Basketball

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλες φορες βεβαια βγαζει την εικονα, οτι ο Μπερτομεου ειναι αυτος που παιρνει τις αποφασεις χωρις τη γνωμη των υπολοιπων. Εδω καιγοταν πχ ολος ο κοσμος με τον ιο και αυτος ελεγε στον Ολυμπιακο «το παιχνιδι στο Μιλανο θα γινει κανονικα, βρειτε τροπο να πατε».

Αφου επεσαν πολλες ομαδες να τον φανε τοτε και μονο τοτε αλλαξε την αποφαση του, ασχετα που μετα τελικως αναβληθηκε ολη η αγωνιστικη...
Πάλι το προσωποποιείς. Η Ευρωλίγκα έχει ένα manual το οποίο τηρείται μέχρι κεραίας, εκτός κι αν ομόφωνα συμφωνήσουν παρέκκλιση. Το manual λέει ότι από την ώρα που υπάρχει τρόπος να πάει η ομάδα να παίξει στο γήπεδο της άλλης, είναι υποχρεωμένη. Ο Ολυμπιακός ζήτησε να μην πάει επειδή δεν υπήρχαν πια απευθείας πτήσεις για το Μιλάνο, του ξεκαθάρισαν ότι το καταστικό δεν προβλέπει πουθενά ότι η μη ύπαρξη απευθείας πτήσης συνεπάγεται δικαίωμα μη παράστασης και μέχρι να μαζευτούν όλοι να αποφασίσουν ομόφωνα, πέρασε μιάμιση μέρα. Ο Μπερτομέου σύμφωνα με τα δημοσιεύματα σκίστηκε να τους μαζέψει όλους, αλλά δύο ομάδες απουσίαζαν. Στα ελληνικά ΜΜΕ βέβαια φταίει ο δράκουλας Μπερτομέου, εν πολλοίς λόγω των υστεριών δημοσιογράφων -τρακόπαιδα από την εποχή του "δημοψηφίσματος" και των προστίμων στον Τράκη που πήγαινε σε ματς ενώ του είχε απαγορευθεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οκ καταλαβαίνω ότι κάνεις πλάκα, αλλά η ερώτηση είναι πραγματική.,
Τι στο καλό είναι ο Νέστοσας? Επιχειρηματίας? Υπάλληλος της ΚΑΕ?
Νομίζω στο ΝΒΑ θα τον έλεγαν superfan. Κολλητός του κυρίου Δημήτρη είναι, το οποίο λέει πολλά για το επίπεδο του κυρίου Δημήτρη γενικώς.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μακάρι όλοι μας να είχαμε ένα τέτοιο φίλο που να λέει μόνο αλήθειες!!

D7t9Gq4WsAAT1gU.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο τουριστοπαππούς που παρίστανε τον προπονητή για μερικούς μήνες στην Ελλάδα δίνει συνεντεύξεις. Αφού μας έκανε μια λίστα με τα αγαπημένα μέρη όπου έκανε τουρισμό στην Ευρωλίγκα :

η παρουσία του στην Ευρώπη για χάρη του Παναθηναϊκού. Ποιο το αγαπημένο του μέρος σε μία διετία γεμάτη ταξίδια ανά την ήπειρο;

“Πίστεψέ η όχι, η Μόσχα ήταν ωραία. Προφανώς το Μιλάνο περνά δύσκολες στιγμές αυτή την εποχή, αλλά ήταν εκπληκτικό. Δεν τρελάθηκα με την Κωνσταντινούπολη γιατί είναι δύσκολες οι μετακινήσεις. Νομίζω τα Κανάρια Νησιά στην Ισπανία ήταν υπέροχα. Η Ελλάδα είναι πιθανότατα το αγαπημένο μου μέρος. Τα νησιά, ο κόσμος, όλοι μιλούν αγγλικά.


ισχυρίζεται ότι έμαθε και μπάσκετ στην εμπειρία του, έστω και στα γεράματα:
Δεν ήταν μόνο τα ταξίδια κι οι εμπειρίες, αλλά και πόσο μπάσκετ έμαθα στην ηλικία μου

Βασικά δηλαδή για ταξίδια κι εμπειρίες ήρθε, πράγμα που είχε φανεί από εκείνη την απίστευτη δήλωση ότι έρχεται "για να γνωρίσει νέα μέρη" και μετά έβγαινε στις συνεντεύξεις Τύπου και σχολίαζε τη γραβιέρα, τη γοτθική αρχιτεκτονική και το Κρεμλίνο.

Αλλά το καλύτερο είναι ότι έστω στα γεράματα έμαθε ότι υπάρχει κι ένα μπάσκετ που λέγεται σκεπ΄τομενο, οι επιθέσεις είναι εστιασμένες και προσχεδιασμένες, υπάρχει κίνηση χωρίς τη μπάλα και ψάχνουμε τα ματς απ. Φοβερή ανακάλυψη, θα το εφαρμόσει και στο σχολικό πρωτάθλημα με την υπερδύναμη Αϊόνα Κόλετζ, γουάου:
Η Ευρωλίγκα με βοήθησε να αναπτύξω μία τελείως διαφορετική φιλοσοφία στην επίθεση. Ήταν μία σπουδαία διδακτική εμπειρία. Νομίζω είναι το καλύτερο στυλ που υπάρχει στο μπάσκετ ως προς επίθεση. Τα στάνταρ στην άμυνα δεν είναι υψηλά σαν τα δικά μας” είπε μεταξύ άλλων και πρόσθεσε: “Πάσες, κοψίματα… Παίζουν με την κατοχή στα 24″, αλλά δίνουν 5-6 πάσες σε διάστημα 7″-8″ για να δημιουργήσουν κίνηση και καλές προϋποθέσεις για σουτ. Μπορεί η κατοχή να καταλήξει σε pick and roll όπως και σε εμάς, αλλά θα δημιουργήσουν όλη αυτή την κίνηση γιατί οι κανονισμοί στην άμυνα είναι ακριβώς όπως στο κολέγιο. Δε μπορούν να κάτσουν 3″ στη ρακέτα”.
Θέλοντας και μη πλέον “στο Αϊόνα θα παίζουμε επίθεση όπως στην Ευρωλίγκα και full-court άμυνα”.

Δεν μπορώ άλλο. Ακόμη και για τα πολύ χαμηλά στάνταρ του Τράκη το ότι έφερε έναν τουρίστα για προπονητή είναι στα lowlights του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μακάρι όλοι μας να είχαμε ένα τέτοιο φίλο που να λέει μόνο αλήθειες!!

View attachment 302231
Προτείνω να τον βγάλουμε κι αυτόν σε κούπες να τις πουλάμε στη μπουτίκ. Μιλάμε για άνθρωπο που φτύνει δημοσίως διαιτητές, κλωστάει τη φυσούνα όταν βγαίνουν οι αντίπαλοι, απειλεί τους παίκτες της ίδιας του της ομάδας στο τουίτερ και φυσικά υποστηρίζει ό,τι μπούρδα κατεβάσει ο πρόεδρας σε κατάσταση "ευθυμίας".
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Πάλι το προσωποποιείς. Η Ευρωλίγκα έχει ένα manual το οποίο τηρείται μέχρι κεραίας, εκτός κι αν ομόφωνα συμφωνήσουν παρέκκλιση. Το manual λέει ότι από την ώρα που υπάρχει τρόπος να πάει η ομάδα να παίξει στο γήπεδο της άλλης, είναι υποχρεωμένη. Ο Ολυμπιακός ζήτησε να μην πάει επειδή δεν υπήρχαν πια απευθείας πτήσεις για το Μιλάνο, του ξεκαθάρισαν ότι το καταστικό δεν προβλέπει πουθενά ότι η μη ύπαρξη απευθείας πτήσης συνεπάγεται δικαίωμα μη παράστασης και μέχρι να μαζευτούν όλοι να αποφασίσουν ομόφωνα, πέρασε μιάμιση μέρα. Ο Μπερτομέου σύμφωνα με τα δημοσιεύματα σκίστηκε να τους μαζέψει όλους, αλλά δύο ομάδες απουσίαζαν. Στα ελληνικά ΜΜΕ βέβαια φταίει ο δράκουλας Μπερτομέου, εν πολλοίς λόγω των υστεριών δημοσιογράφων -τρακόπαιδα από την εποχή του "δημοψηφίσματος" και των προστίμων στον Τράκη που πήγαινε σε ματς ενώ του είχε απαγορευθεί.
Δεν μπορω να συμφωνησω. Και αυτο για πολλους λογους. Ενδεικτικα, τιμωριες ομαδων με ιδια παραπτωματα ανα αγωνιστικη, και καθε φορα μπορει να επιβαλλει και διαφορετικα προστιμα. Αλλες φορες πιο σκληρα και αλλες πιο μαλακα για τα ΙΔΙΑ ομως παραπτωματα.

Καταστατικο δεν υπαρχει για τη καθε κατηγορια παραβασης;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μπορω να συμφωνησω. Και αυτο για πολλους λογους. Ενδεικτικα, τιμωριες ομαδων με ιδια παραπτωματα ανα αγωνιστικη, και καθε φορα μπορει να επιβαλλει και διαφορετικα προστιμα. Αλλες φορες πιο σκληρα και αλλες πιο μαλακα για τα ΙΔΙΑ ομως παραπτωματα.

Καταστατικο δεν υπαρχει για τη καθε κατηγορια παραβασης;;
Ασφαλώς και υπάρχει, αλλά αναφέρει ότι οι υπότροπες ομάδες και τα υπότροπα πρόσωπα τιμωρούνται αυξητικά.

Πες ένα παράδειγμα όπου με ίδια παραπτώματα υπήρξε διαφορετική αντιμετώπιση. Παρεμπιπτόντως για τις τιμωρίες αποφασίζει ο αθλητικός δικαστής της Ευρωλίγκας κι όχι ο Μπερτομέου.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ασφαλώς και υπάρχει, αλλά αναφέρει ότι οι υπότροπες ομάδες και τα υπότροπα πρόσωπα τιμωρούνται αυξητικά.

Πες ένα παράδειγμα όπου με ίδια παραπτώματα υπήρξε διαφορετική αντιμετώπιση. Παρεμπιπτόντως για τις τιμωρίες αποφασίζει ο αθλητικός δικαστής της Ευρωλίγκας κι όχι ο Μπερτομέου.
Δεν μιλαω για υποτροπες ομαδες. Σε αυτο ειναι λογικο να πηγαινει αυξητικα και καλως για εμενα.

Παραπανω μου ειπες να μην το προσωποποιω.... Δεν εχει να κανει με το ποιος αποφασιζει... Εγω απανταω για το καταστατικο που ανεφερες....
Περιπτωσεις πολλες αλλα θελει ψαξιμο τωρα και δεν εχω το χρονο να το κανω, θα προσπαθησω ομως να το κοιταξω σε δευτερο χρονο.

Παρεπιπτοντως, αυτο που ξεκινησε με τις ανακοινωσεις που 1-2 μερες μετα απο καθε αγωνα εβγαζε ανακοινωση η Ευρωλιγκα οτι αδικιθηκε η χ ομαδα πως το κρινεις;;
Αρχικα γιατι ξεκινησε απο τη μεση της χρονιας και οχι απο την αρχη και κατα δευτερον, γιατι στεκονταν απλα σε μια ανακοινωση (ανευ ουσιας για μενα) και οχι σε καποια επιβολη τιμωριας ή (αναλογα με τη σημαντικοτητα του αγωνα) και σε αφαιρεση του εκαστοτε δαιτητη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μιλαω για υποτροπες ομαδες. Σε αυτο ειναι λογικο να πηγαινει αυξητικα και καλως για εμενα.
Αν κατάλαβα καλά η διαμαρτυρία είναι για τον αποκλεισμό έδρας που είχαμε φέτος, αν θυμάμαι καλά στο ματς με τη Φενέρ. Τα μέσα του κυρίου Δημήτρη έγραφαν ότι τιμωρηθήκαμε λόγω πυρσών κι ενός μπουκαλιού και έκαναν αντιπαράθεση με άλλες ομάδες που για τα ίδια είχαν πληρώσει απλώς πρόστιμο. Ωστόσο, όταν δημοσιεύτηκε το σκεπτικό της απόφασης, έγινε ξεκάθαρο πως για τα συγκεκριμένα πληρώσαμε πρόστιμο, ενώ ο λόγος που τιμωρηθήκαμε ήταν η φραστική και σωματική βία του κυρίου Δημήτρη απέναντι στην υπεύθυνη ασφαλείας της Ευρωλίγκας, την οποία απώθησε και της ευχήθηκε να πάει να γονιμοποιηθεί.
Παραπανω μου ειπες να μην το προσωποποιω.... Δεν εχει να κανει με το ποιος αποφασιζει... Εγω απανταω για το καταστατικο που ανεφερες....
και καθε φορα μπορει να επιβαλλει και διαφορετικα προστιμα.
Νόμιζα πως το υπικείμενο της πρότασής σου ήταν ο Μπερτομέου, κατάλαβα λάθος.


Παρεπιπτοντως, αυτο που ξεκινησε με τις ανακοινωσεις που 1-2 μερες μετα απο καθε αγωνα εβγαζε ανακοινωση η Ευρωλιγκα οτι αδικιθηκε η χ ομαδα πως το κρινεις;;
Σωστό. Είναι έστω ηθική δικαίωση για την ομάδα που αδικήθηκε αντί να κάνουμε το κουνέλι και -κυρίως- επανάληψη των κανονισμών. Το λάθος θα ήταν να μη σχολιάζεται. Συζητήθηκε φέτος και αποφασίστηκε να γίνεται έτσι, αν θυμάμαι καλά από πέρυσι.
Αρχικα γιατι ξεκινησε απο τη μεση της χρονιας και οχι απο την αρχη
Νομίζω ότι ξεκίνησε από πέρυσι, αλλά τέλος πάντων ξεκίνησε όταν το αποφάσισε η ολομέλεια της Ευρωλίγκας. Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "έτσι αποφάσισαν οι ομάδες".

και κατα δευτερον, γιατι στεκονταν απλα σε μια ανακοινωση (ανευ ουσιας για μενα) και οχι σε καποια επιβολη τιμωριας ή (αναλογα με τη σημαντικοτητα του αγωνα) και σε αφαιρεση του εκαστοτε δαιτητη;
Απ' όσο ξέρω γίνεται αξιολόγηση διαιτητών και στη βαθμολογία τους υπάρχει και επιβαρυντικός βαθμός για λάθη σε κρίσιμα σημεία ή προφανή λάθη. Θυμάμαι ας πούμε "βουτιά" στην αξιολόγηση της γερμανίδας διαιτητού σε ματς με σοβαρά λάθη εις βάρος της Χίμκι. Τώρα τις τιμωρίες των διαιτητών δεν τις παρακολουθώ και τακτικά για να είμαι ειλικρινής. Η αίσθησή μου πάντως είναι ότι σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λιγκα έχω δει, η Ευρωλίγκα έχει το υψηλότερο επίπεδο διαιτησίας. Βλέπεις κάτι 5-6 βήματα στο ΝΒΑ και γελάς, για τις δε διοργανώσεις της ΦΙΜΠΑ τα λένε μόνες τους οι ομαδες τους.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αν κατάλαβα καλά η διαμαρτυρία είναι για τον αποκλεισμό έδρας που είχαμε φέτος, αν θυμάμαι καλά στο ματς με τη Φενέρ.
Οχι δεν μιλαω μονο για Παναθηναϊκο. Γι αυτο σου ειπα οτι ειναι αρκετες περιπτωσεις κατ’εμε και θελουν ψαξιμο. Αλλα θα προσπαθησω να βρω χρονο σε δευτερο χρονο
Σωστό. Είναι έστω ηθική δικαίωση για την ομάδα που αδικήθηκε
Προσωπικη αποψη και θελοντας να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται το να βγαλεις μια ανακοινωση εκ των υστερων δεν αλλαζει και πολλα. Η ηθικη ικανοποιηση που αναφερεις ειναι για το φαινεσθε... Πρακτικα δεν βοηθαει πουθενα. Βγαινουν για να βγαινουν... Ασε που οι ανακοινωσεις ειναι επιλεκτικες.
Νομίζω ότι ξεκίνησε από πέρυσι
Νομιζω ξεκινησε απο φετος, στα μεσα της χρονιας. Δεν ορκιζομαι βεβαια κιολας.
Απ' όσο ξέρω γίνεται αξιολόγηση διαιτητών και στη βαθμολογία τους υπάρχει και επιβαρυντικός βαθμός για λάθη σε κρίσιμα σημεία ή προφανή λάθη
Αυτο δεν το ηξερα να σου πω την αληθεια. Εγω απλα εβλεπα οτι σε καθε αγωνιστικη σφυριζουν οι ιδιοι και οι ιδιοι.
Βλέπεις κάτι 5-6 βήματα στο ΝΒΑ και γελάς
Συμφωνω για τα γελια αλλα τοσα χρονια ειναι ετσι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνω για τα γελια αλλα τοσα χρονια ειναι ετσι...
Ισχύει. Αλλά το ερώτημα παραμένει. Σε ποια λίγκα έχουμε καλύτερες διαιτησίες από την Ευρωλίγκα; Είχαμε Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ τις προάλλες με πολλές επαφές, ματς στον πόντο και η διαιτησία πέρασε απαρατήρητη. Σε γενικές γραμμές κάνουν καλή δουλειά. Ναι, έχουν και κακές ημέρες, και λίγες πολύ κακές, θυμάμαι ένα ματς απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που η Χίμκι του Μπαρτζώκα το έχασε... από λάθος κόρνα της γραμματείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom