Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον ειμαι επιρρεπης στο να κανω ακαταπαυστα λαδιες:
Φταιει ομως και η Ryanair. Μεγαλος ο πειρασμος: Για δυο ατομα τα εισιτηρια αλλε ρετουρ κοστισαν 65 ευρω συνολικα (με ολα τα μου σου ξου μεσα!) απο Θεσσαλονικη κατευθειαν για Beragmo. Συγνωμη Traveller, αλλα η φτωχεια θελει καλοπεραση και τετοια τιμη δεν νομιζω οτι θα εβρισκα ευκολα με καμια αλλη εταιρεια. Ενα ρεζερβουαρ γεμισμα στο αυτοκινητο μας παει πολυ παραπανω!
Φευγουμε λοιπον(Ο'Λιγδη θελοντος!) Τεταρτη 8 Ιουνιου και επιστρεφουμε Τεταρτη 15 Ιουνιου. (Αν παλι ο Λιγδης δε θελει την εγκαιρη επιστροφη μας, δε θα χαλαστουμε κιολας!)
Οταν πηγαινουμε, φθανουμε πολυ καλη ωρα: 11.35 τοπικη ωρα, ολη η ημερα δηλαδη στη διαθεση μας.
Η Τεταρτη της επιστροφης ομως ειναι ακυρη ημερα, γιατι η πτηση ειναι πολυ πρωινη (στις 6.30). Την Τριτη το βραδυ θα πρεπει να ειμαστε στο Μπεργκαμο, αυτο ειναι σιγουρο. Μας μενουν ως διανυκτερευσεις δηλαδη απο Τεταρτη ως Δευτερα.
Με αυτα τα δεδομενα, εσεις οι ιταλοφιλοι τι προγραμμα θα μου προτεινατε;
Μια περιπτωση που σκεφτομαι ειναι οι λιμνες (που δεν εχουμε παει) και μια δευτερη περιπτωση ειναι η Τοσκανη- Φλωρεντια (εγω δεν εχω παει- ο αφεντης παλι εχει παει). Λογικο ειναι να κλινω λοιπον προς τις λιμνες, αλλα η δικη σας γνωμη ποια ειναι;

Πεστε μου και που θα πρεπει να κανω τις διανυκτερευσεις, ωστε να αρχισω να οργανωνομαι σιγα σιγα και απο το θεμα των ξενοδοχειων. Πεφτει και του Αγιου Πνευματος, μην βρεθω προ εκπληξεων: φετος ειναι κοινες οι αργιες καθολικων, ορθοδοξων, προτεσταντων και λοιπων θρησκευτικων δυναμεων!
Και οτι αλλη πληροφορια εχετε ειναι απολυτως καλοδεχουμενη.
(ΥΓ. Παλι ο αφεντης δεν ξερει ακομη τιποτε!:D. Μην με καρφωσετε ακομη!)
Samion, Traveller, Sapienza, Erminathess, και λοιποι Ιταλοφιλοι τη βοηθεια σας, prego! :clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
15 δηλαδή επιστρέφεις από Bergamo? Παρά τρίχα θα συμπέφταμε! (Εμείς πάμε εκεί στις 16/17...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πατε; που πατε δηλαδη; Για πες καμια ιδεα!
 

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
Γεια και καλό ταξίδι Έρση!!

Δεν έχω κάποια συμβουλή, αλλά μια απορία! Αυτό που ανέφερες για την τιμή των εισητηρίων. Είναι και οι φόροι μέσα, γιατί το είχα κοιτάξει και μου φάνηκε πως ήταν χωρίς φόρους αεροδρομίου αυτή η τιμή.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ειναι και οι φοροι και η χρεωση της πιστωτικης καρτας καθως και ενα ευρω για την ειδοποιηση μεσω e-mail. Δεν περιλαμβανει ομως αποσκευες. Θα βολευτουμε με χειραποσκευες. Αρχες εως μεσα Ιουνιου πια ποσα ρουχα να μας χρειαστουν; (Αν δουμε οτι δεν τα καταφερνουμε -δηλαδη εγω δεν τα καταφερνω- θα προσθεσουμε και μια βαλιτσα των 15 ευρω με συν σαραντα ευρω!)
 

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
Α ευχαριστώ! Μπράβο! Μια χαρά. Έτσι γιατί κάτι άκουγα χθές ότι λέει 20% περισσότερα αεροπορικά για Ελλάδα από εξωτερικό φέτος και κάτι έπαθα. Πρέπει δλδ να μεταναστεύσουμε για να βρίσκουμε φθηνά εισητήρια γιατί είμαστε οι πλούσιοι της Ευρώπης και εμείς δεν έχουμε ανάγκη από προσφορές!!!
Καλό ταξίδι και να περάσετε τέλεια!!! (Εγώ κανονίζω για Κωνσταντινούπολη!!)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Η γνώμη μου είναι να βγάλεις πρόγραμμα για τοσκάνη. ο Ιούνιος είναι καλή εποχή. Ιούλιο και ιδίως Αύγουστο βράζει ο τόπος. Και οι λίμνες όμορφες είναι, αλλά η τοσκάνη είναι άλλο πράγμα. Επιλέγω Τοσκάνη και ποιο συγκεκριμένα , σίγουρα Λούκα, Σιένα, Σαν τζιμινιάνο, Φλωρέντία αλλά και μία βόλτα Πίζα. Αν θέλεις ρίξε μία ματιά σε φεστιβάλ που γίνονται στην Πίζα και την Σιένα τον μήνα Ιούνιο. έχω την εντύπωση ότι τον Ιούνιο στη Πϊζα έχουν κωπηλατικούς αγώνες και στην Σιένα κάποια γιορτή- φεστιβάλ (νομίζω ανταγωνίζονται περιοχές- γειτονιέ της Σιένα σε αγώνες ιπποδρόμου, έχει απίστευτο γλέντι και κοσμοσυρροή). Εγώ δεν τα έτυχα όταν πήγα αλλά τα είδα στο travel channel. Πραγματικά ζηλεύω. Δαγκωτό τοσκάνη λοιπόν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαταρχήν είσαι άτυχη για δύο λόγους... πρώτον γιατί θα χάσεις την παρέα μας για μια μόνο βδομάδα διαφορά και δεύτερον γιατί θα χάσεις την παράσταση στην Αρένα... εμ Έρση μου ρωτάνε πριν κλείσουν ταξίδι...

Έρση δεν πρέπει να σε απασχολούν ψευτοδιλλήματα... όταν βρίσκεσαι την καλύτερη εποχή του χρόνου σε απόσταση βολής από τις λίμνες είναι ντροπή και μόνο που ρωτάς... στις τρείς λίμνες λοιπόν με μια μεγαλόπρεπη τζούρα από Βερόνα...

Ξεκινάς από Stresa και τα νησάκια, συνεχίζεις με Como, Bellagio προχωράς σε Sirmione, Salo (για ειδικούς λόγους) Verona και αφιερώνεις την τελευταία μέρα στο Bergamo... απλά, ταξίδι κλάσης...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Γιατί ρε παιδιά λίμνες, δηλαδή, και όχι Τοσκάνη; Οι λίμνες είναι άλλου τύπου εκδρομή. Ρίχνω την ψήφο μου στην Τοσκάνη. Τη βρίσκω περισσότερο αυθεντική.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Συμφωνώ με τον δάσκαλο και για τόσες μέρες θα έβαζα μετα την Στρέσα και ενα βράδυ ίσως lugano και απο εκεί Como Bellagio και το υπόλοιπο πρόγραμμα κανονικά
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε μήπως να αλλάξετε την επιστροφή και να γυρίσετε Δευτέρα 20/6 το πρωί στη Θεσσαλονίκη? Να προλάβετε και την πρεμιέρα της Aida στην Arena?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα! Πριν δυο χρόνια το καλοκαίρι είχαμε πάει απο Μιλάνο λίμνες και Δολομίτες. Μας άρεσε πολύ αλλά δεν έχω πάει Τοσκάνη οποτε δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση. Για πόλεις που αναφέρεις μείναμε Μπελάτζιο- Σιρμιόνε- και μετά πάνω στους Δολομίτες που οφείλω να ομολογήσω μου έκλεψαν την καρδιά. Και στις δυο αυτές πόλεις αξίζει να μείνεις! Κούκλα ηταν και η Βερόνα (μετάνιωσα που δεν έμεινα ενα βράδυ και εκεί)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom