Capital Controls και ταξίδια

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μολις εκλεισα εισητηρια με Ryanair με χρεωστικη καρτα μεσω της ιστοσελιδας τους κανονικα απο το σπιτι (χωρις να χρειαστει να παω στο γκισε στο αεροδρομιο) οπως καναμε μεχρι πριν κλεισουν οι τραπεζες. Μου εστειλαν mail επιβεβαιωσης και εχουν παρει και τα χρηματα απο το λογαριασμο.
τυχερήήή
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
:icon_evil:
Επρεπε να παρεις την booking και να απαιτησεις! Να παρει το ξενοδοχειο και να σου κανονισει την κρατηση εγγυώμενη για σενα.... επισης να τους βρισεις! Επειδη δεν στελνουν απευθειας μνμ στο ξενοδοχειο οτι υπαρχει προβλημα με την τραπεζα και στελνουν σε σενα οτι εγινε προσπαθεια συναλλαγης χωρις επιτυχια....:mad:
η πρώτη κράτηση ήταν μέσω booked.com, οι οποιοι μου είπαν με μεγάλη φυσικότητα "αν δεν καταφέρει να εγκριθεί η κάρτα, θα ακυρωθεί η κράτηση". Λες και είναι η μοναδική περίπτωση!!! και αφού ούτε με το ξενοδοχείο έβγαλα άκρη(μιλάμε καμια επαφή, ειδήσεις δε βλέπουν?), το ακύρωσα μόνη μου και έκλεισα αλλού μέσω booking, όπου με ενα mail στο ξενοδοχείο το λύσαμε.
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν έχεις i-banking και το χαρτί που σου έστειλαν με την κάρτα, μπορείς να ζητήσεις μέσω της ιστοσελίδας να σου σταλεί sms με τον κωδικό που χρειάζεσαι για να την ενεργοποιήσεις σε ΑΤΜ. Τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ, κάτι μήνες πριν όμως..
Δυστυχώς δεν έχω web banking στην εθνική, όντως αυτός θαναι ο πιο εύκολος τρόπος..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από χθες προσπαθώ να κλείσω εισιτήριο εσωτερικού στην ράυαν με 3 χρεωστικές (Εθνική Μαέστρο, Πειραιώς Μαστερκαρντ, Αλφα Αμέρικαν εξπρες) και μια πιστωτική (Αλφα Βιζα) και όλες έχουν απορριφθεί. Με ποια κριτήρια άλλες φορές κάνουν δεκτες τις κάρτες κι αλλες όχι; Άβυσσος!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν νομιζω οτι ηταν θεμα τυχης... ισως εχει αρχισει να ομαλοποιειται η κατασταση.
Τι στο καλο γινετε? Μετα το μνμ σου εκανα προσπαθεια με πιστωτικη της Εθνικής! Παρακαλώ και εκλεισα εισιτηριο r/air 148.50! Και ηρθε επιβεβαίωση! Του δρομολογιου!:xalara:
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Έχουμε κάτι καινούριο για τα μετρητά (ΕΚΤΟΣ Ευρώπης) που δηλώνονται στα τελωνεία?
Υπάρχει κάποιος που να είχε πρόβλημα ανάληψης των 60 ευρώ με χρεωστική εκτός Ευρώπης πάλι(αν αυτό έχει σημασία..)?
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Σε περίπτωση συμφωνίας, οι τράπεζες θα ανοίξουν πολύ σύντομα, εντός της εβδομάδας, ωστόσο τα capital controls θα χρειαστούν μερικούς μήνες για να αρθούν πλήρως, δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας, Γιώργος Σταθάκης, σε δημοσιογράφο του BBC.
http://www.huffingtonpost.gr/2015/07/11/stathakis-capital-controls_n_7776338.html?utm_hp_ref=greece
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Είχα κλείσει ταξίδι 3-11 Αυγούστου Νότια Ιταλία, για μίνι road trip (Ναπολη-Αμάλφι-Ματέρα και πέριξ), με την Alitalia.
Δυστυχώς δε μπορώ να πάω. Και ο λόγος δεν είναι οικονομικός. Αλλά έσπασε η σύντροφός μου το πόδι της και αναγκαστικά πρέπει να το αναβάλω. Η Alitalia (λόγω ποδιού και όχι λόγω capital controls) μου είπε ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα μέχρι τελευταίου ευρώ (δεν το περίμενα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ).
Δευτερον, το ξενοδοχείο στη Ματέρα ήταν με δωρεάν ακύρωση και το ακύρωσα.
Το πρόβλημα είναι ένα ξενοδοχείο στην ακτή Amalfi, το Hotel Club Due Torri στο Maiori που το έκλεισα με μη επιστρέψιμη χρέωση μέσω Venere.com. 432 ευρώ. Τους έστειλα email την Τρίτη, δεν απάντησαν, την Πέμπτη δεν απάντησαν. Τους πήρα τηλ (το ξενοδοχείο όχι το venere) μου είπαν δεν είναι επιστρέψιμη, μπορεί να μπορείτε να αλλάξετε ημερομηνίες αλλά πρέπει να μου πείτε από τώρα συγκεκριμένες και δεν είναι σίγουρο, μπορεί να αλλάξετε αλλά με πέναλτι, πρέπει να ρωτήσω, ό,τι ναναι δηλαδή, τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν email, ακόμη δε μου έχουν στείλει και οι μέρες περνάνε εις βάρος μου. Α, να σημειώσω ότι στο ξενοδοχείο "πατησα" πάνω στα capital controls που είναι και ο ορισμός της ανωτέρας βίας, όχι στο πόδι της συντρόφου μου, γιατί δε θα τους νοιάζει και λογικό είναι. Δεν τους ανέφερα καν το θέμα του ποδιού, μη "μαζευτούν" πολλά και δε με πιστεύουν σε τίποτα..
Τι λέτε ρε παιδιά? Είναι πολλά τα λεφτά είναι κρίμα να τα χάσω! Να πάρω το venere? Μην τους "εκνευρίσω όμως". Υπάρχει περίπτωση να το θέλει κανείς από το forum? Είναι για 6-10 Αυγούστου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.847
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom