Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Βρε μήπως να αλλάξετε την επιστροφή και να γυρίσετε Δευτέρα 20/6 το πρωί στη Θεσσαλονίκη? Να προλάβετε και την πρεμιέρα της Aida στην Arena?
Πώς είναι το φεστιβάλ; Θέλω πολύ να περάσω μια βόλτα κάποια στιγμή.
Το καστ της Aida είναι, όμως, λιγότερο από μία υπερπαραγωγή που περίμενα.
Αληθεια, έχουμε θέμα για την Όπερα στο φόρουμ;;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βρε μήπως να αλλάξετε την επιστροφή και να γυρίσετε Δευτέρα 20/6 το πρωί στη Θεσσαλονίκη? Να προλάβετε και την πρεμιέρα της Aida στην Arena?
Δυστυχως δεν γινεται να λειψουμε πεντε επιπλεον ημερες. Ειναι και το τριημερο του Αγιου Πνευματος που βολευει πολυ σε αυτες τις ημερομηνιες. Την Aida την εχω δει πριν απο χρονια σε παραγωγη της Σκαλας, οποτε θα το ξεπερασω το πληγμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξερει κανεις (πχ Samion) αν στη Βερονα, Bergamo και λοιπες βορειο ιταλικες πολεις, υπαρχει τιποτε αναλογο με τον δακτυλιο της Φλωρεντιας; Η μπαινουμε χαρωπα με το αυτοκινητο οπου μας καπνισει;
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Η γνώμη μου είναι να βγάλεις πρόγραμμα για τοσκάνη. ο Ιούνιος είναι καλή εποχή. Ιούλιο και ιδίως Αύγουστο βράζει ο τόπος. Και οι λίμνες όμορφες είναι, αλλά η τοσκάνη είναι άλλο πράγμα. Επιλέγω Τοσκάνη και ποιο συγκεκριμένα , σίγουρα Λούκα, Σιένα, Σαν τζιμινιάνο, Φλωρέντία αλλά και μία βόλτα Πίζα. Αν θέλεις ρίξε μία ματιά σε φεστιβάλ που γίνονται στην Πίζα και την Σιένα τον μήνα Ιούνιο. έχω την εντύπωση ότι τον Ιούνιο στη Πϊζα έχουν κωπηλατικούς αγώνες και στην Σιένα κάποια γιορτή- φεστιβάλ (νομίζω ανταγωνίζονται περιοχές- γειτονιέ της Σιένα σε αγώνες ιπποδρόμου, έχει απίστευτο γλέντι και κοσμοσυρροή). Εγώ δεν τα έτυχα όταν πήγα αλλά τα είδα στο travel channel. Πραγματικά ζηλεύω. Δαγκωτό τοσκάνη λοιπόν.
Συν ένα δαγκωτό για Τοσκάνη...:clap::clap::clap:(Λούκα που είναι η πόλη "των εκατό εκκλησιών,Πίζα με τον ομώνυμο πύργο, µεσαιωνική Σιένα με την Πιάτσα Ντελ Κάµπο και τον τον Καθεδρικό ναό, Σαν Τζιμινιάνο το «Μανχάταν» της Τοσκάνης)
Και γενικότερα όλη η περιοχή Κιάντι µε τους αµπελώνες και τα οινοποιεία της...Μην ξεχάσετε να αγοράσετε κρασί Κιάντι...
Είναι το κατάλληλο ταξίδι στην κατάλληλη εποχή..!!!:clap:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Bergamo

στο bergamo περισυ τον ιουλιο μπηκαμε χαρωπά με το αυτοκινητό μας σε κεντρικό υπογειο παρκινγκ...για τα άλλα δεν ξέρω..αλλα θα ηθελα και εγω να μάθω για βερονα γιατι θα βρεθω εκεί στις 6/6...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ξερει κανεις (πχ Samion) αν στη Βερονα, Bergamo και λοιπες βορειο ιταλικες πολεις, υπαρχει τιποτε αναλογο με τον δακτυλιο της Φλωρεντιας; Η μπαινουμε χαρωπα με το αυτοκινητο οπου μας καπνισει;
Δακτυλιος νομιζω οχι, αλλα αυτο που υπαρχει σε καποιες πολεις της Β.Ιταλιας (πχ Μιλανο, Τορινο) ειναι το ecopass, δηλαδη συγκεκριμενες μερες κ ωρες για να μπεις με το αυτοκινητο στο κεντρο πρεπει ή αυτο (το αυτοκινητο) να ειναι κατηγοριας euro5 (καταταξη σχετικη με ρυπους) ή διαφορετικα πληρωνεις καποιο ποσο.. Στο Bergamo ωστοσο προς το παρον δεν ισχυει κατι τετοιο..
Οποτε ελευθερα! (Αν κ για να ειμαι ειλικρινης ακομα κ στις πολεις που ανεφερα οτι ισχυει δεν ειδα ποτε κυρωσεις ή κατι αντιστοιχο για τους "παραβατες")
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έρση και οι δυο προτάσεις είναι μοναδικές..Εφόσον όμως πας Bergamo θα συμφωνήσω κι εγώ για λίμνες..Το πρόγραμμα του traveller τα λέει όλα..Χαλαρώστε κι απολαύστε τη μαγεία του τοπίου.. Η καλύτερη εποχή, θα περάσετε τέλεια!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ερση μου.. θα ειμαι εκει απο 10 εως 13 ..το 3ημερο δηλαδη ..μπορει και να σε δω σε καμμια γωνια ετσι? εκλεισα ξενοδοχειο με μεγαλη δυσκολια στο tremezo (αν θυμαμαι καλα γιατι εδω που ειμαι δεν εχω διαθεσιμα τα στοιχεια) γιατι ειμαστε 6 ατομα ,νοικιασαμε αυτοκινητο και θα κανουμε το γυρο της λιμνης κομο , θα παμε λουγκανο και αν περισεψει ωρα στη στρεσα αλλα ειναι κομματι δυσκολο..!:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο κυβος ερριφθη! Tremezo και εγω λοιπον! :clap::clap:
Νασαι καλα Lullu μου και καλη ευκολια σε σας εκει περα μακρια!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Και γενικότερα όλη η περιοχή Κιάντι µε τους αµπελώνες και τα οινοποιεία της...Μην ξεχάσετε να αγοράσετε κρασί Κιάντι...
Αν πάνε στην Τοσκάνη και θέλουν να αγοράσουν κρασιά, καλό θα ήταν να ξεχάσουν να αγοράσουν κρασιά Κιάντι... αν είναι να μπεις στον κόπο να κουβαλήσεις κρασιά από την Τοσκάνη καλό θα ήταν να αγοράσεις κάτι special... ε αυτό το special δεν είναι βέβαια τα Κιάντι...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Έρση και εμείς εκεί θα είμαστε 10-15/6.
Από διανυκτερεύσεις επιλέξαμε 1 stresa, 2 Bellagio, 1 Bergamo και 1 Milano λόγω easyjet.
Όλο και κάπου θα βρεθούμε αν τελικά επιλέξετε λίμνες.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ρε παιδια κ εγω μπορει να ειμαι καπου εκει γυρω.. αφου θα ειμαστε τοσοι πολλοι, δεν κανονιζουμε ενα τραβελστορικο meeting? Θα ειναι κ το πρωτο meeting του travelstories στο εξωτερικο (ή εχει ξαναγινει?)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.232
Μηνύματα
884.402
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom