Best of - Worst of

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βλέπω πολύ νέο κόσμο στο site οπότε πάμε να κάνουμε μια καταγραφή από όλους, παλιούς και νέους.

Μοιραστείτε μαζί μας ποια πιστεύετε ότι είναι τα δυνατά σημεία του TravelStories, και -κυρίως- ποια είναι τα σημεία που πάσχει, που έχει αδυναμίες, που του λείπουν.

Όσο περισσότεροι συμμετέχετε σε αυτό το θέμα, τόσο περισσότερα εφόδια μας δίνετε για να βελτιώνουμε το TravelStories. :)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τα δυνατά σημεία είναι
- η ζωντάνια του κόσμου του
- η ευκολία στον χειρισμό του
- η απλή δομή του και ως εκ τούτου άμεσα προσβάσιμες οι σελίδες του

Το κακό του σημείο
Η μη δυνατότητα στους χρήστες να καταγράφουν τα προβλήματά τους και τις εντυπώσεις τους από ξενοδοχεία, πρακτορεία, παροχές υπηρεσιών. Ο κόσμος που ταξιδεύει θέλει σίγουρα να έχει μια εικόνα. Τον βοηθάει στις αποφάσεις του.
Σίγουρα υπάρχει η νομοθεσία. Πώς αυτή αντιμετωπίστηκε όμως στις διεθνείς σελίδες που καταγράφονται κυρίως σχόλια?
΄Ισως θα μου πείτε ότι επειδή είναι διεθνείς. ΄Ισως...

Κατά τα άλλα...
Δεν υπάρχουν άλλα κακά
Καλά, να σου γράψω πολλά
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Best
Μας ταξιδεύει σε προορισμούς που δεν θα δούμε ποτέ
Μας κατατοπίζει για προορισμούς που θα επισκεφθούμε και μεις
Μας φέρνει στη μνήμη γλυκές αναμνήσεις από μέρη που έχουμε ήδη πάει

Worst
Είναι επικίνδυνα εθιστικό. Πέφτεις κατευθείαν στα σκληρά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Συμφωνώ με την bloody mary, είναι απίστευτα εθιστικό.. και όντως αυτό είναι αρνητικό!! έχω ξοδέψει πολλέέεεεεεεεεες ώρες
επίσης εκεί που σκεφτόμουν μόνο τα επόμενα 3 ταξίδια μου κάθε φορά, τώρα σκέφτομαι τα επόμενα...10!! πως κάνεις ταξιδοαπεξάρτηση??ξέρει κανείς?
ας σοβαρευτούμε τώρα..
βρίσκω το site πολύ καλά οργανωμένο και "φιλικό" στο χρήστη..
μόνο που είναι λίγο περισσότερο προσανατολισμένο σε εξωτικούς προορισμούς (αλλά έτσι προκύπτει, δε φταίει κάποιος γι αυτό) οι οποίοι δεν με πολυτραβάνε εμένα προσωπικά. Δηλαδή θα προτιμούσα να διάβαζα περισσότερα θέματα για χώρες που προτιμώ..
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Νομίζω με κάλυψαν και εμένα τα δύο προηγούμενα post!;)
Μια παρατήρηση μόνο: εάν είναι βέβαια δυνατό...στα στοιχεία του καθενός να συμπεριλαμβάνονται οι πόλεις που έχει επισκευθεί σε κάθε χώρα για πληρέστερη ενημέρωση γιατί το πορτοκαλί του ταξιδιωτικού χάρτη είναι μια χαρά μεν, αλλά δεν δίνει την πραγματική εικόνα.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω αν και καινουργια ,συμφωνω με τα παραπανω.εχω φαει τρελλο κολλημα!!!οταν μπηκα στην παρεα φανταζομουν οτι οι περισσοτεροι θα ειχαν κανει τα κλασσικα ταξιδια και ξαφνικα ανακαλυπτω το ακριβως αντιθετο.μαθαινω για προορισμους που για να πω την αληθεια δεν ηξερα που ειναι στον χαρτη!και αυτο ειναι πραγματικα ανεκτιμητης αξιας!εχω ταξιδεψει νοερα μεσα απο τις ιστοριες σας σε μερη που ισως να μην καταφερω να παω.θα ηθελα ομως να ακουω και τα αρνητικα οπως προανεφεραι και η stella.θα βοηθουσε παρα πολυ!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Συμφωνώ απόλυτα με το post της Στέλλας.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Νομίζω με κάλυψαν και εμένα τα δύο προηγούμενα post!;)
Μια παρατήρηση μόνο: εάν είναι βέβαια δυνατό...στα στοιχεία του καθενός να συμπεριλαμβάνονται οι πόλεις που έχει επισκευθεί σε κάθε χώρα για πληρέστερη ενημέρωση γιατί το πορτοκαλί το ταξιδιωτικού χάρτη είναι μια χαρά μεν, αλλά δεν δίνει την πραγματική εικόνα.
Noμίζω πως θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό.Ο χάρτης είναι πολύ ''γενικός''.
Κάποιος που έχει πάει π.χ μόνο Αγία Πετρούπολη,του πορτοκαλίζει όλη η Ρωσία. (!)
Βέβαια,δεν νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα αλλαγής σε αυτό,καθώς ο χάρτης είναι ''έτοιμος'' απο την εκάστοτε εταιρεία και δεν μπορεί να επεξεργαστεί.
Παρόλα αυτά όμως,θα μπορούσε να μπέι ακόμα ένα πεδίο σε κάθε προφίλ όπου ο χρήστης θα έχει τη δυνατότητα να διευκρινίζει τις πολεις που έχει επισκεπτέι ενώ ακριβώς απο κάτω σε μορφή link, να υπάρχει και η ιστορία του ή οι σχετικές ιστορίες άλλων καθώς και οι σχετικές φωτογραφίες που έχει ανεβάσει.

Επίσης, εμένα προσωπικά με κουράζει λίγο και η δομή των φωτογραφιών.Επικρατεί ένα μπέρδεμα.Ίσως θα ήταν καλύτερα να είχαν μια εναλλακτική σε μορφή slide ωστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να πατάς το ''τριγωνάκι'' για να πας στην επόμενη.

Κατά τα άλλα, είναι όλα πολύ καλά. :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το κακό του σημείο
Η μη δυνατότητα στους χρήστες να καταγράφουν τα προβλήματά τους και τις εντυπώσεις τους από ξενοδοχεία, πρακτορεία, παροχές υπηρεσιών. Ο κόσμος που ταξιδεύει θέλει σίγουρα να έχει μια εικόνα. Τον βοηθάει στις αποφάσεις του.
Σίγουρα υπάρχει η νομοθεσία. Πώς αυτή αντιμετωπίστηκε όμως στις διεθνείς σελίδες που καταγράφονται κυρίως σχόλια?
΄Ισως θα μου πείτε ότι επειδή είναι διεθνείς. ΄Ισως...
Καταρχήν δεν υπάρχει πρόβλημα νομικό να καταγράφονται τα θετικά σημεία ενός ταξιδιού, δηλαδή τα καλά ξενοδοχεία, πρακτορεία, εστιατόρια κλπ. Είναι θέμα του αφεντικού, αν θέλει να το επιτρέψει ή δικαίως να φοβάται τη μαύρη διαφήμιση. Για τα αρνητικά σημεία ενδεχομένως να μπορούσαμε να ενημερώναμε μέσω pm τους ανθρώπους που θα ενδιαφέρονταν να πάνε, τί να αποφύγουν, οπότε και ενημερωμένοι θα ήταν και δημοσίως δε θα καταγραφόταν κάτι το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δυσφημιστικό και να έχει προβλήματα εκτός από τον συντάκτη του post και το αφεντικό. Θα μπορούσαμε δηλαδή να γράφουμε στα post μας, ένα moto, κάτι σαν: "υπάρχουν και μη καταγεγραμμένα αρνητικά σημεία" το οποίο θα σήμαινε για τους αναγνώστες του forum οτι θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τον συντάκτη του post με pm προκειμένου να λάβουν επιπλέον πληροφόρηση για τα αρνητικά σημεία του ταξιδιού, εφόσον φυσικά ενδιαφέρονται.
Το πρόβλημα είναι οτι ο έλληνας νομοθέτης δεν έχει κατανοήσει την έννοια και τη λειτουργία του Forum. (Αν και κατά την γνώμη μου ακόμη και να την κατανοούσε, δε θα γινόντουσαν καλύτερα τα πράγματα, μάλλον θα προσπαθούσε περισσότερο να το ελέγξει, μου φαίνεται).
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ΕΡΣΗ καθώς τυχαίνει να γνωρίζω από νομικά.:)
Γενικότερα αλλά και στο διαδίκτυο πολύ περισσότερο επικρατεί η αρχή της προσωπικής ελευθερίας του λόγου, πολύ ανώτερη από κάθε άλλο(για να το πούμε απλά). Δεν αποτελεί δυσφήμηση η καταγραφή μιας προσωπικής εμπειρίας. Ετσι δεν βρίσκω το λόγο να μην αναφέρεται τίποτε αρνητικό στο forum. Αλλωστε για αυτό το λόγο υπάρχει αυτό, για άμεση ανταλλαγή απόψεων, είτε αυτές είναι θετικές είτε αρνητικές(γιατί το κακό-περίεργο θα ήταν να βλέπαμε μόνο θετικές). Πιστεύω λοιπόν πως για να αποφύγουμε και όλη αυτή την "κυκλοφορία" προσωπικών μηνυμάτων στον κάθε χρήστη, καλύτερα θα ήταν να καταγράφουμε τις όποιες εμπειρίες μας με αντικειμενική ματιά και πληρότητα, έτσι ώστε να δίνουμε στον συμφορουμίτη την πραγματική εικόνα της κατάστασης στην οποία μπορεί να βρεθεί επισκέπτοντας τον κάθε προορισμό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, διότι η αντικειμενική ματιά και πληρότητα δεν είναι σε καμία περίπτωση προσόν όλων των ανθρώπων. Πολλές φορές μπαίνει μέσα η εμπάθεια, τα "προηγούμενα", ή απλά η ελευθερία που δίνει η ανωνυμία του ίντερνετ. Έτσι θα μπορεί οποιοσδήποτε να μπει και να συκοφαντεί, να βρίζει, γενικά να καταμαρτυρεί σφάλματα με κάθε άλλο παρά αντικειμενική ματιά.

Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν τι κάνουμε; θα φιλτράρουμε τις κακές κριτικές; και με ποιο κριτήριο; ή θα πρέπει να τα επιτρέπουμε ΟΛΑ ή θα πρέπει να τα απαγορεύουμε (όπως τώρα).

Επειδή το συγκεκριμένα θέμα έχει πολύ ψωμί, θα σας παρακαλούσα το θέμα αυτό να το συζητήσουμε σε ξεχωριστό topic καλύτερα, γιατί θα μας μπερδέψει με όλα τα υπόλοιπα. :)
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Συμφωνώ Defkalion πως το ζήτημα έχει πολύ ψωμί και καλύτερα να συζητηθεί σε άλλο θέμα(αν και εξαιτίας της φύσης του δεν είναι εύκολο να βρεθεί λύση).
Πάντως και εγώ με τα όσα προανέφερα δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση αυτά: "να συκοφαντεί, να βρίζει, γενικά να καταμαρτυρεί σφάλματα". Εκεί πλέον γίνεται κατανοητό πως η διάθεση του γράφοντος είναι διαφορετική...μιλάμε για μερικά αρνητικά που ίσως συναντήσει στο ταξίδι του ενώ και η διατύπωση τους να γίνεται με προσεκτικό τρόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom