Capital Controls και ταξίδια

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Aν εννοεις μέσω ιστοσελιδας του εξωτερικού, δεν έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι δεν γίνεται. Αν εννοείς εντός Ελλάδας, γίνεται, έχω αγοράσει.
Θα΄πρεπε, η τελευταία ενημέρωση λέει και για αγορά βιβλίων, γι αυτό ρώτησα. Θα δοκιμάσω κι εγώ σε 2-3 μέρες.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Θα΄πρεπε, η τελευταία ενημέρωση λέει και για αγορά βιβλίων, γι αυτό ρώτησα. Θα δοκιμάσω κι εγώ σε 2-3 μέρες.
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26521&subid=2&pubid=113668971
Κοίταξε το 11, δεν λέει κάτι για αγορά βιβλίων, είναι επικαιροποιημένο. Δεν νομίζω ότι ισχύει για αγορά βιβλίων.
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ναι, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έξω, σε μερικές χώρες μάλιστα παίρνει μόνο 5'. Δε χρειάζεται να είσαι μόνιμος κάτοικος. Διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Αυστρία π.χ. γίνεται πατ κιουτ σε ένα πεντάλεπτο, στην Ισπανία κάποιες τράπεζες το δέχονται, άλλες όχι, κάποιες δέχονται χωρίς κανένα δικαιολογητικό, άλλες σου ζητάνε απλώς χαρτί από το προξενείο ότι ΔΕΝ είσαι κάτοικος Ισπανίας.

Βιβλία δοκίμασε να αγοράσει κανείς online;
Ήταν στη Χιλή το θέμα! Το λύσαμε τελικά! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Λίγο δύσκολα.Ζητάνε statement λογαριασμού από Ελληνική Τράπεζα για επιβεβαίωση της διεύθυνσης διαμονής η αντίστοιχο λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ.Θα πρέπει να τα μεταφράσεις για να τους τα δώσεις.Βαρέθηκα και δεν το έκανα.
ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως, να τρέχεις για μεταφράσεις είναι βαβούρα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σήμερα πήγα στην Πειραιώς. Για το άνοιγμα λογαριασμού εδώ μου είπε ότι επιτρέπεται σε περιπτώσεις μισθοδοσίας αλλά κι εγώ που το θέλω σε φάση Erasmus για υποτροφία επιτρέπεται με κάποια δικαιολογητικά.

Για το άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό μου είπε ότι εξαρτάται τη χώρα και πρέπει με κάποιον τρόπο να επικοινωνήσω με την εκεί τράπεζα να μου πει αν επιτρέπεται.
Για το χαρτί που λέτε, το θέλουμε από το προξενείο της Ελλάδας στην τάδε χώρα ή από το προξενείο της τάδε χώρας στην Ελλάδα; Κι άμα η χώρα που πας δεν έχει προξενείο ελληνικόν τί κάνεις;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αλήθεια; Δηλαδή μπορώ να πάω σε προξενείο της Γαλλίας ας πούμε;
Της Γερμανίας ούτε καν...:rolleyes:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
΄Στέλνεις μειλ στο υπ.εξωτερικών το δικό μας και τους αναφέρεις την χώρα και την πόλη που δεν έχει δική μας πρεσβεία ή προξενείο και θα σου πουν που θα εξυπηρετηθείς.Γιατί πχ. Γαλλία; Κύπρος δεν σου κάνει;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Απλά φαντάστηκα ότι για να μην έχει ελληνική δε θα έχει και κυπριακή και σκέφτηκα ότι θα έχει πιο μεγάλες χώρες. Εν πάσει περιπτώσει, σε ευχαριστώ, έτσι θα το κάνω αν χρειαστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις αγόρασα βιβλίο από το bookdepository με πιστωτική alpha bonus!
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Έχει τύχει σε κάποιον πρόσφατα να τον σταματήσουν (ή να μην τον σταματήσουν), κατά τον έλεγχο των χειραποσκευών στο αεροδρόμιο (Ελ. Βενιζέλος ή άλλο) για ταξίδι προς εξωτερικό, για να ελέγξουν πόσα μετρητά έχει μαζί του;
Μπήκα-Βγήκα 3 φορές από τα capital controls και δεν έψαξε/ρώτησε κανένας. Το μόνο "περίεργο" ήταν ότι την μία φορά κάνανε ανακοινώσεις του στυλ "Μην βάζετε τα λεφτά σας στις βαλίτσες παρακαλώ δηλώστε τα"
 

GEOPAL

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Όταν λένε αγορα εισητηρίου ονλάιν εννοούν μόνο σε ελληνικά σάιτ λογικα.. Γιατί εγώ δοκίμασα στην AMERICAN να κλείσω εισητήρια και μου απέρριψε όλες τις κάρτες ακόμα και χρεωστική...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom