Capital Controls και ταξίδια

Stratengo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέραααα και βοήθειααααααα!
Στις 8 Αυγουστου πεταω για Βαρκελώνη και επιστρεφω στις 23 απο Μαδριτη.. Το αρχικο μας πλανο ηταν να κανουμε ενα road trip (οχι κανονικο road trip χωρις κρατησεις ξενοδοχειων κλπ., αλλά αυτο που απλα εχεις προγραμματισει που θα διανυκτερευσεις και εχεις ηδη κρατησει το ξενοδοχειο!) Λέγαμε να ξεκινησουμε λοιπον απο Βαρκελώνη, να περασουμε από χωρα των Βάσκων, Κανταμπρια, Αστούρια και Γαλικία και να επιστρέψουμε Μαδρίτη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε κλεισει αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!! Νομίζαμε πως θα εχουμε χρονο και να που ήρθαν ολα αναποδα! Τι κανουμε??? Θα δεχτει καμια εταιρεια χρηματα μετρητα για την εγγυηση? Έχετε καμια ιδεα τι παιζει με εταιρειες ενοικιασης? Περιμενω ακομη απο την RentalCars απαντηση αλλα μηδεν...

Καλησπέρα σας!

Επειδη εχουμε προγραμματισει road trip στην ανδαλουσια την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου, επίσης στην car rental προς την hertz, και είμαστε στο ψάξιμο, αν μάθεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε μας. Αν μάθω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου.
 

erato.kar

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας. Εχουμε βγάλει εισιτήρια για Ρώμη για πεμπτη 23 Ιουλίου. Εχουμε κλεισει διαμέρισμα μεσω booking και δηλώσαμε οτι θα το πληρώσουμε με μετρητά. Ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα σε όλο το ταξιδι (μιας εβδομάδας) θα κινηθούμε μόνο με μετρητά. Μπορει ομως κάποιος να μου πει υπευθυνα μεχρι ποσα χρήματα σε μετρητά μπορουμε να βγάλουμε στο εξωτερικο (ειμαστε 5μελής οικογένεια) και αν θα πρεπει να το δηλώσουμε π.χ.τελωνείο?Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Μπορει ομως κάποιος να μου πει υπευθυνα μεχρι ποσα χρήματα σε μετρητά μπορουμε να βγάλουμε στο εξωτερικο (ειμαστε 5μελής οικογένεια) και αν θα πρεπει να το δηλώσουμε π.χ.τελωνείο?
Δηλαδή ειλικρινά, αν κάποιος τώρα με ψευδώνυμο "Τρελοπασχαλίτσα" π.χ. σου απαντήσει ένα ποσό υπεύθυνα, θα τον εμπιστευτείς περισσότερο από τις αρμόδιες υπηρεσίες;
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
sezar7 said:
Η Λούκα Κατσέλη διέψευσε τις πληροφορίες που ήθελαν μείωση των μετρητών που μπορεί να μεταφέρει ένας ταξιδιώτης στο εξωτερικό, από τα 10.000 ευρώ στα 1.000 ευρώ.

«Δεν έχει τεθεί αυτό με τα 1.000 ευρώ», είπε χαρακτηριστικά.

Ετσι τα χρήματα που μπορεί να μεταφέρει ένας Έλληνας σε μετρητά στο εξωτερικό δεν έχουν νέο περιορισμό. Κάπως έτσι το όριο δεν είναι 1.000 ευρώ, αλλά 10.000 ευρώ, όπως ίσχυε τόσο καιρό.


Πηγή: Δεν ισχύει ο περιορισμός χρημάτων για όσους ταξιδεύουν στο εξωτερικό | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/21623...-osoys-taxideyoyn-sto-exoteriko#ixzz3fOUGRRpp
κλικ για όλη την παράθεση...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η χρηση πιστωτικών καρτων στο εξωτερικό πότε θα επανέλθει? οταν λήξει το καθεστως των CC, νωριτερα η αναλογα με την εταιρια του εξωτερικού και πότε αυτη κρινει την χρηση ελληνικών πιστωτικών καρτών ως αποδεκτή.

πχ θελω να αγορασω σε πτηση με αεροπορική εταιρια του εξωτερικού μια αποσκευή. πότε θα μπορεσω να κάνω αυτη την συναλλαγή?
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τα αποτελέσματα που είχα στην σχετική έρευνα για το ταξίδι (Ισπανία) που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω.

Σε σχετική επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της Τράπεζας Πειραιώς, ενημερώθηκα πως επισήμως οι οδηγίες που έχουν ψηφιστεί ισχύουν μέχρι και της 15/7/2015. Μέχρι και χθες λοιπόν με διαβεβαίωσε η κοπέλα από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση πως δεν γίνονται δεκτές στο εξωτερικό οι κάρτες που έχουν εκδοθεί από ελληνικές τράπεζες. Αυτό βέβαια έρχεται σε σύγκρουση με όσα διαβάζω εδώ. Δεν με εντυπωσιάζει παρ'όλα αυτά μιας που είναι τόσο προχειρορυθμισμένη όλη αυτή η ενέργεια που λέγετε Captial Controls που πιθανόν να έχουν ξεχάσει να ενημερώσουν πολλά συστήματα τραπεζών του εξωτερικού. Το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της Τράπεζας Πειραιώς μου επιβεβαίωσε βέβαια πως στο εξωτερικό ότι οι κάρτες γίνονται δεκτές για αγορά αεροπορικών εισιτηρίων και μόνο.

Σε άλλη συνομιλία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της airtickets.gr, ενημερώθηκα πως δεν δέχονται όλες οι αεροπορικές εταιρίες ελληνικές κάρτες. Πιο συγκεκριμένα μου ανέφερε πως γίνονται δεκτές σε Alitalia, Swiss όπως φυσικά και για τις Ελληνικές. Επιπλέον μου είπε ότι κάποιες άλλες εταιρίες (όπως η Ibiria) κάνουν δεκτή την κάρτα μόνο Online (πιθανόν από κενό στα συστήματα τους). Η γενικότερη εικόνα που αποκόμισα είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά με τις κρατήσεις φτάνει να το ψάξεις λιγάκι.

Σχετικά με το αγκάθι της ενοικίασης αυτοκινήτου, μίλησα με Sixt, Hertz, easycar καθώς και με την Rentalcars που συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες και με ενημέρωσαν όλες με την σειρά τους πως είναι υποχρεωτικό να υπάρχει κάρτα (όχι pre-paid ή westernunion κλπ) στο όνομα του οδηγού η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν εγγύηση ακόμα και με 100% κάλυψη ζημιών και πως σε όλες τις ενοικιάσεις από Ελλάδα έχουν τεράστια προβλήματα. Η δέσμευση χρημάτων από Ελληνική κάρτα σε μορφή εγγύησης για την ενοικίαση του αυτοκινήτου εμπίπτει στην κατηγορία αγορών από εξωτερικό άρα και δεν μπορεί να γίνει δεκτή. Επιπλέον μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν μετρητά σαν εγγύηση και πως δυστυχώς δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν με κανέναν τρόπο. Τους πρότεινα ακόμα και λύσεις όπως να κρατηθεί η εγγύηση μέσω της κάρτας από τα ελληνικά γραφεία της Sixt/Hertz αλλά και πάλι μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά.

Για ξενοδοχεία, όπου μίλησα μου είπαν ότι μπορούμε να κάνουμε μια τυπική κράτηση (τύπου υπόσχεσης) χωρίς προκαταβολή λόγο της ιδιάζουσας κατάστασης, όμως με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που ζητηθεί το δωμάτιο από κάποιον άλλο θα πρέπει να του το δώσουν. (Μάλλον δεν κατάλαβαν την έννοια της κράτησης :p ). Με λίγα λόγια μου είπαν ότι δεν είναι εγγυημένο το ότι θα βρούμε δωμάτιο και πως αν έχουν θα μου δώσουν .

Τέλος το μόνο θετικό σημείο είναι πως οι περισσότεροι Έλληνες λειτουργοί τηλεφωνικών κέντρων εξυπηρέτησης τόνισαν πως περιμένουμε νέα μέσα στην εβδομάδα μιας που η πρώτη ψηφισμένη ρύθμιση είχε ισχύ μέχρι 15 ή 16/7/2015. Προσπάθησαν να με καθησυχάσουν πως μέχρι τον Αύγουστο είναι πολύ πιθανό τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να μπορούμε να ταξιδέψουμε.
Ας περιμένουμε λοιπόν τις προσεχείς εξελίξεις...

Ελπίζω να βοήθησα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Γεια σας. Εχουμε βγάλει εισιτήρια για Ρώμη για πεμπτη 23 Ιουλίου. Εχουμε κλεισει διαμέρισμα μεσω booking και δηλώσαμε οτι θα το πληρώσουμε με μετρητά. Ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα σε όλο το ταξιδι (μιας εβδομάδας) θα κινηθούμε μόνο με μετρητά. Μπορει ομως κάποιος να μου πει υπευθυνα μεχρι ποσα χρήματα σε μετρητά μπορουμε να βγάλουμε στο εξωτερικο (ειμαστε 5μελής οικογένεια) και αν θα πρεπει να το δηλώσουμε π.χ.τελωνείο?Ευχαριστώ
Υπεύθυνος δεν είμαι αλλά δεν διαβάσα πουθενά(αν και συζητήθηκε κάποια στιγμή με δημοσιεύσεις τουλάχιστον) ότι άλλαξε το παλιό το όριο των 10.000/άτομο που δεν χρειάζεται ειδική δήλωση στο Τελωνείο.Δέν ξέρουμε αν το ποσό αυτό ισχύει και για ανήλικα άτομα(υποθέτω ότι κάποια από τα μέλη θα είναι ανήλικα).

Πιθανόν να άλλαξε και να μην το πήρα είδηση.

΄Οποτε καλύτερα να ρωτήσεις Τελωνείο για να είσαι σίγουρη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τα αποτελέσματα που είχα στην σχετική έρευνα για το ταξίδι (Ισπανία) που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω.

Σε σχετική επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της Τράπεζας Πειραιώς, ενημερώθηκα πως επισήμως οι οδηγίες που έχουν ψηφιστεί ισχύουν μέχρι και της 15/7/2015. Μέχρι και χθες λοιπόν με διαβεβαίωσε η κοπέλα από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση πως δεν γίνονται δεκτές στο εξωτερικό οι κάρτες που έχουν εκδοθεί από ελληνικές τράπεζες. Αυτό βέβαια έρχεται σε σύγκρουση με όσα διαβάζω εδώ. Δεν με εντυπωσιάζει παρ'όλα αυτά μιας που είναι τόσο προχειρορυθμισμένη όλη αυτή η ενέργεια που λέγετε Captial Controls που πιθανόν να έχουν ξεχάσει να ενημερώσουν πολλά συστήματα τραπεζών του εξωτερικού. Το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της Τράπεζας Πειραιώς μου επιβεβαίωσε βέβαια πως στο εξωτερικό ότι οι κάρτες γίνονται δεκτές για αγορά αεροπορικών εισιτηρίων και μόνο.

Σε άλλη συνομιλία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της airtickets.gr, ενημερώθηκα πως δεν δέχονται όλες οι αεροπορικές εταιρίες ελληνικές κάρτες. Πιο συγκεκριμένα μου ανέφερε πως γίνονται δεκτές σε Alitalia, Swiss όπως φυσικά και για τις Ελληνικές. Επιπλέον μου είπε ότι κάποιες άλλες εταιρίες (όπως η Ibiria) κάνουν δεκτή την κάρτα μόνο Online (πιθανόν από κενό στα συστήματα τους). Η γενικότερη εικόνα που αποκόμισα είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά με τις κρατήσεις φτάνει να το ψάξεις λιγάκι.

Σχετικά με το αγκάθι της ενοικίασης αυτοκινήτου, μίλησα με Sixt, Hertz, easycar καθώς και με την Rentalcars που συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες και με ενημέρωσαν όλες με την σειρά τους πως είναι υποχρεωτικό να υπάρχει κάρτα (όχι pre-paid ή westernunion κλπ) στο όνομα του οδηγού η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν εγγύηση ακόμα και με 100% κάλυψη ζημιών και πως σε όλες τις ενοικιάσεις από Ελλάδα έχουν τεράστια προβλήματα. Η δέσμευση χρημάτων από Ελληνική κάρτα σε μορφή εγγύησης για την ενοικίαση του αυτοκινήτου εμπίπτει στην κατηγορία αγορών από εξωτερικό άρα και δεν μπορεί να γίνει δεκτή. Επιπλέον μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν μετρητά σαν εγγύηση και πως δυστυχώς δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν με κανέναν τρόπο. Τους πρότεινα ακόμα και λύσεις όπως να κρατηθεί η εγγύηση μέσω της κάρτας από τα ελληνικά γραφεία της Sixt/Hertz αλλά και πάλι μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά.

Για ξενοδοχεία, όπου μίλησα μου είπαν ότι μπορούμε να κάνουμε μια τυπική κράτηση (τύπου υπόσχεσης) χωρίς προκαταβολή λόγο της ιδιάζουσας κατάστασης, όμως με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που ζητηθεί το δωμάτιο από κάποιον άλλο θα πρέπει να του το δώσουν. (Μάλλον δεν κατάλαβαν την έννοια της κράτησης :p ). Με λίγα λόγια μου είπαν ότι δεν είναι εγγυημένο το ότι θα βρούμε δωμάτιο και πως αν έχουν θα μου δώσουν .

Τέλος το μόνο θετικό σημείο είναι πως οι περισσότεροι Έλληνες λειτουργοί τηλεφωνικών κέντρων εξυπηρέτησης τόνισαν πως περιμένουμε νέα μέσα στην εβδομάδα μιας που η πρώτη ψηφισμένη ρύθμιση είχε ισχύ μέχρι 15 ή 16/7/2015. Προσπάθησαν να με καθησυχάσουν πως μέχρι τον Αύγουστο είναι πολύ πιθανό τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να μπορούμε να ταξιδέψουμε.
Ας περιμένουμε λοιπόν τις προσεχείς εξελίξεις...

Ελπίζω να βοήθησα.
Μόνο να βοήθησες? κανονικά πρέπει να πληρωθείς για την έρευνα που έκανες! συγχαρητήρια και για το κουράγιο σου να τα γράψεις όλα αυτά, καλως ήλθες!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
πχ θελω να αγορασω σε πτηση με αεροπορική εταιρια του εξωτερικού μια αποσκευή. πότε θα μπορεσω να κάνω αυτη την συναλλαγή?
Εγω,στη θεση σου,θα επαιρνα τηλ.την αεροπορικη εταιριακαι θα ρωτουσα αν μπορω να την προσθεσω στο αεροδρομιο και λογω των CC,μπορει να ειναι η χρεωση,οσο και στην σελιδα της εταιριας.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τα αποτελέσματα που είχα στην σχετική έρευνα για το ταξίδι (Ισπανία) που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω.

Σε σχετική επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της Τράπεζας Πειραιώς, ενημερώθηκα πως επισήμως οι οδηγίες που έχουν ψηφιστεί ισχύουν μέχρι και της 15/7/2015. Μέχρι και χθες λοιπόν με διαβεβαίωσε η κοπέλα από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση πως δεν γίνονται δεκτές στο εξωτερικό οι κάρτες που έχουν εκδοθεί από ελληνικές τράπεζες. Αυτό βέβαια έρχεται σε σύγκρουση με όσα διαβάζω εδώ. Δεν με εντυπωσιάζει παρ'όλα αυτά μιας που είναι τόσο προχειρορυθμισμένη όλη αυτή η ενέργεια που λέγετε Captial Controls που πιθανόν να έχουν ξεχάσει να ενημερώσουν πολλά συστήματα τραπεζών του εξωτερικού. Το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της Τράπεζας Πειραιώς μου επιβεβαίωσε βέβαια πως στο εξωτερικό ότι οι κάρτες γίνονται δεκτές για αγορά αεροπορικών εισιτηρίων και μόνο.

Σε άλλη συνομιλία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο της airtickets.gr, ενημερώθηκα πως δεν δέχονται όλες οι αεροπορικές εταιρίες ελληνικές κάρτες. Πιο συγκεκριμένα μου ανέφερε πως γίνονται δεκτές σε Alitalia, Swiss όπως φυσικά και για τις Ελληνικές. Επιπλέον μου είπε ότι κάποιες άλλες εταιρίες (όπως η Ibiria) κάνουν δεκτή την κάρτα μόνο Online (πιθανόν από κενό στα συστήματα τους). Η γενικότερη εικόνα που αποκόμισα είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά με τις κρατήσεις φτάνει να το ψάξεις λιγάκι.

Σχετικά με το αγκάθι της ενοικίασης αυτοκινήτου, μίλησα με Sixt, Hertz, easycar καθώς και με την Rentalcars που συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες και με ενημέρωσαν όλες με την σειρά τους πως είναι υποχρεωτικό να υπάρχει κάρτα (όχι pre-paid ή westernunion κλπ) στο όνομα του οδηγού η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν εγγύηση ακόμα και με 100% κάλυψη ζημιών και πως σε όλες τις ενοικιάσεις από Ελλάδα έχουν τεράστια προβλήματα. Η δέσμευση χρημάτων από Ελληνική κάρτα σε μορφή εγγύησης για την ενοικίαση του αυτοκινήτου εμπίπτει στην κατηγορία αγορών από εξωτερικό άρα και δεν μπορεί να γίνει δεκτή. Επιπλέον μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν μετρητά σαν εγγύηση και πως δυστυχώς δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν με κανέναν τρόπο. Τους πρότεινα ακόμα και λύσεις όπως να κρατηθεί η εγγύηση μέσω της κάρτας από τα ελληνικά γραφεία της Sixt/Hertz αλλά και πάλι μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά.

Για ξενοδοχεία, όπου μίλησα μου είπαν ότι μπορούμε να κάνουμε μια τυπική κράτηση (τύπου υπόσχεσης) χωρίς προκαταβολή λόγο της ιδιάζουσας κατάστασης, όμως με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που ζητηθεί το δωμάτιο από κάποιον άλλο θα πρέπει να του το δώσουν. (Μάλλον δεν κατάλαβαν την έννοια της κράτησης :p ). Με λίγα λόγια μου είπαν ότι δεν είναι εγγυημένο το ότι θα βρούμε δωμάτιο και πως αν έχουν θα μου δώσουν .

Τέλος το μόνο θετικό σημείο είναι πως οι περισσότεροι Έλληνες λειτουργοί τηλεφωνικών κέντρων εξυπηρέτησης τόνισαν πως περιμένουμε νέα μέσα στην εβδομάδα μιας που η πρώτη ψηφισμένη ρύθμιση είχε ισχύ μέχρι 15 ή 16/7/2015. Προσπάθησαν να με καθησυχάσουν πως μέχρι τον Αύγουστο είναι πολύ πιθανό τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να μπορούμε να ταξιδέψουμε.
Ας περιμένουμε λοιπόν τις προσεχείς εξελίξεις...

Ελπίζω να βοήθησα.
Σε ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική ενημέρωση!! Συμπεραίνω ότι με τα σημερινά δεδομένα κανένας Έλληνας δεν μπορεί να κάνει κράτηση για ενοικίαση αυτοκινήτου ή ακόμη και ξενοδοχείου με χρήση ελληνικής πιστωτικής κάρτας!!
Σε σημερινή επικοινωνία που είχα με την εταιρία "economy car rentals.com" μου πρότειναν να κάνω την κράτηση αυτοκινήτου με την πιστωτική μου για το ταξίδι στο Βέλγιο και αυτοί θα το διαβίβασουν στις 5 συνεργαζόμενες εταιρίες στη χώρα για να δουν ποια θα ανταποκριθεί...
Βέβαια δεν το έκανα, γιατί δεν ξερω εαν πρέπει να ρισκάρω και να οργανώσω ένα ταξίδι, όταν δεν είμαι σίγουρη ότι τελικά θα υφίστανται σε 25 μέρες οι κρατήσεις των ξενοδοχείων ή του αυτοκινήτου που θα κάνω....
Εάν κάποιος βρει κάποια λύση στο πρόβλημα μας ας μας ενημερώσει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η airtickets.gr στο μαζικό μέιλ που έστειλε λέει ότι μπορούμε να αγοράσουμε εισιτήρια από το σάιτ της για όλες τις αεροπορικές. Δοκίμασε κανείς;
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Καλησπέρα και πάλι,

Έκανα ένα τηλεφώνημα σε φίλο μου τραπεζικό για να τον ρωτήσω για το θέμα μας. Μου επιβεβαίωσε πως πρακτικά σήμερα θα έπρεπε να έχει παρθεί μια απόφαση από τους κρατικούς φορείς. Μου είπε να περιμένω το πολύ μέχρι αύριο το βράδυ και πως λογικά θα ανακοινωθεί κάτι σχετικά με το πως θα συνεχιστεί το Captial Control ακόμα και μέσα στην ημέρα (ήδη διάβασα άρθρα για την αλλαγή της διαδικασίας αναλήψεων από τα ΑΤΜ). Μου είπε συγκεκριμένα πως όλη αυτή την στιγμή η προσπάθεια που γίνετε είναι να μην διαρρεύσουν οι μεγάλες καταθέσεις στο εξωτερικό και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Μου επισήμανε πως λογικά και μόνο αν συνεχιστεί το πάγωμα τον αγορών από το εξωτερικό θα αρχίσουν να καταρρέουν οι ελληνικές επιχειρήσεις όπως και πολλές άλλες ελληνικές υπηρεσίες (υγείας, έρευνας, κλπ). Αν ισχύουν όλα αυτά που μου είπε ελπίζω πως από Δευτέρα πια, που θα είναι και ανοιχτές οι τράπεζες (ανακοινώθηκε πριν 1 ώρα), θα έχουμε καλά νέα! Μην απογοητεύεστε λοιπόν, απλά ας κάνουμε όλοι μια μικρή υπομονή μέχρι την Δευτέρα και πιστεύω πως δεν θα μας χαλάσει άλλο τα σχέδια αυτή η κατάσταση.

Καλό σας βράδυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.723
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom