Capital Controls και ταξίδια

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Αρχικά παραθέτω την τυπική παράταση μέχρι την Κυριακή:

Θέμα: «Παράταση διάρκειας τραπεζικής αργίας βραχείας διάρκειας.»

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις:

α. των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου πρώτου της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου της 28ης Ιουνίου 2015 «Τραπεζική αργία βραχείας διαρκείας» (Α’ 65), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τις από 30 Ιουνίου 2015 (Α’ 66) και 14 Ιουλίου 2015 (Α’ 79) Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου και ισχύει,

β. του π.δ. 111/2014 «Οργανισμός Υπουργείου Οικονομικών» (Α’ 178), όπως ισχύει,

δ. του π.δ. 45/2015 «Διορισμός Υπουργού Οικονομικών» (Α΄73),

ε. του άρθρου 90 του π.δ. 63/2005 «Κωδικοποίηση της Νομοθεσίας για την Κυβέρνηση και τα Κυβερνητικά Όργανα» (Α΄98 )

2. Τις αρ. ΓΔΟΠ0000937ΕΞ 2015/ΧΠ 2256/6.7.2015 «Παράταση τραπεζικής αργίας» (Β΄1391), αρ. ΓΔΟΠ0000945ΕΞ2015/ΧΠ2261/8.7.2015 «Παράταση διάρκειας τραπεζικής αργίας βραχείας διάρκειας και ρύθμιση θεμάτων συναλλαγών κατά τη διάρκεια αυτής» (Β΄1420) και αρ. ΓΔΟΠ0000966ΕΞ2015/ΧΠ2297/13.7.2015 «Παράταση διάρκειας τραπεζικής αργίας βραχείας διάρκειας» (Β΄1460) αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών.

3. Την ανάγκη να παραταθεί περαιτέρω η διάρκεια της τραπεζικής αργίας για την προστασία του ελληνικού χρηματοπιστωτικού συστήματος και της ελληνικής οικονομίας εν γένει από την έλλειψη ρευστότητας.

4. Την εισήγηση του Συμβουλίου Συστημικής Ευστάθειας.

5. Το γεγονός ότι από την παρούσα δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Παρατείνεται έως και 19 Ιουλίου 2015 η διάρκεια της τραπεζικής αργίας που κηρύχθηκε με την από 28 Ιουνίου 2015 Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου «Τραπεζική Αργία βραχείας διάρκειας» (Α’ 65), όπως ισχύει, και παρατάθηκε με τις υπό στοιχείο 2 του προοιμίου της παρούσας αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών και με την από 14 Ιουλίου 2015 Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (Α’ 79).

Η παρούσα ισχύει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η airtickets.gr στο μαζικό μέιλ που έστειλε λέει ότι μπορούμε να αγοράσουμε εισιτήρια από το σάιτ της για όλες τις αεροπορικές. Δοκίμασε κανείς;
Δεν δοκίμασα μέσω airtickets, αλλά απευθείας από το site της Vueling και η αγορά ολοκληρώθηκε κανονικά με πιστωτική Πειραιώς. Όλα αυτά χθες νωρίς το απόγευμα, πριν ανακοινωθεί το άνοιγμα των τραπεζών τη Δευτέρα.

Άκουσα από συγγενικό μου πρόσωπο, τραπεζικό, και το μεταφέρω με επιφύλαξη, ότι η αγορά αεροπορικών εισιτηρίων έχει επιτραπεί πλήρως, όπως πριν τα CC.
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Μίλησα τώρα με την Τράπεζα Πειραιώς και προφανώς από χθες κάτι έχει αλλάξει. Μου είπαν πως μπορούν πλέον να πραγματοποιηθούν αγορές στο εξωτερικό με πιστωτική κάρτα της τράπεζας τους αλλά μόνο με φυσική παρουσία της κάρτας (δηλαδή να περάσει η κάρτα από το μηχάνημα pos). Για κρατήσεις μέσω internet ακόμα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν (με εξαίρεση αεροπορικών εισιτηρίων). Για πληρωμές με κάρτα, με φυσική παρουσία, το όριο αγορών είναι το ίδιο που έχει θέσει ο κάθε χρήστης της κάρτας, όπως και στην Ελλάδα. Τα καλά νέα είναι πως μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο μιας που η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά στο εξωτερικό για να δεσμευτεί το ποσό της εγγύησης. Το μόνο πρόβλημα είναι πως η ίδια η κράτηση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί με προπληρωμή μέσω internet. Τέλος μου επισήμαναν πως όσα μου δηλώσαν ισχύουν σήμερα και πως είναι πιθανό να γίνουν και άλλες αλλαγές (προς το καλύτερο μάλλον) μέχρι την Δευτέρα.

Κάλεσα λοιπόν την Sixt και τους ρώτησα αν έχουν κάτι νεότερο. Μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν κάτι και ενημερώνονται και αυτοί από την τηλεόραση όπως και εμείς ( έτσι νομίζει). Τους είπα τα νέα που είχα από την Τράπεζα Πειραιώς και προσφέρθηκαν να πραγματοποιήσουν κράτηση αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα της δέσμευσης της εγγύησης. Μου πρότειναν αν θέλω να πληρώσω με μετρητά ή κάρτα στα γραφεία τους εδώ αν επιθυμώ και να δώσω εκεί την κάρτα μου στο εξωτερικό μόνο για εγγύηση.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
θα ανοιξουν και θα εξυπηρετουν ποιες υπηρεσιες? συναλαγμα θα μπορουμε να κανουμε ας πουμε?
Δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο...οταν ανοιξουν οι τραπεζες μπορεις να το ρωτησεις...μεχρι τωρα,αυτο που εχουν πει ειναι οτι μπορει καποιος να κανει συναλλαγμα στα εξουσιοδοτημενα ανταλλακτηρια...". Mπορώ να μετατρέψω τα ευρώ μου σε συνάλλαγμα για ταξίδι στο εξωτερικό;

Nαι, αλλά μόνο στις αδειοδοτημένες από την TτE Eταιρείες Aνταλλακτηρίων Συναλλάγματος."
http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm?a_name=news_view&ann_id=230390
ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο...http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision/SupervisedInstitutions/default.aspx
στο 12.θα δεις ποια ανταλλακτηρια ειναι αυτα...
 

billaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Μίλησα τώρα με την Τράπεζα Πειραιώς και προφανώς από χθες κάτι έχει αλλάξει. Μου είπαν πως μπορούν πλέον να πραγματοποιηθούν αγορές στο εξωτερικό με πιστωτική κάρτα της τράπεζας τους αλλά μόνο με φυσική παρουσία της κάρτας (δηλαδή να περάσει η κάρτα από το μηχάνημα pos)
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω.
Ταξίδεψα 30/6 - 3/7 στο εξωτερικό. Είχα cash για ξενοδοχείο κλπ αλλά στο check-out είπα να δοκιμάσω να πληρώσω με πιστωτική (στην Ιταλία). Δούλεψε ! Επίσης στο αεροδρόμιο (Κων/πολη) δούλεψε επίσης.
Δεν δοκίμασα ανάληψη μετρητών (ούτε με πιστωτική αλλά ούτε και με χρεωστική).

Για κρατήσεις μέσω internet ακόμα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν (με εξαίρεση αεροπορικών εισιτηρίων).
με εξαίρεση αεροπορικών εισιτηρίων εταιριών εσωτερικού ή εξωτερικού; Μπορούμε να κάνουμε αγορές από Ryanair?

Τέλος μου επισήμαναν πως όσα μου δηλώσαν ισχύουν σήμερα και πως είναι πιθανό να γίνουν και άλλες αλλαγές (προς το καλύτερο μάλλον) μέχρι την Δευτέρα. ....
Ας ελπίσουμε ...
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
με εξαίρεση αεροπορικών εισιτηρίων εταιριών εσωτερικού ή εξωτερικού; Μπορούμε να κάνουμε αγορές από Ryanair?
Από Ryanair έχουν αγοράσει αρκετοί, όπως μπορείς να δεις παραπάνω... εγώ αγόρασα εισιτήρια από Vueling, το γράφω και σε προηγούμενο μήνυμα μου.

Μάλλον έχει επιτραπεί πλήρως η αγορά αεροπορικών...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αν υπάρξει έλεγχος στην εξαγωγή ταξιδιωτικού συναλλάγματος, αυτό πως θα γίνει πρακτικά, ξέρει κανείς; Από Κύπρο που έγινε έχει κανείς εμπειρία;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf

Τελευταία ενημέρωση από winbank Πειραιώς 15 Ιουλίου
Ααα.. μάλιστα.. Αν κατάλαβα καλά λέει ότι επιτρέπεται να κάνουμε κρατήσεις από το internet με πιστωτική και ξενοδοχείων (ειδικά προπληρωμές) π.χ. από σάιτ εξωτερικού? Δηλ. πχ booking, venere κλπ? Δοκίμασε κανείς να το κάνει αυτό τις τελευταίες μέρες να δει αν ισχύει? Πραγματικά μας έχει "κόψει τα χέρια" αυτός ο περιορισμός.. Βέβαια αυτό είναι από το σάιτ της Πειραιώς, αλλά φαντάζομαι ισχύει και για κάρτες άλλων τραπεζών? :bash:
 
Last edited:

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έκλεισα ξενοδοχείο χθες μέσω booking και πήγαν όλα καλά μέχρι το τέλος. Να διευκρινίσω ότι η κράτηση είναι "ΔΩΡΕΑΝ ΑΚΥΡΩΣΗ - ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ".

Έγραψα και ένα συνοδευτικό κειμενάκι προς το ξενοδοχείο όπου εξηγώ την κατάσταση με τα CC, και ότι στη χειρότερη περίπτωση μπορώ να πληρώσω μετρητά εκεί. Περιμένω να μου απαντήσουν.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Pxanth, σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι όμως για αυτούς που δεν έχουν ίσως τη δυνατότητα να κουβαλάνε πολλά μετρητά πάνω τους για να πληρώσουν το ξενοδοχείο σε περίπτωση που δε μπορούν ή δε θέλουν να πληρώσουν εκεί με πιστωτική, τι γίνεται? Το να μπορούν να κάνουν κράτηση προπληρωμένη ξενοδοχείου με τη κάρτα τους από εδώ και να έχουν εκεί μόνο τα απαραίτητα χρήματα για τα λοιπά έξοδα, είναι πολύ πιο βολικό στη συγκεκριμένη περίπτωση..Ειδικά σε περιοχές όπου τα ξενοδοχεία κοστίζουν πολύ ακριβά και εκ των πραγμάτων δε ρισκάρεις νάχεις πολλά μετρητά πάνω σου..

Τι γίνεται λοιπόν σ΄αυτή την περίπτωση? Αυτό θα ήθελα να μάθω..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και αυτό το άρθρο, όπως και άλλα στο παρελθόν από αυτό το σάιτ και αυτήν την εφημερίδα, παραθέτουν μόνο φήμες και μάλιστα εκ του πονηρού, επιτρέψτε μου...
Συνέντευξη του Μάρδα στο ραδιόφωνο, την άκουσα πριν από λίγο, είπε πως "είναι υπο σκέψη" το συγκεκριμένο. 6 χώρες που είχαν ελέγχους κεφαλαίων ξέρω (στις δύο έχω ζήσει) σε όλες απαγορευόταν η εξαγωγή συναλλάγματος, από γελοιωδώς χαμηλά όρια (200€ Κούβα) έως μηδαμινά (Βενεζουέλα). Τα κόλπα βέβαια για να βγάλεις λεφτά έξω είναι άπειρα, αλλά η ουσία του μέτρου είναι κυρίως εκφοβιστική. Για να απαντήσω αυτό που ρώτησε και ο φίλος, όχι, δεν κάνουν σωματικό έλεγχο σε όλους, θα ήταν και πρακτικά αδύνατον. Μπορούν όμως να βάλουν μηχανήματα που ελ'εγχουν αν υπάρχει συνάλλαγμα πάνω σου, να κάνουν επιλεκτικά σωματικούς ελέγχους αλλά -κυρίως- να διαδώσουν πως αυτό γίνεται με σκοπό να μειωθεί το φαινόμενο εξαγωγής συναλλάγματος ή τέλος πάντων να αποθαρρυνθούν να το δοκιμάσουν οι πολλοί. Στα πλαίσια αυτά είναι και οι διαρροές στον Τύπο ή οι δηλώσεις περί "σκέψης". Φαντάσου να έβγαινε υπουργός και να έλεγε "εμπρός παλικάρια, όλοι ελεύθεροι πάρτε όσα γουστάρετε και πηγαίνετέ τα έξω" σε χώρα όπου ένα εισιτήριο για χώρα που επιτρέπεται να ανοίξεις λογαριασμό βρίσκεις εισιτήρια με διψήφιο αριθμό ευρώ.

Τέλος πάντων, με τον όγκο εισερχόμενων τουριστών που έχει η Ελλάδα είναι δύσκολο να εφαρμοστούν αυτά στο βαθμό που γίνεται σε μια Κούβα, Αργεντινή ή Βενεζουέλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom