Basketball

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
E τι θέμα έχει; Μέσα στις απώλειες του να έχεις το ΔΓ για πρόεδρο είναι ότι παίζεις και κάποια ματς τιμωρημένος και αυτό ασφαλώς προσμετράται. Στο συγκεκριμένο ματς τιμωρηθήκαμε λόγω της βιαοπραγίας του ΔΓ απέναντι στην υπεύθυνη ασφαλείας της Ευρωλίγκας.
θεμα στατιστικό :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
E αυτό λέω κι εγώ, ότι στατιστικά ομιλώντας ο Παναθηναϊκός είχε 0 εισιτήρια, 0 εμπορικότητα στο συγκεκριμένο ματς και δεν είναι και το μόνο, έχουμε ξανατιμωρηθεί, έχουμε παίξεισ την Κύπρο κλπ. Ένας από τους λόγους χαμηλότερης εμπορικότητας της ομάδας είναι οι σαρδαναπαλισμοί του προέδρου της. Αλλά αν θες να το πάμε υποθετικά, με 7/8 ήττες στα τελευταία ματς (μοναδικό ρεκόρ Πιτίνο) και πτωτική πορεία στη διοργάνωση, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα σκίζαμε στα υπόλοιπα ματς, ήδη τα εισιτήριά μας ήταν πεσμένα και οι προοπτικές ήταν να παίζουμε ανάμεσα σε συγγενείς και φίλους. Απέναντι στην εμπορικότατη Μπαρτσελόνα ας πούμε είχαμε μόλις 11.000 εισιτήρια αντί του συνήθους soldout και απέναντι στην ΤΣΣΚΑ πχ είχαμε 7.000 κόσμο και ο δρόμος φαινόταν χειρότερος...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
E αυτό λέω κι εγώ, ότι στατιστικά ομιλώντας ο Παναθηναϊκός είχε 0 εισιτήρια, 0 εμπορικότητα στο συγκεκριμένο ματς και δεν είναι και το μόνο, έχουμε ξανατιμωρηθεί, έχουμε παίξεισ την Κύπρο κλπ. Ένας από τους λόγους χαμηλότερης εμπορικότητας της ομάδας είναι οι σαρδαναπαλισμοί του προέδρου της. Αλλά αν θες να το πάμε υποθετικά, με 7/8 ήττες στα τελευταία ματς (μοναδικό ρεκόρ Πιτίνο) και πτωτική πορεία στη διοργάνωση, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα σκίζαμε στα υπόλοιπα ματς, ήδη τα εισιτήριά μας ήταν πεσμένα και οι προοπτικές ήταν να παίζουμε ανάμεσα σε συγγενείς και φίλους. Απέναντι στην εμπορικότατη Μπαρτσελόνα ας πούμε είχαμε μόλις 11.000 εισιτήρια αντί του συνήθους soldout και απέναντι στην ΤΣΣΚΑ πχ είχαμε 7.000 κόσμο και ο δρόμος φαινόταν χειρότερος...
βοήθησε με λίγο , ο παναθηναικός δεν έχει περίπου 10000 διαρκείας? (περσι ειχε κάτι λιγότερο απο 10000 περιπου 9700) πως γινεται ο μεσος ορος να ειναι 11000? πως γινεται το μετρημα δλδ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
βοήθησε με λίγο , ο παναθηναικός δεν έχει περίπου 10000 διαρκείας? (περσι ειχε κάτι λιγότερο απο 10000 περιπου 9700) πως γινεται ο μεσος ορος να ειναι 11000? πως γινεται το μετρημα δλδ?
σωστά τα λες, αυτοί είναι οι αριθμοί.

Το μέτρημα γίνεται απλά: όποιος πάει στο γήπεδο καταμετράται είτε πέρασε από το barcode το διαρκείας του, είτε μεμονωμένο εισιτήριο. Το ότι μερικές χιλιάδες διαρκείας επέλεγαν να μην πάνε ούτε καν στα εμπορικότερα ματς της σαιζόν είναι ενδεικτικό του κλίματος (αν θυμάμαι καλά περίπου 1500 από αυτά ήταν σε οργανωμένους, που έκαναν αποχή, αλλά αυτά δεν είναι ούτε τα μισά από τους απέχοντες).

Άλλος λόγος για την πτώση των εισιτηρίων, πέραν της πολύ κακής πορείας στο δεύτερο γύρο, ήταν οι τιμές. Μόλις 5 χρόνια πριν, το φτηνότερο εισιτήριο κόστιζε 10€, ενώ φέτος υπήρχαν ματς που ξεκινούσε από τα 30 για να κάτσεις στον περιστερώνα. Ενδεικτικά σας λέω πως αγόρασα σε καλή θέση για το Μπαρτσελόνα-Ρεάλ (δεν έγινε λόγω κορωνοιού) με 35, χωρίς καπέλα για τον Ερασιτέχνη, τα γήπεδα του ΔΓ ή ό,τι άλλο συνεπάγεται το ωραίο καπέλο που φορέσαμε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
σωστά τα λες, αυτοί είναι οι αριθμοί.

Το μέτρημα γίνεται απλά: όποιος πάει στο γήπεδο καταμετράται είτε πέρασε από το barcode το διαρκείας του, είτε μεμονωμένο εισιτήριο. Το ότι μερικές χιλιάδες διαρκείας επέλεγαν να μην πάνε ούτε καν στα εμπορικότερα ματς της σαιζόν είναι ενδεικτικό του κλίματος (αν θυμάμαι καλά περίπου 1500 από αυτά ήταν σε οργανωμένους, που έκαναν αποχή, αλλά αυτά δεν είναι ούτε τα μισά από τους απέχοντες).

Άλλος λόγος για την πτώση των εισιτηρίων, πέραν της πολύ κακής πορείας στο δεύτερο γύρο, ήταν οι τιμές. Μόλις 5 χρόνια πριν, το φτηνότερο εισιτήριο κόστιζε 10€, ενώ φέτος υπήρχαν ματς που ξεκινούσε από τα 30 για να κάτσεις στον περιστερώνα. Ενδεικτικά σας λέω πως αγόρασα σε καλή θέση για το Μπαρτσελόνα-Ρεάλ (δεν έγινε λόγω κορωνοιού) με 35, χωρίς καπέλα για τον Ερασιτέχνη, τα γήπεδα του ΔΓ ή ό,τι άλλο συνεπάγεται το ωραίο καπέλο που φορέσαμε.
συμφωνώ μαζί σου και πάλι, επειδη πηγαινω 1-2 φορες καθε χρονο γηπεδο τις γνωρίζω τις τιμες, το 10ευρω στον περιστερωνα ισχυε ακόμη και σε πλειοφ (σιενα και μακαμπι)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Προσπαθούσα να καταλάβω με ποιον τρόπο θα κάνει κωλο τούμπα και θα γυρίσει αλλά και πότε θα γινόταν αυτό.. Πίστευα πως θα έκανε χορηγίες μέσω των εταιριών του για να μην είναι το μπασκετικό budget στον πάτο. Τελικά μάθαμε ποια θα είναι η αφορμή να επιστρέψει, συλλαλητήριο. Οι δικοί του διοργανώνουν συλλαλητήριο... Μάλιστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσπαθούσα να καταλάβω με ποιον τρόπο θα κάνει κωλο τούμπα και θα γυρίσει αλλά και πότε θα γινόταν αυτό.. Πίστευα πως θα έκανε χορηγίες μέσω των εταιριών του για να μην είναι το μπασκετικό budget στον πάτο. Τελικά μάθαμε ποια θα είναι η αφορμή να επιστρέψει, συλλαλητήριο. Οι δικοί του διοργανώνουν συλλαλητήριο... Μάλιστα.
Στην πρώτη γραμμή lopini και Νέστορας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
(Μικρή παρένθεση)

Βρήκα σήμερα τυχαία σε μια τσάντα μου, την θήκη της κάρτας από το δωμάτιο που έμενα σε ξενοδοχείο στο Oakland, 15 λεπτά με τα πόδια από την πρώην έδρα των Golden State Warriors, Oakland Arena. Απρίλιος 2019 και τα πλέι-οφ στα φόρτε τους.

Ο κωδικός του wifi ήταν "CURRYMVP" , το βλέπω όταν έκανα το check-in στο ξενοδοχείο και λέω στην Μεξικάνα ρεσεψιονίστ με φωνή 4 και όσο πιο Greek accent μπορώ.. "Ποιος Curry? Only Antetokounmpo my friend"

IMG_1386.jpg
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.750
Προφητείες. Για να μη λέτε, για μΧ προφήτες. Ότι έγραψα τον Οκτώβρη του 2019, βγήκε αληθινό τον Οκτώβρη του 2020.


Το έχω γράψει ότι ο τίτλος την παρούσα σεζόν θα μετακινηθεί από ΒΑ προς ΝΔ
Αυτό το είχα γράψει 27-12-2019

@Yorgos, γενικά συμφωνώ γενικά με τις γραπτές σου απόψεις για το ΝΒΑ. Έχω την ελπίδα ο τίτλος να κιτρινίσει (LAL). Γι αυτό και την προηγούμενη χρονιά είχα ενθουσιαστεί και είδα από τα πρώτα ματς των LAL με το βασιλιά. Περιμένω να δω κι άλλους αγώνες και κάποιους ζωντανά (επειδή έχω προγραμματίσει κάποια ταξίδια προς Αμερική, μεταξύ των οποίων και ΗΠΑ).
Τότε θα έχω καλύτερη άποψη. Και στην TV που βλέπω εδώ, πολλά ματς δεν καταφέρνω να τα δω ολόκληρα, λόγω διαφοράς ώρας. Για ΝΒΑ θα περάσει λίγο χρονικό διάστημα να έχω πληρέστερη άποψη.
Πάντως - με τις λίγες έως τώρα γνώσεις - πιστεύω ότι η κούπα θα μεταφερθεί αυτή τη χρονιά από ΒΑ προς ΝΔ.
Αυτό το είχα γράψει 13-11-2019

Αν και πάρα πολύ νωρίς για προβλέψεις, προς LA βλέπω να οδεύει η κούπα. LAC ή LAL άγνωστο . Νωρίς βέβαια, θα παίξουν ρόλο οι τραυματισμοί, οι διασταυρώσεις κλπ καθώς και πάρα πολλά ζητήματα, τα οποία τώρα μας είναι ακόμα άγνωστα.
Αυτό το είχα γράψει 30-10-2019
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom