Capital Controls και ταξίδια

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σταματηστε επιτελους το ραδιο αρβυλα. Μονο επι υπουργικων αποφασεων να συζηταμε, οχι επι φημων. Και η αποψινη δεν φαινεται να περιλαμβανει τετοιο οριο. Εξαλλου δεν βλεπω την αμεση πρακτικη αξια τετοιου μετρου. Αντιθετα επρεπε να μειωσει τα 60Ε για να πληρωθουν ανεργοι, συνταξιουχοι απροσκοπτα.
http://www.protothema.gr/economy/ar...a-oi-trapezes-den-allazei-to-orio-analipseon/
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.327
Πάντως εδώ που έχει την σημερινή απόφαση δεν αναφέρει κάτι.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64215400

Μπορεί να ήταν δημοσιογραφικές πληροφορίες που δεν ίσχυσαν τελικά.Φυσικά δεν αποκλείεται να ισχύσει οποιαδήποτε στιγμή με άλλη απόφαση.
 

tiniakos

Member
Μηνύματα
39
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είμαι Βουδαπέστη και μόλις σήκωσα από ΑΤΜ με χρεωστική κάρτα alpha bank 15000 φιορίνια τα οποία αντιστοιχούν σε 50 ευρώ περίπου.
Όλα έγιναν με την πρώτη προσπάθεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως εδώ που έχει την σημερινή απόφαση δεν αναφέρει κάτι.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64215400

Μπορεί να ήταν δημοσιογραφικές πληροφορίες που δεν ίσχυσαν τελικά.Φυσικά δεν αποκλείεται να ισχύσει οποιαδήποτε στιγμή με άλλη απόφαση.
Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι. Πάντως αφορά συνοριακούς τελωνειακούς ελέγχους και όχι το τραπεζικό σύστημα και την τραπεζική αργία, και άρα περιμένουμε να το δούμε σε άλλη απόφαση κι όχι στην ίδια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.327
Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι. Πάντως αφορά συνοριακούς τελωνειακούς ελέγχους και όχι το τραπεζικό σύστημα και την τραπεζική αργία, και άρα περιμένουμε να το δούμε σε άλλη απόφαση κι όχι στην ίδια.
Αυτό ακριβώς εννοούσα.Ο έλεγχος των μετρητών είναι στην αρμοδιότητα των τελωνείων.΄Οποτε πιθανότατα θα ισχύσει με άλλη απόφαση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποστ ν. 226 το διαβασατε οι τελευταιοι ποστερ? Μερικοι δεν περιμενουν αποφασεις αλλα να διαβαζουν αξιοπιστα ποστ και φυσικα χρησιμα για ολους εμας τους ταξιδιωτες. Οι υποθεσεις και οι φημες δεν βοηθουν. Θενκς.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αυτό ακριβώς εννοούσα.Ο έλεγχος των μετρητών είναι στην αρμοδιότητα των τελωνείων.΄Οποτε πιθανότατα θα ισχύσει με άλλη απόφαση.
κινδυνολογιας συνεχεια Ελεος πια. Μην γραφετε οτι θελετε ισα ισα για να φοβισετε οπως κανετε συνεχεια αυτες τις μερες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επειδή εγω πόσταρα το θέμα με το όριο συναλλάγματος να ξεκαθαρίσω ότι απλά παρέθεσα μια "ειδηση" που εκεινη τη στιγμη έπαιζε σε πολλά σαιτ έγκυρα και μη έγκυρα.
Αν θα επιβεβαιωθούν οι δημοσιογραφικές πληροφορίες θα το δουμε τις επόμενες ημέρες. Φυσικά ουδείς θελει να επιβεβαιωθούν.
Τα υπόλοιπα περί κινδυνολογίας και πρόκληση φόβου φίλε @σαιτα υποθέτω ότι δεν αφορούν εμένα και σε κάθε περίπτωση δεν με αγγίζουν

ΥΓ1. Δεν θελω να χαλάσω το τοπικ και να εκφράσω την άποψη μου για το τι κατάφερε ο Τσιπρας με το δημοψήφισμα.

ΥΓ2 Από την αρχή σε άλλο τοπικ έγραψα ότι όσοι μπορούν να ταξιδέψουν. Αυτές τις δυσκολες ημέρες είναι επιβεβλημένο
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
εγώ σε 1 μηνα φευγω για νέα υόρκη. συνάλλαγμα θα έκανα στην τράπεζα τις ελλάδος 3.000 δολάρια .και αν πάρο 3.000 μετρητά μαζί μου και τα έχω στην τσέπη μου ποιος θα με ελένξει? τώρα αυτό το μετρο είναι προσωρινό η θα κράτηση, γιατί αν κράτηση έχω σοβαρό οικονομικό πρόβλημα μονο το ξενοδοχείο μου έχει 1000 δολάρια και το έχω κλείση με πληρωμή κατά την διαμονή. δηλαδή θα μας κάνουν έλεγχο για μετρητά και θα τα μετράμε μπροστά τους τι άλλο θα ακούσουμε! στην τράπεζα τις ελλάδος βάλανε όριο συναλλάγματος η μονο στο αεροδρόμιο θαναι το πρόβλημα?
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Στο τελωνειο στο Ελ. Βενιζελος που πηρα και ρωτησα παντως πριν απο μερικες μερες(δυο διαφορετικες φορες), δεν υπαρχει αυτο με τα 10000 οριο αν ταξιδευεις εντος Ευρωζωνης. Οσα θες μπορεις να εχεις μου ειπαν.Ισως να πρπει να τα δηλωσεις, αλλα δεν μου ανεφεραν κατιτι τετοιο(για εντος ευρωζωνης).
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Εντός ευρωζώνης δεν υπάρχει κανένα όριο και για εκτός υπάρχει το όριο των 10.000 ευρώ. Αν έχεις παραπάνω απλά πρέπει να τα δηλώσεις. Αν είναι νόμιμα δε χρειάζεται να φοβάστε κάτι. Μην πανικοβάλλεστε άδικα!
Αυτά ισχύουν προς το παρόν και πιστεύω πώς δε θα αλλάξει κάτι καθώς δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει. Το πρόβλημα της χώρας είναι η ρευστότητα των τραπεζών. Απ' τη στιγμή που κάποιος έχει μετρητά, είτε τα βγάλει στο εξωτερικό είτε τα έχει κάτω απ' το στρώμα του για τις τράπεζες ειναι το ίδιο. Άρα δεν έχει νόημα η επιβολή ορίου στα σύνορα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.327
κινδυνολογιας συνεχεια Ελεος πια. Μην γραφετε οτι θελετε ισα ισα για να φοβισετε οπως κανετε συνεχεια αυτες τις μερες.
Μπορείς να μου πείς που είναι η κινδυνολογία στο μήνυμα μου που απαντάς;

Ότι ο έλεγχος των μετρητών(μέχρι 10.000 χωρίς δήλωση,+10.000 με δήλωση) είναι στην αρμοδιότητα των τελωνείων όπως αναφέρω;

Ότι πιθανότατα θα βγεί μια απόφαση για να κλείσει μία τρύπα που υπάρχει τώρα;

Και πως λέτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα μετρητά που παίρνει ο καθείς μαζί του;Αυτήν την στιγμή εταιρείες δεν παίρνουν έγκριση για να πληρώσουν προμηθευτές εξωτερικού ούτε για 500 Ευρώ(αν δεν είναι φάρμακα κτλ).Και δεν υπάρχει πρόβλημα να παίρνει ο καθένας 10.000 επειδή τά έχει σπίτι του;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.021
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom