Capital Controls και ταξίδια

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Είχα κλείσει ταξίδι 3-11 Αυγούστου Νότια Ιταλία, για μίνι road trip (Ναπολη-Αμάλφι-Ματέρα και πέριξ), με την Alitalia.
Δυστυχώς δε μπορώ να πάω. Και ο λόγος δεν είναι οικονομικός. Αλλά έσπασε η σύντροφός μου το πόδι της και αναγκαστικά πρέπει να το αναβάλω. Η Alitalia (λόγω ποδιού και όχι λόγω capital controls) μου είπε ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα μέχρι τελευταίου ευρώ (δεν το περίμενα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ).
Δευτερον, το ξενοδοχείο στη Ματέρα ήταν με δωρεάν ακύρωση και το ακύρωσα.
Το πρόβλημα είναι ένα ξενοδοχείο στην ακτή Amalfi, το Hotel Club Due Torri στο Maiori που το έκλεισα με μη επιστρέψιμη χρέωση μέσω Venere.com. 432 ευρώ. Τους έστειλα email την Τρίτη, δεν απάντησαν, την Πέμπτη δεν απάντησαν. Τους πήρα τηλ (το ξενοδοχείο όχι το venere) μου είπαν δεν είναι επιστρέψιμη, μπορεί να μπορείτε να αλλάξετε ημερομηνίες αλλά πρέπει να μου πείτε από τώρα συγκεκριμένες και δεν είναι σίγουρο, μπορεί να αλλάξετε αλλά με πέναλτι, πρέπει να ρωτήσω, ό,τι ναναι δηλαδή, τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν email, ακόμη δε μου έχουν στείλει και οι μέρες περνάνε εις βάρος μου. Α, να σημειώσω ότι στο ξενοδοχείο "πατησα" πάνω στα capital controls που είναι και ο ορισμός της ανωτέρας βίας, όχι στο πόδι της συντρόφου μου, γιατί δε θα τους νοιάζει και λογικό είναι. Δεν τους ανέφερα καν το θέμα του ποδιού, μη "μαζευτούν" πολλά και δε με πιστεύουν σε τίποτα..
Τι λέτε ρε παιδιά? Είναι πολλά τα λεφτά είναι κρίμα να τα χάσω! Να πάρω το venere? Μην τους "εκνευρίσω όμως". Υπάρχει περίπτωση να το θέλει κανείς από το forum? Είναι για 6-10 Αυγούστου.
σου εχουν χρεώσει ήδη την καρτα να φανταστώ....οταν εκανες τη κρατηση....
Ναι παρε το Venere και επέμενε στα capital controls
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Ναι χρεώθηκε.. Αν δεν είχε χρεωθεί δε θα είχα πρόβλημα εκ των πραγμάτων..
Απλά το σκεφτόμουν για venere, ελεγα μηπως θα ήταν πιο σωστό να το κανονήσουμε μεταξύ μας, αλλά δε "τραβάει" με τους συγκεκριμένους.
Σκεφτόμουν μην τους εκνευρίσω αν επικοινωνήσει το venere μαζι τους και πεισμώσουν, αλλωστε τυπικά έχουν δίκιο, αλλά μάλλον είναι μονόδρομος πλέον.
Για την ιστορία, μου έχει συμβεί αυτό μία φορά ακόμη, είχα κλείσει ένα ταξίδι Πράγα με την SkyEurope αν θυμαμαι καλά το όνομα και είχα προπληρώσει με τον ίδιο τρόπο ένα ξενοδοχείο. Όμως λίγες μέρες πριν το ταξίδι χρεωκόπησε η αεροπορική. Τελικά το ξενοδοχείο μου τα επέστρεψε.. Είναι ζήτημα κατανόησης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αγαπητε πηρες ενα ρισκο και εκλεισες ενα δωματιο με συγκεκριμενους ορους. Δεν ειναι υπευθυνο το ξενοδοχειο που η κοπελα σου εσπασε το ποδι της (και περαστικα της) για να χρεωθει αυτο τη χασουρα. Θα ευχομουν να σου επιστρεφοταν το ποσο που πληρωσες αλλα κατα την αποψη μου ειναι καθαρα στην κριση του ξενοδοχειου και δεν μπορεις να τους κατηγορουμε για ο,τι κι αν αποφασισουν. Αν δεν δεχονται με τιποτε, ρωτα τους αν μπορει να το χρησιμοποιησει αλλος το δωματιο (αυτο δεν εχουν λογο να σου το αρνηθουν) κι αν ναι προσπαθησε να το πουλησεις ειτε με αγγελια, ειτε προσεγγιζοντας ταξιδιωτικα γραφεια, ειτε απο σελιδες τυπου roomertravel.com ωστε να μην χασεις ολα τα λεφτα σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως το τι γινεται αυτο το 3ημερο στο 1ο ποδι της Χαλκιδικης δεν εχει προηγουμενο για αρχες Ιουλιου. Θυμιζει εντονα 15αυγουστο. Στα δε ΑΤΜ υπαρχουν ουρες και τσακωμοι αφου προφανως δεν φτανουν να εξυπηρετησουν την πληθωρα του κοσμου που ηρθε για ΣΚ.
Σε αλλα μερη τουριστικα μερη της Ελλαδας ποια ειναι η εικονα;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παντως το τι γινεται αυτο το 3ημερο στο 1ο ποδι της Χαλκιδικης δεν εχει προηγουμενο για αρχες Ιουλιου. Θυμιζει εντονα 15αυγουστο. Στα δε ΑΤΜ υπαρχουν ουρες και τσακωμοι αφου προφανως δεν φτανουν να εξυπηρετησουν την πληθωρα του κοσμου που ηρθε για ΣΚ.
Σε αλλα μερη τουριστικα μερη της Ελλαδας ποια ειναι η εικονα;
Σπέτσες που ηρθα τριημερο μια απο τα ιδια. Κ οχι δεν ειναι ολοι ξενοι. Πολλοι Ελληνες. Κ δε το λες κ φτηνο νησι το αντιθετο θαλεγα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και σε Αθήνα και προάστια μια απ' τα ίδια, όλος ο κόσμος έξω, σε καφετέριες, ταβέρνες κλπ. Σου λέει ο άλλος, από το να μου τα φάνε οι τράπεζες καλύτερα να τα γλεντήσω. :cool: Χαλλλλαρά! Είμαστε όλοι Σαλονικείς!

Eγώ έκλεισα με πιστωτική Πειραιώς χθες (ryanair)
Ε, το 'χω καταλάβει πως μόνο εγώ είμαι η γκαντέμω... :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.470
αν θέλεις να βγάλεις τα 50-60 ευρώ απο ΔΙΑΣ πόσο χρεώνεσαι ξέρει κανείς;;
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
H Alpha για ανάληψη με κάρτα Εθνικής χρεώνει 1€.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Η Λούκα Κατσέλη διέψευσε τις πληροφορίες που ήθελαν μείωση των μετρητών που μπορεί να μεταφέρει ένας ταξιδιώτης στο εξωτερικό, από τα 10.000 ευρώ στα 1.000 ευρώ.

«Δεν έχει τεθεί αυτό με τα 1.000 ευρώ», είπε χαρακτηριστικά.

Ετσι τα χρήματα που μπορεί να μεταφέρει ένας Έλληνας σε μετρητά στο εξωτερικό δεν έχουν νέο περιορισμό. Κάπως έτσι το όριο δεν είναι 1.000 ευρώ, αλλά 10.000 ευρώ, όπως ίσχυε τόσο καιρό.


Πηγή: Δεν ισχύει ο περιορισμός χρημάτων για όσους ταξιδεύουν στο εξωτερικό | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/21623...-osoys-taxideyoyn-sto-exoteriko#ixzz3fOUGRRpp
Οι τράπεζες θα ανοίξουν μόλις επανέλθει η χρηματοδότηση από την ΕΚΤ μέσω του μηχανισμού ELA, «το οποίο θα συμβεί, μόλις τα κοινοβούλια στην Ελλάδα, τη Γερμανία και αλλού ψηφίσουν τη νέα συμφωνία» της Ελλάδας με τους θεσμούς, δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας, Γιώργος Σταθάκης, σε δηλώσεις του στο πρακτορείο Bloomberg.



Απαντώντας σε ερώτηση για τον χρόνο άρσης των ελέγχων στην κίνηση κεφαλαίων (capital controls), ο υπουργός είπε ότι αυτό θα συμβεί «πιθανόν σε δύο μήνες, γιατί τα capital controls είναι πιο σύνθετο θέμα».
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.829
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom