Basketball

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Είχα βαρεθεί τις τελευταίες ημέρες να ακούω από ΌΛΟΥΣ τους μη Ολυμπιακούς ότι αυτή την φορά δεν έχουμε καμία ελπίδα και ότι οι Ρώσοι θα είναι υποψιασμενοι. Ουτε ενας δεν μας εδινε ελπιδες. Προσπαθούσα να τους πιέσω ότι αυτή η ομάδα δεν θα παραδόθει εύκολα αλλά αυτοί επέμεναν ότι θα χάσουμε πολύ εύκολα.

Yorgo νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος στην ανάλυση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε μόνο από τύχη στο παιχνίδ, έχασε και κάποια εύκολα σουτ, άλλαξε αμυντική τακτική, έψαξε και το inside game αλλά οι γκρι δεν του σφυριξαν κάποια φάουλ, έπαιξε και το χαρτί του Παπάπετρου που είχα προβλέψει.

Τώρα για αύριο θα χρειαστεί να είμαστε το ίδιο καλοί σε ριμπαουντ και αμυνα αλλά και πολύ καλύτεροι στην επίθεση γιατί είναι αδύνατον να κρατήσουμε την Ρεαλ στους 70 ποντους . Θα χρειαστούμε πόντους μέσα στην ρακέτα.
Αν στα τελευταια λεπτά είμαστε κοντά όλα γίνονται.

Για μένα αυτή η ομάδα έχει γράψει την δικια της ιστορία στο μπάσκετ, είναι ένας μικρός μύθος, αν πάρει το Ευρωπαϊκό και μέσα στην Μαδρίτη θα είναι Ο ΜΎΘΟΣ.

Αλλά όπως τραγουδάμε: θα γίνουμε καλά θα βάλουμε μυαλό όταν πάρουμε το ευρωπαϊκό και αν δεν γίνει αυτό. ......
Αθλητική περηφάνια για την πιο υγιή και μαγκικη ομάδα που έχω δει με τα μάτια μου.
Αυτή η ομάδα αξίζει μόνο το χειροκρότημα όλων των υγιών φιλάθλων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για εμένα πάντως ήδη είναι ένας άθλος εδώ που έχει φτάσει ο Ολυμπιακός και η νίκη του επί της Τσσκα ακόμα σημαντικότερη και δύσκολη σε σχέση με τις προηγούμενες, αν σκεφτούμε τι ομάδα είχε φέτος η τσσκα και πόσο ομάδα ήταν φέτος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Βάζοντας και την πρόκριση εναντίον της Μπατσα με σπάσιμο έδρας τότε δεν χωράει αμφιβολία.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
"Από μια άποψη, τα θαύματα του Ολυμπιακού έχουν πάψει να είναι θαύματα. Η μία εκδοχή λέει πως για να θεωρηθεί κάτι ως θαύμα θα πρέπει να είναι ανεξήγητο από τους νόμους της φύσης και να αποδίδεται σε κάποια θεϊκή παρέμβαση. Στην περίπτωση του Ολυμπιακού όντως συμβαίνει κάτι ανεξήγητο και η θεϊκή παρέμβαση είναι αυτή του Σπανούλη. Όμως στην πραγματικότητα, αυτό που κάνει ο Ολυμπιακός είναι να διδάσκει το πως παίζεται το μπάσκετ. Αυτό που προέρχεται από το σώμα και το μυαλό. Που κάνει τους αντιπάλους να φαίνονται χειρότεροι από αυτό που είναι.
Μόνο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κερδίσει αυτή τη φανταστική ΤΣΣΚΑ, την καλύτερη ομάδα από τις τέσσερις του Final Four. Το είχε ξανακάνει το 2012 στην Κωνσταντινούπολη όταν γύρισε το παιχνίδι από το -19, το έκανε πάλι ένα χρόνο μετά στα ημιτελικά. Την τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα χρόνια που το έκανε, φαίνεται πλέον ξεκάθαρα πως αυτή η ομάδα μετατρέπει το πνεύμα της επιβίωσης σε πνεύμα πρωταθλητή καλύτερα από κάθε άλλη. Ίσως καλύτερα από κάθε ομάδα στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ".

Τάδε έφη δημοσιογράφο σε άρθρο του στην Μαδριλενικη As.
Όποιος ενδιαφέρεται για τη συνέχεια του εδω
http://www.contra.gr/Soccer/Spain/P...pothewnei-spanoulh-kai-olympiako.3472737.html
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συγχαρητηρια στα παιδιά.
Πάλεψαν όσο μπορουσαν και αξιζουν μονο το χειροκροτημα μας.
Πολύ θα πουν ότι το ματς κριθηκε στ 3ο δεκαλεπτο στα 3 συνεχόμενα τριποντα του Καρολ (που ηταν και υπο άμυνα)

Νομίζω όμως ότι το κομβικο σημειο ηταν το β' δεκαλεπτο που δεν ανταποκριθηκα στην καλή αμυντικη πενταδα της Ρεαλ με Νοτσιονι και Ματσιούλις, έχασα ενα σωρό βολες και το κυριωτερο έχασα το προβαδισμα και την ευκαιρία να χαλάσω το μυαλό της Ρεαλ και να την αναγκάσω να παίξει το αγαπημενο της τουρλουμπουκι.

Με τον Πρίντεζη τόσο κουρασμένο (παίζει μήνες επί 3ο και λεπτα και σημερα ηταν ολοφανερα χωρίς δυναμεις και καθαρό μυαλό), τον Σπανουλη σε ρηχα νερα, μεγάλη διαφορα στα ριμπαουντ, τραγικό στις βολές και πάλι καλά πήγα, χαρις στην άμυνα.
Αλλα οπως ειχα προβλεψει μονο με αμυνα σημερα δεν γινοταν.

Αλλά είπαμε respect σε αυτή την ομάδα:clap::clap::clap:
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
δεν ανταποκριθηκα στην καλή αμυντικη πενταδα της Ρεαλ με Νοτσιονι και Ματσιούλις, έχασα ενα σωρό βολες και το κυριωτερο έχασα το προβαδισμα και την ευκαιρία να χαλάσω το μυαλό της Ρεαλ και να την αναγκάσω να παίξει το αγαπημενο της τουρλουμπουκι.
Τελικά dik-7, ήσουν ο ...μοιραίος παίκτης...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προφανώς εννοω η ομάδα μου.
Σε ευχαριστω πάντως για την παρατηρηση.
Θα μπω στους Προεδρους να μην μου ανανεωσουν το συμβολαιο:bleh:
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Δεν νομίζω πως στο χτεσινό ματς μπορούμε να μιλάμε ουτε για κούραση ούτε για παιχνίδια μυαλού...

Η Ρεαλ το ίδιο τουρλουμπούκι έπαιξε όπως όλη τη χρονιά...Τρίποντα και άγιος ο Θεος και αν μπούν μπήκαν...

Το ματσάκι χάθηκε -γιατι κατα την ταπεινή μου άποψη ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει πολλές ελπίδες για νίκη και παρέδωσε πνεύμα στο τέλος- σε πέντε παράγοντες

α) Φυσικά το κομβικό σημείο που το μομέντουμ έχει γυρίσει και ο Κάρολ βάζει απανωτά τρίποντα. Εκεί μαλλον η Ρεάλ πήρε την ψυχολογία που χρειαζόταν όταν έσφιγγαν τα γάλατα και είδε στο πρόσωπο του Αμερικανού αυτός που θα την κουβαλήσει όταν τα χέρια όλων των υπολοίπων έτρεμαν.

β) Κακός έλεγχος των ριμπάουντ.Κατι το οποίο κατάφερε με πιο ψηλή και ικανή ομάδα (τσσκα) δύο μέρες πριν.

γ) Άτολμος εως αρνητικός ηγέτης στον τελικό.Ποτε δεν κατάλαβα για ποιό λόγο ενω πέρναγε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Σπανούλης στο τέλος έσπαγε τη μπάλα με παράλληλες αμφίβολες-κάποιες φορές- πάσες και δεν προσπάθούσε να τελειώσει τη φάση έστω και με κοντινά σουτ.Δεν είμαι σίγουρος εαν ήταν στην καλύτερη κατάσταση από θέμα υγείας αφου κάποια στιγμή τον είδα να χωλαίνει αλλα ήταν παράγοντας που δεν βοήθησε στο ματς ακομή και με την κακή του άμυνα.

δ) Με τον Αγιόν από τα πρώτα 5' με δύο φάουλ , με το Μπουρούση -ο Θεος να τον κάνει πλέον παίκτη- στο παρκέ και μοναδική εναλλακτική τον Σλότερ που είναι επιρρεπής στα φάουλ , ο Bullet aka Σφαιρόπουλος δεν διάβασε το ματς με το να περάσει περισσότερο τη μπάλα στο ζωγραφιστό όταν ειδικά φάνηκε οτι ο Χάντερ μπορεί να του δώσει αυτό που χρειαζόταν. Φθορά , κούραση των αντιπάλων και ξερίζωμα της καρδιάς της Ρεαλ μέσα από τη ρακέτα. Για τη χρησιμοποίηση του Πέτγουει ποτέ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο μπήκε , όταν στο τέλος ειδικά έβλεπα στον πάγκο τον Λοτζέσκι που τράβαγε το σκορ όποτε χρειαζόταν.

ε) Βολές,βολές,βολές...Χωρις περαιτέρω λέξεις...

Προσωπικά εαν δεν υπήρχε η υπέρβαση απέναντι στην Τσσκα και το κρεσέντο του Σπανούλη , αυτο το F4 θεωρώ πως ήταν από τα πιο αδιάφορα και γρήγορα θα ξεχαστεί , τουλάχιστον στην δική μου συνείδηση...

Δεν είδα τίποτε νέο,καινοτόμο,ιδιαίτερο ούτε από τακτικής άποψης ούτε από παίκτες...
Είδα πολύ ξύλο και νεύρα από κάποιες ομάδες,κόμπλεξ και αδυναμία διαχείρισης δύσκολων καταστάσεων, τρίποντα..τρίποντα..τρίποντα...

Όποιος ρίξει μια ματιά στην μακρά λίστα των MVP των F4 και παρατηρήσει ποιοί το σήκωναν από το πχ. 1988 και μετά θα αντιληφθεί οτι όταν αποχωρήσουν οι Navaro-Bill-ΔΔ φεύγει μια φουρνιά τεράστιων παικτών... Ποιοί Ραις και Κάρολ μωρέ...

Υγ1. Μεγάλο Ρισπέκτ στον Βασίλη...Έχει μεγάλες "μπάλες" και παροτι είμαι Παναθηναικός και με έχει "πληγώσει-πονέσει" οφείλω μια μεγάλη υπόκλιση στο ταλέντο του
Υγ2. Ρε κοπελιά...Ναι σε εσένα την soon to be wife του Ρούντι...Δεν σε ενημέρωσαν οτι "¨Πολύ κωλόπαιδο ο Ρούντι..."Ρε τον άτιμο τι "χτύπησε"...
Υγ3. Κε Βατούτιν αφού μονο όταν έχεις Έλληνα γκαρντ μπορείς γιατι πετάς τζάμπα χρήμα? Πολλά γατιά μαζεύτηκαν στη Μόσχα και προμηνύεται ξεσκαρτάρισμα...

Απορία - κουίζ μπασκετόφιλου : Πόσα χρώματα άλλαξε ο Ζοτς κατα την διάρκεια αυτού του F4?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Η Ρεάλ το σήκωσε γιατί έπαιζε στην έδρα της
Δεν γινόταν να το χάσει και τώρα
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Θα διαφωνήσω ότι η Ρεαλ έπαιξε το ίδιο τουρλούμπουκι. Στο πρώτο δεκάλεπτο έψαξε και έπαιξε όλα τα μις ματσ . Στο 2ο γύρισε την κατάσταση με την καλή της αμυντική πεντάδα (Νότσιονι και Ματσιουλις καταλυτικοι) οπως ακριβως έκανε και με Φενερ. Βέβαια σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν καθοριστικη η αστοχία μας στις βολές.
Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε πολλά τρίποντα αλλά τα έψαξε πιο ορθολογικά και όχι στα πρώτα 8 δευτερα που συνηθίζει.
Για κούραση μίλησα μόνο για τον Πριντεζη ο οποίος πέραν του ότι το δήλωσε μετά τον ημιτελικό φάνηκε ξεκάθαρα σε 2 φάσεις στο β ημίχρονο που είναι κάτω από το καλάθι και δεν τελειώνει τις φάσεις αλλα βγάζει πάσα έξω.
Όσον αφορά το συγχρονο μπάσκετ καλώς ή κακώς στο 90% των παιχνιδιών το τρίποντο παίζει καθοριστικό ρόλο.

Ευρωλιγκα του χρόνου πια και θα δούμε αν έχουμε την ευκαιρία να ξαναζήσούμε την αγωνία ενός τελικού.
Η ομάδα μου πάντως για να είναι ανταγωνιστικη θέλει τουλάχιστον 2 -3 καλύτερους ξένους (και φυσικά μιλάω στα πλαίσια του μπάτζετ μας).
Mε τους ξένους που είχαμε φέτος πιστεύω ότι η πορεία μας ήταν μεγαλύτερη υπέρβαση από την Πόλη και το Λονδίνο.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Θα διαφωνήσω ότι η Ρεαλ έπαιξε το ίδιο τουρλούμπουκι. Στο πρώτο δεκάλεπτο έψαξε και έπαιξε όλα τα μις ματσ . Στο 2ο γύρισε την κατάσταση με την καλή της αμυντική πεντάδα (Νότσιονι και Ματσιουλις καταλυτικοι) οπως ακριβως έκανε και με Φενερ. Βέβαια σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν καθοριστικη η αστοχία μας στις βολές.
Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε πολλά τρίποντα αλλά τα έψαξε πιο ορθολογικά και όχι στα πρώτα 8 δευτερα που συνηθίζει.
Για κούραση μίλησα μόνο για τον Πριντεζη ο οποίος πέραν του ότι το δήλωσε μετά τον ημιτελικό φάνηκε ξεκάθαρα σε 2 φάσεις στο β ημίχρονο που είναι κάτω από το καλάθι και δεν τελειώνει τις φάσεις αλλα βγάζει πάσα έξω.
Όσον αφορά το συγχρονο μπάσκετ καλώς ή κακώς στο 90% των παιχνιδιών το τρίποντο παίζει καθοριστικό ρόλο.

Ευρωλιγκα του χρόνου πια και θα δούμε αν έχουμε την ευκαιρία να ξαναζήσούμε την αγωνία ενός τελικού.
Η ομάδα μου πάντως για να είναι ανταγωνιστικη θέλει τουλάχιστον 2 -3 καλύτερους ξένους (και φυσικά μιλάω στα πλαίσια του μπάτζετ μας).
Mε τους ξένους που είχαμε φέτος πιστεύω ότι η πορεία μας ήταν μεγαλύτερη υπέρβαση από την Πόλη και το Λονδίνο.
Έχεις απόλυτο δίκιο με τα μις ματς...Τα έψαχνε συνέχεια και τις περισσότερες φορές τα διάβαζε και σωστά...Είδα όμως και πολλές περιπτώσεις που ενω υπήρχε το μις ματς πχ Νοτσιόνι-Σπαν ο Νοτσιόνι έδινε είτε έξω πάλι τη μπάλα είτε βόλει πασούλες εντός ρακέτας με αποτέλεσμα να γίνονται διεκδικίσιμές και να κλέβονται από τους παίκτες του Ολυμπιακού.Στο σημείο όμως αυτό που το παιχνίδι ήταν στο μισό γήπεδο και οχι τουρλουμπούκι η Ρεαλ δεν είχε ρυθμό και δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Ορθολογικά δεν ήταν όλα τα τρίποντα...Μανι μανι εαν βάλω κατω κάποια...Από το πρώτο του Λιούλ που ηταν στο τέλος του χρόνου , τα δύο του Ματσιούλις που το ένα ήταν και από το σπίτι του μεχρι τον Κάρολ που τα έψαχνε μανιωδώς με συνεχείς προσποιήσεις ειδικά -νομίζω το δεύτερο μετα απο δικό του χαμένο τρίποντο- που μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Αγιόν και ανανέωση χρόνου στα 3'' ξαναβαράει τρίποντο δεν τα λές ορθολογικά ή μερος του play που βγήκε στο παρκέ...Πάντως καποια άλλα όντως βγήκαν όπως είχαν σχεδιαστεί και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Άλλα μπήκαν άλλα οχι.

Όταν ο παίχτης δεν έχει κουράγια τοτε ούτε το μυαλό βοηθά και είναι αρνητικός παράγοντας και στα δύο μέρη του παρκέ και κάνει λάθη και φάουλ. Ο Πρίντεζης είχε συνολικά σε όλο τον αγώνα 1 λάθος και 1 φάουλ.Εαν είναι να το δεχτώ τοτε ισχύει η άποψή μου οτι ο κόουτς δεν είδε σωστά το ματς καθώς άφησε στο παρκέ 31' τον Σπαν και 26' τον Πριντ.

Ακόμη και εαν δεχτώ το οτι ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή του σκορ όταν μέσα ήταν ο Νοτσιόνι με τον Μασιούλις που θεωρούνται καλοί αμυντικοί (πάνω σε Λοτζέσκι-Πρίντεζη υποθέτω...) δεν κατανοώ για ποιό λόγο ο αρχηγός δεν έπαιξε σωστά το pnr και δεν εκμεταλεύτηκαν το άδειασμα της ρακέτας με Λοτζέσκι-Πρίντ έξω και απομόνωση του Χάντερ ή Ντάνστον με Αγιόν οι οποίοι και με φάουλ θα τον έβγαζαν οφ και δεν έχουν και τα ίδια σωματικά προσόντα.Δεν μπορώ να το δεχτώ ειδικά δε από την πιο σκληροτράχηλη αμυντικά ομάδα και πιο refuse to lose την τελευταία τριετία τουλάχιστον.

Όντως το τρίποντο είναι βασικό κομμάτι του σύγχρονου μπάσκετ , όμως μονο με τρίποντα δεν κέρδισε κανείς.Σημειωτέον όμως είναι ένα κομμάτι και πρεπει οταν το ματς στραβώνει να έχεις εναλλακτικές.Παρατηρώ την ομάδα μου φέτος που τα έχει πάρει σχοινί-κορδόνι και ζεί και αναπνέει με αυτά και έχει πιάσει πάτο...

ΥΓ1 Ο Τεόντοσιτς καλο είναι να παει ΝΒΑ. Με το μυαλό και το ταλέντο του ίσως εκεί τα καταφέρει καλύτερα.
ΥΓ2 Επειδή έχουμε και ΝΒΑ δεν βλέπω ο Μούσιας να μπορέσει φέτος να μας αποκλείσει...Στεφ φέρε την κούπα σπίτι της...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgo νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος στην ανάλυση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε μόνο από τύχη στο παιχνίδ, έχασε και κάποια εύκολα σουτ, άλλαξε αμυντική τακτική, έψαξε και το inside game αλλά οι γκρι δεν του σφυριξαν κάποια φάουλ, έπαιξε και το χαρτί του Παπάπετρου που είχα προβλέψει.
Δεν είπα ότι έμεινε μόνο από τύχη. Βασικά έμεινε από την άμυνά του, που ήταν κα-τα-πλη-κτι-κη για 7 δεκάλεπτα σε όλο το Φ4. Από κει και πέρα έβαλε πάρα πολύ δύσκολα καλάθια και ναι, σε πολλές 50-50 φάσεις πήρε καραμπόλες, αναπηδήσεις, είχαν περισσότερο πάθος οι παίκτες του. Για τους γκρι νομίζω είχαμε πάρα πολύ καλές διαιτησίες και στα 4 ματς, με ανούσια λάθη, παρά τις αηδίες του Βαγγέλα. Ειδικά στον τελικό έβγαλαν πολύ δύσκολες φάσεις οι διαιτητές και σφύριξαν ισορροπημένα, δε φοβήθηκαν να χρεώσουν (ορθώς) τον Αγιόν με το καλημέρα, άφησαν το σκληρό παιχνίδι, αλλά δίκαια.

Η Ρεαλ το ίδιο τουρλουμπούκι έπαιξε όπως όλη τη χρονιά...Τρίποντα και άγιος ο Θεος και αν μπούν μπήκαν...
Ε, διαφωνώ. ΚΑταρχήν είχε πολυ΄καλή άμυνα. Χωρίς να έχει παίκτη τύπου Ουιμς ή Κιριλένκο, έβαλε τον Κάρολ που ήταν Ο πρωταγωιστής του αγώνα, πάνω στον Σπανούλη, παίζοντας πολύ σωστά τις αλλαγές κι εκμεταλλευόμενοι την καθυστέρηση του Σπανούλη με τη μπάλα στα χέρια, μην τρώγοντας εκτός από μια φορά την προπσποίηση από τα αριστερά, που είναι μπλόφα (δεν πάει σχεδόν ποτέ από κει), πράγμα που είχε τελειοποιήσει ο Πεδουλάκης, που έπαιζε ακόμη και με τον πιο ώμο του γίνεται το κάθε σκριν. Και στην επίθεση έπαιζε τα μις ματς κι όταν ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι με την Μπαρτσελόνα (έκλεισε διαδρόμους κι άφησε τα τρίποντα, ειδικά από τα πλάγια) τον τιμώρησε διότι όντως έχει τρομερούς σουτέρ. Ναι, σε πολλές επιθέσεις οι της Ρεάλ βάζουν το ατομικό ταλέντο πάνω από το σύστημα, ειδικά ο Ρούντι κάνει πολλές αηδίες. Αλλά ο Κάρολ μπαίνει για να σουτάρει και τρέχουν όλοι γι' αυτόν (τετραπλό σκριν ούτε για το Νίκολας δεν είχα δει), ο δε Ρίβερς κάνει αυτό που ξέρει, "γωνιάκιας" είναι. Το ότι ο Ολυμιακός έμεινε τόσο πολυ΄στο παιχνίδι με τόσο απαράδεκτο Σπανούλη και τέτοιο χάλι στις βολές, είναι κατόρθωμα κι έχει να κάνει -πάλι- με τη φανταστική του άμυνα. Πραγματικά φανταστική.

α) Φυσικά το κομβικό σημείο που το μομέντουμ έχει γυρίσει και ο Κάρολ βάζει απανωτά τρίποντα. Εκεί μαλλον η Ρεάλ πήρε την ψυχολογία που χρειαζόταν όταν έσφιγγαν τα γάλατα και είδε στο πρόσωπο του Αμερικανού αυτός που θα την κουβαλήσει όταν τα χέρια όλων των υπολοίπων έτρεμαν.
+1.

γ) Άτολμος εως αρνητικός ηγέτης στον τελικό.Ποτε δεν κατάλαβα για ποιό λόγο ενω πέρναγε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Σπανούλης στο τέλος έσπαγε τη μπάλα με παράλληλες αμφίβολες-κάποιες φορές- πάσες και δεν προσπάθούσε να τελειώσει τη φάση έστω και με κοντινά σουτ.Δεν είμαι σίγουρος εαν ήταν στην καλύτερη κατάσταση από θέμα υγείας αφου κάποια στιγμή τον είδα να χωλαίνει αλλα ήταν παράγοντας που δεν βοήθησε στο ματς ακομή και με την κακή του άμυνα.
Μάλλον πτώμα ήταν. Όντως στο δεύτερο ημίχρονο άφησε συτ που συνήθως παίρνει.


δ) Με τον Αγιόν από τα πρώτα 5' με δύο φάουλ , με το Μπουρούση -ο Θεος να τον κάνει πλέον παίκτη- στο παρκέ και μοναδική εναλλακτική τον Σλότερ που είναι επιρρεπής στα φάουλ , ο Bullet aka Σφαιρόπουλος δεν διάβασε το ματς με το να περάσει περισσότερο τη μπάλα στο ζωγραφιστό όταν ειδικά φάνηκε οτι ο Χάντερ μπορεί να του δώσει αυτό που χρειαζόταν.
Ποιος θα την περνούσε; Ο Λαφαγέτ που την είδε Τζόρνταν; Ο Σπανούλης που την κρατούσε 20'' και μετά την έδινε σα βόμβα; Δεν ήταν εύκολο να περάσει η μπάλα μέσα διότι ο Μάτζαρης δεν έχει δημιουργία, ο Σπανούλης ήταν κακός κι ο Λαφαγέτ δεν έχω καταλάβει γιατί δεν κάνει τίποτε από αυτά που έκανε εξαιρετικά στη Βαλένθια όλη τη χρονιά πέρυσι. Έκανε 2 καλές φάσεις και μετά βαράτε βιολιτζήδες.


Θα διαφωνήσω ότι η Ρεαλ έπαιξε το ίδιο τουρλούμπουκι. Στο πρώτο δεκάλεπτο έψαξε και έπαιξε όλα τα μις ματσ . Στο 2ο γύρισε την κατάσταση με την καλή της αμυντική πεντάδα (Νότσιονι και Ματσιουλις καταλυτικοι) οπως ακριβως έκανε και με Φενερ. Βέβαια σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν καθοριστικη η αστοχία μας στις βολές.
Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε πολλά τρίποντα αλλά τα έψαξε πιο ορθολογικά και όχι στα πρώτα 8 δευτερα που συνηθίζει.
Συμφωνώ. Από τον ημιτελικό ήδη η τριάδα Αγιόν, Ματσιούλις, Νοτσιόνι έδειξε το δρόμο: καλές οι δαντέλες, αλλά θέλει (και) ξύλο.

ΥΓ2 Επειδή έχουμε και ΝΒΑ δεν βλέπω ο Μούσιας να μπορέσει φέτος να μας αποκλείσει...Στεφ φέρε την κούπα σπίτι της...
Ούτε εγώ τον βλέπω το Μούσια και βασικά δε βλέπω το Χάουαρντ. Λογικά το Χιούστον θα "αδειάσει".

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η φετινή Ευρωλίγκα, είχε απ' όλα. Ήθελα τελικό με τα δύο καλύτερα ρόστερ (Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ) αλλά δε μου έκαναν το χατήρι να δούμε τιτανομαχία. Για τη Φενέρ περίμενα ότι θα βούλιαζε, ήθελα Εφές εκεί, που έχει και ποιότητα και σκληράδα και ύψη, αλλά και πολλή απειρία, που της στοίχισε στο τοπ-16. Η πορεία του Ολυμπιακού εκπληκτική, δεδομένων των ποιοτικών και χρηματικών περιορισμών. Τώρα του μένει να πάρει εύκολα το πρωτάθλημα απέναντι σε ένανα "Αιώνιο" που δεν ξέρει πού βρίσκεται και πού πατάει.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Και μέσα σε όλα αυτά ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ οι Κλίπερς να αποκλειστούν από τους τελικούς, οπότε να ένα ζευγάρι που θέλω να τελειώσει τάχιστα 4-0.
Τον μούσια και την "ομάδα" του δε μπορώ να τους βλέπω καν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom