Basketball

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχολια για την ελευση Πιτινο στην Εθνικη Ομαδα;
Γενικά σε αυτά τα τουρνουά είναι μικρότερη η ανάγκη τακτικής επάρκειας και μεγαλύτερη σημασία έχει ο ενθουσιασμός, η έμπνευση και η ψυχολογία. Γι αυτή τη δουλειά μια χαρά είναι ο Πιτινο. Όπως δήλωσε προχτές κι ο Σαμαρντο Σαμουελς "είναι ένας προπονητής που ξερει να προβάλλει καλά τον εαυτό του" ή οπως ειπε ο Γιασικεβίτσιους "ποια τακτική; 4 συστήματα ειχαν, τα ιδια με το προηγούμενο ματς...".

Προσωπικα πιστευω οτι προσδιδει παρα πολυ κυρος η κινηση του, εχουμε αρκετους παιχτες που εχουν μεγαλωσει ειτε στα κολλεγιακα ειτε στο NBA (Καλαθης, Παπαπετρου, Παπαγιαννης, Κουφος, Ντορσεϊ, Αντετοκουνμπρος) και θα καθονται σουζα μπροστα στον Πιτινο, οχι σα το φετινο χαλι του Σεπτεμβριου που αντιμιλουσαν καθε φορα που εβγαιναν αλλαγη.
Συμφωνώ. Πολλά κουνηματα δε θα έχουμε.


Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δε διεκδικήσαμε τη διοργάνωση του προολυμπιακου τουρνουά. Εμπορικά θα ήταν επιτυχία, όπως και... διαιτητικα. Εκτός κι αν ο πολυχρονεμενος βεζιρης φοβήθηκε ότι σε περίπτωση αποτυχίας θα τα ακούσει από χιλιάδες κόσμου στο ΟΑΚΑ και σου λέει άστο καλύτερα.



Νομίζω ότι ο Καλάθης δεν ήξερε ότι του έλειπε μια ασίστ εχθές, γιατί έψαχνε το σουτ στο τέλος κι όχι την ασίστ. Τα έπαιξε πάντως, δεν τον έχω δει πιο κουρασμένο, το ανώφελο κυνηγητό πάνω στο Λοιντ ήταν αχρείαστο κι εξουθενωτικο.

Η Βαλένθια για μένα έχει το χειρότερο κόουτς της διοργάνωσης και την πιο σουτ αντιμετώπιση παιχνιδιών. Κρίμα γιατί έχει παίκτες, κάποιους έστω, που είναι για το επιπεδο της διοργάνωσης. Ο κόουτς της δεν είναι.

Ο Ομπραντοβιτς αν δεν πάθει εγκεφαλικό φέτος, δε θα πάθει ποτέ. Ώρες ώρες νομίζω πως θα εκραγεί.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Νομίζω ότι ο Καλάθης δεν ήξερε ότι του έλειπε μια ασίστ εχθές, γιατί έψαχνε το σουτ στο τέλος κι όχι την ασίστ. Τα έπαιξε πάντως, δεν τον έχω δει πιο κουρασμένο, το ανώφελο κυνηγητό πάνω στο Λοιντ ήταν αχρείαστο κι εξουθενωτικο.
Μαλλον το πηραν χαμπαρι το τελευταιο λεπτό. Αμα δεις τις τελευταιες βολες του Φριντετ, κανουν ολοι νοημα μεταξυ τους και δειχνει ο Καλαθης με το δαχτυλο του 1, υποθετω οτι αυτο τους ειπε. Και στα τελευταια δευτερολεπτα ζητουσε την μπαλα επιμονα απο τον Ράις.

Νομιζω οτι τα τελευταια 2 χρόνια έχει χασει 5 τριπλ νταμπλ ειτε για 1 ριμπαουντ ειτε για 1 ασιστ.

Άλλα ειναι τα σημαντικα για την ομάδα, αλλά όπως και να το κανεις παιζει και αυτο το ρόλο του..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Λέτε ο Τράκης να απολύσει εκ νέου τον καλύτερο έλληνα κοουτς;
Πάντως το πρωτοσέλιδο της Πράσινης κάτι τέτοιο προμηνύει.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Λέτε ο Τράκης να απολύσει εκ νέου τον καλύτερο έλληνα κοουτς;
Πάντως το πρωτοσέλιδο της Πράσινης κάτι τέτοιο προμηνύει.
Αφού κατάφερε κι έχασε από αυτούς που έχασε με τον τρόπο που έχασε, πιθανώς δεν είναι ο καλύτερος Έλληνας κόουτς:lol:
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρικ για coach Παναθηναικου και Εθνικής, όχι άσχημα, έτσι?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αφού κατάφερε κι έχασε από αυτούς που έχασε με τον τρόπο που έχασε, πιθανώς δεν είναι ο καλύτερος Έλληνας κόουτς:lol:
Ο ρικ πάντως έχασε από τον πεδουλακη πολυ πιο εύκολα, με τον πεδουλακη να εχει ομαδα με μπατζετ το αρθστερο κορδονι του βουγιουκα... λογικα θα τον απολυσει, για τον τρακη μιλάμε, την αλλη φορα ειχε φτιαξει ομαδαρα ο αργυρης με ριβερς, τζεημς, σιγκλετον που τους ειχε φερει τσαμπα και τον απελυσε στην πρωτη ήττα...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Ο ρικ πάντως έχασε από τον πεδουλακη πολυ πιο εύκολα,
Όχι σε αγώνα νοκ άουτ.

Εγώ άλλωστε δεν ανέφερα ούτε το όνομα του κόουτς, (έχω κάνει σχετική αυτοκριτική), ούτε το όνομα της ομάδας από την οποία έχασε (μου είναι άγνωστη).

Πάντως θυμάμαι την περσινή μεταμόρφωση του ΠΑΟ με την έλευση του Πιτίνο. Και τη μεταμόρφωση αρκετών παικτών προς το καλύτερο. Αυτό το αναγνωρίζει όλη η μπασκετική Ελλάδα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι σε αγώνα νοκ άουτ.
Ε ναι, δεν έπαιξαν σε αγώνα νοκ άουτ. Ελπίζω κάποια στιγμή να τους δούμε και σε τέτοιον ενδιαφέρον θα έχει.

Ισχύει, πολλοί παίκτες του Παναθηναϊκού μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο επί Πιτινο και κάποιοι-λιγοτεροι- προς το χειρότερο. Καθαρά τακτικά, ο Πιτινο δεν έφερε κάτι καινούριο, ίσα ίσα ση σκακιέρα έχασε από τους περισσότερους αντιπάλους του, συμπεριλαμβανομένου του Πεδουλακη. Ψυχολογικά η ομάδα ανέβηκε πολύ. Γενικώς σε σόου και ψυχολογία είναι μανούλα, νομίζω πως θα πάει καλά στην Εθνική, σε τέτοιου είδους αποστολές δεν απαιτείται υψηλός βαθμός τακτικής αναλυσης. Για τη χρήση του Αντετοκουμπο έβαλε καλό βαθμό στο σκουρτοπουλο, με το οποίο συμφωνώ πρέπει να πω και μου φάνηκε και ευγενές.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Και όχι μόνο ότι έχασε από άγνωστη ομάδα, αλλά παίκτης αυτής που πληρώνεται από αυτή την ομάδα, δήλωσε ότι αφιερώνει τη νίκη σε οπαδούς άλλης ομάδας.
Αυτό αποδεικνύει ότι η ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟ, δεν υφίσταται.
Αυτό κάνει την αποτυχία της ομάδας του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΎ μεγαλύτερη.
Ήδη έπρεπε να έχουν ληφθεί μέτρα να σωθεί τμήμα της χρονιάς.
Το γράφω εγώ που δεν έχω σχέση με ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
A εσύ έχεις μεγάλο θέμα με τον Προμηθέα... Φανταστική δουλειά από το Γιατρέ σε όλα τα επίπεδα πάντως, η εξέλιξη του Ελλις εκπληκτική.

Ο Αγραβανης είναι γνωστό νούμερο, δεν έχει και πολύ νόημα να τον συζητάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom