Capital Controls και ταξίδια

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Παιδια με τα τωρινά δεδομένα, αν ειμαι εξωτερικό μπορω να τραβήξω λεφτα απο ΑΤΜ του εξωτερικού απεριόριστα η με το όριο των 60 ευρω;
Επισης με πιστωτική μπορω να πληρωσω ανεξαρτήτως ποσού σε εστιατόρια κτλ του εξωτερικού;
Ευχαριστω
Καλημέρα.
Ισχύει ότι και στην Ελλάδα. Ανάληψη είτε 60 € την ημέρα είτε συνολικά 420 € την εβδομάδα με τη χρήση χρεωστικής κάρτας μόνο και όχι πιστωτικής ή προπληρωμένης.
Με την πιστωτική σου μπορείς να κάνεις αγορές στο εξωτερικό μέχρι το μηνιαίο όριο αγορών που έχει εγκριθεί από την τράπεζα σου όταν έβγαλες την κάρτα.
Κάποια μέλη του forum όμως έχουν αναφέρει ότι τον πρώτο καιρό είχαν συναντήσει κάποια προβλήματα με τις αναλήψεις. Τώρα πιά όμως πιστεύω ότι η κατάσταση έχει ομαλοποιηθεί.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Μια ερώτηση και από εμένα: μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα της ξένης χώρας, ώστε να μπορέσει να τραβήξει χρήματα όταν τα χρειάζεται και όπου τα χρειάζεται και όχι να τα κουβαλάει όλα μαζί του; Ή κἀποιο άλλο τρόπο να μην έχουν τα χρήματα επάνω τους, αλλά να είναι πάντα διαθέσιμα σε κάποια τράπεζα για να τα τραβήξουν. Έχει χαθεί η χρεωστική στο εξωτερικό σε δύο φίλους μου, έγινε η ακύρωσή της, όμως δεν μπορεί να βγει νέα από το εξωτερικό που βρίσκονται. θα τους δώσει κάποιος γνωστός μας χρήματα σε μετρητά εκεί που βρίσκονται και εμείς θα του βάλουμε τα χρήματα σε λογαριασμό του στην Ελλάδα, αλλά δεν θέλουν να γυρίζουν τόσες μέρες με τόσα χρήματα σε μετρητά!
Λογικα,δεν μπορουν να ανοιξουν λογ/σμο,γιατι δεν εχουν καποια στοιχεια που να δειχνουν,οτι ειναι μονιμοι κατοικοι.Δεν ξερω,αν μπορουν να παρουν καποια prepaid card,αλλα και παλι θελει χρονο.Σιγουρα μπορουν να ρωτησουν σε καποια τραπεζα.
Αν χρειαζεται να κουβαλανε,μαζι τους χρηματα να χρησιμοποιησουν,ενα εσωτερικο πορτοφολακι,που ακουμπαει στο σωμα και υπαρχει,συνηθως,σε ολα τα καταστηματα με ειδη ταξιδιου.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Καλημέρα.
Ισχύει ότι και στην Ελλάδα. Ανάληψη είτε 60 € την ημέρα είτε συνολικά 420 € την εβδομάδα με τη χρήση χρεωστικής κάρτας μόνο και όχι πιστωτικής ή προπληρωμένης.
Με την πιστωτική σου μπορείς να κάνεις αγορές στο εξωτερικό μέχρι το μηνιαίο όριο αγορών που έχει εγκριθεί από την τράπεζα σου όταν έβγαλες την κάρτα.
Κάποια μέλη του forum όμως έχουν αναφέρει ότι τον πρώτο καιρό είχαν συναντήσει κάποια προβλήματα με τις αναλήψεις. Τώρα πιά όμως πιστεύω ότι η κατάσταση έχει ομαλοποιηθεί.
Και με την χρεωστικη μου θα μπορω να κανω αγορες ανεξαρτητως ποσου σωστα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Και με την χρεωστικη μου θα μπορω να κανω αγορες ανεξαρτητως ποσου σωστα?
Ναι μπορείς μέσα στο όριο της κάρτας σου.Να σημειώσουμε ότι χρεωστικές κάρτες που βγήκαν μετά τα cc έχουν μειωμένα ημερήσια όρια αγορών.Τουλάχιστον από δύο τράπεζες ισχύει αυτό.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Παιδιά και απο μένα μια ερώτηση. Να προσπαθήσω να κλείσω για madame tussaud Βερολίνο με χρεωστική ή δεν θα μου τη δεχτεί; Εξοικονομώ πολλά απο εκεί και επίσης για τον πύργο της τηλεόρασης που θέλω νακλείσω online υπάρχει περίπτωση να μου τα περάσει να δοκιμάσω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Παιδιά και απο μένα μια ερώτηση. Να προσπαθήσω να κλείσω για madame tussaud Βερολίνο με χρεωστική ή δεν θα μου τη δεχτεί; Εξοικονομώ πολλά απο εκεί και επίσης για τον πύργο της τηλεόρασης που θέλω νακλείσω online υπάρχει περίπτωση να μου τα περάσει να δοκιμάσω;
Γιατί δεν δοκιμάζεις;Τι έχεις να χάσεις;

Πάντως για Μαντάμ Τυσώ-Βερολίνο δεν.....γενικά...

Εκτός αν υπάρχουν μικρά παιδιά....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλημέρα! Δεν ξέρω αν έχετε ποστάρει κάτι σχετικό στις τελευταίες σελίδες αλλά σήμερα επικοινώνησα με την Πειραιώς να ρωτήσω για αγορές μέσω booking και μου είπαν να βρω αυτό στη σελίδα τους, οπότε είπα να το μοιραστώ κι εδώ. Τελευταία ενημέρωση 5/8.

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
καλησπέρα παιδια!! κατάφερε τελικά κανεις να αγορασει esta με καποια καρτα συγκεκριμενης τράπεζας??
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Πριν μια εβδομάδα γύρισα απο τις χώρες της Σκανδιναβίας ,όπου χρησιμοποιήσαμε χρεωστική της Πειραιώς και πιστωτική της alpha χωρις κανενα πρόβλημα.
Θυμηθείτε όμως να δηλώσετε τις ημερομηνίες του ταξιδιού σας στην τράπεζα σας.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Θυμηθείτε όμως να δηλώσετε τις ημερομηνίες του ταξιδιού σας στην τράπεζα σας.
Είναι απαραίτητο αυτό;
Μέχρι τώρα δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Άλλαξε κάτι με τα Capital Controls ;
 

BestSeller

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαϊάμι
Οπότε αυτό που λέει η Πειραιώς ισχύει για όλες τις τράπεζες;;; (Εθνική, Eurobank κλπ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom