Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Από χθες επιτρέπονται μεταφορές κεφαλαίου μέχρι 500 Ευρώ/μήνα.Αυτό ίσως βοηθάει σε περίπτωση που απαιτείται προκαταβολή κτλ.Και φυσικά μικρές αγορές από το εξωτερικό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Από χθες επιτρέπονται μεταφορές κεφαλαίου μέχρι 500 Ευρώ/μήνα.Αυτό ίσως βοηθάει σε περίπτωση που απαιτείται προκαταβολή κτλ.Και φυσικά μικρές αγορές από το εξωτερικό.
Τι σημαινει αυτο;δηλαδη λεει εντολη μεταφορας εως 500 ευρω το μηνα στο εξωτερικο....εχει καποια σχεση με τις καρτες;η απλως,οτι σαν ιδιωτης μπορεις να στειλεις 500 ευρω,για καποιο λογο εξω..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Τι σημαινει αυτο;δηλαδη λεει εντολη μεταφορας εως 500 ευρω το μηνα στο εξωτερικο....εχει καποια σχεση με τις καρτες;η απλως,οτι σαν ιδιωτης μπορεις να στειλεις 500 ευρω,για καποιο λογο εξω..
Δεν έχει σχέση με κάρτες πιστεύω.Απλά σαν ιδιώτης μπορείς να στείλεις μέχρι 500 Ευρώ.Να πληρώσεις δηλαδή μια προκαταβολή για ενοικίαση διαμερίσματος ή να καταθέσεις εγγύηση για αυτοκίνητο ή να κάνεις κάποια αγορά.' Εχεις μια εναλλακτική λύση και ευελιξία.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έχει τύχει σε κάποιον πρόσφατα να τον σταματήσουν (ή να μην τον σταματήσουν), κατά τον έλεγχο των χειραποσκευών στο αεροδρόμιο (Ελ. Βενιζέλος ή άλλο) για ταξίδι προς εξωτερικό, για να ελέγξουν πόσα μετρητά έχει μαζί του;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; έχει κανείς καμιά ιδέα;
Εγώ θα ζητούσα από το ξενοδοχείο να μου κλείσει τα εισιτήρια αν γίνεται και να τους δώσω τα χρήματα όταν φτάσω εκεί.

Έχει τύχει σε κάποιον πρόσφατα να τον σταματήσουν (ή να μην τον σταματήσουν), κατά τον έλεγχο των χειραποσκευών στο αεροδρόμιο (Ελ. Βενιζέλος ή άλλο) για ταξίδι προς εξωτερικό, για να ελέγξουν πόσα μετρητά έχει μαζί του;
Δεν με σταμάτησαν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα συμβεί σε κάποιον άλλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ερώτηση και από εμένα: μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα της ξένης χώρας, ώστε να μπορέσει να τραβήξει χρήματα όταν τα χρειάζεται και όπου τα χρειάζεται και όχι να τα κουβαλάει όλα μαζί του; Ή κἀποιο άλλο τρόπο να μην έχουν τα χρήματα επάνω τους, αλλά να είναι πάντα διαθέσιμα σε κάποια τράπεζα για να τα τραβήξουν.
Ναι, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έξω, σε μερικές χώρες μάλιστα παίρνει μόνο 5'. Δε χρειάζεται να είσαι μόνιμος κάτοικος. Διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Αυστρία π.χ. γίνεται πατ κιουτ σε ένα πεντάλεπτο, στην Ισπανία κάποιες τράπεζες το δέχονται, άλλες όχι, κάποιες δέχονται χωρίς κανένα δικαιολογητικό, άλλες σου ζητάνε απλώς χαρτί από το προξενείο ότι ΔΕΝ είσαι κάτοικος Ισπανίας.

Βιβλία δοκίμασε να αγοράσει κανείς online;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ναι, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έξω, σε μερικές χώρες μάλιστα παίρνει μόνο 5'. Δε χρειάζεται να είσαι μόνιμος κάτοικος. Διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Αυστρία π.χ. γίνεται πατ κιουτ σε ένα πεντάλεπτο, στην Ισπανία κάποιες τράπεζες το δέχονται, άλλες όχι, κάποιες δέχονται χωρίς κανένα δικαιολογητικό, άλλες σου ζητάνε απλώς χαρτί από το προξενείο ότι ΔΕΝ είσαι κάτοικος Ισπανίας.

Βιβλία δοκίμασε να αγοράσει κανείς online;
Aν εννοεις μέσω ιστοσελιδας του εξωτερικού, δεν έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι δεν γίνεται. Αν εννοείς εντός Ελλάδας, γίνεται, έχω αγοράσει.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ναι, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έξω, σε μερικές χώρες μάλιστα παίρνει μόνο 5'. Δε χρειάζεται να είσαι μόνιμος κάτοικος. Διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Αυστρία π.χ. γίνεται πατ κιουτ σε ένα πεντάλεπτο, στην Ισπανία κάποιες τράπεζες το δέχονται, άλλες όχι, κάποιες δέχονται χωρίς κανένα δικαιολογητικό, άλλες σου ζητάνε απλώς χαρτί από το προξενείο ότι ΔΕΝ είσαι κάτοικος Ισπανίας.

Βιβλία δοκίμασε να αγοράσει κανείς online;
Στο Λονδίνο μπορώ να ανοίξω λογαριασμό χωρίς να είμαι κάτοικος εκεί, ξέρετε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Στο Λονδίνο μπορώ να ανοίξω λογαριασμό χωρίς να είμαι κάτοικος εκεί, ξέρετε;
Λίγο δύσκολα.Ζητάνε statement λογαριασμού από Ελληνική Τράπεζα για επιβεβαίωση της διεύθυνσης διαμονής η αντίστοιχο λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ.Θα πρέπει να τα μεταφράσεις για να τους τα δώσεις.Βαρέθηκα και δεν το έκανα.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Δεν έχει σχέση με κάρτες πιστεύω.Απλά σαν ιδιώτης μπορείς να στείλεις μέχρι 500 Ευρώ.Να πληρώσεις δηλαδή μια προκαταβολή για ενοικίαση διαμερίσματος ή να καταθέσεις εγγύηση για αυτοκίνητο ή να κάνεις κάποια αγορά.' Εχεις μια εναλλακτική λύση και ευελιξία.
Γνωρίζετε αν είναι 500 ανά άτομο ανά τράπεζα ;

Δηλαδή αν έχεις λογαριασμό σε 2 τράπεζες μπορείς να βγάλεις 1000 τον μήνα ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Γνωρίζετε αν είναι 500 ανά άτομο ανά τράπεζα ;

Δηλαδή αν έχεις λογαριασμό σε 2 τράπεζες μπορείς να βγάλεις 1000 τον μήνα ;
Δεν ξέρω δυστυχώς.Ούτε αν μπορείς να το κάνεις αυτόματα(web banking) ή θα πρέπει να το κάνεις μέσω καταστήματος.Χθές βγήκε η απόφαση,θα μάθουμε σιγά-σιγά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom