Black Friday 2023

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ντάξει, άβολες ώρες αν ταξιδεύεις με οικογένεια, αλλά όταν πήρα αυτές τις πτήσεις το καλοκαίρι, οι ώρες ήταν ιδανικές για μένα.
Το να συμπίπτεις με φίλους συνταξιδιώτες σε αυτά τα ωράρια δεν είναι σύνηθες, η νόρμα είναι η μέρα. Η οικογένεια βαδίζει σε καλό δρόμο 😅 Αν είναι οι γονείς της νύχτας, γυμνάζονται και οι μικρότεροι.
Προσωπικά μου κάνει και το πήγαινε τη νύχτα, κατανοώ τις επιφυλάξεις, ωστόσο.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Μέχρι Παρασκευή απόγευμα. Το mail ήρθε την Τρίτη 5μμ ή 6 μμ και ισχύει για 72 ώρες. Κάνε τα κουμάντα σου.
Δυστυχώς, δεν υπάρχει το 30άρι της megalovoletea, η volotea το επανάφερε στην αρχική τιμή των 59,99€ και το έψαξα από το πρωί. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν κράτησε την τιμή έως και σήμερα...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δυστυχώς, δεν υπάρχει το 30άρι της megalovoletea, η volotea το επανάφερε στην αρχική τιμή των 59,99€ και το έψαξα από το πρωί. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν κράτησε την τιμή έως και σήμερα...
Ναι, το έψαξα για φίλη που είχε πάρει mail, μπήκε και η ίδια από το mail της και τίποτα! Προσπάθησα να μιλήσω στο chat, δεν βγήκε άνθρωπος. Κι εγώ που καθυστέρησα να το βγάλω, ψηλά έδειχνε 59.99 αλλά κάπως το έβγαλα με τα 30, τώρα αδύνατον.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Π@π@ρίτσες... Αθήνα - Ντουμπάι, αναχώρηση 28/3 και επιστροφή τον Απρίλιο, η έκπτωση που κάνει είναι 21% (στο economy flex), δική της πτήση. Πώς προκύπτει αυτό, μόνον αυτοί ξέρουν. Δεν εμπίπτει το ναύλο σε καμμία από τις εξαιρέσεις, η έκπτωση θα έπρεπε να είναι 40%. Με 40%, στα 280 ευρώ το πήγαιν' έλα, τρώγεται. Με την κανονική τιμή, στα 468 ευρώ, απλά γελάμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Π@π@ρίτσες... Αθήνα - Ντουμπάι, αναχώρηση 28/3 και επιστροφή τον Απρίλιο, η έκπτωση που κάνει είναι 21% (στο economy flex), δική της πτήση. Πώς προκύπτει αυτό, μόνον αυτοί ξέρουν. Δεν εμπίπτει το ναύλο σε καμμία από τις εξαιρέσεις, η έκπτωση θα έπρεπε να είναι 40%. Με 40%, στα 280 ευρώ το πήγαιν' έλα, τρώγεται. Με την κανονική τιμή, στα 468 ευρώ, απλά γελάμε.
Καθε χρονο ετσι δεν κανει? Οποιος θελει να μαζεψει μιλια για στατους ασχολειται.
Ο,τι ενδιαφερον βρηκα φετος ηταν στη Volotea. Οχι στην Aegean.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
"Το επόμενο Π/Σ/Κ θα είναι πολύ δύσκολο" μου έλεγε, πριν λίγες μέρες, φίλη που έχει κατάστημα λιανικής σε μεγάλο εμπορικό κέντρο.

"Γιατί αυτό;" την ρώτησα, χωρίς να πάει το μυαλό μου.

"Ε, λόγω black Friday"

"Α, μάλιστα. Κάνετε προσφορές;"

"Κάνουμε, ναι. Αλλά, όχι όλη τη βδομάδα, όπως κάνουν κάποιοι, μόνον αυτές τις 3 μέρες, δεν αντέχουμε τον φόρτο. Και όχι σε όλα μας τα είδη, 2 ράφια μόνο με τις προσφορές."

"Σοβαρά; Έχετε τόση πολλή δουλειά;"

"Δεν μπορείς να φανταστείς! Αλλά, τι να σου πω βρε baba... Μπαίνουν μέσα, ούτε κοιτάζουν τις προσφορές, από τα άλλα παίρνουν και μάλιστα, τις περισσότερες φορές, από τα ακριβότερα!"

..............................

Ο παραπάνω διάλογος είναι πραγματικός, δεν είναι προϊόν της φαντασίας μου.

Ο "θεσμός" της Black Friday είναι ακόμη ένας έξυπνος και πετυχημένος τρόπος marketing για να ξεπουλήσουν οι έμποροι... είτε ξεστοκάροντας, είτε εκμεταλλευόμενοι την αυξημένη προσέλευση του κόσμου με δέλεαρ τις "προσφορές", είτε (οι "πονηροί") πουλώντας δήθεν φτηνά (με έκπτωση σε ανεβασμένη τιμή) τα προϊόντα που πριν λίγες μέρες πουλούσαν σε κανονική τιμή παραπλήσια της τιμής "προσφοράς". Η επιτυχία του "θεσμού" αποδεικνύεται από τον "χαμό" που γίνεται γενικώς παντού, από την κίνηση στους δρόμους μέχρι σ' αυτό εδώ το φόρουμ ... στο οποίο έχω να γράψω δεν θυμάμαι κι εγώ από πότε.

Έχω ψάξει - χαλαρά - κι εγώ τις προσφορές των αεροπορικών εταιριών τις Μαύρες Παρασκευές ή Εβδομάδες. Σχεδόν ποτέ δεν βρήκα κάτι που να με συγκινήσει. Μόνο μια φορά έκλεισα εισιτήρια, τους προϊστορικούς χρόνους (το 2017, την προ-κόβιντ εποχή) για Ομάν για να ταξιδέψω μετά από ένα χρόνο (πρώτη και τελευταία φορά έκλεισα τόσο νωρίς). Ούτε ήξερα ποιά μέρη θα επισκεφτώ, ούτε τι θα έκανα εκεί. Στα τυφλά, αλλά μας έκατσε καλά. Η πολύ καλή τιμή οφείλονταν στο promotion που έκανε η flydubai για τις πτήσεις της από Σόφια εκείνη την περίοδο και συνέπεσε να είναι μέσα και η black friday. Βέβαια, έπρεπε να πάμε Σόφια (από Θεσσαλονίκη) την προηγούμενη μέρα και να μείνουμε εκεί ένα βράδυ (γιατί δεν ήθελα να πάω με το αυτοκίνητό μου και να το αφήσω εκεί για τόσες μέρες, ούτε να ταξιδέψω αυθημερόν και να ρισκάρω να χάσω την πτήση αν τυχόν συμβεί κάτι στο δρόμο). Αλλά, ακόμη κι έτσι, με τα επιπλέον αυτά έξοδα, το εισιτήριο έβγαινε φτηνότερο κανα κατοστάρικο από τις άλλες επιλογές, οπότε είπα "άντε". Βέβαια, αν ήξερα πώς θα επιστρέφαμε από Σόφια εκείνο το βράδυ, δεν θα το έκλεινα... αλλά τέλος πάντων.

Εν κατακλείδι, συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν να κλείσουν ό,τι έκλεισαν, ελπίζω να ήταν αυτό που (ήξεραν από πριν ότι) ήθελαν και το όφελος να ήταν ουσιαστικό και να άξιζε την ταλαιπωρία και να μην ήταν μόνο η ηθική ικανοποίηση ότι τα κατάφεραν (και για να "φανούν" σ' εμάς που δεν το καταφέραμε! Εύχομαι την επόμενη φορά να το καταφέρουν γρήγορα και να μη ρίχνουν τα σάιτ συνεχώς και - αν θέλουν - να μας πουν κι εμάς πώς το πετυχαίνουν, μπας και πετύχουμε κι εμείς κάτι...).

Και του χρόνου!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Που ακριβώς έβαλε 70% η Aegean? Εγώ αυτές που κοίταξα πάντως με το ζόρι ένα 20-30%. Μπούρδες.
Επειδη παρακολουθουσα συγκεκριμενες πτησεις εδω και κανα μηνα, ειδα ναυλους που ηταν οντως 60-70% χαμηλοτεροι, αλλα ειδα και ναυλο που μετα το 30% ηταν ιδιος με τον ναυλο που εβλεπα πριν μια βδομαδα! Επισης ειδα ναυλους που επαιζαν πανω κατω, μεχρι και +/- 30 ευρω, καθ ολη τη διαρκεια της ημερας.
Συγκριτικα με τα γενικοτερα επιπεδα τιμων της Α3 εδω και 1.5 χρονο, ειχε/εχει καποιες καλες περιπτωσεις για οποιον ηθελε να ταξιδεψει 15 Γεν - 10 Μαρτιου (δεν ηθελα) ή σε ακυρες ημερομηνιες στην περιοδο 11 Μαρτιου - 30 Ιουνιου (αυτο το δοκιμασα προγραμματιζοντας 2 μερες αδεια σε ενα ακυρο ΣΚ). Στα 3ημερα, γιορτες, καλοκαιρι οι τιμες, κατα τη γνωμη μου, ηταν υψηλες. Φαινεται πως η αυξηση των ναυλων δεν εχει τελειωμο και ισως δουμε παραπανω αυξησεις με τις αλλαγες στα emmission allowances, αν δεν υπαρξει ταυτοχρονα μειωση στις τιμες των καυσιμων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.739
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom