Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Αν πάνε στην Τοσκάνη και θέλουν να αγοράσουν κρασιά, καλό θα ήταν να ξεχάσουν να αγοράσουν κρασιά Κιάντι... αν είναι να μπεις στον κόπο να κουβαλήσεις κρασιά από την Τοσκάνη καλό θα ήταν να αγοράσεις κάτι special... ε αυτό το special δεν είναι βέβαια τα Κιάντι...
Προφανώς και το Κιάντι δεν είναι σπέσιαλ:( ...είναι απλά ελαφρύ ερυθρό και ευχάριστο ... άλλωστε η πτώση της ποιότητας του έχει σηματοδοτηθεί απο την 10ετία του 60 ...αυτό είναι γνωστό !!!
Το πρότεινα σαν πιο εύκολο να το βρείς παντού εκεί..και γιατί όχι και να το δοκιμάσεις..:clap:
Η οινογνωσία πάντως δεν είναι το φόρτε μου..:shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανώς και το Κιάντι δεν είναι σπέσιαλ ...άλλωστε η πτώση της ποιότητας του έχει σηματοδοτηθεί απο την 10ετία του 60 ...αυτό είναι γνωστό !!!
σε ποιον είναι γνωστό? σε μένα πάντως που δεν είναι, δεν λες κιόλας από που το ξέρεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξερει κανεις (πχ Samion) αν στη Βερονα, Bergamo και λοιπες βορειο ιταλικες πολεις, υπαρχει τιποτε αναλογο με τον δακτυλιο της Φλωρεντιας; Η μπαινουμε χαρωπα με το αυτοκινητο οπου μας καπνισει;
βέβαια και υπάρχει. σχεδόν σε όλες τις μεγάλες..η φοβερή κ τρομερή ZTL..επειδή αλλάζουν συνεχώς, χρειάζεται πριν το ταξίδι μια ενημέρωση από το σαιτ του κάθε δήμου. για μια γενική άποψη:
Ztl in Italia
Δακτυλιος νομιζω οχι, Στο Bergamo ωστοσο προς το παρον δεν ισχυει κατι τετοιο..
Οποτε ελευθερα!
μμμμ..ε όχι και ελεύθερα..:haha: η ZTL σε περιμένει..
Comune di Bergamo (BG)
Αν πάνε στην Τοσκάνη και θέλουν να αγοράσουν κρασιά, καλό θα ήταν να ξεχάσουν να αγοράσουν κρασιά Κιάντι... αν είναι να μπεις στον κόπο να κουβαλήσεις κρασιά από την Τοσκάνη καλό θα ήταν να αγοράσεις κάτι special... ε αυτό το special δεν είναι βέβαια τα Κιάντι...
θα διαφωνήσω ελαφρά..το σπεσιαλ ναι μεν δεν είναι το Chianti αλλά πού πας ρε Καραμήτρο στα βαθιά αν δεν ξέρεις το Κιάντι? μάθε πρωτα το Κιάντι κ μετά έχεις χρονο για τα άλλα. εσύ φυσικά τα ξέρεις, αλλά οι άλλοι? άστους πρώτα να μαθουν καλά το Κιάντι, να πάρουν 1-2 μπουκάλια riserva (που η τιμή φτάνει άνετα κ σε 3τριψήφια νούμερα) κ μετά δοκιμάζουν τα λοιπά. η γευσιγνωσία δεν κατακτιέται σε μέρες, βδομάδες, μήνες...θέλει χρόνια κ πολλές φιάλες καθώς πολύ καλά ξέρεις..
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
βέβαια και υπάρχει. σχεδόν σε όλες τις μεγάλες..η φοβερή κ τρομερή ZTL..επειδή αλλάζουν συνεχώς, χρειάζεται πριν το ταξίδι μια ενημέρωση από το σαιτ του κάθε δήμου. για μια γενική άποψη:
Ztl in Italia

μμμμ..ε όχι και ελεύθερα..:haha: η ZTL σε περιμένει..
Comune di Bergamo (BG)
Ευχαριστω πολυ! Εξαιρετικα χρησιμες πληροφοριες! Και τι γινεται αν το ξενοδοχειο ειναι μεσα στην ZTL ? Αυτο με νοιαζει κυριως για την Βερονα που θα ψαξω να βρω κατι στο κεντρο. Comune di Verona - Portale
Πως φθανει κανεις ως το ξενοδοχειο;
Στο Bergamo εχω κλεισει κατι εκτος προς το αεροδρομιο, οποτε δε με πειραζει και τοσο.
Σε καμια αλλη γλωσσα εκτος των Ιταλικων δεν εχουν τα site τουλαχιστον οσον αφορα τις ZTL? Δυστυχως δεν ειμαστε ολοι ιταλομαθεις! :(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στη Βερόνα έχει τουλάχιστον 3 τεράστια υπόγεια πάρκινγκ στα όρια του ιστορικού κέντρου... παίρνεις τα μπογαλάκια σου και περπατάς κανένα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο μέχρι το ξενοδοχείο σου αν αυτό είναι στο ιστορικό κέντρο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον ο κυβος ερριφθη!

Και αποφασισα απο μονη μου οτι το καλυτερο ειναι να παμε βολτα στις λιμνες.
Την Τοσκανη θα την δουμε σε επομενη επισκεψη μας.
Επομενως θα μου ειναι πολυ χρησιμες οποιαδηποτε πληροφορια για διαδρομες, χωρουδακια στην περιοχη, αξιοθεατα, εστιατορια κλπ.
Οτι εχετε ευχαριστηση τελος παντων!

Mille Grazie


Lullu, ειχες δικιο, δεν βρηκα τιποτε στο Tremezzo, αλλα εκλεισα ξενοδοχειο στο Griante Cadenabbia που ειναι ακριβως το διπλανο χωριο. Booking.com: hotel Villa La Mirabella, Griante Cadenabbia, Italy - 15 Guest reviews. Book your hotel now!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και αποφασισα απο μονη μου οτι το καλυτερο ειναι να παμε βολτα στις λιμνες.
Την Τοσκανη θα την δουμε σε επομενη επισκεψη μας.
Επομενως θα μου ειναι πολυ χρησιμες οποιαδηποτε πληροφορια για διαδρομες, χωρουδακια στην περιοχη, αξιοθεατα, εστιατορια κλπ.
Οτι εχετε ευχαριστηση τελος παντων!

Mille Grazie


Lullu, ειχες δικιο, δεν βρηκα τιποτε στο Tremezzo, αλλα εκλεισα ξενοδοχειο στο Griante Cadenabbia που ειναι ακριβως το διπλανο χωριο. Booking.com: hotel Villa La Mirabella, Griante Cadenabbia, Italy - 15 Guest reviews. Book your hotel now!
Έρση την αποκάλυψες τη λαδιά, ή ο αφέντης θα τη μάθει από το ίντερνετ;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι! Δεν την εχω αποκαλυψει ακομη! Και δεδομενου οτι μπαινει συχνα και απο τον λογαριασμο μου, αν δειτε τιποτε περιεργα μηνυματα απο μενα να ξερετε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Ναι ειναι και οι φοροι και η χρεωση της πιστωτικης καρτας καθως και ενα ευρω για την ειδοποιηση μεσω e-mail. Δεν περιλαμβανει ομως αποσκευες. Θα βολευτουμε με χειραποσκευες. Αρχες εως μεσα Ιουνιου πια ποσα ρουχα να μας χρειαστουν; (Αν δουμε οτι δεν τα καταφερνουμε -δηλαδη εγω δεν τα καταφερνω- θα προσθεσουμε και μια βαλιτσα των 15 ευρω με συν σαραντα ευρω!)
Kαι τι να τα κάνετε τα ρούχα κιόλας? Σάμπως τα φοράτε? Αφού οι βαλίτσες σας ακολουθούν ανεξάρτητη διαδρομή...:bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Kαι τι να τα κάνετε τα ρούχα κιόλας? Σάμπως τα φοράτε? Αφού οι βαλίτσες σας ακολουθούν ανεξάρτητη διαδρομή...:bleh:
Σωστο και αυτο! Αλλα και εγω που ειχα τα ρουχα μαζι μου, μηπως και τα φορεσα, τοσο ψοφοκρυο που εκανε; Καθαρα τα εφερα πισω! (Και που το βαζεις οτι δεν εβρισκα και τιποτε να αγορασω: εκει περα στην Ινδια, ζεστα σπορ γυναικεια ρουχα δεν βρηκα! Μονο σαρι, φουστες με κροσια και καθρεφτακια! Ελεος!)

Εμ παθαινοντας μαθαινουμε: για αυτο οτι παρουμε θα ειναι στις χειραποσκευες μας! Να το εχουμε μαζι μας στο αεροπλανο! Ετσι εχουμε και καποια ελπιδα να εχουμε και ενα βρακι να αλλαξουμε! Μη σου πω κιολας οτι ακομη και αγκαλια θα εχουμε τις χειραποσκευες μας!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οχι! Δεν την εχω αποκαλυψει ακομη! Και δεδομενου οτι μπαινει συχνα και απο τον λογαριασμο μου, αν δειτε τιποτε περιεργα μηνυματα απο μενα να ξερετε!

Ωω...εκπλήξεις τον περιμένουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.399
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom