Capital Controls και ταξίδια

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Εχθές και σήμερα πελάτισσα μου προσπάθησε να πάρει χρήματα
από ΑΤΜ τριών διαφορετικών τραπεζών και πήρε ......
Για την ιστορία ήταν βίζα Πειραιώς αν και την διαβεβαίωσαν από την Ελλάδα
ότι μπορεί να κάνει ανάληψη.(μέχρι ένα ποσό)
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Εχθές και σήμερα πελάτισσα μου προσπάθησε να πάρει χρήματα
από ΑΤΜ τριών διαφορετικών τραπεζών και πήρε ......
Για την ιστορία ήταν βίζα Πειραιώς αν και την διαβεβαίωσαν από την Ελλάδα
ότι μπορεί να κάνει ανάληψη.(μέχρι ένα ποσό)
ωχχχ..έχουμε καθόλου εμπειρίες από Βίζα της αλφα μπανκ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Εγώ από βίζα της Άλφα δεν έχω καταφέρει να κάνω ανάληψη. Ωστόσο καταναλώνω κανονικά.
έχει να κάνει με την χώρα στην οποία είσαι?Κούβα μένεις αν δεν κάνω λάθος.. έχεις δοκιμάσει και κάπου αλλού?
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέραααα και βοήθειααααααα!
Στις 8 Αυγουστου πεταω για Βαρκελώνη και επιστρεφω στις 23 απο Μαδριτη.. Το αρχικο μας πλανο ηταν να κανουμε ενα road trip (οχι κανονικο road trip χωρις κρατησεις ξενοδοχειων κλπ., αλλά αυτο που απλα εχεις προγραμματισει που θα διανυκτερευσεις και εχεις ηδη κρατησει το ξενοδοχειο!) Λέγαμε να ξεκινησουμε λοιπον απο Βαρκελώνη, να περασουμε από χωρα των Βάσκων, Κανταμπρια, Αστούρια και Γαλικία και να επιστρέψουμε Μαδρίτη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε κλεισει αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!! Νομίζαμε πως θα εχουμε χρονο και να που ήρθαν ολα αναποδα! Τι κανουμε??? Θα δεχτει καμια εταιρεια χρηματα μετρητα για την εγγυηση? Έχετε καμια ιδεα τι παιζει με εταιρειες ενοικιασης? Περιμενω ακομη απο την RentalCars απαντηση αλλα μηδεν...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θα δεχτει καμια εταιρεια χρηματα μετρητα για την εγγυηση? Έχετε καμια ιδεα τι παιζει με εταιρειες ενοικιασης? Περιμενω ακομη απο την RentalCars απαντηση αλλα μηδεν...
Δες το μηνυμα,που εβαλε η @skoumpi τη παρασκευη...μαλλον υπαρχει προβλημα με την εγγυηση...
Σήμερα επικοινώνησα με rentalcars για το ταξιδι μου την Τριτη στη Νορβηγία και τα νεα δεν είναι καλά... Υπαρχει πρόβλημα με το θεμα των πιστωτικών απο Ελλάδα και ενω μπορω να πληρώσω σε μετρητα το αυτοκίνητο δεν μπορουν να μου βρουν λύση για την εγγύηση!!! Οπότε αυτοκίνητο γιοκ- - - αρα ταξίδι γιοκ!!! Αντε του χρόνου
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτο που παλευω να κανω ειναι να ρωτησω αν θα δεχτουν το ποσο της εγγυησης να τους το δώσουμε με μετρητα στο χέρι και οταν τους επιστρέψουμε το αυτοκινητο να μας το επιστρεψουν. Στην Ελλάδα μας ειχε τυχει σε ενοικίαση ενός βαν.. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο είναι εφικτο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο που παλευω να κανω ειναι να ρωτησω αν θα δεχτουν το ποσο της εγγυησης να τους το δώσουμε με μετρητα στο χέρι και οταν τους επιστρέψουμε το αυτοκινητο να μας το επιστρεψουν. Στην Ελλάδα μας ειχε τυχει σε ενοικίαση ενός βαν.. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο είναι εφικτο!
Σε πολλές χώρες γίνεται, ανάλογα με το ύψος της ευθύνης που έχεις από την ασφάλεια. Στην Κούβα π.χ. η ενοικίαση αυτοκινήτου συνοδεύεται από υποχρεωτική ολική ασφάλεια, στην οποία είσαι υπεύθυνος μόνο για τα πρώτα 350$ της ζημίας. Αν καταβάλλεις ως εγγύηση μετρητά αυτά τα 350, δε χρειάζεσαι κάρτα ως εγγύηση.

έχει να κάνει με την χώρα στην οποία είσαι?Κούβα μένεις αν δεν κάνω λάθος.. έχεις δοκιμάσει και κάπου αλλού?
Δοκίμασαν πελάτες μου σε Ελβετία και Παναμά. Για αγορές με φυσική παρουσία κανένα πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέραααα και βοήθειααααααα!
Στις 8 Αυγουστου πεταω για Βαρκελώνη και επιστρεφω στις 23 απο Μαδριτη.. Το αρχικο μας πλανο ηταν να κανουμε ενα road trip (οχι κανονικο road trip χωρις κρατησεις ξενοδοχειων κλπ., αλλά αυτο που απλα εχεις προγραμματισει που θα διανυκτερευσεις και εχεις ηδη κρατησει το ξενοδοχειο!) Λέγαμε να ξεκινησουμε λοιπον απο Βαρκελώνη, να περασουμε από χωρα των Βάσκων, Κανταμπρια, Αστούρια και Γαλικία και να επιστρέψουμε Μαδρίτη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε κλεισει αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!! Νομίζαμε πως θα εχουμε χρονο και να που ήρθαν ολα αναποδα! Τι κανουμε??? Θα δεχτει καμια εταιρεια χρηματα μετρητα για την εγγυηση? Έχετε καμια ιδεα τι παιζει με εταιρειες ενοικιασης? Περιμενω ακομη απο την RentalCars απαντηση αλλα μηδεν...
Καλησπέρα στην παρέα!!
Δυστυχώς σήμερα τσέκαρα με την εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων "economy car rentals" ότι κάποιες χώρες της Ευρώπης είναι πολύ αυστηρές και δεν δέχονται τις ελληνικές πιστωτικές κάρτες για ενοικίαση αυτοκινήτου...
Συγκεκριμένα, ρώτησα για το Βέλγιο για ταξίδι τον Αύγουστο. Η εκπρόσωπος της εταιρείας με ενημέρωσε ότι θα έχω πρόβλημα γιατί κανονικά δεσμεύουν μέσω της πιστωτικής το ποσό που αντιστοιχεί στο excess (απαλλαγή) δηλαδή 800-900 €, ανάλογα με το μέγεθος του αυτοκινήτου.
Όταν την ρώτησα εάν δέχονται σε μετρητά το ποσό της απαλλαγής, ως εγγύηση, μου απάντησε όχι! Επίσης, ρώτησα εάν δέχονται ενοικίαση με μικτή ασφάλιση, όπου έχουμε την περίπτωση "zero excess", και η απάντηση ήταν πάλι αρνητική!!
Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τις πιστωτικές τις θέλουν όχι μόνο για πιθανές ζημιές στο αυτοκίνητο, αλλά και για να σου χρεώσουν αργότερα τυχόν πρόστιμα από παραβάσεις που θα κάνεις...
Η ζοφερή λοιπόν πραγματικότητα είναι ότι με την παρούσα οικονομική κατάσταση θέλουν φερέγγυες πιστωτικές από αξιόπιστο τραπεζικό σύστημα που σήμερα δεν διαθέτει η χώρα...
Εάν κάποιος γνωρίζει κάποια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο εξωτερικό που να δέχεται τις ελληνικές πιστωτικές, θα μας έδινε λύση στο πρόβλημά μας!! Μέχρι τότε, εγώ δυστυχώς θα αναβάλλω την κράτηση των αεροπορικών μας εισιτηρίων...
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μόλις σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο που νοίκιασα από hertz στη Ρώμη. Ενώ όλα ήταν προπληρωμένα, μου ζήτησαν 500 ευρώ ως εγγύηση. Η πιστωτική βέβαια λειτουργεί κανονικά μέχρι στιγμής σε βενζινάδικα και σουπερμάρκετ για πληρωμές. Ότι να' ναι οι τράπεζες μας...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
αν δεν ανοίξουν οι τρεπεζες που θα κάνω συνάλλαγμα στην θεσσαλονίκη? σε ανταλλακτήριο συναλλάγματος ? υπόψιν ότι σε 22 μέρες φεύγω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
αν δεν ανοίξουν οι τρεπεζες που θα κάνω συνάλλαγμα στην θεσσαλονίκη? σε ανταλλακτήριο συναλλάγματος ? υπόψιν ότι σε 22 μέρες φεύγω!
Σε ανταλλακτήριο φυσικά που αλλού;Στην Αθήνα λειτουργούν κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom