Σερβία BEOGRAD - a short story

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και τα δυο μαγαζακια απο ντεκορ φαινονται εξαιρετικα και απολυτως του γουστου μου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.512
Likes
8.062
ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Αν και είπα ότι δεν θα αναφερθώ σε πρακτικές πληροφορίες, σκέφτηκα να παραθέσω κάποιες μιας και ένα σημαντικό πρόβλημα με το Βελιγράδι είναι ότι δεν υπάρχουν ταξιδιωτικοί οδηγοί ή οι ελάχιστοι που μπορεί να βρει κανείς έχουν να ενημερωθούν πριν από το 2000...

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ

(Α) Λοιπόν, όπως το φαγητό/ποτό/διασκέδαση, έτσι και οι μεταφορές στο Βελιγράδι είναι πάμφθηνες.
Από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της πόλης (και τούμπαλιν) η τιμή του ταξί είναι 15 ευρώ. Το ίδιο χρεώνουν και τα ξενοδοχεία-ενοικιαζόμενα δωμάτια αν κλείσεις μαζί τους τις μεταφορές.
Ωστόσο, ακόμα πιο φθηνό και αρκετά γρήγορο είναι και το λεωφορείο.
Υπάρχουν 2 επιλογές: Το λεωφορείο "72" που κοστίζει 120 RSD (δηλαδή 1,2 ευρώ) και το "Α1" που κοστίζει 250 RSD (δηλαδή 2,5)... αν και το 2ο μας το παρουσίασαν ως εξπρες, δεν έχει μεγάλη διαφορά στο χρόνο.
Γενκά υπολογίστε 35΄-45΄από αεροδρόμιο-πόλη και το αντίστροφο σε κανονικές συνθήκες κίνησης.
Τα εισητήρια τα αγοράζετε μέσα στο λεωφορείο από τον οδηγό.

Περισσότερες πληροφορίες: Aerodrom Nikola Tesla | Transportation

(Β) Όσον αφορά τις μετακινήσεις εντός της πόλης και για τη διαδρομή Βελιγράδι-Zemun θα χρησιμοποιείτε την κάρτα Bus Plus (μπους πλους), την αγοράζετε από περίπτερα που υπάρχουν στο δρόμο. Ο περιπτεράς φορτώνει την κάρτα με όσες μονάδες του ζητήσετε και μετά σε κάθε διαδρομή "χτυπάτε" την κάρτα σε ειδικό μηχάνημα μέσα στο λεωφορείο και μειώνονται οι αντίστοιχες μονάδες.
Περισσότερες πληροφορίες: BusPlus Home

(Γ) Το ταξί είναι επίσης φθηνό. Για μετακίνησεις μέσα στην πόλη θα πληρώσετε από 3 έως 5 ευρώ και για να πάτε στο Zemun το πολύ 7 ευρώ.


ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Τέλος, όσον αφορά στη διασκέδαση-εστιατόρια-tours κ.λ.π., ένα πολύ καλό site το οποίο μας το πρότειναν ντόπιοι είναι το:
Home :: Hot-Spot.rs.
Το τσέκαρα και είναι πολύ ενημερωμένο.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.013
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αφού διασχίσαμε τη μισή πόλη αναζητώντας 2 προτεινόμενα εστιατόρια που είχαμε υπόψιν, τα οποία τελικά έχουν σταματήσει να λειτουργούν, ...

Να υποθέσω πως το ένα είναι το γιαβρή μ'? (έτσι το θυμάμαι. Jevrem ή κάπως έτσι). Έχω στο μάτι το πιάτο του “Milosh has a big one”! Το άλλο ποιο είναι, μην τρέχουμε τσάμπα?
Στο site του Tesla λέει Σ-Κ έως 15:00 και Τ-Π έως 18:00. Δεν ισχύει? Ξέρουμε τι ώρα κλείνει τις καθημερινές?
Τελικά ευαγγελια σ'ακολουθώ κατά πόδας. Ρίχνε ψιχουλάκια (πετραδάκια).
 
Last edited by a moderator:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.013
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
...εγώ θα πήγαινα μόνο και μόνο για αυτά τα (σλουρπ) burgerοειδή...άντε και για τον Τέσλα, να θυμηθούμε τις σπουδές μας (που δεν τις ξεχνάμε, κάθε μέρα με αυτά ασχολούμαστε). Άντε και για τις Σέρβες (αν ήμουν λεύτερος :D).
Τότε μήπως το "να θυμηθούμε" κολλάει στον τελευταίο λόγο που αναφέρεις:lol: (last but not least). Όσο για τ' άλλα ναι, δε γίνεται να μην τα θυμάσαι, για ένα respect πάμε!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αν και είπα ότι δεν θα αναφερθώ σε πρακτικές πληροφορίες, σκέφτηκα να παραθέσω κάποιες μιας και ένα σημαντικό πρόβλημα με το Βελιγράδι είναι ότι δεν υπάρχουν ταξιδιωτικοί οδηγοί ή οι ελάχιστοι που μπορεί να βρει κανείς έχουν να ενημερωθούν πριν από το 2000...

Tο είχα γράψει και παλιότερα,καταπληκτικός οδηγός(στην μορφή του DK) είναι ο "Belgrade in your hands" της εκδοτικής Komshe.Η έκδοση που έχω στα χέρια μου είναι του 2008.Τον βρίσκεις σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο στην Knez Mihailova.Μάλλον το post έφυγε αδιάβαστο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ένα άλλο είναι το "beograd" του Kreativni centar, υπάρχουν εκδόσεις στα αγγλικά, γερμανικά, ρώσσικα, γαλλικά και ιταλικά. Απλα το πρόβλημα είναι που στην Ελλάδα δεν βρίσκεις τι=πο=τα!!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλέ, αυτη η φωτο ειναι απο το πάλαι ποτέ :shock:...
Το μαγαζί είναι σουπερ μοντερνο και μινιμαλ διακοσμητικα!
Εμένα έτσι μ'αρεσει !!
Έκανα βουτιά στο παρελθόν
Καταρχήν το μαγαζί έχει αλλα 3 υποκαταστήματα
Tip : μη σταθείτε μόνο στα γλυκάκια, πάρτε και ένα τσάι ή καφέ ....τα σερβίτσια είναι θεϊκά !!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.556
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom