Booking - Μπήκαν μέσα ...

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το μέιλ τους ήρθε περίπου μία ώρα αφότου μου είχε έρθει το επιβεβαιωτικό μέιλ της κράτησης απο την booking...


Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι διατεθειμένος να το τραβήξω περισσότερο απο ένα απλό μέιλ στο ξενοδοχείο και μια κακή κριτική στο tripadvisor... :rolleyes:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η απάντηση του booking:


Αγαπητέ κ. ...,

Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί σας μέσω τηλεφώνου αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι αναφορικά με το θέμα στην τιμή της κράτησή σας, το ξενοδοχείο μας ενημέρωσε ότι λόγω του προβλήματος στο σύστημα τους η τιμή που κρατήθηκε το δωμάτιο ήταν 48. 40 ευρώ αντί για 224.40 ευρώ.

Το ξενοδοχείο σε αναγνώριση του λάθους του, σας προσφέρει το δωμάτιο στην τιμή των 88.40 ευρώ τη βραδιά.

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας για να μας ενημερώσετε αν δέχεστε την προσφορά του ξενοδοχείου.

Σας ζητούμε ειλικρινά συγγνώμη για την όποια ταλαιπωρία που ενδεχομένως σας προκαλέσαμε.

Με εκτίμηση,

---
Customer Service Team

Booking.com Booking.com: 208,943 hotels worldwide. Book your hotel now!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αν θες κάνε και ένα σχολιο δικό σου για το τι θα κάνεις. Νομίζω ότι σε συμφέρει τελικά ε?
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κοίταξε, σχετικά καλή τιμή είναι για το superior που είχα κλείσει.
Αντιπρότεινα να μείνει η τιμή στα 145 ή να πάει το πολύ στα 200 και να πάρω απλό 2κλινο και όχι superior.
Αν δεχτούν οκ, αλλιώς βλέπουμε...

Λείπει ο μάνατζερ τώρα και θα τους απαντήσουν την Δευτέρα μου είπαν απο το booking.

Πάντως πολύ εξυπηρετικοί στο booking, δεν το περίμενα...!
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Γιατί νομικά είναι καλυμένοι, όπως σωστά εξήγησε πρακτικά ο traveladdict, και οποιαδήποτε κίνηση εκ μέρους τους στηρίζεται στην καλή τους θέληση.

Σε αντίστοιχες υποθέσεις λαθών σε ιστοσελίδες στο εξωτερικό, κρίθηκε, παρόλο που οι αγοραστές είχαν ισχυριστεί ότι η σύμβαση είχε εκπληρωθεί με την αγορά, πως μόνο πρόταση υπήρξε από την μεριά των αγοραστών, η οποία όμως δεν οδήγησε σε κατάρτιση της σύμβασης, καθώς δεν έγινε αποδοχή της από τον πωλητή, αφού θεωρηθήκε πως η ιστοσελίδα στην οποία περιγράφεται το προϊόν και αναγράφεται η τιμή αποτελεί πρόσκληση για την υποβολή πρότασης για σύναψη σύμβασης.
Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα.... Το booking.com αμέσως μετά την κράτηση στέλνει e-mail στο οποίο γράφει...

We hereby confirm the following booking...... μπλα μπλα...

Αυτό απ’οτι καταλαβαίνω είναι "επιβεβαίωση κράτησης" και όχι απλά πρόταση...

Δε καταλαβαίνω κάτι σωστά;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν το είχες προπληρώσει στα 127 ευρώ σύνολο, θα τους έγραφες κανονικότατα και δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα. Πάντως η συμπεριφορά του ξενοδοχείου είναι απλά τραγική, όταν υπάρχουν περιπτώσεις στο διαδίκτυο που μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων έχουν δώσει δωμάτια ακόμα και με 10 ευρώ τη βραδιά σε παρόμοιες περιπτώσεις λάθους.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Το ξενοδοχειο ειναι με πρωινο ή χωρις; Καλυτερα θα ηταν να μη φας (αν πας) γιατι μπορει να εχει φτυσει κανεις στον καφε σου...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ω παναγία μου, τι άλλο θα διαβάσω σήμερα
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Λες να μου δηλητηριάσουν τον μπουφέ και να λερώσουν το μαξιλάρι και τις πετσέτες μου???
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Λες να μου δηλητηριάσουν τον μπουφέ και να λερώσουν το μαξιλάρι και τις πετσέτες μου???
και θα σου κλείσουν το θερμοσίφωνα για να μην έχεις ζεστό νερό!:bleh::bleh:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα.... Το booking.com αμέσως μετά την κράτηση στέλνει e-mail στο οποίο γράφει...

We hereby confirm the following booking...... μπλα μπλα...

Αυτό απ’οτι καταλαβαίνω είναι "επιβεβαίωση κράτησης" και όχι απλά πρόταση...

Δε καταλαβαίνω κάτι σωστά;;
Το γεγονός ότι αναγράφεται ως επιβεβαίωση, ειδικά εφόσον γίνεται ηλεκτρονικά, δε σημαίνει ότι συνεπάγεται και την επλήρωση της σύμβασης.
Γνωστότατο νομολογιακό παράδειγμα από τη Γερμανία είναι η αγορά υπολογιστών mac σην τιμή των 119ευρώ λόγω λάθους μιας ιστοσελίδας. Το ποσό δεσμεύτηκε, επιβεβαίωση ήρθε, αλλά η σύμβαση θεωρήθηκε από το δικαστήριο πως δεν εκπληρώθηκε με την αγορά, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν το είχες προπληρώσει στα 127 ευρώ σύνολο, θα τους έγραφες κανονικότατα και δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα. Πάντως η συμπεριφορά του ξενοδοχείου είναι απλά τραγική, όταν υπάρχουν περιπτώσεις στο διαδίκτυο που μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων έχουν δώσει δωμάτια ακόμα και με 10 ευρώ τη βραδιά σε παρόμοιες περιπτώσεις λάθους.
Το θέμα είναι ότι οι μεγάλες αλυσίδες γενικά χειρίζονται καλύτερα τα λάθη τους. Και μένα ξενοδοχείο στο bordeaux, για 1 νύχτα μόνο, αντί να κάνει τα στραβά μάτια ή να προτείνει κάτι λογικό, από μόνο του ακύρωσε την κράτηση, μου είπε ως εναλλακτική να πληρώσω 200 ευρώ παραπάνω, και παρά το μήνυμα μου στο γραφείο τουρισμού της πόλης, απ' όπου και είχα κλείσει, τίποτα δεν έγινε, και ούτε επέστρεψαν τα 2 ευρώ που είχαν δεσμευτεί στην κάρτα για την κράτηση. Μπορώ να κατανοήσω ότι έγινε λάθος, δεν θεωρώ όμως επαγγελματική την αντίδραση τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.120
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom