Capital Controls και ταξίδια

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συνεχίζοντας το ταξίδι στην Ιταλία...χρησιμοποίησα την χρεωστική κάρτα της εθνικής για αγορά σε κατάστημα. Όλα κανονικά, το ποσό που ξόδεψα ήταν μάλιστα μεγαλύτερο από 160 ευρώ σε μια συναλλαγή. Συμπέρασμα , alpha visa και χρεωστική εθνικής λειτουργούν κανονικά. Αρχίζω και ανησυχώ για τις ελληνικές τράπεζες...!!!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο πράκτορας που έκλεισα τα αεροπορικά. μου είπε ότι δεν μπορεί να μου βγάλει την visa/esta γιατί δεν δέχεται το site που βγάζει την visa τις ελληνικές κάρτες για να πληρωθεί.και ότι αν μπορώ να βρω μια ξένοι κάρτα από το εξωτερικό για να τα τραβήξει από εκεί . ισχύει κάτι τέτοιο παιδιά?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπερα από το Γκντανσκ! Σήμερα το απόγευμα που πέταξα από το ελ. Βενιζελ. δεν εγινε κανενός είδους έλεγχος στο συνάλλαγμα ούτε ζητήθηκε σε κάποιον να δηλώσει πόσα χρηματα έχει μαζί του.
Επίσης μόλις έφτασα στο Μοντλιν έβγαλα κανονικά χρήματα με χρεωστική της άλφα. Ενώ της εθνικής την χρεωστική το ατμ μου την έφτυσε. Το ποσό της ανάληψης ήταν 200 ζλοτυ περίπου 50 ευρώ.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Πάντως στην ανακοίνωση πέρα από την αύξηση του ποσού αναλήψεων ανέφερε και απογορευση αναλήψεων από το εξωτερικό.. δεν ξέρω αν αναφέρεται σε χρεωστικες η πιστωτικές.. τι αλλάζει σε αυτό?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο πράκτορας που έκλεισα τα αεροπορικά. μου είπε ότι δεν μπορεί να μου βγάλει την visa/esta γιατί δεν δέχεται το site που βγάζει την visa τις ελληνικές κάρτες για να πληρωθεί.και ότι αν μπορώ να βρω μια ξένοι κάρτα από το εξωτερικό για να τα τραβήξει από εκεί . ισχύει κάτι τέτοιο παιδιά?
Ναι,πρεπει να ισχυει,το οτι δεν μπορεις να βγαλεις εστα(και οχι βιζα),γιατι δεν μπορουν να τραβηξουν τα 14 δολλαρια,που ειναι τα εξοδα....Δεν γωριζω,αν μπορεις να βαλεις αλλη καρτα...αφου στο ειπε,μαλλον ετσι θα ειναι.Οτι κανεις, ενημερωσε μας γιατι με ενδιαφερει....
ΥΓ.δεν εβγαλες εστα,πριν εκδοσεις τα εισιτηρια;τωρα την βγαζεις;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως στην ανακοίνωση πέρα από την αύξηση του ποσού αναλήψεων ανέφερε και απογορευση αναλήψεων από το εξωτερικό.. δεν ξέρω αν αναφέρεται σε χρεωστικες η πιστωτικές.. τι αλλάζει σε αυτό?
Ποια ανακοίνωση; Η ΠΝΠ αναμένεται να εκδοθεί σήμερα, Σάββατο.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Ναι,πρεπει να ισχυει,το οτι δεν μπορεις να βγαλεις εστα(και οχι βιζα),γιατι δεν μπορουν να τραβηξουν τα 14 δολλαρια,που ειναι τα εξοδα....Δεν γωριζω,αν μπορεις να βαλεις αλλη καρτα...αφου στο ειπε,μαλλον ετσι θα ειναι.Οτι κανεις, ενημερωσε μας γιατι με ενδιαφερει....
ΥΓ.δεν εβγαλες εστα,πριν εκδοσεις τα εισιτηρια;τωρα την βγαζεις;
αυτη ητανε η βλακεια που το αφησα τελευτεα στιγμη. θα δω απο εβδομαδα πως θα πανε τα πραγματα με τις τραπεζες και αν δεν μπορεσω να εκδωσω την esta με εληνικη καρτα , σε 4 μερες ερχετε ο θειος μου απο αυστραλια λογικα θα εχει αυτος η θα πω καποιον φιλο απο νεα υορκη να μου την πληρωσει.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα!
Για δείτε και αυτό

Στην παράγραφο 15 αναγράφεται πως μπορείς με κάρτα Eurobank να κάνεις ανάληψη 60 € ημερησίως στο εξωτερικό. Επίσης εκτελούνται κανονικά συναλλαγές χρησιμοποιώντας κάρτα με φυσική παρουσία.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ
Αρ. Φύλλου
84
18 Ιουλίου 2015
4. Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό,
με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της
εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που
τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και
λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς
κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων
και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κατά παρέκκλιση των προβλεπόμενων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών στο εξωτερικό για αγορές αγαθών ή υπηρεσιών χωρίς μετρητά έως το ανώτατο όριο που ορίζεται ανά πιστωτικό ίδρυμα με απόφαση της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

Ξέρουμε ποιο είναι αυτό το ανώτατο όριο? Με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν κατάφερα να το βρω...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κατά παρέκκλιση των προβλεπόμενων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών στο εξωτερικό για αγορές αγαθών ή υπηρεσιών χωρίς μετρητά έως το ανώτατο όριο που ορίζεται ανά πιστωτικό ίδρυμα με απόφαση της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

Ξέρουμε ποιο είναι αυτό το ανώτατο όριο? Με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν κατάφερα να το βρω...
Μιλαει για το οριο των καρτων σου το οποιο εχει ορισει η τραπεζα και εχεις αποδεχθει και εσυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom