ στο φουλ.

Στο ΝΒΑ είναι πάλι άλλο μπάσκετ. Είναι όλο analytics που πάλι δεν είναι τακτική, αλλά καθαρά στατιστική ανάλυση κάθε έφανσης του παιχνιδιού. Ο τάδε σούτινγκ γκαρντ έχει 44,3% αν σουτάρει από τις 45 μοίρες με στεπ μπακ, ενώ 42,6% αν είναι pullup jumper με αντιπάλους κάτω του 1,96 κλπ. Ούτε αυτό το λες τακτική, αλλά κάτι είναι.
Ο Σιζέφσκι ας πούμε που είναι από τα τοπ ονόματα, θεωρώ στην Αμερική γενικά όχι μόνο στο κολέγιο, παρόλο που έχει δουλέψει μόνο εκεί, δε μπορώ να διανοηθώ ότι και αυτός είναι "γκοου γκαις γερά" και τίποτα άλλο. Ο οποίος έχει δουλέψει με την εθνική (επαγγελματίες) με μεγάλη επιτυχία.
Ο συγκεκριμένος θεωρείται τοπ. Υποκλίθηκε (κυριολεκτικά, είναι τζέντλεμαν) στο Γιαννάκη. Στο Γιαννάκη που με όσους παίκτες μίλησα μου είπαν ότι είναι ο πιο αδύναμος τακτικά προπονητής που είχαν ποτέ.

Επίσης σε μια μπίζνα δις δολλαρίων, να πληρώνουν προπονητές με περισσότερα λεφτά από ότι στο ΝΒΑ (ο Πιτίνο ήταν μια τέτοια περίπτωση), οι οποίοι είναι σουβλατζίδες, ε δεν μπορώ να το χωνέψω. Άμα οι απο εδώ είναι ΤΟΟΟΟΣΟ ανώτεροι, γτ δεν πάνε όλοι οι καλοί απέναντι να σαρώσουν τους άσχετους? Ένας σεφ, και στο σουβλατζίδικο θα βρει τρόπο να κάνει τη διαφορά.
Γιατί είναι άλλο μπάσκετ. Αν βάλω τον Κουτσόπουλο σε χασαποταβέρνα λες να βγάλει καλά παϊδάκια;

εδώ δεν είσαι τόσο σωστός. τι εννοώ. οι 4 σερί ήττες του κακού Πιτίνο, ισοφάρισαν το ρεκόρ που κράταγε ξέρεις από πότε??? Από εποχή Ζοτς 09/10, με το 0/4 που ανέφερα! Άρα μέχρι να έρθει ο "άσχετος" το χειρότερο σερί ηττών το είχε ο Πάο με Ζότς!!!!!
Τα 4 ματς είναι πολύ μικρό δείγμα. Το 1/8 είναι μεγαλύτερο.
Καταλαβαίνεις ότι τα σερί που αναφέρεις είναι σχετικά. Εμένα δεν μου λένε τίποτα από μόνα τους. Τώρα αν απομονώσεις 8 ματς, είναι πολύ δύσκολο να βρω αν έχουν ξαναγίνει 7/8 ήττες. Δεν μπόρεσα να το βρω, αλλά το θεωρώ σίγουρο ότι έχει ξαναγίνει. Αν το βρεις εσύ, πόσταρε το.
Στον Παναθηναϊκό επί Ευρωλίγκας, ποτέ, δε θα το ψάξω καν, το αποκλείω. Ούτε και πρόκειται να ξαναγίνει νομίζω.

Ούτε εμένα αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα είναι "yes man". Άλλοι και άλλοι δεν μπόρεσαν να πατήσουν πόδι και να φτιάξουν την ομάδα που θέλανε. Θα το κάνει αυτός? Επίσης, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο αναλώσιμος θα γίνει άμα αρχίσουν οι ήττες....Και άντε πάλι από την αρχή....
Συμφωνώ απολύτως.

Το 96 ήταν 4η (στο Παρίσι) και ξαναεμφανίστηκε σε φ4 το 2011 (4η αν και επί ισπανικού εδάφους)! 1996 με 2011 πόσα χρόνια είναι? Οέο? Και μιλάμε για Ρεάλ ε? To μεγαλύτερο μέγεθος της ηπείρου. Αυτά θα ξαναπώ, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...
Συμβαίνουν, και τα θεωρούμε αποτυχίες. Ε κι εμείς μια αποτυχημένη δεκαετία περνάμε.

Ο Πάο, τηρουμένων των αναλογιών, 1) μειωμένο μπάτζετ αλλά 2) κυρίως λόγω τράκη, στέκεται σε αξιοπρεπή επίπεδα. Μόνιμα δηλαδή στους 8, ακόμα και με την νέα σύνθεση της λίγκας κατά την οποία κάποια μεγάλα κλαμπ (Ολυμπιακός, Μπαρτσελόνα, Αρμάνι, Μακάμπι, Εφές) έχουν φάει ήδη πολλές φόλες.
Ναι, και μόνο ότι μπάινουμε 8άδα με τέτοια αλλοπρόσαλη διοίκηση είναι επιτυχία, συμφωνώ.


ε πες καμιά ιδέα να ανάψουν τα αίματα
Ε είναι ικανός να βγάλει τον ΠΑππά στη σύνταξη και να τον κάνει κόουτς με βοηθό τον Αλβέρτη. Να φέρει το μπαμπά του Τζεντίλε επειδή είχε βάλει καλάθι φάουλ στο ΣΕΦ. Και το Νέστορα μπορεί να φέρει αυτός, τον έχω ικανό.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος λήψης αποφάσεων στην Ευρωλίγκα, με board of directors, πενταμελείς επιτροπές στις οποίες συμμετέχουν οι ομάδες κλπ. Σε αντίθεση με τη ΦΙΜΠΑ, όπου καποιοι κρατικοί υπάλληλοι αποφασίζουν, στην Ευρωλίγκα αποφασίζουν οι ίδιες οι ομάδες, ιδιωτική εταιρεία είναι με μετόχους τος ίδιες τις ομάδες. Οι 11+2 που έχουν τα εγγυημένα δεν έχουν να φοβούνται τίποτε, ειδικά οι 11 συμβόλαια δεκαετίας έχουν.
Πολλες φορες βεβαια βγαζει την εικονα, οτι ο Μπερτομεου ειναι αυτος που παιρνει τις αποφασεις χωρις τη γνωμη των υπολοιπων. Εδω καιγοταν πχ ολος ο κοσμος με τον ιο και αυτος ελεγε στον Ολυμπιακο «το παιχνιδι στο Μιλανο θα γινει κανονικα, βρειτε τροπο να πατε».

Αφου επεσαν πολλες ομαδες να τον φανε τοτε και μονο τοτε αλλαξε την αποφαση του, ασχετα που μετα τελικως αναβληθηκε ολη η αγωνιστικη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom