Γερμανία Berlin über alles - Λίμνες, γκράφιτι και αυτός ο πύργος που φαίνεται από παντού

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Nikolassee και Schlachtensee

Ξαναπαίρνουμε το S7 ή το S1 με κατεύθυνση προς Βερολίνο αυτή τη φορά και κατεβαίνουμε στην αμέσως επόμενη στάση, τη
Nikolassee

Η περιοχή οφείλει το όνομα της στην μικρή ομώνυμη λίμνη και αποτελεί και αυτή μέρος του προαστίου Steglitz - Zehlendorf, εύπορο προάστιο στα νοτιοδυτικά του Βερολίνου. Την περιοχή την είδα πρώτη φορά σε ένα επεισόδιο της σειράς Homeland, πιο συγκεκριμένα το κτίριο του σταθμού των τρένων, έναv από τους πιο όμορφους σιδηροδρομικούς σταθμούς στο Βερολίνο (αναφέρομαι στο κτίριο). Οπότε το έκανα pin στο χάρτη μου για μελλοντικά ταξίδια και τώρα που βρήκα την ευκαιρία μιας και ήμουνα κοντά, είπα να κάνω μια στάση. Έκανα μια μικρή βόλτα στην περιοχή, με όμορφα σπίτια και βίλες δεξιά και αριστερά του δρόμου και δέντρα στα πεζοδρόμια αλλά και στη μέση του δρόμου, ανάμεσα στις δύο λωρίδες. Έκατσα και για ένα σύντομο καφεδάκι για ανασύνταξη δυνάμεων στο πολύ όμορφο Cafe and Bistro Leopold και μετά από προτροπή των ντόπιων που απολάμβαναν τον μεσημεριανό καφέ τους αλλά και της ιδιοκτήτριας του καφέ συνέχισα για τον επόμενο προορισμό μου.

IMG_20220324_124146.jpg


DSC_0066_edit_346673497945538.jpg


DSC_0070.JPG



Περπατώντας, 10 λεπτά μετά βρέθηκα σε μια ακόμα λίμνη την
Schlachtensee

Η λίμνη βρίσκεται στην άκρη του δάσους Grunewald ανάμεσα στις λίμνες Krumme Lanke και Wannsee. Θεωρείται από τις καθαρότερες λίμνες γύρω από το Βερολίνο. Η περίμετρος της λίμνης είναι περίπου 7 χιλιόμετρα και καλύπτεται εξ ολοκλήρου από μονοπάτι, οπότε είναι ιδιαίτερα δημοφιλής προορισμός για περπάτημα στη φύση, ποδήλατο και τρέξιμο. Τους καλοκαιρινούς μήνες γεμίζει από Βερολινέζους που ψάχνουν μια ανάσα δροσιάς. Υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης βάρκας για βόλτα στη λίμνη. Έκανα μια μικρή βόλτα περίπου 2 χιλιομέτρων. Μάρτιος και υπήρχε αρκετός κόσμος που περπατούσε στο μονοπάτι, οπότε φαντάζομαι το καλοκαίρι υπάρχει αρκετός συνωστισμός. Όσον αφορά τη δημόσια συγκοινωνία, η πρόσβαση γίνεται εύκολα από την ομώνυμη στάση Schlachtensee του SBahn.

DSC_0084.JPG


DSC_0090.JPG


DSC_0101.JPG


DSC_0108.JPG


DSC_0130.JPG


DSC_0131_edit_346596820100758.jpg


DSC_0135_edit_346572289884095.jpg


DSC_0137_edit_346532113009622.jpg
 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Murals (μέρος 1ο)

Στα ταξίδια που έχω κάνει μέχρι και τη στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο, δεν έχω συναντήσει άλλη πόλη που να την έχω συνδέσει τόσο έντονα με τα murals ειδικότερα και με την street art γενικότερα. Ειδικά τα murals, τα τεράστια δηλαδή graffitti που καλύπτουν συνήθως ολόκληρες πλευρές κτιρίων, συνήθως τις πλευρικές, τα ΄΄κυνηγάω΄΄ και προσπαθώ πάντα να τα εντοπίζω όταν ταξιδεύω. Στο Βερολίνο όσα και να εντοπίζω, πάντα ξεφυτρώνουν καινούρια, σε καθένα από τα τρία ταξίδια μου έχω δει διαφορετικά και ήδη έχω σημειώσει κάποια καινούρια ή που δεν έχω δει για την επόμενη επίσκεψη. Τα περισσότερα από τα murals δημιουργούνται στο πλαίσιο δράσεων και festival σε συνεργασία με το δήμο ή επίσημες αρχές, αλλά υπάρχουν και κάποια που απλά ξεφυτρώνουν ένα βράδυ, είναι δηλαδή ας πούμε παράνομα, αλλά πολλές φορές οι αρχές δεν ασχολούνται καν με το σβήσιμό τους, άλλωστε αποτελούν πλέον κατά κάποιο τρόπο κομμάτι της ταυτότητας του τόπου. Το περιεχόμενο τους έχει συνήθως κάποιο πολιτικό, κοινωνικό μήνυμα κλπ. Κάποιοι δημιουργοί είναι αρκετά γνωστοί με δημιουργίες τους σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν αρκετά tours όσον αφορά τη street art στο Βερολίνο, δεν έχω κάνει κάποιο για να προτείνω, ό,τι έχω δει, το είδα μόνος μου, είναι άλλωστε ωραία αφορμή για να δεις και τις τριγύρω περιοχές. Άλλες πόλεις στην Ευρώπη με έντονη παρουσία murals είναι η Βαρσοβία, η Κρακοβία και το Λοτζ στην Πολωνία, η Βουδαπέστη και η Κοπεγχάγη. Στις φωτογραφίες παρακάτω θα προσπαθήσω να τα χωρίσω ανά περιοχή, όσο αυτό είναι δυνατόν. Έχω βάλει φωτογραφίες και στο topic Τοιχογραφίες τριών διαστάσεων, (μηνύματα 321-325).

Περιοχή ανάμεσα στους σταθμούς U Heinrich-Heine-Straße και U Moritzplatz

Unter der Hand, γωνία Kopenicker Str. με Bruckenstrasse

DSC_0299.JPG


Face Time mural, Heinrich Heine Str. 36
DSC_0303.JPG


Luckauer Str
DSC_0304.JPG


Prinzenstrasse 34
DSC_0312.JPG


Mural by Herakut, Luckauer Str. 14
DSC_0311.JPG


Susse Sunde Mural, Prinzenstrasse 19
DSC_0313.JPG



Ανάμεσα σε U Kottbusser Tor και U Görlitzer Bahnhof

Cosmonaut by Victor Ash, Mariannenstrasse 8

DSC_0326.JPG


γωνία Oranienstrasse με Manteufelstrasse
DSC_0328.JPG



Ανάμεσα σε Hallesches Tor και U Kochstraße

Tommy Haus, Wilhelmstrasse 9

IMG_20181117_161802.jpg


Wilhelmstrasse 7
IMG_20181117_161923.jpg


Elephant Mural by Jadore Tong (aka S.Y.R.U.S.), Wilhelmstrasse 7
IMG_20210825_183240.jpg


IMG_20210825_183302.jpg


Make Art, No War, Mehringplatz 28
IMG_20210825_182704.jpg


Mehringplatz 28
IMG_20210825_182806.jpg


Mural by Pichi Avo, Franz-Kluhs Str
IMG_20220323_160918.jpg


IMG_20220323_161006.jpg



Ανάμεσα σε U Senefelderplatz και U Eberswalder Straße

Schwedter Strasse

IMG_20220323_105615.jpg


Schwedter Strasse
IMG_20220323_110310.jpg


Schwedter Strasse
IMG_20220323_110348.jpg


Schwedter Strasse
IMG_20220323_110533.jpg



Oderberger Str. 56
IMG_20220323_112107.jpg


Και κάποια που είναι κάπως μόνα τους

Bernauer Str με Strelitzer Str.
IMG_20220323_115757.jpg


Tucholskystrasse 44
IMG_20220323_124914.jpg


Am Friedrichshain 33
IMG_20220323_145029.jpg


Bernburger Str. 35
IMG_20220325_094720.jpg


Revaler Str
DSC_0405.JPG


Oppelner Str. 3
IMG_20181118_155935.jpg


Frobenstrasse 20
IMG_20181117_154847.jpg

 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Murals (μέρος 2ο)

Μια ακόμα περιοχή στην οποία μπορεί κάποιος να δει street art είναι η Bülowstraße στο Schöneberg. Εκεί βρίσκεται και το Urban Nation, ένα σύγχρονο μουσείο με εκθέσεις street art, γλυπτικής και φωτογραφίας. Πολλά από τα murals που υπάρχουν στην πόλη του Βερολίνου έχουν δημιουργηθεί σε συνεργασία με δράσεις του Urban Nation.

Bülowstraße
Collage_20230228_165210.jpg


IMG_20181117_155644.jpg




Ένα άλλο κομμάτι του Βερολίνου που μου αρέσει είναι η δημιουργία πρώην βιομηχανικών και εγκαταλειμμένων χώρων σε χώρους δημιουργίας και διασκέδασης.
Ένα τέτοιο μερος είναι το RAW-Gelande (Reichsbahn-Ausbesserungs-Werk), πρώην χώρος επισκευής τρένων στο Friedrichshain. Στο χώρο υπάρχουν καφέ, bars, clubs, μέρη για φαγητό, στούντιο μουσικής, συναυλιακός χώρος, υπαίθριο σινεμά, εσωτερική πίστα skate, πισίνα, και τοίχος αναρρίχησης σε μια παλιά αποθήκη. Εκεί υπάρχει και η μικρότερη disco του κόσμου, σε μέγεθος τηλεφωνικού θαλάμου (Teledisco). Παρασκευή και Σάββατο βράδυ η νυχτερινή ζωή εδώ είναι έντονη, όπως άλλωστε και στην ευρύτερη περιοχή της Warschauer Straße. Ακριβώς δίπλα είναι το Urban Spree, ένας χώρος αφιερωμένος στην urban art που φιλοξενεί εκθέσεις, workshops και festivals. Φυσικά και εδώ η περιοχή είναι γεμάτη από street art και murals.


RAW-Gelande

DSC_0378.JPG


DSC_0380.JPG


DSC_0381.JPG


DSC_0382.JPG


DSC_0384.JPG


DSC_0388.JPG


DSC_0402.JPG


DSC_0403.JPG


DSC_0404.JPG


DSC_0396.JPG


IMG_20210825_155225.jpg

 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
144
Likes
936
Δεν μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά για το Βερολίνο, λόγω των προσωπικών μου δεσμών με την πόλη, χαίρομαι πάντως όποτε βλέπω ανθρώπους που το εκτιμούν και δη εκτός πεπατημένης. Συμφωνώ ότι δεν είναι κλασικά όμορφη πόλη, ούτε ανταποκρίνεται στην καλογυαλισμένη εικόνα που ίσως κάποιοι περιμένουν από μια γερμανική πρωτεύουσα. Πουθενά όμως δεν έχω δει ως τώρα παρόν και παρελθόν τόσο διαλεκτικά συνδεδεμένα, εκεί που η ιστορία δεν είναι μουσειακό είδος, αλλά αναπνέει από κάθε πόρο της μητρόπολης, χρωματίζοντας το αύριο, αλλά χωρίς να το καταπνίγει με τη σκόνη της.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Δεν μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά για το Βερολίνο, λόγω των προσωπικών μου δεσμών με την πόλη, χαίρομαι πάντως όποτε βλέπω ανθρώπους που το εκτιμούν και δη εκτός πεπατημένης. Συμφωνώ ότι δεν είναι κλασικά όμορφη πόλη, ούτε ανταποκρίνεται στην καλογυαλισμένη εικόνα που ίσως κάποιοι περιμένουν από μια γερμανική πρωτεύουσα. Πουθενά όμως δεν έχω δει ως τώρα παρόν και παρελθόν τόσο διαλεκτικά συνδεδεμένα, εκεί που η ιστορία δεν είναι μουσειακό είδος, αλλά αναπνέει από κάθε πόρο της μητρόπολης, χρωματίζοντας το αύριο, αλλά χωρίς να το καταπνίγει με τη σκόνη της.
Εξαιρετικό σχόλιο, δεν θα άλλαζα ούτε κόμμα. Αγαπάμε Βερολίνο!!! Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Δεν μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά για το Βερολίνο, λόγω των προσωπικών μου δεσμών με την πόλη, χαίρομαι πάντως όποτε βλέπω ανθρώπους που το εκτιμούν και δη εκτός πεπατημένης. Συμφωνώ ότι δεν είναι κλασικά όμορφη πόλη, ούτε ανταποκρίνεται στην καλογυαλισμένη εικόνα που ίσως κάποιοι περιμένουν από μια γερμανική πρωτεύουσα. Πουθενά όμως δεν έχω δει ως τώρα παρόν και παρελθόν τόσο διαλεκτικά συνδεδεμένα, εκεί που η ιστορία δεν είναι μουσειακό είδος, αλλά αναπνέει από κάθε πόρο της μητρόπολης, χρωματίζοντας το αύριο, αλλά χωρίς να το καταπνίγει με τη σκόνη της.
αν και γερμανοφιλος οφειλω να παραδεχτω οτι :
το βρηκα πολυ ασχημο, πολυ DDR, παρολα αυτα πηγα μερικες φορες και αγνωστο γιατι μετα την πρωτη φορα πηγα και ξαναπηγα , και αν μπορουσα θα πηγαινα και παλι

ισως γιατι εχει ειναι μια σημαδιακη πολη συνδεδεμενη με γεγονοτα που εχουν να κανουν με την δικη μου γενια ... ποιος ξερει.

Ειδικα στο κομματι που ηταν ο τοιχος με πιανει κατι....

παντως μου εδωσε μια εντυπωση :
η θα το λατρεψεις, η θα το μισησεις, η θα λατρευεις να το μισεις
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
παντως μου εδωσε μια εντυπωση :
η θα το λατρεψεις, η θα το μισησεις, η θα λατρευεις να το μισεις
Το έχω ακούσει και από άλλους αυτό και το καταλαβαίνω απόλυτα. Όπως και για τη Νάπολη αντίστοιχα (λίγο off topic)

αν και γερμανοφιλος οφειλω να παραδεχτω οτι :
το βρηκα πολυ ασχημο, πολυ DDR, παρολα αυτα πηγα μερικες φορες και αγνωστο γιατι μετα την πρωτη φορα πηγα και ξαναπηγα , και αν μπορουσα θα πηγαινα και παλι
Είναι αυτό το κάτι που σου βγάζει αυτή η πόλη. Και η ιστορία της σίγουρα επηρεάζει ως προς αυτό
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Holzmarkt 25, YAAM και Haus Schwarzenberg

Στους συγκεκριμένους χώρους βρέθηκα πάλι με αφορμή τη street art, αλλά θα δώσω και ορισμένες πληροφορίες για τον κάθε χώρο ξεχωριστά.

Holzmarkt 25

Λίγα μέτρα δίπλα στο East Side Gallery, εκεί που κάποτε στέκονταν οι γκρίζες πλάκες του Τείχους του Βερολίνου, και εμπόδιζαν τη θέα στον ποταμό Spree, βρίσκεται τώρα ένας ζωντανός δημόσιος χώρος, ένα πολύχρωμο χωριό γνωστό ως, "Holzmarkt". Διαθέτει πολλά εστιατόρια και μπαρ, καθώς και μια ωραία εξέδρα στον κήπο κατά μήκος του ποταμού, ιδανική για χαλάρωση. Αφιερωμένο στη βιώσιμη αστικοποίηση και την ενδυνάμωση των πολιτών, είναι ένας ευέλικτος κοινοτικός χώρος που προορίζεται να αλλάζει με την πάροδο του χρόνου και να προσαρμόζεται στις ανάγκες των πολιτών. Υποστηρίζοντας τοπικές πρωτοβουλίες, καλλιτέχνες και επιχειρήσεις, το Holzmarkt παρέχει πολύτιμο χώρο για πολιτιστική ανάπτυξη και κοινωνική ισότητα σε μια εποχή όπου αυτοί οι τύποι χώρων εξαφανίζονται γρήγορα λόγω της αύξησης των τιμών των ακινήτων. Επειδή οι φωτογραφίες μου δεν αποτυπώνουν σωστά το μέρος παραθέτω και ένα ωραίο βίντεο που βρήκα στο YouTube (δείτε το με υπότιτλους).


IMG_20210825_112632.jpg


IMG_20210825_113011.jpg


IMG_20210825_113326.jpg


IMG_20210825_113626.jpg


IMG_20210825_113412.jpg


YAAM

Προχωρώντας λίγο ακόμα προς τη γέφυρα Schillingbrücke, πάλι δίπλα στον Spree συναντάμε το ΥΑΑΜ (Young and African Arts Market), έναν πολυπολιτισμικό χώρο που προσφέρει στους επισκέπτες μια σειρά από υπαίθριες δραστηριότητες. Όπως χαρακτηριστικά διαβάζω: Τι καλύτερος τρόπος για να περάσετε χαλαρά κυριακάτικα απογεύματα από αυτόν τον υπαίθριο χώρο. Εδώ μπορείτε να χορέψετε και να τραγουδήσετε, να φάτε καλό φαγητό από την Αφρική ή την Καραϊβική και να απολαύσετε επίσης εξαιρετική αφρο-μουσική. Από συναυλίες και αθλήματα μέχρι εργαστήρια και εκθέσεις, όλα είναι εδώ στο YAAM. Και εδώ οι φωτογραφίες μου δεν αποτυπώνουν σωστά το μέρος, αλλά με μια αναζήτηση στο ίντερνετ, όποιος θέλει μπορεί να πάρει μια ιδέα.

DSC_0285.JPG


DSC_0286.JPG


DSC_0284.JPG


DSC_0288.JPG


DSC_0291.JPG



Haus Schwarzenberg

Πρόκειται για ένα υπέροχο σοκάκι με street art δίπλα στο Hackescher Höfe, με μερικά ωραία μαγαζιά για καφέ ή ποτό όπως το Cafe Cinema και το Eschschloraque, ένα σινεμά και μια γκαλερί τέχνης (Monsterkabinett).

DSC_0158.JPG



DSC_0163.JPG


DSC_0170.JPG


DSC_0171.JPG


DSC_0174.JPG


DSC_0180.JPG


DSC_0183.JPG


IMG_20210826_205308.jpg


IMG_20210825_123331.jpg



Είναι όμως επίσης και ακόμα ένα μέρος ιστορικής σημασίας για τους Εβραίους και τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, καθώς στο χώρο υπάρχουν και 2 μουσεία.

Το πρώτο είναι το Blindenwerkstatt Otto Weidt (Otto Weidt Workshop for the Blind).
Aφηγείται την ιστορία του Otto Weidt, ενός μικρού κατασκευαστή με έδρα το Βερολίνο. Κατά τη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, ο Weidt απασχολούσε κυρίως τυφλούς και κωφούς Εβραίους εργάτες στο εργαστήριό του. Κατασκεύαζαν σκούπες και βούρτσες, μερικές από τις οποίες κατασκευάζονταν για τη γερμανική Βέρμαχτ, πράγμα που σήμαινε ότι το εργαστήριο θεωρήθηκε «wehrwichtig», δηλαδή επίσημα σημαντικό για αμυντικούς σκοπούς. Μια σειρά από διαφορετικές ιστορίες μαρτυρούν τις προσπάθειες του Otto Weidt να προστατεύσει τους Εβραίους εργάτες του από διώξεις και εκτοπίσεις. Για παράδειγμα, τους πρόσφερε φαγητό και έβγαζε πλαστά διαβατήρια για αυτούς και μάλιστα δωροδόκησε την Γκεστάπο σε πολλές περιπτώσεις. Όταν η απειλή έγινε μεγαλύτερη, έφτασε στο σημείο να αναζητήσει κρυψώνες για μερικούς από τους υπαλλήλους του. Μία από αυτές τις κρυψώνες βρισκόταν στον χώρο του σημερινού μουσείου.

DSC_0160.JPG



Το δεύτερο μουσείο είναι το Anne Frank Zentrum (Anne Frank Centre).
Είναι ο αντίστοιχος οργανισμός που συνεργάζεται με το Anne Frank House στο Άμστερνταμ. Το μουσείο επικεντρώνεται στο ημερολόγιο και την ιστορία της ζωής της Άννας Φρανκ, ενός νεαρού κοριτσιού που γεννήθηκε σε μια εβραϊκή οικογένεια στην Frankfurt am Main το 1929. Η Άννα και η οικογένειά της αναγκάστηκαν να καταφύγουν στο Άμστερνταμ το 1933 και από το 1942 έως το 1944 ζούσαν κρυμμένοι σε μια κρυφή σοφίτα εκεί.

DSC_0162.JPG


 

Attachments

Last edited:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
παντως μου εδωσε μια εντυπωση :
η θα το λατρεψεις, η θα το μισησεις, η θα λατρευεις να το μισεις
Δε νομίζω ότι είναι μέρος που θα το μισήσει κάποιος και ειδικά τουρίστας.Νομίζω ότι πιο πολύ έχει κακό όνομα στους υπόλοιπους Γερμανούς,και ειδικά τους Βαυαρούς,που την θεωρούν failed city.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Αυτός ο πύργος που φαίνεται από παντού

Όποιος έχει επισκεφτεί το Βερολίνο ή απλά το έχει δει σε φωτογραφίες, έχει σίγουρα δει τον Fernsehturm ή Πύργο της Τηλεόρασης. Και να θες, δεν γίνεται να μην τον προσέξεις, με ύψος 368 μέτρα με την κεραία, είναι ορατός από παντού και αποτελεί ένα από τα πιο χαρακτηριστικά τοπόσημα της πόλης. Στην κορυφή υπάρχει μπαρ, περιστρεφόμενο εστιατόριο (ποιος το έκανε πρώτος άραγε, οι Βερολινέζοι ή οι Θεσσαλονικείς;) και προσφέρει θέα 360ᵒ σε ολόκληρο το Βερολίνο. Εγώ απλά θα προσθέσω μερικές φωτογραφίες από διάφορα σημεία της πόλης με τον πύργο στο background.

Δίπλα στο Rotes Rathaus, το Κόκκινο Δημαρχείο
DSC_0195.JPG


Οι επόμενες τρεις είναι από την Ebertsbrücke με φόντο και το Bode Museum, τραβηγμένες σε διαφορετικές περιόδους
DSC_0445.JPG


IMG_5817.JPG


DSC_0158.JPG


Από το πάρκο μνήμης White Crosses, δίπλα στο Reichstag
DSC_0144.JPG


Από την Bösebrücke, στον σταθμό S Bornholmer Straße. Εκεί είχα πάει για το cherry blossom, αλλά ήταν λίγο νωρίς ακόμη
DSC_0162.JPG


Οι επόμενες δύο από την κορυφή του Französischer Dom στην Gendarmenmarkt
IMG_5931.JPG


IMG_20210826_132116.jpg


Από Schillingbrücke
DSC_0292.JPG


Από Warschauer Brücke
IMG_5905.JPG


Από την κορυφή της Siegessäule (Στήλη της Νίκης)
IMG_5979.JPG
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
696
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Επίλογος με κάποιες ακόμα φωτογραφίες

Θα κλείσω αυτόν το μάλλον μίνι οδηγό (γιατί ιστορία δεν τη λες), με μερικές ακόμα φωτογραφίες.

U Gleisdreieck. Δίπλα στον σταθμό υπάρχει μια ωραία μπυραρία, η BRLO Brwhouse και ένα ωραίο πάρκο. Είναι ωραία το ηλιοβασίλεμα.
DSC_0014.JPG


DSC_0036.JPG


Nikolaiviertel
DSC_0198.JPG


East Side Gallery
DSC_0264.JPG


Κάπου στο Friedrichshain
DSC_0422_edit_80583771501243.jpg


DSC_0409.JPG


Hackesche Höfe
DSC_0127.JPG


Memorial to the Murdered Jews of Europe
DSC_0085.JPG


Marie-Elisabeth-Lüders-Haus
IMG_5924.JPG


Palazzo Ottagonale
IMG_20210826_180934_482_1415541246464212.jpg


Quartier Schützenstraße
IMG_20230306_021930.jpg


STOP WARS
IMG_20220323_143623.jpg


Molecule Man
DSC_0665 1.JPG


Oberbaumbrücke
IMG_5883.JPG


Κλείσιμο με μια Berliner
IMG_20220323_165025.jpg


Θα προτείνω και 2 αγαπημένα μαγαζιά στο Kreuzberg. Για καφέ, μπύρα και ποτό το Mano Cafe (Skalitzer Strasse 46, στάση μετρό U Görlitzer Bahnhof) και λίγο πιο κάτω το Nachtigall Imbiss (Ohlauer Strasse 10), λιβανέζικο για falafel, shawarma κλπ.

Prost und Guten Appetit
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom