Basketball

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η Γαλλία θα το πάρει, ο τρόπος που απέκλεισε Τουρκία και Ιταλία ,δείχνει τι θα επακολουθήσει!! Για την ερώτηση που έκανες, στο ημίχρονο που οι Σλοβένοι έχαναν με 19, η ανατροπή έδινε μόλις 3.30 απόδοση .
Η Γαλλία κέρδισε γιατί οι Ιταλοί και κυρίως οι Τούρκοι αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν χάνοντας τις βολές και γενικότερα κάνοντας γκάφες. Οι Ισπανοί κόντρα στους Λιθουανούς που έπαιξαν πραγματικά καταπληκτικό μπάσκετ έδειξαν πως έχουν μέταλλο. Έτσι το βλέπω εγώ. Τώρα στην πράξη να δούμε τι θα γίνει ...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Μου κάνει εντύπωση το πως ο ελέω Αυγενάκη πρόεδρος της ΕΟΚ, παραμύθιασε τον κόσμο πως η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!
Αφού πλην Ντόρσεϊ κανείς στην ομάδα δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Πρώτα απ' όλα το σουτ.
Και ο Ντόρσεϊ στα νοκ άουτ δεν.
Ο Παπαγιάννης ο μόνος που μπορούσε να αναπεξέλθει ήταν ανέτοιμος.
Κατά τα λοιπά νομίζει ο κόσμος ότι γίνονται εκλογές στην ΕΟΚ.
Μόνο ο Αυγενάκης ψηφίζει.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!
Χωρίς να διαφωνώ επιμέρους, νομίζω πως η εθνική μόνη της δημιούργησε τις προσδοκίες για το μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, δεν είναι θέμα προσώπων.
Παικτικά τώρα σίγουρα μετά τον Γιάννη δεν υπήρχε άλλο σημείο αναφοράς, με μεγάλη απογοήτευση κατά την άποψη μου τους Σλούκα & Καλάθη. Γενικότερα δεν υπήρχε δεύτερος παίκτης να ακουμπήσει η μπάλα και όπως πολύ σωστά ανέφερες δεν υπήρχε σουτέρ.
Ήρθε και η καταστροφική αντιμετώπιση (αμυντικά) του παιχνιδιού με τη Γερμανία για την οποία φέρουν όλοι μεγάλες ευθύνες, το κυριότερο όμως είναι ότι πλην φωτεινών εξαιρέσεων δεν υπήρχε ψυχή και μπασκετικό πείσμα.
Είναι γεγονός ότι με τη πάροδο των ετών έχουμε απωλέσει το μέταλλο της μεγάλης ομάδας και φανέλας, κάτι που έχουν -μαζί με πολλά άλλα- για παράδειγμα οι Ισπανοί.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.127
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Η Ελλαδα ανεκαθεν επαιζε old school basket κατι που προσπαθησε να αλλαξει ο Ιτουδης εκμεταλλευομενος την παρουσία του Αντετοκουμπο και με την προσθήκη του Ντορσει.. Ο Ντορσει έδειξε για ακομα μια φορά οτι δεν είναι στο επίπεδο αντιστοιχων περιφερειακων παιχτων οπως ο Πονιτκα η ο Φουρνιε και πόσοι αλλοι ακομη. Τερμα ασταθής απο αγωνα σε αγώνα, η του ύψους ή του βάθους που λενε. Στο 3 επίσης ειναι θέσεις που ποναμε μια ζωη, Παπανικολαου και Παπαπετρου φιλότιμοι αλλα μεχρι εκεί.. Ο Παπαγιαννης ακομα και στα καλα του θεωρω δε χωραει σε αυτή την ομάδα λόγω της παρουσίας του Αντετοκουμπο. Δεν ειναι τυχαιο ότι οι Milwaukee χρόνια τωρα δεν παιζουν με κλασικο, βαρύ ψηλο για να εχει χωρους ο Γιάννης για τα drive. Παρολα αυτα θεωρώ ότι τα πηγαμε καλα και απλα αποκλειστηκαμε επειδή διασταυρωθηκαμε με Γερμανια. Αποτυχημένοι ειναι οι Σλοβενοι που χασαν απο Πολωνία η και οι Σέρβοι στους 16 απο Ιταλια.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μου κάνει εντύπωση το πως ο ελέω Αυγενάκη πρόεδρος της ΕΟΚ, παραμύθιασε τον κόσμο πως η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!
Αφού πλην Ντόρσεϊ κανείς στην ομάδα δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Πρώτα απ' όλα το σουτ.
Και ο Ντόρσεϊ στα νοκ άουτ δεν.
Ο Παπαγιάννης ο μόνος που μπορούσε να αναπεξέλθει ήταν ανέτοιμος.
Κατά τα λοιπά νομίζει ο κόσμος ότι γίνονται εκλογές στην ΕΟΚ.
Μόνο ο Αυγενάκης ψηφίζει.
πολυ οπαδικό το σχόλιο πως ο <<ελέω Αυγενάκη πρόεδρος της ΕΟΚ, παραμύθιασε τον κόσμο πως η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!>> Μάλλον πεθύμησες τον Βασιλακόπουλο. Για να επανέλθω ομως , κανείς δεν μας παραμύθιασε, η ομάδα μετα απο πολλά χρόνια εβγαζε ενα τρομερο κλίμα , βάλε και την παρουσια του Γιάννη, βάλε και την παρουσία 5 σταρ της euroleague και έδεσε το γλυκό..
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
χωρίς να διαφωνώ επιμέρους, νομίζω πως η εθνική μόνη της δημιούργησε τις προσδοκίες για το μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, δεν είναι θέμα προσώπων.
Παικτικά τώρα σίγουρα μετά τον Γιάννη δεν υπήρχε άλλο σημείο αναφοράς, με μεγάλη απογοήτευση κατά την άποψη μου τους Σλούκα & Καλάθη. Γενικότερα δεν υπήρχε δεύτερος παίκτης να ακουμπήσει η μπάλα και όπως πολύ σωστά ανέφερες δεν υπήρχε σουτέρ.
Ήρθε και η καταστροφική αντιμετώπιση (αμυντικά) του παιχνιδιού με τη Γερμανία για την οποία φέρουν όλοι μεγάλες ευθύνες, το κυριότερο όμως είναι ότι πλην φωτεινών εξαιρέσεων δεν υπήρχε ψυχή και μπασκετικό πείσμα.
Είναι γεγονός ότι με τη πάροδο των ετών έχουμε απωλέσει το μέταλλο της μεγάλης ομάδας και φανέλας, κάτι που έχουν -μαζί με πολλά άλλα- για παράδειγμα οι Ισπανοί.
Φίλε μου, είναι γνωστό ότι ο Γιάννης είναι πολύ μεγάλος παίκτης. Όμως δεν έχει σουτ.
Θυμάμαι στο παρελθόν τον πραγματικό Θεό. Είχαν γραφτεί βιβλία για την αντιμετώπισή του.
Θυμάμαι το σύστημα ρόμβος, στο οποίο επωφελείτο ο φίλος μου Λευτέρης και σούταρε.
Ο Θεός πάντως με κάποιο τρόπο έστελνε τη μπάλα στο καλάθι.
Ήμουνα σε τρένο κατά το έτος 1983 και διέσχιζα την Ευρώπη (interrail) και μια γιαγιά όταν κατάλαβε ότι ήμουν από Ελλάδα μου φώναξε Γκάλης. Μου είπε ότι στη Γιουγκοσλαβία έχουν γραφτεί βιβλία για την αντιμετώπιση του Νικ. Στο Βελιγράδι σταμάτησα και πήρα το βιβλίο που μου πρότεινε η γιαγιά.
Στο Παρίσι όλοι μου έλεγαν Galis (στη λήγουσα).
Ας επανέλθουμε στη σκληρή πραγματικότητα.
Με τη Γερμανία, στο τρίτο (πάντα καθοριστικό στα παιχνίδια) δεκάλεπτο είχαμε βάλει σε 8 λεπτά έναν (1) πόντο!!!
Κατά τα λοιπά θέλαμε και μετάλλιο. Για να πανηγυρίζει ο εξολοθρευτής Αυγενάκης και αυτός που τον έβαλε σ' αυτή τη θέση. Πολλές ανάποδες πήρα τις τελευταίες μέρες. Ως μπασκετικός.


Η Ελλαδα ανεκαθεν επαιζε old school basket κατι που προσπαθησε να αλλαξει ο Ιτουδης εκμεταλλευομενος την παρουσία του Αντετοκουμπο και με την προσθήκη του Ντορσει.. Ο Ντορσει έδειξε για ακομα μια φορά οτι δεν είναι στο επίπεδο αντιστοιχων περιφερειακων παιχτων οπως ο Πονιτκα η ο Φουρνιε και πόσοι αλλοι ακομη. Τερμα ασταθής απο αγωνα σε αγώνα, η του ύψους ή του βάθους που λενε. Στο 3 επίσης ειναι θέσεις που ποναμε μια ζωη, Παπανικολαου και Παπαπετρου φιλότιμοι αλλα μεχρι εκεί.. Ο Παπαγιαννης ακομα και στα καλα του θεωρω δε χωραει σε αυτή την ομάδα λόγω της παρουσίας του Αντετοκουμπο. Δεν ειναι τυχαιο ότι οι Milwaukee χρόνια τωρα δεν παιζουν με κλασικο, βαρύ ψηλο για να εχει χωρους ο Γιάννης για τα drive. Παρολα αυτα θεωρώ ότι τα πηγαμε καλα και απλα αποκλειστηκαμε επειδή διασταυρωθηκαμε με Γερμανια. Αποτυχημένοι ειναι οι Σλοβενοι που χασαν απο Πολωνία η και οι Σέρβοι στους 16 απο Ιταλια.
Φίλε μου, καλά τα γράφεις αλλά είναι δυνατόν η Ελλάδα να παίξει το σύστημα των Milwaukee χωρίς σουτέρ;
Κατά τα λοιπά δεν τα πήγαμε καλά. Όπως έγραφε και ο Παπαδογιάννης (ένας από τους λίγους σοβαρούς αναλυτές του basket) επιτυχία θα ήταν το χρυσό μετάλλιο, στα ίσα θα ήταν ένα άλλο μετάλλιο, αποτυχία θα ήταν η τέταρτη θέση.
Ο Νουρέγιεφ, μετά την ήττα από Γερμανία το έτος 2001, παραιτήθηκε πριν φτάσει στα αποδυτήρια. Και σωστά έπραξε. Πάντως από τότε είχαμε να χάσουμε από τη Γερμανία, όπου δεν γνωρίζουν το πως είναι η μπάλα του μπάσκετ.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
πολυ οπαδικό το σχόλιο πως ο <<ελέω Αυγενάκη πρόεδρος της ΕΟΚ, παραμύθιασε τον κόσμο πως η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!>> Μάλλον πεθύμησες τον Βασιλακόπουλο. Για να επανέλθω ομως , κανείς δεν μας παραμύθιασε, η ομάδα μετα απο πολλά χρόνια εβγαζε ενα τρομερο κλίμα , βάλε και την παρουσια του Γιάννη, βάλε και την παρουσία 5 σταρ της euroleague και έδεσε το γλυκό..
Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τον κόπο και να μάθεις πως έγιναν οι "εκλογές" της ΕΟΚ.
Επισημαίνω ότι ΔΕΝ είμαι οπαδός κάποιας ομάδας, πλην της ιστορικής δικής μου ομάδας, που δεν είναι ούτε ΟΣΣΦΠ, ούτε ΠΑΟ, ούτε ΑΕΚ κλπ.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τον κόπο και να μάθεις πως έγιναν οι "εκλογές" της ΕΟΚ.
Επισημαίνω ότι ΔΕΝ είμαι οπαδός κάποιας ομάδας, πλην της ιστορικής δικής μου ομάδας, που δεν είναι ούτε ΟΣΣΦΠ, ούτε ΠΑΟ, ούτε ΑΕΚ κλπ.
Από ότι ξέρω σωματεία ψήφισαν, τα οποία δεν ορίστηκαν από τον Αυγενακη ..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Για να σε βγάλω από την πλάνη, ψήφισε μόνο ο Αυγενάκης.
Για να το γράφω, το ξέρω.
Χαχαχχα συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είτε ο Φασούλας είτε ο μπροστινός του Βασιλακοπουλου θα δεχόντουσαν τέτοιο πράγμα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...Αφού πλην Ντόρσεϊ κανείς στην ομάδα δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Πρώτα απ' όλα το σουτ...
Για εξήγησε μου, ως μπασκετικός που είσαι, πως ο Γιάννης εν έτη 2022 δεν διαθέτει τα στοιχειώδη.
Ή πώς εξηγείται να κάνει τέτοια λαμπρη καριέρα στο NBA, χωρίς να έχει τα basics 🤔

Υ.Γ.: Λέρι Μπιρντ δεν είναι αλλά στο ματς με την Τσεχία αν δεν απατώμαι , με δικά του σουτ ξεαγχωθηκαμε παρόλο που είχε νομίζω 0/6. Όταν άλλοι την ίδια στιγμή αντί να σουτάρουν του επέστρεφαν την μπάλα γιατί η σπυριαρα έκανε τζιζ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom