Basketball

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
πολυ οπαδικό το σχόλιο πως ο <<ελέω Αυγενάκη πρόεδρος της ΕΟΚ, παραμύθιασε τον κόσμο πως η εθνική Ελλάδας θα έπαιρνε μετάλλιο!!!!>> Μάλλον πεθύμησες τον Βασιλακόπουλο. Για να επανέλθω ομως , κανείς δεν μας παραμύθιασε, η ομάδα μετα απο πολλά χρόνια εβγαζε ενα τρομερο κλίμα , βάλε και την παρουσια του Γιάννη, βάλε και την παρουσία 5 σταρ της euroleague και έδεσε το γλυκό..
Ποιοι 5 σταρ της Ευρωλίγκα; Για σοβαρευτείτε...5 μέτριοι παίκτες της Ευρωλίγκας που είναι έτη φωτός από το ΝΒΑ...Πόσοι ευρωπαίοι παίκτες του ΝΒΑ δεν έχουν παίξει ποτέ στην Ευρωλίγκα; Δυστυχώς Λιόλιος και μπασκετικοί δημοσιογράφοι "παραμύθιασαν" τον κόσμο για μετάλια κτλ...Η εθνική στο νοκ αόυτ με την ομάδα Τσεχία έδειξε τα γνωστά προβλήματά της , ότι παίζει άναρχο μπάσκετ παλιομοδίτικο , χωρίς playmaker kai guard της προκοπής , και με ένα Γιάννη φιλότιμο να ξεκινάει την κατεβασιά από το κέντρο και να τον περιμένουν 3 ...Όσο για τον Ντόρσει θα γίνει καλύτερος στο ΝΒΑ ...Αν ήταν ο Σατοράνσκι πιο έτοιμος ούτε την Τσεχία δε θα περνούσαμε...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μόνο με την Τσεχία τα βρήκαμε μπαστούνια; Πριν στον όμιλο, αν δεν απατώμαι, και με τους αδύνατους του ομίλου κυνηγούσαμε κάποιες φορές το σκορ.
Αναρωτιέμαι αν δεν περνάμε τετράδα στο ευρώ μπάσκετ, σε μουντό μπάσκετ η ολυμπιακό τουρνουά, που ο ανταγωνισμός γίνεται μεγαλύτερος, έχουμε καλύτερη τύχη; 🤔
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τι λέτε ρε παιδιά! Μια χαρά είναι το ρόστερ. Μια χαρά προπονητή είχαμε. Δεν μας βγήκε απλά. Η μόνη αήττητη ομάδα ήμασταν αν δεν κάνω λάθος. Παίζουν και οι άλλοι δεν παίζουμε μόνοι μας ξέρετε. Τα περισσότερα ματς στον πόντο κρίθηκαν όχι μόνο τα δικά μας, τι έπρεπε δηλαδή να κερδίζουμε κάθε ομάδα με 20 πόντους διαφορά;; Καμμία δεν το έκανε αυτό. Η Γαλλία πάει προς ολοταχώς για τελικό επειδή οι αντίπαλοι πραγματικά αυτοκτονούν στα τελευταία λεπτά, αυτή δεν έχει αδυναμίες δηλαδή; Κι όμως έφτασε ημιτελικό και ας εχει παίξει πολύ χειρότερα από την Εθνική μας. Και έχουν κάνει τα περισσότερα λάθη στο Ευρωμπάσκετ νομίζω. Τώρα όλοι βγαίνουν και το παίζουν εκ των υστέρων προφήτες. Βγήκε και ο Φασούλας και είπε ότι βγήκαν οι γνωστές αδυναμίες της Εθνικής. Προφανώς και υπήρχαν αδυναμίες, τέλειοι δεν ήμασταν και τέλειο δεν υπάρχει αλλά γιατί δεν βγήκες ρε μαλ... Φασούλα να τα πεις νωρίτερα. Ενός άλλου φίλου μου έφταιγε ο Ιτουδης, αλλουνου του φταίει το ρόστερ, αλλουνου ότι παίζουμε παλιομοδίτικο μπάσκετ, αλλουνου πως δεν έβαζε μέσα τον Κώστα τον Αντετοκούμπο, αλλουνου η Ομοσπονδία. Εντάξει το παρασκήνιο δεν το ξέρω οπότε για την Ομοσπονδία δεν έχω άποψη αλλά για τα άλλα λέω τρίχες κατσαρες. Και η Σερβία έξω είναι και η Σλοβενία έξω είναι. Τα τρία φαβορί για μετάλλιο εκτός φάιναλ φορ. Και εκεί οι δημοσιογράφοι ή η Ομοσπονδία τους παραμύθιασε; Οι στοιχηματικες που έδιναν το μικρότερο ποσοστό στην Ελλάδα και αυτές δεν ήξεραν; Και γιατί δεν μας είπατε από πριν πως θα χάσουμε από τη Γερμανία αφού το ξερατε, να βγάλουμε κανένα φράγκο; Συμβαίνουν αυτά στον αθλητισμό, δεν χρειάζεται τόση κατηφεια. Και οι ήττες στο πρόγραμμα είναι. Εμένα μου άρεσε και η εθνική και αυτό το Ευρωμπάσκετ γενικότερα. Είδαμε πολύ ωραία ματς!

Edit: Υ.γ.1 : 55 % ευστοχία στα τρίποντα είχαν συ μια απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Εντάξει, έφταιγε και η άμυνα μας αλλά 55% ούτε σε χαλαρή προπόνηση δεν μπαίνει. Βρέθηκαν στη καλύτερη τους μέρα και μεις σε πολύ κακή. Τους βγήκαν όλα τι να κάνουμε.

Υ.γ.2: Με αυτό ίσως να θιχτούν αρκετοί αλλά όσο δυνατή κι αν είναι η νοσταλγία σαν συναίσθημα είναι ολοφάνερο πως ο Αντετοκούμπο είναι πολύ καλύτερος μπασκετμπολίστας από τον Γκάλη!
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Φίλε Νίκο σταματάω να συζητάω μόνο και μόνο επειδή είπες ότι ο συμπαθέστατος Γιάννης είναι καλύτερος μπασκεμπολίστας από τον Νίκο Γκάλη τον ΘΕΟ...
Σε λίγο θα μας πεις ότι και ο Γιόκιτς είναι καλύτερος από τον Ντράζεν...

Πάνε παίξε μπάσκετ εσύ 1.80 ύψος με έναν 2.10 να δεις αν θα σε βάλει μέσα στα καλάθια ή όχι...

Τώρα από μπασκετικό μάτι σε 'εκοψα άσχετο...

Η Γαλλία είναι μια κανονική ομάδα με 5αρι και πλειμέκερ επιπέδου...εγώ νομίζω ότι θα το σηκώσει...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ειχαν μια γαμ@@ενη ευστοχία στα τριποντα στο πρωτο δεκάλεπτο αλλά και γενικά στον αγωνα οι Γερμανοί .. ε αφου το βλέπεις μη μαρκάρεις με τα μάτια.. ΑΜΥΝΑΑΑ..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ειχαν μια γαμ@@ενη ευστοχία στα τριποντα στο πρωτο δεκάλεπτο αλλά και γενικά στον αγωνα οι Γερμανοί .. ε αφου το βλέπεις μη μαρκάρεις με τα μάτια.. ΑΜΥΝΑΑΑ..
Ναι αλλά στο ημίχρονο ειμασταν μπροστά στο σκορ. Στη τρίτη περίοδο δεν βάλαμε σχεδόν καλάθι.
Βέβαια υπό κανονικές συνθήκες, οι πόντοι που βάλαμε στον προημιτελικό, έφταναν για μια νίκη. Άκρως καταστροφική η τρίτη περίοδος.

Γκάλης ή Γιάννης. Δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερος αλλά τα συναισθήματα και οι αναμνήσεις που μας χάρισε ο Γκάλης, σε μπασκετικούς και μη, ο Γιάννης δύσκολα να το καταφέρει
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Χαχαχχα συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είτε ο Φασούλας είτε ο μπροστινός του Βασιλακοπουλου θα δεχόντουσαν τέτοιο πράγμα.
Ποτέ δεν γράφω ή λέω κάτι χωρίς να το έχω ζήσει.

Για εξήγησε μου, ως μπασκετικός που είσαι, πως ο Γιάννης εν έτη 2022 δεν διαθέτει τα στοιχειώδη.
Ή πώς εξηγείται να κάνει τέτοια λαμπρη καριέρα στο NBA, χωρίς να έχει τα basics
Δεν έγραψα ότι ο Γιάννης δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Αναγνωρίζω ότι είναι εξαιρετικός παίκτης (ο Θεός είναι μόνο ΈΝΑΣ). Όμως πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν άλλοι κανονισμοί της FIBA και άλλοι κανονισμοί στο NBA. Στους Μπακς τον έχουν πλαισιώσει με τέσσερις σουτέρ. Στην Ελλάδα δεν έχουμε πλέον σουτέρ. Και είναι η μόνιμη διαφωνία μου με τους προπονητές των παιδικών και εφηβικών ομάδων, όπου μαθαίνουν τα παιδιά συστήματα και όχι τα βασικά του μπάσκετ. Γιατί αν δεν σουτάρεις - χάνεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν έγραψα ότι ο Γιάννης δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Αναγνωρίζω ότι είναι εξαιρετικός παίκτης (ο Θεός είναι μόνο ΈΝΑΣ).
....
Αφού πλην Ντόρσεϊ κανείς στην ομάδα δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Πρώτα απ' όλα το σουτ.
Νομίζω ότι τα ελληνικά μου είναι τόσο καλά που να καταλαβαίνω ακόμη το τι διαβάζω...
Μήπως ξέχασες να συμπληρώσεις πλην Ντόρσει και Γιάννη;

Απ ότι έχω καταλάβει ο Γιάννης το σουτ που δεν το έχει, το δουλεύει στις προπονήσεις ώστε να το βελτιώσει όσο μπορεί. Πολύ αμφιβάλλω για τους άλλους σε αυτή την ομάδα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ποτέ δεν γράφω ή λέω κάτι χωρίς να το έχω ζήσει.



Δεν έγραψα ότι ο Γιάννης δεν διαθέτει τα στοιχειώδη. Αναγνωρίζω ότι είναι εξαιρετικός παίκτης (ο Θεός είναι μόνο ΈΝΑΣ). Όμως πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν άλλοι κανονισμοί της FIBA και άλλοι κανονισμοί στο NBA. Στους Μπακς τον έχουν πλαισιώσει με τέσσερις σουτέρ. Στην Ελλάδα δεν έχουμε πλέον σουτέρ. Και είναι η μόνιμη διαφωνία μου με τους προπονητές των παιδικών και εφηβικών ομάδων, όπου μαθαίνουν τα παιδιά συστήματα και όχι τα βασικά του μπάσκετ. Γιατί αν δεν σουτάρεις - χάνεις.
Επιμένω να μην σε πιστεύω, έχω το δικαίωμα φαντάζομαι!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ποιοι 5 σταρ της Ευρωλίγκα; Για σοβαρευτείτε...5 μέτριοι παίκτες της Ευρωλίγκας που είναι έτη φωτός από το ΝΒΑ...Πόσοι ευρωπαίοι παίκτες του ΝΒΑ δεν έχουν παίξει ποτέ στην Ευρωλίγκα; Δυστυχώς Λιόλιος και μπασκετικοί δημοσιογράφοι "παραμύθιασαν" τον κόσμο για μετάλια κτλ...Η εθνική στο νοκ αόυτ με την ομάδα Τσεχία έδειξε τα γνωστά προβλήματά της , ότι παίζει άναρχο μπάσκετ παλιομοδίτικο , χωρίς playmaker kai guard της προκοπής , και με ένα Γιάννη φιλότιμο να ξεκινάει την κατεβασιά από το κέντρο και να τον περιμένουν 3 ...Όσο για τον Ντόρσει θα γίνει καλύτερος στο ΝΒΑ ...Αν ήταν ο Σατοράνσκι πιο έτοιμος ούτε την Τσεχία δε θα περνούσαμε...
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. πρώτα από όλα οι προσδοκίες ήρθαν λόγω ρόστερ , και εμφανίσεων σε Ακρόπολις και προκριματικά. Και λόγω Γιάννη προφανώς. Τώρα αν εσύ δεν θεωρείς σταρ της Ευρωλίγκα τον πρώτο ever σε ασίστ (Καλάθη) έναν με 3-4 Ευρωλίγκες ( Σλούκα) , έναν από τους καλύτερους ψηλούς (Παπαγιάννη) ,έναν σουτέρ που στην μέρα του κάνει παπάδες (Ντόρσεϊ) , είσαι λίγο άδικος. Ναι έτη φωτός από ΝΒΑ , αλλά στην Ευρωλίγκα είναι παιχταραδες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Νομίζω ότι τα ελληνικά μου είναι τόσο καλά που να καταλαβαίνω ακόμη το τι διαβάζω...
Μήπως ξέχασες να συμπληρώσεις πλην Ντόρσει και Γιάννη;

Απ ότι έχω καταλάβει ο Γιάννης το σουτ που δεν το έχει, το δουλεύει στις προπονήσεις ώστε να το βελτιώσει όσο μπορεί. Πολύ αμφιβάλλω για τους άλλους σε αυτή την ομάδα.
πεστα ρε συ...
οταν βλεπω me 2.20 να παιζουν στην Ελλαδα αντι για ΝΒΑ μου γυρνανε τα μυαλα...
μεχρι και ο μουρεσαν δοκιμασε την τυχη τους στις ΗπΑ....
και εβγαλε και 1-2 σαισον που ο καημενος ειχε κατασκευαστικο/σωματικο προβλημα....
μην πουμε για καποιους αλλους που.χ. Μανουτε Μπολ κλπ

ο θεος μπορει να σου δωσει, ταλεντο, σωματικα προσοντα, μπορει και τα δυο , μπορει και τιποτα
οταν ομως εχεις τα σωματικα προσοντα,και μενεις στην μετριοτητα...τοτε...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Και οι 2 ήταν ειναι αθληταραδες με κεφαλαία.. ειναι διαφορετικοί παίχτες και αυτα που κανει ο ένας δεν τα κάνει ο άλλος και αντίστροφα..

ο Γκάλης όμως ηταν και παραμένει η κατσικα διοτι εκανε το άθλημα λατρεια σε όλους σε μια εποχή που ζητημα 20000 αθλητες και φίλαθλοι να ασχολούνταν με το άθλημα.. εκανε και την κάθε γιαγια στο χωριό να μιλά με μπασκετικούς όρους (μπακ σκριν, κοουστ το κοουστ, ρεβερσ τρίπλα κλ)..

ο Γιαννης απο την άλλη ειναι το τελειο αθλητικό κορμί για μπάσκετ, μακρυά χερια, ψηλός, καρφωνει απο 4+ μετρα μακρυα, εχει πλέον σουτ (θελει βελτιωση για τοπ) δεν σταματιεται ευκολα θελει 2 με 3 παιχτες .. εχει βγει mvp 2 φορες στο NBA .. θα αφήσει εποχή..

ειμαστε ευτυχεις που ζήσαμε και ζουμε για να παρακολουθήσουμε και τους 2..


ΥΓ.. Α και η Γερμανία ειχε τον μεγα Νοβίτσκι και εφαγε φαπα απο τις λίγες στον αξέχαστο τελικό του 2005.. για να θυμηθουμε λιγο..

 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.707
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom