Ιταλία Bella Firenze…ma ancora piu' bella Siena!!

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
όπως διαφωνώ με το τίτλο της ιστορίας, διαφωνώ και με τη δική σου..
καταρχήν μετέφρασέ τη να τη χαρούν όλοι. και κατά δευτερο δεν τη διαβάζω γιατι στη βασίλισσα του νότου δεν πήγες. η πραγματική βασίλισσα βρισκεται στο νησί.:D
Χμμμ αν και με πληγώνει που διαφωνείς και μου χαλάς την δική μου υπέροχη μέρα, σε συγχωρώ....Μα πραγματικά δε σου αρεσει η Σιένα;; Ουτε λιγάκι;;; :bleh::bleh:

Εμενα προσωπικα,μου αρεσε πιο πολυ η Φλωρεντια απο την Σιενα,γιατι ειναι πιο φωτεινη,πιο ανοιχτη(αναγεννηση)ενω η Σιενα,ειναι πιο σκοτεινη,με μικρα παραθυρα και ισως το χειμωνα πιο καταθλιπτικη(μεσαιωνας).Βεβαια σαν τουριστρια,μου αρεσε πολυ γιατι με μετεφερε ιστορικα,ισως πιο πολυ απο αλλες ιταλικες πολεις.
Είμαι "σκοτεινός" τύπος τελικά.......;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χμμμ αν και με πληγώνει που διαφωνείς και μου χαλάς την δική μου υπέροχη μέρα, σε συγχωρώ....Μα πραγματικά δε σου αρεσει η Σιένα;; Ουτε λιγάκι;;;
μα ίσως δεν εγινα κατανοητός..μου άρεσε πάρα πολύ. αλλά η Φλωρεντία είναι Φλωρεντία. τέλος. η δεύτερη πιο ωραία πόλη της Ιταλίας. (3η η Βενετία..)
δηλαδή πολύ πιο ωραία από τη Σιένα που εξαντλείται γρήγορα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μα ίσως δεν εγινα κατανοητός..μου άρεσε πάρα πολύ. αλλά η Φλωρεντία είναι Φλωρεντία. τέλος. η δεύτερη πιο ωραία πόλη της Ιταλίας. (3η η Βενετία..)
δηλαδή πολύ πιο ωραία από τη Σιένα που εξαντλείται γρήγορα.

Αααα εντάξει...σαν να ξαναφτιάχνει κάπως η μέρα... :D
Και εμένα μου άρεσε πολύ η Φλωρεντία...Μόνο και μόνο η ιστορία της αρκεί για να την αγαπησεις και να θελεις να ασχοληθεις περισσοτερο μαζί της απο ενα απλό ταξίδι...Σκέψου πως έλεγα στον συνοδό μου να μην πάμε καθόλου Σιενα και να μείνουμε Φλωρεντία... Ευτυχώς που επέμενε να πάμε Σιένα...Ηταν το μέρος που είπα "Ωπα Μαρία αραξε, εδώ είμαστε...!!" :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως Samion, οταν με το καλό πάω για το μάστερ στη Σιένα, έχεις ανοιχτή πρόσκληση να έρθεις όποτε θέλεις και σου υπόσχομαι μια passeggiata μέχρι τη Ρώμη μέσω της Via Francigena..... Πόσες μέρες λες να μας πάρει;;; :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως Samion, οταν με το καλό πάω για το μάστερ στη Σιένα, έχεις ανοιχτή πρόσκληση να έρθεις όποτε θέλεις και σου υπόσχομαι μια passeggiata μέχρι τη Ρώμη μέσω της Via Francigena..... Πόσες μέρες λες να μας πάρει;;; :D
δεν έχω ιδέα. από τη σωστη οδό (via Cassia) ανατολή-δύση...;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Samion τελικα δεν είπες στην italitsa ποιο σημείο της ιστορίας της σου άρεσε περισσότερο ;
Εμένα η Φλωρεντια πάντως δε μου πολυ αρέσει ( σορυ )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion τελικα δεν είπες στην italitsa ποιο σημείο της ιστορίας της σου άρεσε περισσότερο ;
μα όλη η ιστορία είναι διαμαντι! ε έχω μια προτιμηση στη φλωρεντία..αν θα επρεπε να διαλεξω κατι..
Εμένα η Φλωρεντια πάντως δε μου πολυ αρέσει ( σορυ )
ε ναι. ουτε Firenze Eye έχει, ούτε χαροντς, ούτε ουρανοξύστες..τι να σου αρεσει...
πανεμορφη, μαγική. ειπαμε η ν2. πόλη της Ιταλίας. να μην πω του κοσμου. την περιέγραψε άριστα στην παρουσα ιστορια η italitsa...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
δεν έχω ιδέα. από τη σωστη οδό (via Cassia) ανατολή-δύση...;)
Χαχαχα είσαι πολύ πονηρός τελικά!! :bleh::haha:

Παρεμπιπτόντως δεν γνώριζα την ύπαρξη της "κυρίας".... Graziee!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ε ναι. ουτε Firenze Eye έχει, ούτε χαροντς, ούτε ουρανοξύστες..τι να σου αρεσει...
πανεμορφη, μαγική. ειπαμε η ν2. πόλη της Ιταλίας. να μην πω του κοσμου. την περιέγραψε άριστα στην παρουσα ιστορια η italitsa...

Χαχαχα δε μπορώ να σταματησω τα γελια βρε Samion!! Πολύ καλό....Τελικά όντως οι μέρες σου είναι υπέροχες, πετάς τρελές ατάκες!!

Ευαγγελία μου πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν πολύ πετυχημένο ειδικά αυτό με το Firenze Eye....κλαίωωωωω :haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Italitsa said:
Χαχαχα είσαι πολύ πονηρός τελικά!! :bleh::haha:

Παρεμπιπτόντως δεν γνώριζα την ύπαρξη της "κυρίας".... Graziee!!
μα εσυ αριστα ειπες την οδο...η Cassia δεν περνουσε απο τη Siena...απλα εγω δεν μπορω να αφικνυομαι οδικως στην Αιωνια απο μη ρωμαικη οδο...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μα εσυ αριστα ειπες την οδο...η Cassia δεν περνουσε απο τη Siena...απλα εγω δεν μπορω να αφικνυομαι οδικως στην Αιωνια απο μη ρωμαικη οδο...
Οχι,οχι μαλλον εγώ δεν το έγραψα σωστά... Λεγοντας πονηρούλης εννοουσα ότι μου προμοταρεις την Cassia επειδή συνδεει τη Φλωρεντια με τη Ρωμη και μου αφηνεις τη Σιενα στην απ'εξω...

Και επειδη όντως δεν γνωριζα ότι υπήρχε και αυτή η οδός, έψαξα και την βρήκα και έτσι έμαθα κάτι καινούριο σήμερα χάρη σε 'σένα....Οποτε grazie ancoraaaaa!!!!
 

mariant

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λισαβώνα
όπως διαφωνώ με το τίτλο της ιστορίας, διαφωνώ και με τη δική σου..
καταρχήν μετέφρασέ τη να τη χαρούν όλοι. και κατά δευτερο δεν τη διαβάζω γιατι στη βασίλισσα του νότου δεν πήγες. η πραγματική βασίλισσα βρισκεται στο νησί.:D
Mε τον τίτλο ποιας ιστορίας? Ο καθένας είναι ελεύθερος να συμφωνεί ή να διαφωνεί, φαντάζομαι.. Να την μεταφράσω που, εδώ ή στο blog? Σε ποιο νησί, στην Ιschia ή στην Σικελία??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom