Βέλγιο Bruges

kostavros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα. Εχω προορισμο το μπριζ μεσω Βρυξελλων. Φτανω στο αεροδρομιο των Βρυξελων και ειδα εχει τραινο για Μπριζ. Που ειναι ο σταθμος του τραινου ξερει κανεις? ειναι μεσα στο αεροδρομιο η αλλου? εγω φτανω 10.50 το πρωι Βρυξελλες τι ωρα θα ηταν καλα να κλεισω το εισητηριο του τραινου ωστε να μην χασω χρονο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα. Εχω προορισμο το μπριζ μεσω Βρυξελλων. Φτανω στο αεροδρομιο των Βρυξελων και ειδα εχει τραινο για Μπριζ. Που ειναι ο σταθμος του τραινου ξερει κανεις? ειναι μεσα στο αεροδρομιο η αλλου? εγω φτανω 10.50 το πρωι Βρυξελλες τι ωρα θα ηταν καλα να κλεισω το εισητηριο του τραινου ωστε να μην χασω χρονο?
Μέσα στο αεροδρόμιο.2 ή 3 επίπεδα κάτω από τις αφίξεις.Δεν χρειάζεται να το κλείσεις νωρίτερα.Το αγοράζεις κατευθείαν από τα μηχανήματα εκείνη την ώρα.

Edit: 2 επίπεδα κάτω είναι.Στο -1.
 
Last edited by a moderator:

kostavros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Μέσα στο αεροδρόμιο.2 ή 3 επίπεδα κάτω από τις αφίξεις.Δεν χρειάζεται να το κλείσεις νωρίτερα.Το αγοράζεις κατευθείαν από τα μηχανήματα εκείνη την ώρα.
Τελεια. Θα εχει και ιδια τιμη πιστευεις? εγω τα ειδα στα 15 ευρω κοντα η παιζει να αυξηθουν πολυ οταν ειναι την ιδια μερα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Τελεια. Θα εχει και ιδια τιμη πιστευεις? εγω τα ειδα στα 15 ευρω κοντα η παιζει να αυξηθουν πολυ οταν ειναι την ιδια μερα?
Τα τρένα είναι στο -1 και τα λεωφορεία στο 0.

Δες και flixbus, εχει δρομολογια 3 φορες την μέρα απο αεροδρομιο. Νομιζω το ενα ειναι στις 12 το μεσημερι, οποτε σε βολευει και σιγουρα ειναι πιο οικονομικο απο το τρενο. Πηγαινεις στο 0 επιπεδο του αεροδρομιου και μετα εχει περιπου 3-4 λεπτα περπατημα για να βρεις τα flixbus.

Ναι, καλο ειναι να εχεις κλεισει το εισιτηριο νωριτερα γιατι την ιδια μερα μπορει να εχουν εξαντληθει ή τροποποιησει τις τιμες. Ειτε για τρενο ειτε για λεωφορειο
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τελεια. Θα εχει και ιδια τιμη πιστευεις? εγω τα ειδα στα 15 ευρω κοντα η παιζει να αυξηθουν πολυ οταν ειναι την ιδια μερα?
Το τρένο στοιχίζει 20.90 από το αεροδρόμιο για Μπριζ και δεν χρειάζεται να κλείσεις, αλλά και να κλείσεις 1 μήνα πριν που έχεις δυνατότητα η τιμή είναι ίδια. Το flixbus ξεκινά από 6 ευρώ για το δρομολόγιο 12.40 ( αν τα κλείσεις τώρα). Το μειονέκτημα με το flixbus είναι οι καθυστερήσεις καθώς το συγκεκριμένο δρομολόγιο ξεκινά από Αμστερνταμ (μπορεί και μισή ώρα). Επειδή κι εγώ θα ταξιδέψω με τη πτήση της aegean που φτάνει 10.50. Εγώ είδη έχω αγοράσει flixbus 30 ευρώ για 5 άτομα για 26/12.
 
Last edited:

perlepes

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.
Λόγω του ότι δεν βρίσκουμε εισητήρια για 26/12/19-29/12/19 για Μπριζ, βρήκα 2 Ιανουαρίου 2020 έως 5. Ήθελα να ρωτήσω αν γενικά αξίζει αυτές τις ημερομηνίες. Μας αρέσουν πολύ τα χριστούγεννα, στολισμοί, χριστουγεννιάτικες αγορές κτλ και θα θέλαμε να ζήσουμε αυτό το πνεύμα εκεί.
Θα υπάρχει στολισμός, καταστήματα ανοιχτά κτλ 2/1-5/1? Η κεντρική χριστουγεννιάτικη αγορά πάντως βρήκα ότι κλείνει 5/1.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Άκης
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα σε όλους.
Λόγω του ότι δεν βρίσκουμε εισητήρια για 26/12/19-29/12/19 για Μπριζ, βρήκα 2 Ιανουαρίου 2020 έως 5. Ήθελα να ρωτήσω αν γενικά αξίζει αυτές τις ημερομηνίες. Μας αρέσουν πολύ τα χριστούγεννα, στολισμοί, χριστουγεννιάτικες αγορές κτλ και θα θέλαμε να ζήσουμε αυτό το πνεύμα εκεί.
Θα υπάρχει στολισμός, καταστήματα ανοιχτά κτλ 2/1-5/1? Η κεντρική χριστουγεννιάτικη αγορά πάντως βρήκα ότι κλείνει 5/1.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Άκης
Για στολισμό δεν ξέρω αλλά στην Μπρύζ πάντα έχει κόσμο.΄Οποτε θα υπάρχουν καταστήματα ανοιχτά.
 

perlepes

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Καλημέρα σας και καλή χρόνια με υγεία και πολλά ταξίδια! Αύριο 6 το απόγευμα θα είμαστε μπριζ με την γυναίκα μου και έχουμε κλείσει να καθίσουμε όλη την Παρασκευή το Σάββατο και πρωι πρωι Κυριακή επιστρέφουμε Βρυξέλλες για 3-4 ώρες και μετά επιστροφή Ελλάδα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι πολλές οι 2,5 μερες για την Μπριζ. Αξίζει για παράδειγμα Σάββατο πρωι να πάμε για 7-8 ώρες Γάνδη και να επιστρέψουμε αργά το απόγευμα Μπριζ ή προτείνεται να καθίσουμε όλες τις ημέρες Μπριζ; Σας Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια σας!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημέρα σας και καλή χρόνια με υγεία και πολλά ταξίδια! Αύριο 6 το απόγευμα θα είμαστε μπριζ με την γυναίκα μου και έχουμε κλείσει να καθίσουμε όλη την Παρασκευή το Σάββατο και πρωι πρωι Κυριακή επιστρέφουμε Βρυξέλλες για 3-4 ώρες και μετά επιστροφή Ελλάδα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι πολλές οι 2,5 μερες για την Μπριζ. Αξίζει για παράδειγμα Σάββατο πρωι να πάμε για 7-8 ώρες Γάνδη και να επιστρέψουμε αργά το απόγευμα Μπριζ ή προτείνεται να καθίσουμε όλες τις ημέρες Μπριζ; Σας Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια σας!!
Αν δεν έχετε πρόγραμμα να ξαναπάτε κατά εκεί σύντομα,θα έλεγα να πάτε το Σάββατο ημερήσια στην Γάνδη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλημέρα σας και καλή χρόνια με υγεία και πολλά ταξίδια! Αύριο 6 το απόγευμα θα είμαστε μπριζ με την γυναίκα μου και έχουμε κλείσει να καθίσουμε όλη την Παρασκευή το Σάββατο και πρωι πρωι Κυριακή επιστρέφουμε Βρυξέλλες για 3-4 ώρες και μετά επιστροφή Ελλάδα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι πολλές οι 2,5 μερες για την Μπριζ. Αξίζει για παράδειγμα Σάββατο πρωι να πάμε για 7-8 ώρες Γάνδη και να επιστρέψουμε αργά το απόγευμα Μπριζ ή προτείνεται να καθίσουμε όλες τις ημέρες Μπριζ; Σας Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια σας!!
αφού είσαι τόσο κοντά στη Γάνδη, αμαρτία είναι να μην πας έστω και για μισή ημέρα. Επίσης σε ένα τέταρτο από Μπρυζ μπορείς να πεταχτείς και μέχρι την Οστάνδη να δεις την βόρεια θάλασσα!
έχω την εντύπωση ότι τα τρένα το ΣΚ έχουν μισές τιμές επομένως να προτιμήσεις το Σάββατο για ημερήσια εκδρομή.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το τρένο στοιχίζει 20.90 από το αεροδρόμιο για Μπριζ και δεν χρειάζεται να κλείσεις, αλλά και να κλείσεις 1 μήνα πριν που έχεις δυνατότητα η τιμή είναι ίδια. Το flixbus ξεκινά από 6 ευρώ για το δρομολόγιο 12.40 ( αν τα κλείσεις τώρα). Το μειονέκτημα με το flixbus είναι οι καθυστερήσεις καθώς το συγκεκριμένο δρομολόγιο ξεκινά από Αμστερνταμ (μπορεί και μισή ώρα). Επειδή κι εγώ θα ταξιδέψω με τη πτήση της aegean που φτάνει 10.50. Εγώ είδη έχω αγοράσει flixbus 30 ευρώ για 5 άτομα για 26/12.
Τελικά χρησιμοποίησα τη flixbus και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Καμία καθυστέρηση, όλα άψογα. Επίσης το 12.40 δούλεψε καλά καθώς μέχρι να πάρουμε βαλίτσες, ένα νερό μια τουαλέτα ήρθε το λεωφορείο. Πολύ άνετο και καθαρό. 14.40 ακριβώς είμαστε Μπρυζ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα σας και καλή χρόνια με υγεία και πολλά ταξίδια! Αύριο 6 το απόγευμα θα είμαστε μπριζ με την γυναίκα μου και έχουμε κλείσει να καθίσουμε όλη την Παρασκευή το Σάββατο και πρωι πρωι Κυριακή επιστρέφουμε Βρυξέλλες για 3-4 ώρες και μετά επιστροφή Ελλάδα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι πολλές οι 2,5 μερες για την Μπριζ. Αξίζει για παράδειγμα Σάββατο πρωι να πάμε για 7-8 ώρες Γάνδη και να επιστρέψουμε αργά το απόγευμα Μπριζ ή προτείνεται να καθίσουμε όλες τις ημέρες Μπριζ; Σας Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια σας!!
Μια χαρά είναι οι μέρες και για Μπριζ μόνο. Αλλά η Γάνδη είναι επίσης άχαστη, και σε μισή ώρα είσαι εκεί, οπότε προτείνω να δείτε και αυτή. Οποιαδήποτε δευτερόλεπτο μακριά από Μπριζ είναι αμαρτία βέβαια, αλλά για Γάνδη το συγχωρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom